PDA

Επιστροφή στο Forum : Σκληροί δίσκοι χωρητικότητας 5 Terrabyte από την Hitachi



Σελίδες : [1] 2

Tiven
06-07-08, 18:00
Οι δίσκοι SSD κερδίζουν έδαφος σιγά-σιγά έναντι των σκληρών δίσκων , ειδικά στους φορητούς υπολογιστές αλλά αυτό δεν σταματά την Hitachi από να συνεχίσει να πιέζει τους σκληρούς δίσκους στα όριά τους. Ενώ τον τελευταίο καιρό είδαμε την κυκλοφορία σκληρών δίσκων με μέγεθος ίσο του ενόςTerrabyte , η Hitachi πιστεύει πως μπορεί να κατασκευάσει σκληρούς δίσκους 3.5 ιντσών με χωρητικότητα 5 Terrabytes , και να ξεκινήσει την κυκλοφορία τους πριν από το 2010.

40058Η εταιρία στοχεύει να πετύχει αυτή την αύξηση χωρητικότητας με κεφαλές που εγγράφουν κάθετα με μεγάλη μαγνητική αντίσταση (CPP-GMR), που αυξάνουν την πυκνότητα πληροφοριών πάνω από ένα terabit ανά τετραγωνική ίντσα.

Από ότι φαίνεται όμως , η Hitachi δεν είναι η μόνη που σκοπεύει να κυκλοφορήσει σκληρούς δίσκους μεγέθους των 5TB. H Fujitsu έχει επίσης σχέδια αν και υπάρχουν πολύ λιγότερες λεπτομέρεις σχετικά με την τεχνολογία που θα χρησιμοποιήσει ως προς την υλοποίησή τους.

Πηγή : http://techdigest.tv (http://techdigest.tv)

A_gamer
06-07-08, 18:09
πιστεύει πως μπορεί να κατασκευάσει σκληρούς δίσκους 3.5 ιντσών με χωρητικότητα 5 Terrabytes , και να έχει ξεκινήσει την κυκλοφορία τους πριν από το 2010.

:whistle:

koprodogis
06-07-08, 18:11
Θελω να πιστευω οτι ειναι πολυυυυυυ υπερβολικα τα 5 τερα σε ενα σκληρο.
Αμα βαρεσει αυτος ο δισκος αντιο ζωη ακομα και για τον πιο hardcore downloader.
Τωρα για τις εταιριες και λοιπους επαγγελματιες τι να πω.
Καλως να μας ερθουν αν και φανταζομαι η τιμη τους θα ειναι απλησιαστη για τους απλους καταναλωτες

Tiven
06-07-08, 18:15
Θελω να πιστευω οτι ειναι πολυυυυυυ υπερβολικα τα 5 τερα σε ενα σκληρο.
Αμα βαρεσει αυτος ο δισκος αντιο ζωη ακομα και για τον πιο hardcore downloader.
Τωρα για τις εταιριες και λοιπους επαγγελματιες τι να πω.
Καλως να μας ερθουν αν και φανταζομαι η τιμη τους θα ειναι απλησιαστη για τους απλους καταναλωτες

Καμιά 250αρα 350αρα πιστεύω θα έχουν.
Παραπάνω δεν αξίζει , για τους λόγους που ανέφερες. Αν βαρέσει , άντε γειά! :down:

Αν πάρεις 2 όμως για raid 1 ανεβαίνει αρκετά η τιμή τους (ΑΝ κάνουν όσο είπα , που αμφιβάλλω).

crypter
06-07-08, 18:24
καλα δεν βαριουνται εκει περα στην hitachi; δεν θα επρεπε να επενδυσουν επιτελους στο μελλον (ssd) ; :hmm:

faethie
06-07-08, 19:24
Έχει μέλλον ακόμα ο παραδοσιακός σκληρός. Κάπου είχα διαβάσει οτι πιστεύουν οτι μπορούν να φτάσουν (θεωρητικά) την χωρητικότητα των σκληρών HDD στα 20 terra maximum. Το κόστος/megabyte των SSD έναντι των HDD είναι ακόμα απαγορευτικό, ώστε να θεωρηθούν -προς το παρόν- εξ ολοκλήρου- αντικαταστάτες των HDD.
Το πιο πιθανό είναι οτι για τα επόμενα 10 χρόνια (το λιγότερο 5) το status quo θα έχει ως εξής: οι SSD θα καθιερωθούν ως οι σκληροί για το λειτουργικό, ενώ οι HDD θα είναι τα "μουλάρια" που θα χρησιμευουν ως αποθηκευτικός χώρος.

