PDA

Επιστροφή στο Forum : Shareaza v2.2.0 seeding torrents και αλλαγή IP



Re-Ti-Re
02-10-05, 15:58
Έχω dynamic IP.

Έχω παρατηρήσει ότι όταν κάνω seed ένα torrent μετά από αλλαγή της IP πρέπει να κάνω re-seed το torrent για να συνεχιστεί το upload.
Αυτό δεν συμβαίνει όταν κάνω σύγχρονος και download το ίδιο torrent.

Κάνω κάτι λάθος ή είναι bug του προγράμματος :?:
Στους άλλους torrent clients συμβαίνει το ίδιο :?:

no_logo
02-10-05, 16:17
Re-Ti-Re αν αυτό το εχεις δει να συμβαίνει στον δευτερο ελληνικό tracker τότε θα πρεπει να το αλλαξεις από τις ρυθμίσεις του λογαριασμού σου

Re-Ti-Re
02-10-05, 16:36
Συμβαίνει σε όλους.
Αυτή την στιγμή κάτω seed τρία torrents σε τρεις διαφορετικούς trackers οι δυο είναι του εξωτερικού.

no_logo
02-10-05, 16:42
κανονικά τα torrents για να μπαίνουν στο ratio σου είναι βάση της ip του χρήστη.
Αυτός είναι και ο λόγος που όταν φτιάχνεις ενα torrent και το ανεβάσεις στο tracker δεν μπορείς να seedαρεις το αρχικό torrent αλλά θα πρέπει να κατεβάσεις αυτό που ανέβασες από το site(αυτό ισχύει πχ για το ελληνικό tracker με τους περισσότερους χρήστες b.w.g.t.).
Παντως εμένα δεν μου εχει συμβεί ποτέ, βέβαια δεν πολυασχολούμε με torrents.
Αλλοι χρήστες που μπορούν να μας πούνε ;;;

Re-Ti-Re
02-10-05, 17:06
Αυτός είναι και ο λόγος που όταν φτιάχνεις ενα torrent και το ανεβάσεις στο tracker δεν μπορείς να seedαρεις το αρχικό torrent αλλά θα πρέπει να κατεβάσεις αυτό που ανέβασες από το siteΌταν κατεβάζεις το αρχείο από το tracker δεν έχει τίποτα από την IP σου.
Έχει όμως μέσα το passkey για να γνωρίζει σε ποιον user να χρεώνει το radio.

Σε πολλούς tracker υπάρχει η δυνατότητα να κάνεις reset το passkey αν αντιληφθείς ότι κάποιος άλλος το χρησιμοποιεί σε βάρος σου. Αν το κάνεις αυτό θα πρέπει να κατεβάσεις από την αρχή το αρχείο από το tracker και να συνεχίσεις από εκεί που είχες μείνει.

no_logo
02-10-05, 17:11
το passkey δεν εχει σχέση με την ip;

Re-Ti-Re
02-10-05, 17:16
το passkey δεν εχει σχέση με την ip;Όχι γιατί κάθε φορά που θα αλλάζει η IP θα πρέπει να κατεβάζεις από το tracker το νέο αρχείο. Αυτό δεν συμβαίνει.

Υ. Γ.
Το πρόβλημα που περιγράφω δεν υπήρχε στην παλιά version του shareaza.

no_logo
02-10-05, 17:28
αν είναι έτσι κάντο post στο site του shareaza, στα bugs reports.
ετοιμάζουνε καινούργια έκδοση αν προλάβουνε ας το προσθέσουνε και αυτό

Re-Ti-Re
15-10-05, 22:14
Και το λάθος δεν είναι του Shareaza ή κάποιου άλλου torrent client.

Όταν κάνουμε seed σε ένα torrent ο client στέλνει την IP μας στο tracker ώστε να συνδέονται οι leeches για να κατεβάσουν το torrent.
Ο client παρακολουθεί πότε θα αλλάξει η IP και όταν συμβεί αυτό θα στείλει την νέα IP.

Μέχρι εδώ όλα καλά.

Το Shareaza το έχω εγκαταστημένο σε ένα PC στο σπίτι μου.
Το πρωί που είμαι στην δουλεία μπαίνω κάποια στιγμή στο tracker για να δω αν υπάρχει κάποιο νέο torrent που να με ενδιαφέρει.
Εδώ είναι το λάθος μου.
Ο tracker βλέπει την νέα IP και κάνει update την βάση του. Από εδώ και πέρα δίνει σε κάθε νέο leecher την IP από το γραφείο μου και έτσι καλά κρασιά.
Όσοι leechers έχουν την παλιά IP (του σπιτιού) κατεβάζουν το torrent, φυσικά κάποια στιγμή θα χαθούν αφού κατεβάσουν το torrent.
Όσοι νέοι leechers παίρνουν την νέα IP (του γραφείου) δεν βλέπουν τίποτα.
Έτσι σιγά, σιγά χάνω τους leechers.

Το συμπέρασμα αυτό το έβγαλα διαβάζοντας τα FAQ σε διαφορά torrent site.
Φυσικά για ευνόητους λόγους δεν παραθέτω τα link.
Για αυτό πρέπει να: :rtfm: (αυτό πάει σε μένα)

@ ADSLgr.com All rights reserved.