PDA

Επιστροφή στο Forum : Κάτι πρέπει να κάνουμε για τον κόφτη της Otenet



Σελίδες : [1] 2 3

red bastid
02-10-05, 17:24
Δε μπορεί να κατεβάζω ΣΤΑΘΕΡΑ με 62 ΚΒ/sec με Netcarta της Altec και η Otenet να με περιορίζει στα 53, ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ ΚΑΙ ΠΡΑΞΙΚΟΠΗΜΑΤΙΚΑ. Έχω 512 ΟΤΕ και 512 Otenet στο Μαρούσι, η γραμμή μου είναι (σύμφωνα με τα διαγνωστικά του Jetspeed 520) πολύ καλή από άποψης απωλειών κλπ, και συνδέομαι στα 576/160. Με ποιό δικαίωμα (και ποιά θυσία ποια θυσία) η κυρία Otenet μου περιορίζει το bandwidth? Ειλικρινά σας μιλάω, μετά τις μειώσεις τιμών σκέφτομαι να πάω στα 1024/256, αλλά ενώ η Otenet είναι η φθηνότερη (πλέον) σε αυτήν την ταχύτητα, η λογική τους είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ και διστάζω. Θα τηλεφωνήσω να διαμαρτυρηθώ, αλλά δεν πιστεύω ότι θα γίνει και τίποτα.

Μπορεί κάποιος φίλος με 1024/256 Οtenet σε "δοκιμασμένο" (με demo ή άλλους ISP) DSLAM να παραθέσει τις εντυπώσεις του?

Για του λόγου το αληθές:

Test της Forthnet:

TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e
click START to begin
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 153.45Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 475.97kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem


Test από adlsguide.ogr.uk:

Broadband Speed Test Results

True Speed (estimated)
Downstream 478 Kbps (59.8 KB/sec) 516 Kbps (inc. overheads)
Upstream 135 Kbps (16.9 KB/sec) 145 Kbps (inc. overheads)


testmy.net

:::.. Download Stats ..:::
Connection is:: 493 Kbps about 0.5 Mbps (tested with 2992 kB)
Download Speed is:: 60 kB/s
Tested From:: http://testmy.net/ (server2)
Test Time:: Sun Oct 02 2005 17:19:28 GMT+0300 (GTB Daylight Time)
Bottom Line:: 9X faster than 56K 1MB download in 17.07 sec
Diagnosis: Awesome! 20% + : 36.94 % faster than the average for host (acn.gr)
Validation Link:: http://testmy.net/stats/id-H5T2D49O8

Και βέβαια έχω ΣΤΑΘΕΡΑ 61-62 KB/sec από οποιοδήποτε ftp server, Ελληνικό ή διεθνή (δοκιμασμένο με files μεγέθους 50 MB)!!!!!!!

No-Name
02-10-05, 17:29
Έχει κόφτη η ΟΤΕΝΕΤ??Πείτε μου πριν κάνω το "λάθος" και πάω σε αυτήν,αν τελικά θα πάω

no_logo
02-10-05, 17:31
με λίγα λόγια κατηγορείς την otenet πως σου δίνει αυτό που πληρώνεις 512/128 και εσύ ζητάς παραπάνω που δεν πληρώνεις :cool:

Avatar
02-10-05, 17:40
με λίγα λόγια κατηγορείς την otenet πως σου δίνει αυτό που πληρώνεις 512/128 και εσύ ζητάς παραπάνω που δεν πληρώνεις :cool:

Ε;;; Δεν κατάλαβα... Αφού το παιδί έχει 512/128 (σύνδεση και γραμμή - έτσι υποννοείται) ... Από τα μαθηματικά που ξέρω, 512/8=64.
Άρα θα έπρεπε να πιάνει κανονικά 64kb/sec και ούτε καν 61, πόσο μάλλον 53. Πού είναι το παράλογο;

EvilHawk
02-10-05, 17:42
Έχει κόφτη η ΟΤΕΝΕΤ??Πείτε μου πριν κάνω το "λάθος" και πάω σε αυτήν,αν τελικά θα πάω Έχει κόφτη στο μέγιστο των ονομαστικών ταχυτήτων που πληρώνεις, δεν μπορείς όμως να αξιοποιήσεις αυτο το κάτι παραπάνω που κλειδώνουν τα routers σε Siemens DSLAM! Τώρα κατα πόσο αυτό αποτελει πρόβλημα όταν δουλεύεις σχεδόν μόνιμα στο μεγιστο? Ο καθένας το αξιολογεί διαφορετικα!

giannis42
02-10-05, 17:44
CP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e
click START to begin
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 224.81Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 934.33kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem

click START to re-test


απο εδω

http://speedtest.forthnet.gr/thessaloniki.html

με otenet 1024

το μεγιστο , πρωινες ωρες, ειναι 987-995kb/s

sdikr
02-10-05, 17:45
Δε μπορεί να κατεβάζω ΣΤΑΘΕΡΑ με 62 ΚΒ/sec με Netcarta της Altec και η Otenet να με περιορίζει στα 53, ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ ΚΑΙ ΠΡΑΞΙΚΟΠΗΜΑΤΙΚΑ.