gtl
06-07-08, 19:34
Πλέον με τις χωρητικότητες που υπάρχουν δεν νομίζω ότι απέχουμε πολύ από την εποχή που το RAID-1 θα καταστεί στάνταρ και στους οικιακούς υπολογιστές.

Επίσης, χαμογελώ στην ιδέα ότι κάποιοι τρελλοί μπορεί να σκέφτονται να στήσουν RAID-0 με σκληρούς αυτής της τάξης μεγέθους "για να κερδίσουν σε ταχύτητα". Φανταστείτε την καταστροφή!

KIT-XDestroyerGR
06-07-08, 19:41
Ναι επισης πρεπει να περιμενουμε να βγουν τροφοδοτικα με μεγαλυτερη ισχυ

21century
06-07-08, 19:41
Υπερβολικό ή όχι σημασία έχει ότι τα όρια και οι μύθοι είναι για να καταρρίπτονται, φυσικά όσο περνά ο καιρός οι SSD θα φορεθούν πολυ στους φορητούς και για τους επιτραπέζιους οι τεράστιες συστοιχίες θα θυμίζουν περισσότερο υπερ υπολογιστή σε κανα 2 χρόνια. Οι τιμες θα ακολουθήσουν πτωτική πορεία..

Tiven
06-07-08, 19:42
Ναι επισης πρεπει να περιμενουμε να βγουν τροφοδοτικα με μεγαλυτερη ισχυ

Γιατί αυτά που υπάρχουν τώρα , δεν σου φθάνουν ?

kanenas3
06-07-08, 19:55
Υπερβολικό ή όχι σημασία έχει ότι τα όρια και οι μύθοι είναι για να καταρρίπτονται, φυσικά όσο περνά ο καιρός οι SSD θα φορεθούν πολυ στους φορητούς και για τους επιτραπέζιους οι τεράστιες συστοιχίες θα θυμίζουν περισσότερο υπερ υπολογιστή σε κανα 2 χρόνια. Οι τιμες θα ακολουθήσουν πτωτική πορεία..

Μην παίρνεις και όρκο ότι θα καθιερωθούν οι SSD στα φορητά! Για την ώρα έχουν πολύ σοβαρό πρόβλημα κατανάλωσης και αν δε το λύσουν δεν τους βλέπω να μπαίνουν σε πολλά φορητά...

http://www.tomshardware.com/reviews/ssd-hdd-battery,1955.html

Έχει ακόμα μέλλον η ιστορία αυτή. Για τα επόμενα χρόνια οι κλασσικοί δίσκοι θα κυριαρχούν. Μετά από 3-4 χρόνια τα πράγματα μάλλον θα αλλάξουν...

WAntilles
06-07-08, 19:57
Άντε να βάλουμε RAID-6 με 20TB στον ψυγειοσέρβερ, και SSD των 300GB στο διαστημόπλοιο. :cool:

Scorpios77
06-07-08, 19:58
Το θέμα δεν είναι μόνο το ΑΝ θα τα καταφέρουν να τους κατασκευάσουν, ΑΛΛΑ το ΑΝ είναι το ίδιο ΗHH καλύτεροι στο θέμα αντοχής τους. Εγώ ΑΥΤΟ θέλω να μάθω ΠΡΙΝ τους αγοράσω. (Think before buy)

kanenas3
06-07-08, 20:23
Το θέμα δεν είναι μόνο το ΑΝ θα τα καταφέρουν να τους κατασκευάσουν, ΑΛΛΑ το ΑΝ είναι το ίδιο ΗHH καλύτεροι στο θέμα αντοχής τους. ΕΓΩ αυτό θέλω να μάθω ΠΡΙΝ τους αγοράσω. (Think before buy)

Τα ίδια λέγαμε και όταν από τα 20Mb πήγαμε στα 100 & 200Mb. Μετά τα λέγαμε και για τους δίσκους με μερικά Gb κτλ κτλ...

kuja
06-07-08, 20:34
Θα το κανει.Θα βγαλει αυτους τους δισκους.

