PDA

Επιστροφή στο Forum : Pirelli Πρόβλημα Pirelli με wireless



amora
07-07-08, 15:59
Στο router που μου είχε παραδοθεί από την ΟΝ λειτουργούσε κανονικά το wireless, έχοντας βάλει security WPA. Κάπου τον Ιανουάριο μου αντικατέστησαν το router με άλλο, μπας και λυνόταν το γνωστό πρόβλημα του κολλήματος, το οποίο λύθηκε τελικά με άλλο τρόπο (firmware upgrade). Στο νέο router δουλεύει το wireless μόνο χωρίς security. Όποιο security option και αν έβαλα, το laptop παρ' όλο που βλέπει το SSID δε συνδέεται ποτέ, μάλιστα δε φτάνει καν στο σημείο να του ζητηθεί το password. Σημειωτέον ότι αυτό γίνεται με δύο laptop που έχω και τα οποία, ενώ παλαιότερα λειτουργούσαν, τώρα δε λειτουργούν. Άλλη παρατήρηση που έκανα είναι ότι χωρίς security το λαμβανόμενο σήμα στο laptop είναι 5 μπάρες (full), ενώ ενεργοποιώντας οποιοδήποτε security option αμέσως πέφτει στις 3 μπάρες με το laptop δίπλα στο router. Ο λόγος που το ψάχνω τώρα είναι ότι έως χθες είχα ένα δικό μου access point (netgear) το οποίο δούλευε τέλεια συνδεδεμένο καλωδιακά στο pirelli, αλλά άλλαξα τη χωροταξία και θέλω να χρησιμοποιήσω μόνο το pirelli.

Οι απαντήσεις από την τεχνική υποστήριξη ήταν κατά σειρά:

1. ΤΥ: Χρησιμοποιείστε WEP 128bits. Απάντηση δική μου: θέλω WPA :).
2. ΤΥ: Εμείς (η ΟΝ) συνιστούμε WEP (!!!!!!!!!) Απάντηση δική μου: θέλω WPA :mad:.
3. Προώθηση σε άλλο τεχνικό. Περιγράφω. ΤΥ: πολύ περίεργο αυτό που λέτε. Μάλλον φταίει το laptop. Απάντηση δική μου: Αναφέρομαι στην απροβλημάτιστη λειτουργία που είχα έως χθες. Απευθύνεται στον προϊστάμενο.
4. ΤΥ: Δε φταίει το router. Απάντηση δική μου: Πώς το συμπεραίνετε; ΤΥ: Δε μου έχει ξανατύχει ποτέ, οπότε μάλλον δε φταίει το router(!!!!) Απάντηση δική μου: ..........
5. Τελικά και μετά από επιμονή μου, θα προωθήσουν αίτημα αντικατάστασης.

Έχει δει κανείς κάτι παρόμοιο;

cnp5
07-07-08, 17:35
Στο router που μου είχε παραδοθεί από την ΟΝ λειτουργούσε κανονικά το wireless, έχοντας βάλει security WPA. Κάπου τον Ιανουάριο μου αντικατέστησαν το router με άλλο, μπας και λυνόταν το γνωστό πρόβλημα του κολλήματος, το οποίο λύθηκε τελικά με άλλο τρόπο (firmware upgrade). Στο νέο router δουλεύει το wireless μόνο χωρίς security. Όποιο security option και αν έβαλα, το laptop παρ' όλο που βλέπει το SSID δε συνδέεται ποτέ, μάλιστα δε φτάνει καν στο σημείο να του ζητηθεί το password. Σημειωτέον ότι αυτό γίνεται με δύο laptop που έχω και τα οποία, ενώ παλαιότερα λειτουργούσαν, τώρα δε λειτουργούν. Άλλη παρατήρηση που έκανα είναι ότι χωρίς security το λαμβανόμενο σήμα στο laptop είναι 5 μπάρες (full), ενώ ενεργοποιώντας οποιοδήποτε security option αμέσως πέφτει στις 3 μπάρες με το laptop δίπλα στο router. Ο λόγος που το ψάχνω τώρα είναι ότι έως χθες είχα ένα δικό μου access point (netgear) το οποίο δούλευε τέλεια συνδεδεμένο καλωδιακά στο pirelli, αλλά άλλαξα τη χωροταξία και θέλω να χρησιμοποιήσω μόνο το pirelli.

Οι απαντήσεις από την τεχνική υποστήριξη ήταν κατά σειρά:

1. ΤΥ: Χρησιμοποιείστε WEP 128bits. Απάντηση δική μου: θέλω WPA :).
2. ΤΥ: Εμείς (η ΟΝ) συνιστούμε WEP (!!!!!!!!!) Απάντηση δική μου: θέλω WPA :mad:.
3. Προώθηση σε άλλο τεχνικό. Περιγράφω. ΤΥ: πολύ περίεργο αυτό που λέτε. Μάλλον φταίει το laptop. Απάντηση δική μου: Αναφέρομαι στην απροβλημάτιστη λειτουργία που είχα έως χθες. Απευθύνεται στον προϊστάμενο.
4. ΤΥ: Δε φταίει το router. Απάντηση δική μου: Πώς το συμπεραίνετε; ΤΥ: Δε μου έχει ξανατύχει ποτέ, οπότε μάλλον δε φταίει το router(!!!!) Απάντηση δική μου: ..........
5. Τελικά και μετά από επιμονή μου, θα προωθήσουν αίτημα αντικατάστασης.