Σε αυτή την περίπτωση θα δώσω credits στην οτενετ που έχει σωστό κόφτη, μην ανυσηχείς και οι υπόλοιποι κάποια στιγμή θα το φιάξουν ;)

No-Name
02-10-05, 17:49
Προτιμώ να πληρώνω τα 7€ παραπάνω στην βιβόντι τότε....

giannis42
02-10-05, 17:51
Προτιμώ να πληρώνω τα 7€ παραπάνω στην βιβόντι τότε....

με ποσο κατεβαζεις στην vivodi με 1024???

No-Name
02-10-05, 17:54
αν εξαιρέσεις χθές το βράδυ για 5 ώρες που κατέβαζα με 55.κανονικά είναι από 120-125 δεν έχω δεί ποτέ κάτω από 110.Καλά δεν είναι?

red bastid
02-10-05, 18:03
Όντως, παίρνω αυτό που πληρώνω, αλλά για 512/128 και όχι για 576/160 που συνδέομαι. Το θέμα είναι γιατί να συνεχίσω με Otenet όταν δεν κάνει αυτό που κάνουν οι υπόλοιποι providers? Εντάξει, εγώ δεν τα ισοπεδώνω όλα, έχει καλή υποστήριξη, liability μεγάλης εταιρίας κλπ, αλλά πως θα με κρατήσει ως πελάτη τη στιγμή που εφαρμόζει μια προφανώς "άδικη" λογική, συγκρίνοντας με τις πολιτικές των άλλων ISPs???? Και στο φινάλε εγώ δε θέλω να φύγω από την Otenet, είμαι γενικά ευχαριστημένος μέχρι τώρα και μάλιστα σκέφτομαι να πάω στα 1024/256. Γιατί όμως πρέπει να αμφιταλαντεύομαι, λόγω της λογικής τους? Αν θέλεις να τραβήξεις κόσμο προς το μέρος σου κυρία Otenet πρέπει να ΕΙΣΑΙ η καλύτερη, όχι απλά να ΦΑΙΝΕΣΑΙ η καλύτερη.

giannis42
02-10-05, 18:05
αν εξαιρέσεις χθές το βράδυ για 5 ώρες που κατέβαζα με 55.κανονικά είναι από 120-125 δεν έχω δεί ποτέ κάτω από 110.Καλά δεν είναι?

πολυ καλα...

εγω κατεβαζω με 110-120 με Μ.Ο. 116

No-Name
02-10-05, 18:06
Καλύτερη σε τιμές είναι πάντως σε ότι αφορά την ταχύτητα 1024/256 σε θέμα ποιότητα υπηρεσιών πως είναι όμως, δεν έχω διαβάσει ποτέ κάποιο παράπονο εδώ, αυτό σημαίνει 2 πράγματα ή ότι έχουν λίγοι ΟΤΕΝΕΤ ή ότι δεν έχει όντως προβλήματα.Τι από τα 2 ισχύει??Ρωτάω πρίν πράξω λάθος, διότι είμαι σε φάση αλλάγης isp πάλι λόγω τιμών!

giannis42
02-10-05, 18:15
Καλύτερη σε τιμές είναι πάντως σε ότι αφορά την ταχύτητα 1024/256 σε θέμα ποιότητα υπηρεσιών πως είναι όμως, δεν έχω διαβάσει ποτέ κάποιο παράπονο εδώ, αυτό σημαίνει 2 πράγματα ή ότι έχουν λίγοι ΟΤΕΝΕΤ ή ότι δεν έχει όντως προβλήματα.Τι από τα 2 ισχύει??Ρωτάω πρίν πράξω λάθος, διότι είμαι σε φάση αλλάγης isp πάλι λόγω τιμών!

κανενα προβλημα μεχρι τωρα...
αναβαθμιση απο 512 σε 1024 σε μιση ωρα
αργησαν λιγο μονο στην αναβαθμιση γραμμης σε 1024.....λογω δικου μου λαθους..

Avatar
02-10-05, 18:23
Εγώ ρε παιδιά ακόμα δεν κατάλαβα.
Εγώ έχω π.χ. 384 που συγχρονίζει στα 448/160.
Πιάνω 47 kb/sec( 384/8 = 48 ). Θεωρώ ότι παίρνω αυτό που πληρώνω.