Stardusted
06-07-08, 21:17
5TB ?? βλεπει στο συρταρι του εναν παλιο δισκο 20MBs....

Ο κοσμος των υπολογιστων στα 27 μου με εχει κανει να νοιωθω πως εχουν περασει αιωνες... ωρε που παμε...

Hunter 85
06-07-08, 21:23
, η Hitachi πιστεύει πως μπορεί να κατασκευάσει σκληρούς δίσκους 3.5 ιντσών με χωρητικότητα 5 Terrabytes , και να ξεκινήσει την κυκλοφορία τους πριν από το 2010.

Πηγή : http://techdigest.tv (http://techdigest.tv)

Δηλαδη δεν ειναι σίγουρη;

Theodore41
06-07-08, 21:47
Πλέον με τις χωρητικότητες που υπάρχουν δεν νομίζω ότι απέχουμε πολύ από την εποχή που το RAID-1 θα καταστεί στάνταρ και στους οικιακούς υπολογιστές.

Επίσης, χαμογελώ στην ιδέα ότι κάποιοι τρελλοί μπορεί να σκέφτονται να στήσουν RAID-0 με σκληρούς αυτής της τάξης μεγέθους "για να κερδίσουν σε ταχύτητα". Φανταστείτε την καταστροφή!
Παρακληση.
Μου λες σε παρακαλω, τι πα να πει RAID-1, κλπ, γιατι δεν εχω ιδεαν;

kuja
06-07-08, 21:49
Παρακληση.
Μου λες σε παρακαλω, τι πα να πει RAID-1, κλπ, γιατι δεν εχω ιδεαν;

Μια απο τις συστιχιες δισκων.

........Auto merged post: kuja πρόσθεσε 1 λεπτά και 19 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Δες λιγο να ανοιξει το ματακι σου
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=154673

midnightsun
06-07-08, 21:52
Συζητούσαμε την πιθανή απώλεια δεδομένων ενός δίσκου του 1 gb όταν είχαμε 100mb σκληρούς ;
Σοβαρευτείτε, όπως οι δίσκοι ήταν κάποτε σε mb στο μέλλον θα είναι σε terrabyte.

A_gamer
06-07-08, 22:52
Θελω να πιστευω οτι ειναι πολυυυυυυ υπερβολικα τα 5 τερα σε ενα σκληρο.
Αμα βαρεσει αυτος ο δισκος αντιο ζωη ακομα και για τον πιο hardcore downloader.
Τωρα για τις εταιριες και λοιπους επαγγελματιες τι να πω.
Καλως να μας ερθουν αν και φανταζομαι η τιμη τους θα ειναι απλησιαστη για τους απλους καταναλωτες

Αφού έτσι κι αλλιώς οι πιο hardcore downloaders δε βλέπουν ποτέ αυτά που κατεβάζουν. :p


Καμιά 250αρα 350αρα πιστεύω θα έχουν.
Παραπάνω δεν αξίζει , για τους λόγους που ανέφερες. Αν βαρέσει , άντε γειά! :down:

Αν πάρεις 2 όμως για raid 1 ανεβαίνει αρκετά η τιμή τους (ΑΝ κάνουν όσο είπα , που αμφιβάλλω).

Σιγά μην κάνουν και 1000 ευρώ! Κάτω από 200 τους περιμένω.


Ναι επισης πρεπει να περιμενουμε να βγουν τροφοδοτικα με μεγαλυτερη ισχυ

Συγγνώμη (ελπίζω χωρίς παρεξήγηση), αλλά μόλις πέταξες την κοτσάνα του thread. ;)


Μην παίρνεις και όρκο ότι θα καθιερωθούν οι SSD στα φορητά! Για την ώρα έχουν πολύ σοβαρό πρόβλημα κατανάλωσης και αν δε το λύσουν δεν τους βλέπω να μπαίνουν σε πολλά φορητά...

http://www.tomshardware.com/reviews/ssd-hdd-battery,1955.html

Έχει ακόμα μέλλον η ιστορία αυτή. Για τα επόμενα χρόνια οι κλασσικοί δίσκοι θα κυριαρχούν. Μετά από 3-4 χρόνια τα πράγματα μάλλον θα αλλάξουν...

