PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεταφορά από conn-x σε ιδιόκτητο Forthnet



tarantules9
06-07-08, 17:15
Έχω conn-x στα 4Mbit αλλά σκέφτομαι να πάω στο ιδιόκτητο της Forthnet στα 24Mbit.
Με βάση τα παρακάτω που δείχνει το speedtouch 530v6 με συμφέρει να συνδεθώ στα 24Mbit ή δεν θα τα ποιάνω λόγω απόστασης ή λόγω attenuation?
Υπάρχει σύνδεση στα 12Mbit από Forthnet αν δεν ποιάνω τα 24Mbit?

Modulation: G.992.5 Annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 256 / 4.092
Data Transferred (Sent/Received) [KB/KB]: 0,00 / 0,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 6,5 / 5,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 10,5 / 23,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 35,0 / 24,0
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM

tsorbi
06-07-08, 18:05
Τα στατιστικά σου ειναι καλά.
Full για 24.

vasilios III
07-07-08, 01:19
οντως, ready to go !

Cloudman
07-07-08, 01:38
Σύμφωνα με το adsl calculator του adslgr θα πιάνεις περίπου 19mbps με τα τωρινά χαρακτηριστικά σου. Αυτό που δεν ξέρω είναι αν τα στατιστικά αυτά θα παραμείνουν όταν μεταφερθείς στο ιδιόκτητο της Forthnet ή αν αλλάξουν. Με τα τωρινά δεδομένα, προχώρα!

tarantules9
07-07-08, 15:05
Σύμφωνα με το adsl calculator του adslgr
Που είναι αυτό το calculator?
Η Forthnet έχει κάποιο ADSL Demo να δω την ταχύτητα της γραμμής τους?
Φοβάμαι μην την πατήσω και δεν έχω ταχύτητες και δεσμευτώ για ένα χρόνο.Γιατί αν δεν έχω ταχύτητες και κάνω αίτηση διακοπής πριν το χρόνο θα πρέπει να πληρώσω τέλος διακοπής 70 ευρώ νομίζω.
Επίσης αν ξέρει κάποιος να μου πεί αν υπάρχει σύνδεση στα 12Mbit με Forthnet σε περίπτωση που δεν θέλω να πάω στα 24Mbit.Απότι έψαξα λίγο δεν είδα κάποιο τέτοιο πακέτο σύνδεσης.Μόνο 24Mbit έχει.Από 4 Mbit σε πάει στα 24.Ισχύει?

Koala_
07-07-08, 15:41
Εδώ είναι: http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php good luck :)

maik
07-07-08, 17:00
Σύμφωνα με το adsl calculator του adslgr θα πιάνεις περίπου 19mbps με τα τωρινά χαρακτηριστικά σου. Αυτό που δεν ξέρω είναι αν τα στατιστικά αυτά θα παραμείνουν όταν μεταφερθείς στο ιδιόκτητο της Forthnet ή αν αλλάξουν. Με τα τωρινά δεδομένα, προχώρα!

Για χιλιοστη φορα. Δεν υπαρχει ιδιοκτητο ως προς την ατομικη γραμμη. Δηλαδη απο τον ΟΤΕ μεχρι το σπιτι μας. Τα χαρκτηριστικα αυτα θα ειναι τα ιδια σε οποια εταιρεια και να πει ο φιλος.

pnikolo
08-07-08, 02:20
Για χιλιοστη φορα. Δεν υπαρχει ιδιοκτητο ως προς την ατομικη γραμμη. Δηλαδη απο τον ΟΤΕ μεχρι το σπιτι μας. Τα χαρκτηριστικα αυτα θα ειναι τα ιδια σε οποια εταιρεια και να πει ο φιλος.

