PDA

Επιστροφή στο Forum : Connection Prob.!!!



nippletwister
02-10-05, 12:53
Επειδή δεν ξέρω που πάει αυτό το thread και δεν μπορώ να ψάξω στο Forum μέσα σε εκατοντάδες Threads και Posts το κάνω post εδώ να τελειώνουμε!

Έχω δύο μέρες που μπαίνω με aDSL και αμέσως παρατήρησα ένα πρόβλημα. Χρησιμοποιώ πολύ P2P προγράμματα και τώρα και τα Torrents, το πρόβλημα είναι το εξής: Ανοίγω κανονικά το PC, μπαίνει internet κανονικά (το Modem είναι σε LAN) ανοίγω σελίδες, IRC, MSN, Skype …. όλα κανονικά ! Όταν ανοίγω το LimeWire (P2P) και αρχίζω να κατεβάζω και το Azureus πάλι όλα πάνε καλά! Το πρόβλημα αρχίζει όταν τα σταματάω και τα κλείνω! Τότε δεν ανοίγουν σελίδες, το MSN δείχνει να είναι συνδεμένο αλλά όταν το κάνεις Sign Out και ξανά Sing In δεν! Το Notify του Gmail βγάζει κάποιο σφάλμα και αυτό μετά δεν! Μόνο το Skype δείχνει να ξανά συνδέεται στο δίκτυο του!

Τι έχω δοκιμάσει: Κάνω disable το LAN και ξανά enable πάλι δεν μπαίνει MSN IRC Gmail σελίδες! Σβήνω το Modem και το ξανά ανοίγω και πάλι τα ίδια! Το μόνο που το στρώνει είναι να κάνω Reboot στα Windows! (Windows XP SP2, ZoneAlarm Firewall)

Έχω το ZTE ZXDSL 831A (πρώτη φορά βλέπω αυτή την εταιρεία)

Καμιά ιδέα κανείς;;;


:mad:

lidia
02-10-05, 13:42
μήπως το αζουρεους παραμένει ανοικτο και σου εχει ξεσκησμένη την σύνδεση με αποτέλεσμα να μην ανοιγει τίποτα?

nippletwister
02-10-05, 13:44
Δεν νομίζω γιατί δεν το βλέπω στο Windows Task Manager! Το σκέφτηκα κι εγώ αυτό!

Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση!

nnn
02-10-05, 14:24
Όταν κλείνεται κάποιο P2p ή torrent δεν σημαίνει ό,τι αυτόματα σταματάνε οι αιτήσεις προς εσάς από άλλους clients.
Αν δεν αλλάξει η Ip σας,για κάποιες ώρες οι άλλοι χρήστες που ήταν συνδεδεμένοι σε εσάς συνεχίζουν να προσπαθούν να συνδεθούν μαζί σας.
Υποψιάζομαι ό,τι έχεις απλό modem και όχι router.

nippletwister
02-10-05, 14:55
Έχω το ZTE ZXDSL 831A και μάλλον είναι απλό modem! (Κινέζικα προϊόντα, αλλά ήταν δωρεάν από τον ΟΤΕ)

Τι προτείνεις να κάνω; Υπάρχει μήπως λύση χωρίς αγορά κάποιου άλλου Modem/Router;

nnn
02-10-05, 15:07
Υπάρχει μήπως λύση χωρίς αγορά κάποιου άλλου Modem/Router;
Τα απλά modem είναι προβληματικά στις πολλές συνδέσεις και κολλάνε.
Για router υπάρχουν αρκετοί καλοί,ρίξε μια ματιά στο P2p Τμήμα του forum και στο Hardware section.

nippletwister
02-10-05, 15:18
Από ότι ακούω και διαβάζω τα US Robotics Modem\Routers είναι από τα καλύτερα όποτε λέω να πάρω ένα ( http://www.matsoukasbros.com/search.php?categ_id=218 το πρώτο στην λίστα)

Αλλά θα λυθούν τα προβλήματα μου;

teodor_ch
02-10-05, 15:22
μήπως το σοφτ firewall έχει ρυθμιστεί λάθος και μπλοκάρει τη gateway ή κάποιο έυρος IP επειδή βλέπει πολλά packages να έρχονται στο πσ σου που είναι άχρηστα πλέον αφού έκλεισες το p2p που τα περίμενε?
υπόθεση κάνω...δεν είμαι expert.το ότι στρώνει με επανεκκίνηση του πσ σημαίνει ότι το πρόβλημα είναι στον υπολογιστή σου και όχι στο Modem.

nippletwister
02-10-05, 17:26
Να δοκιμάσω να κλείσω το Firewall μου για λίγα δευτερόλεπτα να δω μήπως επανέρθει; Δεν νομίζω να δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα μέσα σε μερικά δευτερόλεπτα!

toneworks
02-10-05, 18:16
Μπορεις να κανεις διαφορα. Πχ κατεβασε το VIEWTCP 2.0. Θα σου δειξει ολες τις established connections. Το zone alarm ποτε δε το συμπαθησα.