Μην δίνεις και πολύ βάση στον Tom. :p


Το θέμα δεν είναι μόνο το ΑΝ θα τα καταφέρουν να τους κατασκευάσουν, ΑΛΛΑ το ΑΝ είναι το ίδιο ΗHH καλύτεροι στο θέμα αντοχής τους. Εγώ ΑΥΤΟ θέλω να μάθω ΠΡΙΝ τους αγοράσω. (Think before buy)

Εννοείς γενικά, ή από τους προηγούμενους Deskstar; Γιατί έχουν μια βάση όσα λες, αφού η IBM όταν είχε εκείνη το τμήμα σκληρών που τώρα έχει αγοράσει η Hitachi, στην κούρσα της για υψηλότερες ταχύτητες και μεγαλύτερες χωρητικότητες τα είχε κάνει σκατά.

chemboy
06-07-08, 23:03
Και μετά όσοι πάρουν αυτό το δίσκο θα λένε: Θέλετε να δείτε το Hitachi μου...........(σαν μια παλιά διαφήμιση)

Αλήθεια έχει πάρει κανείς δίσκο Hitachi τελευταία ; Εγώ είμαι κολλημένος στους Seagate ! Τι να λένε άραγε από αξιοπιστία και κατά δεύτερον από επιδόσεις ; Η αλήθεια είναι ότι έχω δοκιμάσει μόνο Seagate, Wester Digital και Maxtor.

alfagamma
06-07-08, 23:27
Το θεμα ειναι οτι οπου υπαρχουν εναλλακτικες λυσεις (πραγματικες) υπαρχει και ανταγωνισμος.
Λιγο με νοιαζει ποτε θα κυκλοφορισουν οι μεν η οι δε, αυτο που με νοιαζει ειναι οτι σαν αποτελεσμα θα εχουμε χαμηλοτερο κοστος και μεγαλυτερη χωρητικοτητα, υπολογιστε ευρω/γιγα και θα δειτε οτι τελικα μονο συμφερον ειναι να υπαρχει εστω και θεωριτικη εξελιξη.

Tiven
06-07-08, 23:33
Και μετά όσοι πάρουν αυτό το δίσκο θα λένε: Θέλετε να δείτε το Hitachi μου...........(σαν μια παλιά διαφήμιση)

Αλήθεια έχει πάρει κανείς δίσκο Hitachi τελευταία ; Εγώ είμαι κολλημένος στους Seagate ! Τι να λένε άραγε από αξιοπιστία και κατά δεύτερον από επιδόσεις ; Η αλήθεια είναι ότι έχω δοκιμάσει μόνο Seagate, Wester Digital και Maxtor.

Εμένα ο πατέρας μου πάντα με παρότρυνε να αγοράζω Seagate. Χρησιμοποιεί Seagate πάνω από 15 χρόνια και ποτέ δεν του χτύπησε ούτε ένας. Πες το τυχερός ή όπως αλλιώς θές , είναι απόλυτα ευχαριστημένος όπως καταλαβαίνεις :)

Cosmonaut
06-07-08, 23:45
Ένα ωραίο Raid 5 με 15ΤΒ δεν θα με χάλαγε :hmm:

psolord
06-07-08, 23:45
Άντε να βάλουμε RAID-6 με 20TB στον ψυγειοσέρβερ, και SSD των 300GB στο διαστημόπλοιο. :cool:

Ακριβώς! :oneup:

Μωρέ και με ένα raid-5, 15TB βολευόμουνα, ουουου, μια χαρά!:p

Άσε τους άλλους να ελπίζουν στα blu-ray για archiving, LOL.

gtl
07-07-08, 00:02
Συζητούσαμε την πιθανή απώλεια δεδομένων ενός δίσκου του 1 gb όταν είχαμε 100mb σκληρούς ;
Σοβαρευτείτε, όπως οι δίσκοι ήταν κάποτε σε mb στο μέλλον θα είναι σε terrabyte.