Καλα το τι κανουν οι εναλλακτικοι αστο καλυτερα! Η κορη μου εκανε αιτηση για hol για 2play σε ενα τφ που δουλευε απροσκοπτα, και μολις εκαναν τη συνδεση -που δε δουλεψε και δε δουλευει 2+ βδομαδες-, μου ειπε το τεχνικο τμημα της -ο θεος να το κανει- οτι βρισκουν διακοπη στα 126μ! Και δε μπορουν να το φτιαξουν γιατι -λενε- φταιει ο οτε! Υπ' οψιν το τφ μεχρι την ενεργοποιηση δουλευε κανονικα και το σπιτι απεχει 60μ απο τον οτε που σημενει οτι τοσο δεν ειναι καλα καλα ολο το δικτυο της! (Το γνωριζω καλα -για να μην εχουμε αντιπαραθεσεις εμενα εκει 28 χρονια). Τελικα ξαναγυρναει οτε να βαλει conn-x. :whistle:

emeliss
08-07-08, 09:07
μου ειπε το τεχνικο τμημα της -ο θεος να το κανει- οτι βρισκουν διακοπη στα 126μ!
Πλέον έχω πειστεί πως το τεχνικό τμήμα έχει τόσο λίγο προσωπικό σχετικά με τις νέες συνδέσεις που δεν προλαβαίνει να τις κάνει. Βάζουν φθηνούς εργολάβους, λένε πως είναι "τεχνικοί", πετάνε ένα ψέμα για να κερδίσουν λίγο χρόνο.

Αυτό μπορεί να σημαίνει δύο πράγματα. Ή πως τους συμφέρει οικονομικά να χάνουν ένα μικρό ποσοστό πελατών, κρατώντας χαμηλά το κόστος ή πως υπολογίζουν πως ο ρυθμός νέων συνδέσεων πέφτει άρα δεν αξίζει να μεγαλώσουν τό δυναμικό.

Σενάρια επιστημονικής φαντασίας; Μπορεί ναι, μπορεί όχι.

logosof
08-07-08, 16:49
Σε δήλωση βλάβης που είχα κάνει σε HOL πριν μερικούς μήνες , η κοπέλα στο τηλέφωνο της εξυπηρέτησης μου είπε ότι θα στείλει τεχνικό για έλεγχο και μου δήλωσε ρητά ότι ο τεχνικός θα με καλέσει στο κινητό με απόκρυψη (!!!). Έτσι και έγινε, με κάλεσε με απόκρυψη. Διαφάνεια πλήρης.

Advanced
10-07-08, 13:58
Παιδιά,
για να τα λέμε δίκαια, δεν φταίει ο 4νετ αν η γραμμή απο το ΚΑΦΑΟ του ΟΤΕ μέχρι το κέντρο έχει πρόβλημα.
Δεν έχει δικαίωμα η 4νετ να επέμβει εκεί παρά μόνο οι τεχνικοί του ΟΤΕ. Όταν για παράδειγμα η 4νετ δηλώνει βλάβη στο ΚΑΦΑΟ και ο ΟΤΕ δεν πάει ποτέ να το διορθώσει (για ευνόητους λόγους) τότε δεν φταίει η 4νετ.
Απο δική μου βλάβη και την προσωπική εμπειρία που έζησα με τους τεχνικούς της 4νετ έχω να πω ότι είναι πλήρως τεχνικά καταρτισμένοι και αυτό είναι ηλίου φαηνότερον γιατί οι περισσότεροι είναι ηλικίας μέχρι 30 ετών το πολύ.
Ήρθαν στο σπίτι και τσεκάροντας αρχικά το BOX του ΟΤΕ στην κολόνα, μου είπαν ότι τέτοιο χάλι δεν έχουν χαναδεί. Επίσης μια βλάβη ήταν ότι ο ΟΤΕ (θελημένα η μη) είχε βγάλει μια διακλάδωση στο πουθενά πάνω στην γραμμή μου η οποία έκοβε 1-2 Mbps. Επίσης τσεκάροντας περαιτέρω με το ειδικό Analyser την γραμμή φάνηκε παρόμοια διακλάδωση στα 90 μέτρα απο το BOX δηλ. μέσα στο καφαο.
Δηλώθηκε επίσημη τεχνική βλάβη απο την 4νετ στον ΟΤΕ και η απάντηση του ΟΤΕ ήταν ότι η βλάβη δεν ήταν στην γραμμή αλλά στο σπίτι του ιδιοκτήτη.
Μόνο που στο σπίτι μου δεν φάνηκε κανένας τεχνικός του ΟΤΕ (ούτε απέξω δεν πέρασε) και επίσης όλη η καλωδίωση του τηλεφωνικού δικτύου του σπιτιού μου είναι ολοκαίνουργια επειδή την άλλαξα πριν 1-2 μήνες λόγω μεγάλου θορύβου στην γραμμή, και η μέτρηση, εγκατάστασή της έγινε απο μηχανικό τηλεπικοινωνιών εξ Αγγλίας (φίλο μου). Η γραμμή φαίνεται εντελώς καθαρή απο τα κεντρικά της 4νετ και αυτό έχει τσεκαριστεί πολλάκις.
Το συμπέρασμα είναι ότι τελικά ο υπαίτιος για όλα τα σχετικά προβλήματα που παρουσιάζονται στις ADSL γραμμές είναι ο ΟΤΕ καθότι οι πάροχοι κάνουν τα αδύνατα δυνατά μέχρι εκεί που τους επιτρέπεται.