Έχει δει κανείς κάτι παρόμοιο;

Με το νέο firmware και WPA δεν έχω κανένα πρόβλημα :hmm:
Περίεργο... με WEP το δοκίμασες να δεις αν όντως παίζει (μόνο δοκιμαστικά);

evagelos
07-07-08, 17:37
+1 και απο εμένα
Δεν έχω δοκιμάσει χωρίς WPA αλλά έχω ακριβώς το ίδιο θέμα.
Υπάρχει ένα άλλου router που συνδέεται σαν client wireless bridge.
Για κάποιο λόγω. πχ restart του pirelli, χάνεται η σύνδεση μεταξύ τους.
Ξανασυνδέονται μόνο με reboot του pirelli, ή κλείσημο και ξανα-άνοιγμα της wireless λειτουργίας.

amora
08-07-08, 09:36
Με το νέο firmware και WPA δεν έχω κανένα πρόβλημα :hmm:
Περίεργο... με WEP το δοκίμασες να δεις αν όντως παίζει (μόνο δοκιμαστικά);

Με WEP δοκίμασα μόνο με 64 bit και δεν έπαιξε. Θα δοκιμάσω και με 128 αλλά δε νομίζω ότι αυτό είναι το θέμα. Είμαι σίγουρος ότι έχει πρόβλημα το pirelli.

amora
09-07-08, 23:04
Τελικά με παρέμβαση τεχνικού σήμερα το βράδυ το wireless δουλεύει με security.

TiNaKiCiOuS
28-07-08, 20:22
ohi den eisai o monos...egw otan pira tilefono na ma8w pote 8a m to sundesoun telika(mou eixan steilei ston e3oplismo kana mina prin) milisa me oli tin etairia gia na mou poune oti telika den exei energopoih8ei...ase pou mou eipan la8os pou na klidwsw to wireless(γουίρλες pou elega kai gw :D) kai meta den sundeotan to atimo...

egw twra exw allo provlima...den mporo na sundesw to kinito me to router...

atheos71
28-07-08, 20:44
Πώς προσπαθείς να το συνδέσεις;

TiNaKiCiOuS
01-08-08, 12:49
σορρυυυυυ για τα Greeklish....δεν το ήξερα:sorry:

έχω το Ν80 και έχει ασύρματο... wpa έχω και router...pirelli...

πως μπορω να το κάνω από wpa -> wep?

αναλυτικά παρακαλώωωωωωωω:lol:

Panos_ath
12-09-08, 13:22
Εγώ έχω ένα άλλο πρόβλημα. Δεν μπορούν να συνδεθούν ασύρματα και οι δύο υπολογιστές!!! Αν προσπαθήσω να μπουν και οι δύο, ο ένας συνδέεται και ο άλλος δεν γίνετε αποδεκτός απο το router. Αν κλείσω κάποιον απο τους δυο ο άλλος μπαίνει οκ. Θέμα ΙΡ δεν παίζει καθώς και με static το ίδιο κάνει. Επίσης, αν ξέρει κάποιος τα DNS της ON θα βοηθούσε πολύ... Ευχαριστώ!

espe
16-09-08, 16:30
Ρε παιδια, αυτο το ρημαδο wireless δε δουλευει με τιποτα.
Oλα τα εχω δοκιμασει, παταω connect, μου διχνει τη μπαρα οτι συνδεεται και περιμενω καμμια ωρα και στο τελος δε γινεται τιποτα.
Το router το εχω βαλει στο WPA/WPA2 (WPA2 Only δεν αλλαζει τιποτα), το laptop στο WPA-PSK, το password ειναι προφανως το ιδιο.
Χρειαζονται τιποτα αλλες ρυθμισεις?

Wireless mode εχω 11b Only (11g ή Μixed, παλι δεν αλλαζει τιποτα) και channel 9.
Firmware version 1.26.10S.

sakis1234567
19-09-08, 20:29
εχω παροχο ον και μου χαλασε το μοντεμ. πηρα ενα us robotics και μου ζηταει user -password. πηρα την ον και μου λεει μονο με το δικο μας δουλευει και θα σας παρει τεχνικος τηλεφωνο. κατι παιζετε με τα μοντεμ τους. μηπως ειναι κλειστα ωστε να δεχονται μεχρι καποια ταχυτητα και για αυτο ζεστενονται γρηγορα και γινονται διακοπες? μηπως ξερει κανεις κατι?

atheos71
20-09-08, 00:58
Για ίντερνετ, δουλεύουν κι άλλα ρούτερς.

brou
20-09-08, 21:21
Αν σου χάλασε όντως το Pirelli, θα πρέπει να στο αλλάξει η ΟΝ χωρίς χρέωση.


κατι παιζετε με τα μοντεμ τους. μηπως ειναι κλειστα ωστε να δεχονται μεχρι καποια ταχυτητα και για αυτο ζεστενονται γρηγορα και γινονται διακοπες? μηπως ξερει κανεις κατι?

Δεν σου απαντήσαμε σ'αυτό; :)
Όχι, δε γίνεται να το "ανοίξεις", τσιπ, εξάτμιση, νίτρο, τούρμπο για το Pirelli δε παίζει. (Δε θέλω κακοήθειες για ζάντες :p)

@ ADSLgr.com All rights reserved.