Όχι, γιατί υπάρχουν ορισμένες αντικειμενικές διαφορές. Τα αρχεία μουσικής, για παράδειγμα, δεν πρόκειται να μεγαλώσουν κι άλλο ό,τι και να γίνει. Aκόμα και αν αντικαταστήσουμε πλήρως την απωλεστική συμπίεση τύπου mp3 με lossless αλγόριθμους και format, ας πούμε FLAC, και πάλι θα αποτελούν σταγόνα στον ωκεανό του αποθηκευτικού μας χώρου. Οι ψηφιακές φωτογραφίες το ίδιο. Τα αρχεία του οffice επίσης.

Εκτός από προγράμματα/παιχνίδια, υπάρχουν πλέον στους υπολογιστές μας και πολλοί τύποι δεδομένων οι οποίοι δεν επεκτείνονται μέχρι να καλύψουν όλο τον χώρο που τους διατίθεται. Όταν ένας οικιακός σκληρός (θα?) φέρει τις φωτογραφίες ολόκληρης της ζωής μιας οικογένειας, μαζί με ολόκληρη την δισκογραφία, την συλλογή ταινιών, και πολλά άλλα, είναι φυσικό η ενδεχόμενη απώλειά του να προκαλεί μεγαλύτερο άγχος από όταν κατάρρευση σκληρού συνεπαγόταν απλώς reformat και επανεγκατάσταση Lotus 1-2-3, Wordperfect, Bubble Bobble και Golden Axe. :p

kanenas3
07-07-08, 00:08
Όχι, γιατί υπάρχουν ορισμένες αντικειμενικές διαφορές. Τα αρχεία μουσικής, για παράδειγμα, δεν πρόκειται να μεγαλώσουν κι άλλο ό,τι και να γίνει. Οι ψηφιακές φωτογραφίες το ίδιο. Τα αρχεία του οffice επίσης. Εκτός από προγράμματα υπολογιστών. υπάρχουν πλέον στους υπολογιστές μας και πολλοί τύποι δεδομένων οι οποίοι δεν επεκτείνονται μέχρι να καλύψουν όλο τον χώρο που τους διατίθεται. Είναι φυσικό να άγχεται κανείς για την απώλειά τους.

Ξεχνάς όμως τα multimedia! Κυρίως video! Εδώ κάνουμε αμάν να δούμε κανένα bluray σε 1080p και άρχισαν τα γιαπωνεζόνια τα 4080p...Δε γλιτώνουμε από αυτούς, όλο κάτι θα βρίσκουν να μας γεμίζουν τους δίσκους! Παλιότερα έλεγα άντε να πάρω cd recorder να αδειάσω το δίσκο και τώρα ούτε τα dual layer δε φτάνουν :p

mrsaccess
07-07-08, 00:16
Ένα ωραίο Raid 5 με 15ΤΒ δεν θα με χάλαγε :hmm:
Δυστυχώς θα σε χάλαγε... Ενώ οι σκληροί έχουν αυξήσει την χωρητικότητά τους δεν έχουν αυξήσει το Non-recoverable Read Error ποσοστό τους το οποίο είναι περίπου 1 sector ανά 10^14bits δεδομένων. Αυτό σημαίνει ότι περίπου κάθε 11.5TB οι σκληροί σου βρίσκουν ένα sector που δεν μπορεί να διαβαστεί με τίποτα.

Σε ένα RAID 5 των 15ΤΒ κατά το rebuild σε περίπτωση που χαλούσε ο ένας σκληρός θα έπρεπε να διαβαστούν 15ΤΒ. Δηλαδή σίγουρα το rebuild θα έβρισκε ένα λάθος σε ένα ακόμη σκληρό και δεν θα ολοκλήρωνε τη διαδικασία... :(

crypter
07-07-08, 00:23
Σε ένα RAID 5 των 15ΤΒ κατά το rebuild σε περίπτωση που χαλούσε ο ένας σκληρός θα έπρεπε να διαβαστούν 15ΤΒ. Δηλαδή σίγουρα το rebuild θα έβρισκε ένα λάθος σε ένα ακόμη σκληρό και δεν θα ολοκλήρωνε τη διαδικασία...
αν τους χωριζε σε partitions? :hmm:

gtl
07-07-08, 00:25
Ξεχνάς όμως τα multimedia! Κυρίως video! Εδώ κάνουμε αμάν να δούμε κανένα bluray σε 1080p και άρχισαν τα γιαπωνεζόνια τα 4080p...Δε γλιτώνουμε από αυτούς, όλο κάτι θα βρίσκουν να μας γεμίζουν τους δίσκους! Παλιότερα έλεγα άντε να πάρω cd recorder να αδειάσω το δίσκο και τώρα ούτε τα dual layer δε φτάνουν