ΠΟΙΟΣ θα μου εξηγήσει, αφού το παιδί έχει 512/128, γιατί όταν πιάνει 53kb/sec του λέτε (και από ότι είδα συμφώνησε και ο ίδιος) ότι παίρνει αυτό που πληρώνει;;;;;;;;;;; 512/8=64 !!! (Δεν μιλάω για την κατάσταση στην Ελλάδα που σου λένε ότι και 20 kb/sec να πιάνεις αυτό πληρώνεις γιατί δεν είναι εγγυημένες οι ταχύτητες, αλλά για το ποια είναι η ταχύτητα ποτυ θα έπρεπε να πιάνει). ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΩ!

no_logo
02-10-05, 18:25
Καλύτερη σε τιμές είναι πάντως σε ότι αφορά την ταχύτητα 1024/256 σε θέμα ποιότητα υπηρεσιών πως είναι όμως, δεν έχω διαβάσει ποτέ κάποιο παράπονο εδώ, αυτό σημαίνει 2 πράγματα ή ότι έχουν λίγοι ΟΤΕΝΕΤ ή ότι δεν έχει όντως προβλήματα.Τι από τα 2 ισχύει??Ρωτάω πρίν πράξω λάθος, διότι είμαι σε φάση αλλάγης isp πάλι λόγω τιμών!

οι isp στο πεδίο των τιμών είναι σε φάση ανακατάταξης. Σημερα μπορεί να είναι ακριβότερη η Χ εταιρία που μέχρι χθες ήταν στις φθηνότερες. Αυριο καποια άλλη κ.ο.κ.
Ποιος ο λόγος για αλλαγές όταν δεν ξέρεις τι θα ξημερώσει αυριο;

Re-Ti-Re
02-10-05, 18:29
ΠΟΙΟΣ θα μου εξηγήσει, αφού το παιδί έχει 512/128, γιατί όταν πιάνει 53kb/sec του λέτε (και από ότι είδα συμφώνησε και ο ίδιος) ότι παίρνει αυτό που πληρώνει;;;;;;;;;;; 512/8=64 !!! (Δεν μιλάω για την κατάσταση στην Ελλάδα που σου λένε ότι και 20 kb/sec να πιάνεις αυτό πληρώνεις γιατί δεν είναι εγγυημένες οι ταχύτητες, αλλά για το ποια είναι η ταχύτητα ποτυ θα έπρεπε να πιάνει). ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΩ! :worthy: Πόσα επιτέλους kbps πρέπει να παίρνω καθαρά από το ADSL (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=14986)
Και μετά κάντε τους υπολογισμούς σας. ;)

No-Name
02-10-05, 18:35
Bάσει ΟΤΕ δεν πρέπει ποτέ να είσαι σίγουρος για τίποτα...όσους υπολογισμούς και να κάνουμε αν το dslam είναι πίτα τελείωσε.

red bastid
02-10-05, 18:48
Το thread "Πόσα επιτέλους kbps πρέπει να παίρνω καθαρά από το ADSL" το έχω διαβάσει, και προφανώς όταν λέω ότι παίρνω ό,τι πληρώνω εννοώ ότι παίρνω όντως το "ωφέλιμο" 81,9 % για PPPoA. Το πρόβλημα είναι πως δεν παίρνω το extra bandwidth που παρέχεται στους υπόλοιπους που κλειδώνουν σε 576/160 (αντί του ονομαστικού 512/128), και έχουν συνδρομές σε άλλους providers. Δεν ξέρω για εσάς, αλλά εμένα μου φαίνεται άδικο.

No-Name
02-10-05, 18:50
Είναι εν μέρει άδικο για σένα αλλά έχεις επιλογή να αλλάξεις isp.

Re-Ti-Re
02-10-05, 18:53
Το πρόβλημα είναι πως δεν παίρνω το extra bandwidth που παρέχεται στους υπόλοιπους που κλειδώνουν σε 576/160 (αντί του ονομαστικού 512/128), και έχουν συνδρομές σε άλλους providers. Δεν ξέρω για εσάς, αλλά εμένα μου φαίνεται άδικο.Αφού ο ISP σου δίνει για 512 πως θέλεις να παίρνεις 576 :?:
Η διαφορά είναι στα ping.

No-Name
02-10-05, 18:55
Έχει αναφερθεί πως κάποιοι isp σου δίνουν παραπάνω αν είσαι σε αυτά τα "καλά" siemens dslam που κλειδώνουν παραπάνω.

flyingGrec
02-10-05, 19:21
Έχετε μπλέξει τα μπούτια σας ή μου φαίνεται; :D

Ο red bastid είπε

Έχει 512Kbps σε siemens 1, άρα 576Kbps -> Παίρνει καθάρα 512Kbps από τον ΟΤΕ.
Έχει 512Kbps στην OTEnet -> Δεν παίρνει καθαρά 512Kbps από την OTEnet (53kb/s αντί για 64kb/s).

Επειδή ακριβώς έχει 576Kbps από τον ΟΤΕ θα έπρεπε να ποιάνει το maximum της 512 (=64kb/s) σύνδεσης της OTEnet.