Οι τεχνικοί της 4νετ, ήρθαν πλήρως εξοπλισμένοι (σκάλα, analyser, καλώδια, εργαλεία, μόντεμ, φορητό Laptop) διόρθωσαν την βλάβη στο ΒΟΧ (στο καφάο δεν είχαν δικαίωμα να επέμβουν), τσέκαραν το δίκτυο στο σπίτι, τσέκαραν το modem μου, το switch - hub και το εσωτερικό δίκτυό μου, το PC μου.
Τέλος μου έδωσαν έγγραφη και πλήρης αναφορά με το τι προβλήματα βρήκαν και ποιες διορθωτικές ενέργειες έγιναν ή θα γίνουν.
ΌΛΑ ΑΥΤΑ, χωρίς να πληρώσω μία.

Όταν ήμουνα ADSL OTE 2Mbps ο τεχνικός που επισκέφθηκε το σπίτι μου ήταν 50-55 χρονών και για να συνδέσει την γραμμή και να πάρει τα 50 ευρώ το μόνο που έκανε ήταν να βάλει το καλώδιο στην είσοδο του ADSL Modem και να δει αν συγχρονίσει η γραμμή. Ευτυχώς για καλή μου τύχη τότε συγχρόνισε αμέσως !!!
Χωρίς κανέναν εξοπλισμό, με τα χέρια στις τσέπες και με πολύ αργό βηματισμό και μόλις του είπα να με βοηθήσει να σετάρω το μόντεμ στο PC είπε ότι δεν ανακατεύεται με αυτά και αν είναι να στείλει άλλον τεχνικό.
Το βασικότερο όλων και το πιο τραγελαφικό ήταν ότι το γραφείο απήχε απο την πρίζα του τηλεφώνου 4-5 μέτρα και μόλις το είδε "το γατίσιο μάτι" του ΟΤΕτζή είπε κάνοντας να φύγει "- Ααα, εδώ έχουμε πρόβλημα, πρέπει να φωνάξεις ηλεκτρλόγο να σου τραβήξει καλώδιο απο την πρίζα στο γραφείο...". Βλέποντάς τον ότι πάει να μου φύγει (και ποιος ξέρει πότε θα ξαναερχόταν) του λέω "-Μισό λεπτό, έχω καλώδιο εγώ θα το συνδέσω απο την πρίζα (με clip) και θα το τραβήξω στο γραφείο.." κι έτσι έγινε η δουλειά. Το αυτί του ΟΤΕτζή φυσικά ούτε που ίδρωσε και τα 50 ευρώ ... 50 !!!