Εδώ έχεις δίκιο, κάποια πράγματα θα εξακολουθήσουν να φουσκώνουν (και να φουσκώνουν) μέχρι να φάνε όλο τον χώρο που υπάρχει. Αν και, για να πω την αλήθεια, μου έχει κάνει εντύπωση πόσο "συμμαζεμένες" είναι οι συμπιεσμένες ταινίες 720p, χωρίς εκπτώσεις στην ποιότητα της εικόνας (τις περίμενα μεγαλύτερες!). Από την άλλη, όταν έμαθα τις απαιτήσεις για το install του Age of Conan έπαθα πλάκα!

Πάντως, προσωπικά, αισθάνομαι σαν να προκαλώ λιγάκι την τύχη μου κρατώντας τον σκληρό μου των 500GBs χωρίς redundancy. :p

geofromalimos
07-07-08, 00:25
Θελω να πιστευω οτι ειναι πολυυυυυυ υπερβολικα τα 5 τερα σε ενα σκληρο.
Αμα βαρεσει αυτος ο δισκος αντιο ζωη ακομα και για τον πιο hardcore downloader.
Τωρα για τις εταιριες και λοιπους επαγγελματιες τι να πω.
Καλως να μας ερθουν αν και φανταζομαι η τιμη τους θα ειναι απλησιαστη για τους απλους καταναλωτες

Θα διαφωνήσω.Όταν κατεβάζεις 50gb το 5ημερο καθώς τόσο έιναι πλέον το όριο από rapidshare, και όταν μάλιστα κατεβάζεις HD υλικό τα 5 t δεν είναι υπερβολικό μέγεθος.

Σκέψου να έρθουν και τα FTTH δίκτυα εκεί θα γίνει το μεγάλο πανηγύρι...

psolord
07-07-08, 00:43
Ένα ωραίο Raid 5 με 15ΤΒ δεν θα με χάλαγε :hmm:

Καλά είδες τι έγινε? Κάναμε ακριβώς την ίδια σκέψη την ίδια ώρα!:lol:

Βλέπω την απάντηση του mraccess και βλέπω quote "cosmonaut" και αναρωτιέμαι τί έγινε ρε πίστη μου, στη ζώνη του λυκόφωτος μπήκα?

Όσο για αυτό που έιπε ο φίλος moderator δεν το ήξερα. Και τί γίνεται σε αυτήν την περίπτωση?:hmm:

Anarki
07-07-08, 00:53
Ας γίνω λίγο σπαστικός πάλι :p
Είναι terabyte, οχι terrabyte. Δεν έχει κάποια σχέση με τη γη.

skyliner34
07-07-08, 00:54
Όταν αυξηθούν τόσο πολύ οι γραμμές (π.χ. 100mbps up/down η γιατί όχι gigabit) δεν θα κρατάς backup τα mp3 σου πιά.
Π.χ. Αν χαθούν τα mp3 σου μπαίνεις με samba στον οικιακό μου server και τα ξαναπαίρνεις. Να μη σου πω ότι ΔΕΝ τα ξαναπαίρνεις γιατί ούτως η άλλως είναι διαθέσιμα 24/7 για streaming.
Ή αν χάσεις τις φωτό με τον wantilles από το meeting περνάς τον NFS driver για windows και μπαίνεις στο psigeioserver.dynamicDNS.com :p

michael92
07-07-08, 01:07
Με το που βγει θα τον τσιμπήσω. Οι δίσκοι μου 1.2TB σε σύνολο γεμίζουν συχνά και πρέπει να διαγράφω κάτι :D