EvilHawk
02-10-05, 19:27
Έχετε μπλέξει τα μπούτια σας ή μου φαίνεται;

Πόσα επιτέλους kbps πρέπει να παίρνω καθαρά από το ADSL (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=14986)

Re-Ti-Re
02-10-05, 19:29
Επειδή ακριβώς έχει 576Kbps από τον ΟΤΕ θα έπρεπε να ποιάνει το maximum της 512 (=64kb/s) σύνδεσης της OTEnet.
Όχι ;)

flyingGrec
02-10-05, 19:41
Θα με κουφάνετε...

Σύνδεση 576/160

Ωφέλιμο download bandwidth = 576Kbps - 18,1% (ανάλογα με τα πακέτα. Συνήθως είναι ποιό κοντά στο 16%) = 471,744Kbps / 8 = 59Kb/s ΚΑΘΑΡΑ στο modem του. Με το 16% βγαίνει 60,18kb/s περίπου.

Γιατί να τον περιορίζει η otenet στα 53kb/s (=424Kbps);

psyxakias
02-10-05, 19:43
Ασχέτως αν προσωπικά δεν προτιμώ την OTEnet λόγω του κόφτη, δεν μπορούμε να την κατηγορούμε για "αυθαίρετο" και "πραξικοπηματικό" περιορισμό όταν κάνει rate-limiting περίπου στην ταχύτητα που θεωρητικά (δίχως overheads) αποδίδει κάθε σύνδεση. Για να προσέχουμε λίγο τους χαρακτηρισμούς παρακαλώ και να αφήσουμε τους εντυπωσιασμούς για αλλού.

Αντί να ασχολούμαστε λοιπόν για τον απολύτως νόμιμο περιορισμό της OTEnet, καλύτερα θα ήταν να ασχοληθούμε με τον περιορισμό του ΟΤΕ στα πακέτα ανά δευτερόλεπτο (pps) που δημιουργούν προβλήματα σε αρκετές εφαρμογές (VoIP, online-gaming, e-financial κλπ). Υπάρχει σχετικό thread " ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ UDP πακέτων ISPs (Forthnet/HOL/ACN) & OTE"

red bastid
02-10-05, 20:02
Καμία διάθεση για "εντυπωσιασμούς" δεν έχω. Όσο για το τι είναι "νόμιμο" ή όχι, επίτρεψέ μου να έχω την ίδια υποκειμενικότητα που ο ίδιος ο ΟΤΕ και η Otenet έχουν δείξει ότι έχουν, όταν καλύπτονται πίσω από τη σοφιστεία "η ταχύτητα των συνδέσεων δεν είναι εγγυημένη" και θεωρούν "νόμιμο" και "αποδεκτό" να έχεις 384 και να κατεβάζεις με 30KB/sec. Και ναι, το συγκεκριμένο παράδειγμα δεν αφορά τη δικιά μου σύνδεση, αλλά όντας αναγνώστης του φόρουμ για πάνω από έναν χρόνο έχω διαβάσει για πάμπολλες τέτοιες περιπτώσεις. Αν δηλαδή αυτός ο περιορισμός (με τον κόφτη) είναι "απολύτως νόμιμος" και άρα το 81.9 % πρέπει να τηρείται, τότε εντάξει, εγώ το βουλώνω, αλλά η Οtenet στην περίπτωση των 384- 30ΚB/sec είναι ΠΑΡΑΝΟΜΗ και πρέπει οι ανωτέρω χρήστες να κινηθούν δικαστικά εναντίον της (γιατί δεν πιάνουν ΟΥΤΕ το 81.9%). Και για να τελειώνουμε, εγώ δε μίλησα για νόμους και άρθρα του Συντάγματος, εγώ μίλησα για μια πολιτική που είναι εμφανώς διαφορετική, και εν κατακλείδι ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΔΙΚΑΙΗ από τις πολιτικές των άλλων ISPs.

NoYmErOs
02-10-05, 20:06
Άλλαξε ISP λοιπόν αφού σε ενοχλεί τόσο ο κόφτης της ΟΤΕνετ ..και πώς είσαι ευχαριστημένος αφού έχει κόφτη και κάνεις τέτοιο θέμα με αυτό ?
Έχεις δοκιμάσει άλλο ISP ? εκτός από netkarta....

Εγώ με ΟΤΕνετ 384 δεν έχω 30.. αλλά 45 οπότε μην απαντάς για τους χρήστες της ΟΤΕνετ 384 ενώ έχεις 512.
Βλέπεις λοιπόν ότι δεν συμφωνούνε όλοι μαζί σου ... ;)

red bastid
02-10-05, 20:12
Δεν έχω δοκιμάσει άλλο ISP εκτός από netcarta, αλλά σκοπεύω να το κάνω. Δηλώνω γενικά ευχαριστημένος μέχρι τώρα από την Otenet γιατι θεωρώ ότι έχει καλό δίκτυο υποστήριξης και προσωπικά το εκτιμώ αυτό πολύ. Φυσικά τώρα που συνειδητοποίησα/επιβεβαίωσα ότι όντως έχει κόφτη και δεν είναι θέμα πιταρισμένου DLSAM ή κακής ποιότητας γραμμής, ε, προφανώς δε δηλώνω πλέον όσο ευχαριστημένος δήλωνα.

