PDA

Επιστροφή στο Forum : πρόβλημα με σύνδεση forthnet adsl2



lisimachos
06-07-08, 10:40
Γεια σας,

Είμαι από πατρα και έχω adsl2 της forthnet εδώ και δύο εβδοβάδες. Ένώ κανονικά εχω 24mbps το router μου κλειδώνει στα 9632, πράγμα που κανονικά δεν επρεπε να συνέβαινε καθως απέχω μόλις περιπου 300 μέτρα απο το dslam (Downstream Line Attenuation:5). της ρυθμίσεις στο router της έκανα από το site της foρthnet [URL="http://www.forthnet.gr/templates/supportPosting.aspx?c=10009447"]. Ακομα εχω χαμηλό Downstream Margin:8, αν και δεν έχω πρόβλημα με reboot.
Απλά δεν ξέρω αν φταίει η forthnet, ή οι ρυθμίσεις που΄έχω κάνει στο router, η τα καλώδια του ο.τ.ε στην πολυκατοικία. το τελευταιο μάλλον δεν πρέπει να ισχύει καθώς οι πολυκατοικία είναι σχετικά καινούργια(8 ετών) και λογικά δεν πρέπει να φταίνε οι καλωδιώσεις. έχει κανενας αντίστοιχο πρόβλημα.

Ευχαριστώ!

balander
06-07-08, 11:00
Στην πρώτη εικόνα εκεί που λέει κάπου G.dmt άλλαξετο και βάλτο κάτι που λέει για adsl2+ (Δε θυμαμαι ακριβως πως λεγεται) και θα συνδεθεις καλυτερα


Επισης κάντο LLC kai PPPoE

hel
06-07-08, 21:02
Δυστυχώς ακόμα να αλλάξουν το gdmt στη σελίδα της forthnet:down:

lisimachos
07-07-08, 15:02
φίλε balander έκανα αυτά που είπες, αλλά δεν μπορούσε το router να συνδεθεί στο internet. Ετσι επανέφερα τις προηγούμενες ρυθμίσεις αλλά κατα έναν περίεργο λογο, πάλι δεν εμπαινε στο internet. Δοκίμασα αρχικα reboot στο router αλλα τπτ. Μετα έκανα επαναφορα εργαστασ. ρυθμι., εβαλα τις ρυθμίσεις που εχει τα βιβλιαράκι της forthnet, αλλά πάλι τπτ. Εβαλα στο pc μου το router ενός φίλου, το οποιο ειναι το ιδιο ακριβώς με το δικό μου, αλλα πάλι τπτ.
Καμία ιδεα?????

balander
08-07-08, 09:07
αρα αυτό που σου είπα να κάνεις δεν εφταιξε για το οτι δεν συνδεεται.

Μπορει να ειναι συμπτωση, μπορει να μην κανεις κατι καλά.. μπορει στην τελικη να τα παιξε το ρουτερ. Δοκίμασε με αλλο

lisimachos
09-07-08, 08:49
Τελικα επικοινώνησα με την Forthnet, μου λεγανε τι ρυθμίσεις να βάλω στο router, αλλά πάλι τπτ. Στο τέλος μου είπαν ότι θα το κοιτάξουν αυτοί. Σημερα το πρωί επανήλθε το internet έτσι ξαφνηκά.
Βασικά πιστεύω ότι όταν πήγα να βάλω τις ρυθμίσεις που μου είπες balander, μου φαίνεται ότι έκανα κανα δυο reboot στο router σχετικά γρήγορα και πρέπει έτσι να μου έβλεπε ύστερα το router κατειλημένο το i.p. Τώρα έχω 21400 mbps και με τις ρυθμίσεις που μου είπες, PPPoE και LLC
και adsl2+.
Ευχαριστώ παιδια!!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.