Jazzer
07-07-08, 01:15
Θα περιμένω να βγουν πρώτα στα μαγαζιά, να τους δοκιμάσουν οι ανυπόμονοι, να πέσουν οι τιμές τους και μετά τα λέμε.;)
Προς το παρόν θέλω να δουλέψει λιγάκι ο φοβερός (και ναι αθόρυβος τελικά) velociraptor της WD, 20 μέρες τον έχω μόνο ! :)

linkinp
07-07-08, 01:17
κλασικα,αν και πιστευω πως μεχρι 1 tb χρησιμο μπορει να εχει καποιος σε ενα pc,τα υπολοιπα ειναι σαβουρα,,,

mrsaccess
07-07-08, 01:22
Kάτι άλλο που νομίζω πως είπαν στην ανακοίνωση από τη Hitachi είναι πως οι επιστήμονες υπολογίζουν πως ο ανθρώπινος εγκέφαλος έχει περίπου 10TB χωρητικότητα.

Δηλαδή στήνετε ένα RAID 0 με δύο τέτοιους σκληρούς και «κατεβάζετε» κανονικά τον εαυτό σας! Ghost in the shell! :roll:

michael92
07-07-08, 01:24
Ξεχνάς όμως τα multimedia! Κυρίως video! Εδώ κάνουμε αμάν να δούμε κανένα bluray σε 1080p και άρχισαν τα γιαπωνεζόνια τα 4080p...Δε γλιτώνουμε από αυτούς, όλο κάτι θα βρίσκουν να μας γεμίζουν τους δίσκους! Παλιότερα έλεγα άντε να πάρω cd recorder να αδειάσω το δίσκο και τώρα ούτε τα dual layer δε φτάνουν :p

18 minutes of UHD Video consumes 3.5 terabytes of data
:whistle:

4320p είναι γιατί αλλιώς δεν διατηρείται το aspect ratio (16:9).

Θέλω να δω τις μέρες που θα έχουμε Peta ή ακομά και exa δίσκους και θα κοιτάμε την giga-terra εποχή και θα γελάμε :p Τα 4320p λίγο άχρηστα μου φαίνονται εκτός αν έχεις 100inch TV και είσαι σε απόσταση 1.5 μέτρου. Πρέπει να κοιτάξουν κάποια στιγμή την εικονική πραγματικότητα γιατί μας βλέπω το 2040 να έχουμε την RUHDTV (ridiculusly ultra high definition TV στα 10Kp) το PS9 μας και το GTA XI που θα αφορά έναν έλληνα που μεταναστεύει στην Αμερική και ανοίγει σουβλατζίδικο :rofl::rofl::rofl:

tsigarid
07-07-08, 01:28
Kάτι άλλο που νομίζω πως είπαν στην ανακοίνωση από τη Hitachi είναι πως οι επιστήμονες υπολογίζουν πως ο ανθρώπινος εγκέφαλος έχει περίπου 10TB χωρητικότητα.

Δηλαδή στήνετε ένα RAID 0 με δύο τέτοιους σκληρούς και «κατεβάζετε» κανονικά τον εαυτό σας! Ghost in the shell! :roll:

10TB ascii φαντάζομαι, κάπως έτσι κάνουν τις εκλαϊκεύσεις συνήθως... Διαφορετικά θα μιλάμε για τι συμπίεση δεδομένων και πάει μακριά η βαλίτσα.... Επομένως με μια απλή συμπίεση ήδη με κατεβάζω στο δίσκο μου!:drunk:

michael92
07-07-08, 01:40
10TB ascii φαντάζομαι, κάπως έτσι κάνουν τις εκλαϊκεύσεις συνήθως... Διαφορετικά θα μιλάμε για τι συμπίεση δεδομένων και πάει μακριά η βαλίτσα.... Επομένως με μια απλή συμπίεση ήδη με κατεβάζω στο δίσκο μου!:drunk:

Εγώ πάλι πιστεύω ότι αποκλείεται να είναι τόσο λίγο. Όλα τα δεδομένα της ζωής μας (οπτικά, ακοή, οσμή, αφή, προσανατολισμός και άλλα που δεν ξέρουμε) μένουν στον εγκέφαλο όλη τη ζωή μας απλά μένει εμείς να τα προσπελάσουμε, αυτό είναι τό μόνο στο οποίο υπερέχει ένας δίσκος. Πόσες φορές έχετε θυμηθεί κάτι τελείως άσχετο και αναρωτιέσται πως το θυμήθηκα αυτό; Δεν νομίζω με τα τωρινά μέσα να μπορεί να υπολογιστεί η χωρητικότητα του εγκεφάλου μας. Αν γινόταν αυτό το πείραμα πριν 20 χρόνια 100% θα λέγαν ότι χωράει 100mbyte ο εγκέφαλος μας...