psyxakias
02-10-05, 20:15
red bastid, κάπου έχεις μπλέξει τα πράγματα νομίζω. Καταρχήν ο κόφτης της OTEnet (είχα πάρει demo με το που βγήκε στην αγορά η ADSL πριν ειπωθεί καν στο forum) στις 384 είναι 39-41 kB/sec και είναι μέσα στα νόμιμα πλαίσια όσο και αν δεν μας αρέσει. Μάλιστα όσοι είναι σε DSLAMs που συγχρονίζουν 384/128 ούτε καν το καταλαβαίνουν. Τώρα εγώ επειδή συγχρόνιζα 448/160 και έβλεπα 48-49 kB/sec με όλους τους άλλους ISPs και 39-41 kB/sec με την OTEnet, λογικό είναι να μην την προτιμήσω χωρίς όμως να την χαρακτηρίζω παράνομη.

Τώρα αν εσύ βλέπεις 30άρια με 384 σύνδεση, είτε έχει γίνει λάθος, είτε το DSLAM σου (που ως γνωστόν δεν είναι εγγυημένη η ταχύτητα ούτε εδώ, ούτε στο εξωτερικό) δεν σου δίνει παραπάνω ταχύτητα είτε και εγώ δεν ξέρω. Πάντως ο κόφτης της OTEnet δεν είναι 30 στις 384.

Εμένα με εκνεύριζε στην 384 πολύ περισσότερο ο περιορισμός των 20 ή 30 pps από τον ΟΤΕ, παρά της OTEnet και της κάθε OTEnet. Μάλιστα όταν με περιόριζαν στα 20 pps, έβγαζα ακριβώς 30 kB/sec όπως είπες (20 pps x 1492 (PPPoE) = 29840 bytes/sec)

red bastid
02-10-05, 20:23
psychakias, εγώ δε μίλησα για νομιμότητες, εσύ αναφέρθηκες σε αυτές. Απλά χρησιμοποίησα την αναφορά σου σε "νόμιμα" και "παράνομα" για να καταδείξω τον abstract και κυρίως υποκειμενικό χαρακτήρα της λογικής της Otenet σχετικά με το "πόσο πρέπει να πιάνω". Και με την ίδια λογική που εσένα σε εκνευρίζει ο "περιορισμός των 20 ή 30 pps από τον ΟΤΕ", επίτρεψέ μου εμένα να με εκνευρίζει ότι όταν είχα 384 ΟΤΕ - 384 Otenet έπαιρνα σε SIEMENS-1 τα 39-41 kB/sec που ανέφερες αντί για τα 48-49 kB/sec, και τώρα αντίστοιχα με 512/512 παίρνω 53 αντί για 62-63.

psyxakias
02-10-05, 20:42
Η διαφορά όμως είναι ότι η OTEnet προσφέρει την πραγματική ταχύτητα που αποδίδει μια 384 (ή 512) σύνδεση, αν και κατά τη γνώμη μου για δικό της συμφέρον καλό θα ήταν να ισοβαθμιστεί με τους υπόλοιπους ISPs, αν και αργά ή γρήγορα όπως ειπώθηκε προηγουμένως, μάλλον το αντίθετο θα συμβεί (κλαπς) και θα ισοβαθμιστούν οι υπόλοιποι με την OTEnet.

Αντίθετα το θέμα με τα 20-30 pps που ανέφερα είναι εντελώς καταχρηστικό διότι δεν αναφέρεται στη σύμβαση του ΟΤΕ καθώς και προκαλεί σοβαρό πρόβλημα σε ορισμένες εφαρμογές, όχι με μειωμένη απόδοση αλλά με εντελώς νέκρωμα της γραμμής.

Πάντως γενικά νομίζω ότι είναι άσκοπο το να κάνεις θέμα κάτι το οποιό είναι το αναμενόμενο και απλούστατα εάν ήθελες να έχεις μεγαλύτερη ταχύτητα απ'όσο προσφέρει η OTEnet, θα μπορούσες να αλλάξεις ISP όπως σου προτάθηκε και προηγουμένως. Μάλιστα θα έβρισκα πιο σκόπιμο παράπονο από όσους είναι στα 384/128 να απορούν γιατί να υπάρχουν μερικά DSLAMs στα 448/160 και τα υπόλοιπα 384/128 και να μην υπάρχει ισότητα σε όλες τις περιοχές/πόλεις.

Τώρα αν παρατήρησες κόφτη στα 30 kB/sec ΑΠΟ ΤΟΝ ISP (και όχι μείωση απόδοσης από το DSLAM), έχοντας κάνει επαναλαμβανόμενες δοκιμές σε ώρες αιχμής και ενώ είσαι σίγουρος ότι δεν οφείλεται στο DSLAM αλλά στον ISP, τότε ναι εκεί σέβομαι το παράπονό σου και καλό θα ήταν να το αναφέρεις στην OTEnet... ;) - Άλλο όμως κόφτης στις 384 στα 30 kB/sec από τον ISP, άλλο μειωμένη απόδοση DSLAM γύρω στα 28-30 kB/sec και άλλο κόφτης στα 39-41 kB/sec από τον ISP.