Πάντως,το περασμένο Σάββατο που χρειάσθηκα την ΤΥ της ΟΤΕΝΕΤ για ένα στήσιμο ADSL που έκανα σε έναν συγγενή μου έπιασα γραμμή - ως εκ θαύματος - μέσα σε 1 λεπτό και μάλιστα 2 φορές. Άκρως εξυπηρετικότατοι και ευγενικοί !!
Λέτε η DEUTCH TELECOMS να έχει κάνει κανένα θαύμα ? Είδωμεν !!!

Τα σχόλια δικά σας !!!

emeliss
10-07-08, 20:18
Αν ακούμπησαν το box έκαναν παρανομία. Και λέω αν γιατί σου έλεγαν σίγουρα ψέματα για "διακλαδώσεις". Μπορείς να ανεβάσεις το χαρτί που έλεγαν ότι διόρθωσαν βλάβη στο box;

sdikr
10-07-08, 20:23
Παιδιά,
για να τα λέμε δίκαια, δεν φταίει ο 4νετ αν η γραμμή απο το ΚΑΦΑΟ του ΟΤΕ μέχρι το κέντρο έχει πρόβλημα.
Δεν έχει δικαίωμα η 4νετ να επέμβει εκεί παρά μόνο οι τεχνικοί του ΟΤΕ. Όταν για παράδειγμα η 4νετ δηλώνει βλάβη στο ΚΑΦΑΟ και ο ΟΤΕ δεν πάει ποτέ να το διορθώσει (για ευνόητους λόγους) τότε δεν φταίει η 4νετ.
Απο δική μου βλάβη και την προσωπική εμπειρία που έζησα με τους τεχνικούς της 4νετ έχω να πω ότι είναι πλήρως τεχνικά καταρτισμένοι και αυτό είναι ηλίου φαηνότερον γιατί οι περισσότεροι είναι ηλικίας μέχρι 30 ετών το πολύ.
Ήρθαν στο σπίτι και τσεκάροντας αρχικά το BOX του ΟΤΕ στην κολόνα, μου είπαν ότι τέτοιο χάλι δεν έχουν χαναδεί. Επίσης μια βλάβη ήταν ότι ο ΟΤΕ (θελημένα η μη) είχε βγάλει μια διακλάδωση στο πουθενά πάνω στην γραμμή μου η οποία έκοβε 1-2 Mbps. Επίσης τσεκάροντας περαιτέρω με το ειδικό Analyser την γραμμή φάνηκε παρόμοια διακλάδωση στα 90 μέτρα απο το BOX δηλ. μέσα στο καφαο.
Δηλώθηκε επίσημη τεχνική βλάβη απο την 4νετ στον ΟΤΕ και η απάντηση του ΟΤΕ ήταν ότι η βλάβη δεν ήταν στην γραμμή αλλά στο σπίτι του ιδιοκτήτη.
Μόνο που στο σπίτι μου δεν φάνηκε κανένας τεχνικός του ΟΤΕ (ούτε απέξω δεν πέρασε) και επίσης όλη η καλωδίωση του τηλεφωνικού δικτύου του σπιτιού μου είναι ολοκαίνουργια επειδή την άλλαξα πριν 1-2 μήνες λόγω μεγάλου θορύβου στην γραμμή, και η μέτρηση, εγκατάστασή της έγινε απο μηχανικό τηλεπικοινωνιών εξ Αγγλίας (φίλο μου). Η γραμμή φαίνεται εντελώς καθαρή απο τα κεντρικά της 4νετ και αυτό έχει τσεκαριστεί πολλάκις.
Το συμπέρασμα είναι ότι τελικά ο υπαίτιος για όλα τα σχετικά προβλήματα που παρουσιάζονται στις ADSL γραμμές είναι ο ΟΤΕ καθότι οι πάροχοι κάνουν τα αδύνατα δυνατά μέχρι εκεί που τους επιτρέπεται.