EDIT: Το ανεβασα. Οριστε:
http://www.adslgr.com/forum/downloads.php?do=file&id=134

nippletwister
03-10-05, 09:55
Τελικά το πρόβλημα λύνεται με την επανεκκίνηση του Zone Alarm! Και έτσι ξέρω πλέον ότι δεν έχει πρόβλημα το Modem, όπως πίστευα στην αρχή! Τώρα μένει να ξεσκονίσω τις ρυθμίσεις του Firewall!

Αν έχει βρει κάποιος λύση ας κάνει ένα Post εδώ! Ευχαριστώ!

teodor_ch
03-10-05, 14:33
κάνε ρεστορε στις αρχικές ρυθμίσεις του και πιστεύω ότι θα είσαι εντάξει.
τα rules τα φτιάχνεις με τον καιρό

nippletwister
03-10-05, 15:41
Ναι! Να το κάνω! Αλλά πώς; Δεν το έχω πειράξει πολύ το FireWall οπότε πιστεύω πως τρέχει με τις αρχικές ρυθμίσεις και πάντα μιλάμε για software fire wall, δεν έχω hardware! Μια λύση είναι να το κλείνεις κάθε φορά που το κάνει, αλλά δεν είναι σωστή λύση! Πρέπει να βρω τι φταίει ακριβός και να το ρυθμίσω! Αλλά χρειάζομαι βοήθεια γιατί δεν ξέρω από που να ξεκινήσω!

teodor_ch
03-10-05, 16:54
άνοιξε το zone alarm και στην καρτέλα φιρεγαλλ βάλε τα στο medium και τα δύο
δοκίμασε έτσι

nnn
03-10-05, 20:06
Και έτσι ξέρω πλέον ότι δεν έχει πρόβλημα το Modem
Μπορεί με τις ρυθμίσεις που θα κάνεις στο ZA να βελτιώσεις την κατάσταση αλλά η λύση στο πρόβλημα σου είναι μόλις μπορέσεις να πάρεις ένα σοβαρό ethernet router,που θα διαχειρίζεται την όλη κατάσταση χωρίς να επιβαρύνεται ο υπολογιστής και θα σε προστατεύει με το hard firewall του

nippletwister
04-10-05, 15:48
nnn έχεις δίκιο, γιατί έχω δοκιμάσει τα πάντα στο ZoneAlarm και πάλι μου κάνει το ίδιο πρόβλημα! Οπότε η μόνη λύση από ότι μου λες εσύ είναι η αγορά ενός Modem\Router με ενσωματωμένο Hardware Firewall!

Τι προτείνεις;

Ευχαριστώ

teodor_ch
04-10-05, 16:24
usr 9105

users
04-10-05, 18:44
φιλαράκι το topic δεν είναι καθόλου κατατοπιστικό
μάθετε να γράφετε σε forum σωστά

φιλικά...

NoYmErOs
04-10-05, 21:35
φιλαράκι το topic δεν είναι καθόλου κατατοπιστικό
μάθετε να γράφετε σε forum σωστά

φιλικά...

Εντάξει δεν πάει και για πρόεδρος της δημοκρατίας .. ;)

nnn
04-10-05, 22:14
Τι προτείνεις;

Ευχαριστώ
Τα Usr 9105/9106 είναι πολύ καλά.
Δες και στο τμήμα με τα routers του Forum,υπάρχει πολύ υλικό.

sdikr
04-10-05, 22:30
φιλαράκι το topic δεν είναι καθόλου κατατοπιστικό
μάθετε να γράφετε σε forum σωστά

φιλικά...

Τώρα τι να πώ;

Πρωτα κοιτάμε τα δικά μας και μετά τον άλλων!

φιλίκα πάντα!

@ ADSLgr.com All rights reserved.