ΥΣ: Εγώ πάντως επειδή είμαι κακό παιδί, ορίστε screenshot (click it) από OTE512 (576/160) & FORTHnet ISP:

red bastid
02-10-05, 21:07
Το θέμα των 30KB/sec το ανέφερα ως παράδειγμα ασυνέπειας του OTE/Otenet, όχι σαν πρόβλημα που αντιμετωπίζω εγώ προσωπικά (για την ακρίβεια ήμουνα πολύ σαφής σχετικά με αυτό).

Αν θες την άποψή μου, θα έπρεπε όλα τα DSLAMs να κλειδώνουν στις ίδιες ταχύτητες, για να αποφεύγονται αδικίες σε χρήστες που πληρώνουν τα ίδια με άλλους αλλά δεν παίρνουν τα ίδια με αυτούς (όσο και αν αυτό δυνητικά με βλάπτει προσωπικά, αφού ανήκω σε "special" DSLAM). Τώρα, όσον αφορά το σε ποιά ταχύτητα θα πρέπει να κλειδώνουν, για μένα είτε θα πρέπει να είναι όλα στις "ονομαστικές" δηλ 384/128, 512/128 κοκ) , είτε (και φυσικά, προτιμότερα) όλα στις "άλλες" (448/160, 576/160 κοκ). Προφανώς κάτι τέτοιο δε γίνεται, για άγνωστους(?) λόγους, και έτσι κάνουμε τέτοιου είδους κουβέντες.

Σχετικά με την αλλαγή ISP, δεν είναι κάτι που θα ήθελα να κάνω (χωρίς να το αποκλείω κιόλας). Έχω ADSL πάνω από ένα χρόνο και αλλαγή ISP σημαίνει ότι θα πρέπει να αλλάξω τρεις e-mail addresses, κάτι που δε με βολεύει, για επαγγελματικούς και άλλους λόγους. Επιπροσθέτως, μέχρι τώρα η Otenet σύνδεση που έχω έχει αποδειχθεί ιδιαίτερα σταθερή, και με τα νέα δεδομένα (τιμές Οκτωβρίου 2005) είναι και αρκετά συμφέρουσα. Το ιδανικό για τους φίλους μας στην Otenet θα ήταν να βγάλουν τους κόφτες και να συνδυάσουν τις νέες (καλές) τιμές με παροχή ολόκληρου του potential bandwidth στους συνδρομητές τους, όπως κάνουν οι άλλοι ISPs. That's all I'm saying, man. ;)

psyxakias
02-10-05, 21:33
Ok gotcha, δεν είχα σκοπό αντιπαράθεσης απλά να καταλάβω γιατί επέμενες. Με την λογική αυτή σε καταλαβαίνω πάντως, ότι η αλλαγή ISP δεν είναι πάντα εφικτή (αν και εγώ προσωπικά πάντα απέφευγα να χρησιμοποιώ τα ISP και προτιμούσα emails σε δικά μου domains). Θα πρότεινα να ρίξεις στην OTEnet κανά πολύ formal (αλλά και φιλικό) e-mail μπας και αποφασίσουν να ανεβάσουν λίγο το ratelimiting στα 48-49 kB/sec στις 384, 63-64 στις 512, 125+ στις 1024..

chatasos
02-10-05, 21:35
Ίσως να έχουν αρκετά χαμηλά τα bursts.

pelasgian
02-10-05, 23:45
Ε, καλά, βάλαν κάφτη από τότε που βγήκαν οι άλλοι και λένε «έχω 512 γραμμή και 384 και μου κατεβάζει σαν 440».

No-Name
03-10-05, 00:14
Ε τότε πρέπει εμείς οι συνδρομητές των isp να νιώθουμε και άσχημα??

NoYmErOs
03-10-05, 00:28
Ε τότε πρέπει εμείς οι συνδρομητές των isp να νιώθουμε και άσχημα??

Γιατί να νιώθετε άσχημα ?

pelasgian
03-10-05, 00:51
Σιγά τον ISP μωρέ. Πόσοι είναι εκεί μέσα; Όλος ο λαός είναι στο forthnet. Σε λίγο θα είναι και με Κοκκαλο-dslam σε Κοκκαλο-δίκτυο και θα τελειώσει το πράγμα, θα τους κλείσει το σπίτι, γιατί ΟΛΟΙ οι Telco της ευρώπης επέζησαν λόγω των ευρυζωνικών. Ε, αν τους φάει τους πελάτες ο Σωκράτης, πάπαλα.

Πρόβλεψη: σε 10 χρόνια ο Σωκράτης θα αγοράζει τον ΟΤΕ. Θα τους εξανδραποδίσει και θα τους πουλήσει για δούλους στη Μαυρυτανία.