Οι τεχνικοί της 4νετ, ήρθαν πλήρως εξοπλισμένοι (σκάλα, analyser, καλώδια, εργαλεία, μόντεμ, φορητό Laptop) διόρθωσαν την βλάβη στο ΒΟΧ (στο καφάο δεν είχαν δικαίωμα να επέμβουν), τσέκαραν το δίκτυο στο σπίτι, τσέκαραν το modem μου, το switch - hub και το εσωτερικό δίκτυό μου, το PC μου.
Τέλος μου έδωσαν έγγραφη και πλήρης αναφορά με το τι προβλήματα βρήκαν και ποιες διορθωτικές ενέργειες έγιναν ή θα γίνουν.
ΌΛΑ ΑΥΤΑ, χωρίς να πληρώσω μία.



Όταν ήμουνα ADSL OTE 2Mbps ο τεχνικός που επισκέφθηκε το σπίτι μου ήταν 50-55 χρονών και για να συνδέσει την γραμμή και να πάρει τα 50 ευρώ το μόνο που έκανε ήταν να βάλει το καλώδιο στην είσοδο του ADSL Modem και να δει αν συγχρονίσει η γραμμή. Ευτυχώς για καλή μου τύχη τότε συγχρόνισε αμέσως !!!
Χωρίς κανέναν εξοπλισμό, με τα χέρια στις τσέπες και με πολύ αργό βηματισμό και μόλις του είπα να με βοηθήσει να σετάρω το μόντεμ στο PC είπε ότι δεν ανακατεύεται με αυτά και αν είναι να στείλει άλλον τεχνικό.
Το βασικότερο όλων και το πιο τραγελαφικό ήταν ότι το γραφείο απήχε απο την πρίζα του τηλεφώνου 4-5 μέτρα και μόλις το είδε "το γατίσιο μάτι" του ΟΤΕτζή είπε κάνοντας να φύγει "- Ααα, εδώ έχουμε πρόβλημα, πρέπει να φωνάξεις ηλεκτρλόγο να σου τραβήξει καλώδιο απο την πρίζα στο γραφείο...". Βλέποντάς τον ότι πάει να μου φύγει (και ποιος ξέρει πότε θα ξαναερχόταν) του λέω "-Μισό λεπτό, έχω καλώδιο εγώ θα το συνδέσω απο την πρίζα (με clip) και θα το τραβήξω στο γραφείο.." κι έτσι έγινε η δουλειά. Το αυτί του ΟΤΕτζή φυσικά ούτε που ίδρωσε και τα 50 ευρώ ... 50 !!!

Πάντως,το περασμένο Σάββατο που χρειάσθηκα την ΤΥ της ΟΤΕΝΕΤ για ένα στήσιμο ADSL που έκανα σε έναν συγγενή μου έπιασα γραμμή - ως εκ θαύματος - μέσα σε 1 λεπτό και μάλιστα 2 φορές. Άκρως εξυπηρετικότατοι και ευγενικοί !!
Λέτε η DEUTCH TELECOMS να έχει κάνει κανένα θαύμα ? Είδωμεν !!!

Τα σχόλια δικά σας !!!

και τους πιστέψες;

γράπτα στο δώσανε;

El_Shadai
10-07-08, 21:01
Στην OTEnet πάντα έτσι είναι οι υπάλληλοι. Δεν έχει να κάνει με την DEUTSE Telekom(άσχετα εάν πλέον ο ΟΤΕ και η OTEnet συγχωνεύτηκαν). Πάντως ένα Conn-X τεχνικά υποστηρίζεται μόνο από το 1242, και η OTEnet είναι μόνο για έλεγχο User name και password σε μια σύνδεση καθώς και να βλέπει εάν κάποιος είναι συνδεδεμένος στο Internet. Πάντως όσον αφορά τα ιδιόκτητα δίκτυα των παρόχων, κανείς δεν έχει ιδιόκτητο δίκτυο όσον αφορά: ΚΑΦΑΟ-Υπαίθριος Κατανεμητής-Χάλκινο δισύρματο καλώδιο. Το δίκτυο του είναι στην συνεγκατάσταση που έχουν κάνει στο κέντρο του ΟΤΕ και εκεί εχουν τα DSLAM τους και τα τερματικά για την τηλεφωνία. Πάντως και αυτα αποτελούν ΔΙΚΤΥΟ. και μισό DSLAM να έχεις τη στιγμή που το διαθέτεις για Internet είναι ΔΙΚΤΥΟ.:)