Tiven
07-07-08, 02:04
Εγώ πάλι πιστεύω ότι αποκλείεται να είναι τόσο λίγο. Όλα τα δεδομένα της ζωής μας (οπτικά, ακοή, οσμή, αφή, προσανατολισμός και άλλα που δεν ξέρουμε) μένουν στον εγκέφαλο όλη τη ζωή μας απλά μένει εμείς να τα προσπελάσουμε, αυτό είναι τό μόνο στο οποίο υπερέχει ένας δίσκος. Πόσες φορές έχετε θυμηθεί κάτι τελείως άσχετο και αναρωτιέσται πως το θυμήθηκα αυτό; Δεν νομίζω με τα τωρινά μέσα να μπορεί να υπολογιστεί η χωρητικότητα του εγκεφάλου μας. Αν γινόταν αυτό το πείραμα πριν 20 χρόνια 100% θα λέγαν ότι χωράει 100mbyte ο εγκέφαλος μας...

Δεν αποθηκεύονται σε high definition όμως οι αναμνήσεις. ;)

Κουβέντα που πιάσαμε :lol:

tsigarid
07-07-08, 02:37
Άλλωστε ένα μεγάλο μέρος των αναμνήσεων το ξεχνάμε (σβήνεται)

grayden
07-07-08, 03:02
Καλοδεχούμενος ο δίσκος όταν έρθει. Εγώ πάντως πριν μερικές μέρες πήρα έναν WD 640 GB και τον γεμίζω ταινίες/σειρές και παιχνίδια που δεν έχω προλάβει να δω/παίξω.

Υ.Γ.: Ξέρω ότι είμαι άρρωστος, δεν χρειάζεται να μου το πείτε :p

Simpleton
07-07-08, 03:21
Φανταστείτε να χρειαστεί πότε ένα πλήρες chkdsk/fsck ένας τέτοιος δίσκος...

Για να μην μιλήσουμε για mkfs με ext2/3 :whistle:

skyliner34
07-07-08, 03:26
Φανταστείτε να χρειαστεί πότε ένα πλήρες chkdsk/fsck ένας τέτοιος δίσκος...

Για να μην μιλήσουμε για mkfs με ext2/3 :whistle:

250 giga allocated blocks by default με ext3. :twisted:

aiolos.01
07-07-08, 04:18
Τα ίδια λέγαμε και όταν από τα 20Mb πήγαμε στα 100 & 200Mb. Μετά τα λέγαμε και για τους δίσκους με μερικά Gb κτλ κτλ...

Έτσι είναι. Λες και όσοι λένε "δεν τον βάζω γιατί αν χαλάσει χάθηκα" δεν θα τον βάλουν σε μερικά χρόνια...

Simpleton
07-07-08, 04:45
250 giga allocated blocks by default με ext3. :twisted:

...και μια ωραία μέρα κάνεις ένα tune2fs -m 0 και ανακαλύπτεις ~12 GB που θεωρούσες χαμένα. :p

~250 GB στον δίσκο των 5 TB :blink::blink::blink:

kormos
07-07-08, 08:02
Καλημερα...

Ειναι ολα σχετικα νομιζω...

Η τεχνολογια παει παντα μπροστα αρα αντιλαμβανομαι πως η ανθεκτικοτητα σε ενα τετοιο μεγαλο ογκο αποθηκευσης θα ειναι πολυ ποιο αντοχης...

Το ιδιο μπορει να πει καποιος που θα χασει 1GB οσο και 1TB... (αρα δνε τα θεωρω υπερβολικα , αντιθετως ποιο αποτελεσματικα)

Αλλο να εχεις ενα σκληρο δισκο και αλλο δεκα...

.

@ ADSLgr.com All rights reserved.