NoYmErOs
03-10-05, 01:17
Σιγά τον ISP μωρέ. Πόσοι είναι εκεί μέσα; Όλος ο λαός είναι στο forthnet. Σε λίγο θα είναι και με Κοκκαλο-dslam σε Κοκκαλο-δίκτυο και θα τελειώσει το πράγμα, θα τους κλείσει το σπίτι, γιατί ΟΛΟΙ οι Telco της ευρώπης επέζησαν λόγω των ευρυζωνικών. Ε, αν τους φάει τους πελάτες ο Σωκράτης, πάπαλα.


Ε όχι και σιγά τον ISP...
Και οι περισσότεροι πιστεύω είναι στην ΟΤΕνετ λόγο ΟΤΕ ...


Πρόβλεψη: σε 10 χρόνια ο Σωκράτης θα αγοράζει τον ΟΤΕ. Θα τους εξανδραποδίσει και θα τους πουλήσει για δούλους στη Μαυρυτανία.

Ε καλά αυτό δεν είναι πρόβλεψη.. :lol:

sdikr
03-10-05, 02:52
Πρόβλεψη: σε 10 χρόνια ο Σωκράτης θα αγοράζει τον ΟΤΕ. Θα τους εξανδραποδίσει και θα τους πουλήσει για δούλους στη Μαυρυτανία.

Ναι και θα βάζουν όλοι Linux :respekt:

ermis333
03-10-05, 06:52
Σιγά τον ISP μωρέ. Πόσοι είναι εκεί μέσα; Όλος ο λαός είναι στο forthnet. Σε λίγο θα είναι και με Κοκκαλο-dslam σε Κοκκαλο-δίκτυο και θα τελειώσει το πράγμα, θα τους κλείσει το σπίτι, γιατί ΟΛΟΙ οι Telco της ευρώπης επέζησαν λόγω των ευρυζωνικών. Ε, αν τους φάει τους πελάτες ο Σωκράτης, πάπαλα.

Πρόβλεψη: σε 10 χρόνια ο Σωκράτης θα αγοράζει τον ΟΤΕ. Θα τους εξανδραποδίσει και θα τους πουλήσει για δούλους στη Μαυρυτανία.

H αλήθεια είναι πως η ΟΤΕΝΕΤ έχει μακράν τους περισσότερους συνδρομητές στο ADSL. Ακολουθούν Forthnet και Tellas.

Cosmonaut
03-10-05, 09:04
Θα κάνω μια παρατήρηση που μπορεί να είναι και λάθος οπότε μην με σταυρώσετε....
Οταν υπάρχει κόφτης στην ταχύτητα της σύνδεσης αυτό δεν βοηθάει την πλειοψηφία των χρηστών εξασφαλιζοντάς τους μεγαλύτερη minimun ταχύτητα και ποιότητα του κυκλώματος από το "μπουκωμένο" με λιγότερες συνδέσεις αλλά χωρίς κόφτη και "σερνόμενο" κύκλωμα;
Αν ισχύει αυτό, ΑΝ λέω, εγώ θα το προτιμούσα ....

NoYmErOs
03-10-05, 09:17
Θα κάνω μια παρατήρηση που μπορεί να είναι και λάθος οπότε μην με σταυρώσετε....
Οταν υπάρχει κόφτης στην ταχύτητα της σύνδεσης αυτό δεν βοηθάει την πλειοψηφία των χρηστών εξασφαλιζοντάς τους μεγαλύτερη minimun ταχύτητα και ποιότητα του κυκλώματος από το "μπουκωμένο" με λιγότερες συνδέσεις αλλά χωρίς κόφτη και "σερνόμενο" κύκλωμα;
Αν ισχύει αυτό, ΑΝ λέω, εγώ θα το προτιμούσα ....

Μα η διαφορά είναι μικρή γιατι απο την 384 πέρνει ένας της πχ 4νετ 45-47 στην καλύτερη περίπτωση και απο ΟΤΕνετ 40-42 ουσιαστικά και ο της 4νετ έχει ενα 'κόφτη" στο max της γραμμή/σύνδεσης και όχι χωρίς κόφτη - κατεβάζω όσο θέλω..