Advanced
11-07-08, 12:20
Αν ακούμπησαν το box έκαναν παρανομία. Και λέω αν γιατί σου έλεγαν σίγουρα ψέματα για "διακλαδώσεις". Μπορείς να ανεβάσεις το χαρτί που έλεγαν ότι διόρθωσαν βλάβη στο box;

Όχι διαφωνώ :nono: !!
Δεν έχουν δικαίωμα να επέμβουν απο το ΚΑΦΑΟ έως το Κέντρο ΟΤΕ.
Απο το ΒΟΧ μέχρι το σπίτι έχουν δικαίωμα να επέμβουν.

Ναι στο χαρτί που άφησαν λέει καθαρά ότι "... βρέθηκε διακλάδωση στο BOX και με την επισκευή της έδωσε 1 Mbps + .." ή κάπως έτσι (δεν το έχω μπροστά μου αυτη τη στιγμή).
Πάντως το αναφέρει σίγουρα.
Θα προσπαθήσω να το ανεβάσω, αλλά έχω φάει ήδη μια προειδοποίηση για μεγάλα αρχεία εικόνας :(

........Auto merged post: Advanced πρόσθεσε 2 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα αργότερα ........


και τους πιστέψες;

γράπτα στο δώσανε;

Φυσικά και μου το έδωσαν γραπτώς !!
Και φυσικά ήμουν παρών σε ότι έγινε στο BOX !!

Δεν υπάρχει αμφιβολία για ότι έγινε γιατί ήμουν παρών σ εόλη την διαδικασία απο την αρχή ως το τελος. ;)

xmperop1
11-07-08, 13:17
Όχι διαφωνώ :nono: !!
Δεν έχουν δικαίωμα να επέμβουν απο το ΚΑΦΑΟ έως το Κέντρο ΟΤΕ.
Απο το ΒΟΧ μέχρι το σπίτι έχουν δικαίωμα να επέμβουν.

Ναι στο χαρτί που άφησαν λέει καθαρά ότι "... βρέθηκε διακλάδωση στο BOX και με την επισκευή της έδωσε 1 Mbps + .." ή κάπως έτσι (δεν το έχω μπροστά μου αυτη τη στιγμή).
Πάντως το αναφέρει σίγουρα.
Θα προσπαθήσω να το ανεβάσω, αλλά έχω φάει ήδη μια προειδοποίηση για μεγάλα αρχεία εικόνας :(

........Auto merged post: Advanced πρόσθεσε 2 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Φυσικά και μου το έδωσαν γραπτώς !!
Και φυσικά ήμουν παρών σε ότι έγινε στο BOX !!

Δεν υπάρχει αμφιβολία για ότι έγινε γιατί ήμουν παρών σ εόλη την διαδικασία απο την αρχή ως το τελος. ;)

Αν σας είχα δεί έστω και από μακρυα θα είσασταν φυλακή.
Δεν έχει καμιά δουλειά άλλος εκτός ΟΤΕ να σκαλίζει το μποξ είναι νόμος.

emeliss
12-07-08, 08:12
Ανέβασε την εικόνα εδώ: http://imageshack.us/ και απλά πόσταρε το λινκ που θα σου δώσουν.

Αν μπορείς και μια φωτογραφία του box.

@ ADSLgr.com All rights reserved.