spartacus
09-10-05, 03:53
Τις τελευταίες 4 μέρες δοκίμασα 1024/256 από hol από forthnet και από vivodi, τα συμπεράσματα που έβγαλα είναι ότι από τις τρεις η χειρότερη ήταν η vivo, γιατί και σταθερή δεν ήταν στο down είτε από private trackers είτε από ftp αλλά και τα ping της ήταν τουλάχιστον 30ms παραπάνω, είχα και ντεμο από την οτενετ αλλά μόνο 384, δεν δίνουν παραπάνω, και εκεί τα πινγ ήταν παρα πολύ καλά, ping (1) forthnet (2) otenet (3) hol και τελευταία και καταϊδρωμένη η vivo, forthnet δεν θα έβαζα γιατί ήταν ακριβή απλά την δοκίμασα για να κάνω συγκρίσεις και πήρε άριστα, ήθελα 1024 και αναγκαστικά έβαλα χτες otenet η πιο φτηνή γαρ, γιατί για να δώσω 726 euro στην hol για 20 μήνες (δεν λέει) εδώ πας να βγάλεις μια ακτινογραφία και σου λένε πάνε στο σπίτι σου να πεθάνεις σε 6 μήνες γιατί έχεις όγκο και εγώ θα δεσμευτώ για 20 μήνες; η ταχύτητα της οτενετ δεν ξεπερνάει τα 104 kb/sec ενώ της forthnet και της hol είναι σταθερά στα 114 kb/sec, έχει κόφτη η otenet και αυτό με εκενευρίζει, και τώρα βλέπω κάπου στο φόρουμ ότι από δευτέρα η forthnet κατεβάζει την 1024 πιο κάτω και από την otenet και είμαι να σκάσω, δεν ξέρω τι να κάνω, έχετε προβλήματα οι της forthnet με τα ping ας πούμε ή την σταθερότητα της σύνδεσης; μια demo σύνδεση είναι απλά ένα δείγμα και δεν μπορώ να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα, η otenet από ταχύτητες υστερεί αλλά από πινγ νομίζω είναι σταθερή εώς ακλόνητη ( είχα και παλιά και ξέρω) για την forthnet δεν ξέρω γι' αυτό ρωτάω, επίσης η αορίστου πληρώνεται με κάρτα; αν γνωρίζει οποιοσδήποτε οτιδήποτε από τα παραπάνω παρακαλώ όπως ας.......................

No-Name
09-10-05, 04:17
Φίλε spartacus δεν μπορώ να καταλάβω τα παράπονα σου ως προς την vivodi καθώς έχω 1024 account εδώ και 2 βδομάδες περίπου και πετάει χωρίς να πέφτει κάτω από το 106 όσο βλέπω.Περιοχή Νίκαια

spartacus
09-10-05, 08:51
Φίλε spartacus δεν μπορώ να καταλάβω τα παράπονα σου ως προς την vivodi καθώς έχω 1024 account εδώ και 2 βδομάδες περίπου και πετάει χωρίς να πέφτει κάτω από το 106 όσο βλέπω.Περιοχή Νίκαια


οι παρατηρήσεις μου έγιναν μετά από 4ήμερη παρακολούθηση 4isp, μέχρι και τριήμερο χρωστούμενο ρεπό από την δουλειά μου ζήτησα για μπορέσω να βγάλω όσον αυτο είναι δυνατόν ασφαλή συμπεράσματα, αρκει να σου πώ ότι όταν κατέβαζα από το πολυτεχνείο ή από το tusows με 85 από vivodi και από τους άλλους πλην οτενετ με 110, ο υπάλληλος της μου έλεγε για φορτο του δικτύου, μόνο η vivodi είχε φόρτο; οι άλλοι τι έιχαν δηλαδή; εκείνο που με στεναχωρεί έιναι ότι άϊντε πάλι να αλλάζω isp, γιατ'ι αν η forthnet πάει την 1024, σύμφωνα με όσα λέει το παληκάρι και δεδομένου ότι σε αφήνει να εκμεταλευτείς όλο το έυρος της γραμμή σου ε θα είμαι και μ.....ς να χάνω 10 kb/sec και να πληρώνω και 4,5 euro πιο ακριβά (λες και μας περισεύουν!!!), τα πινγ της forthnet όσον αφορά την διάρκεια της σύνδεσής είναι που με ανυσηχούν, με την οτενετ ξέρω ότι θα κατεβάζω με 105 αλλά τα πινγ θα είναι καλά, είχα και παλιότερα και ξέρω, εκτός και αν έχει αλλάξει κάτι τον τελευταίο χρόνο.

Παίζω το Wolfenstein - Enemy Territory το οποίο απαιτεί καλά πινγ, η vivodi φίλε μου ήταν μακραν η χειρότερη από τους 3 που ανέφερα σε προηγούμενο μύνημά μου.

αν κατεβάζεις με 105 δεν γνωρίζω αν είναι το max της χιλιάρας σου, πάντα κάτω από ιδανικές συνθήκες έτσι;

andreasp
09-10-05, 09:47
Πρόβλεψη: σε 10 χρόνια ο Σωκράτης θα αγοράζει τον ΟΤΕ. Θα τους εξανδραποδίσει και θα τους πουλήσει για δούλους στη Μαυρυτανία.

Χλωμο το βλεπω! Πολυ πιο πιθανο βλεπω να εισαι στον Κορυδαλλο, παρα να εχει αγορασει τον ΟΤΕ.

^chris^
16-10-05, 20:58
Επειδη ακριβως ειδα αυτο το thread εχω τωρα συνδεση απο forthnet και οχι απο Ποτενετ.Ευχαριστω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.