PDA

Επιστροφή στο Forum : H Pioneer παρουσιάζει οπτικό μέσο χωρητικότητας 400GB



nm96027
07-07-08, 21:36
Ένας κανονικός Blu-Ray δίσκος έχει επαρκή χωρητικότητα για μια ταινία high-definition πλην όμως η Pioneer έκανε το επόμενο βήμα στον τομέα της χωρητικότητας ενός οπτικού δίσκου, παρουσιάζοντας τον "πρώτο παγκοσμίως" δίσκο με 16 layer χωρητικότητας 400GB.

To ενδιαφέρον είναι πως οι νέοι αυτοί δίσκοι χρησιμοποιούν παρόμοια τεχνολογία με το Blu-Ray: κάθε επίπεδο (layer) χωράει 25GB και έτσι μικρές αλλαγές σε blu-ray συσκευές θα καταστήσουν δυνατή την ανάγνωση του δίσκου της Pioneer. Να σημειωθεί πως προς το παρόν ο δίσκος είναι μόνο για ανάγνωση και δεν έχει γίνει κάποια αναφορά σε εγγράψιμο δίσκο ακόμα. Δεν έχουν γίνει ακόμα γνωστές πολλές πληροφορίες για το συγκεκριμένο προϊόν, αφού η επίσημη παρουσίαση του θα γίνει στο Symposium on Optical Memory and Optical Data Storage 2008 που θα διεξαχθεί στην Χαβάη στις 13 Ιουλίου.

Πηγή: Techspot (http://www.techspot.com/news/30750-Pioneer-reveals-400GB-Bluray-disc.html)

tsigarid
07-07-08, 22:01
400GB :blink:
Με τις παρούσες ταχύτητες ανάγνωσης των οπτικών συσκευών, δεν ξέρω πόσο πρακτικό θα είναι κάτι τόσο τεράστιο, εκτός αν μιλάμε για αναπαραγωγή ταινιών, οπότε τα δεδομένα είναι συνεχόμενα. Αν αρχίσει να μπαίνει και αναζήτηση μέσα, ζήτω που καήκαμε...

vasiliou
07-07-08, 22:05
Μμμ μάλιστα αυτό για backup λέει...;)

bail77
07-07-08, 22:06
Ε μετά απο τους σκληρούς δίσκους χωρητικότητας 5 Terrabyte από την Hitachi , έπρεπε τα οπτικά μέσα να απαντήσουν .
Άντε και floppy 2 Gb ! :p

crypter
07-07-08, 22:07
:lol: και με τι θα το γραφουν; τρυπανολειζερ; κοντζαμ 16 στρωματα :lol:

A_gamer
07-07-08, 22:09
Άντε και floppy 2 Gb ! :p

Μπα, οι floppy αναπαύονται εν ειρήνη...

Mouse Potato
07-07-08, 22:13
Μωρ' τι μας λες; Μπράβο... Έκαναν τα layers 16! Μπράβο

SABBATH
07-07-08, 23:21
Μμμ μάλιστα αυτό για backup λέει...;)

+1

και ας περνει και ενα βραδυ για να τον γραψει τον δισκο...
ξερεις τι ανεση ειναι καθε μηνα να περνεις backup χωρις να πρεπει να γραφεις σε 11 dvd

kokoretsi
07-07-08, 23:35
Ενδιαφέρον ...

Patentman
07-07-08, 23:54
Ασχετο αλλά σχετικο...
Αυτες οι νεες χωρητικοτητες φερνουν νεα δεδομενα...

Ετσι οπως μεγαλωνουν οι χωρητικοτητες αποθηκευσης πλεον η εννοια συμπιεση εχει πρακτικο ρολο *μονο στην ανταλλαγη αρχειων μεσω internet.
Για κανεναν αλλο λογο δεν χρειαζεται πλεον η εννοια συμπιεσης, και ποσο μαλλον οταν αυτη ειναι απωλεστικη και χρονοβορα...αλλά και το οτι "απαιτει" "ακριβο" επεξεργαστη.

Πλεον τα οικιακα βιντεο αποθηκευονται μια χαρα σε DV φορμα, και το Divx φανταζει φαντασμα του παρελθοντος.

Ισως και τα τραγουδια να μην ειχαν λογο να αποθηκευονται σε mp3 και να μενει μονο η συμβατοτητα με διαφορα standalone players (και τις καρτες μνημης/δισκακια).

Οσο για το jpeg και αυτο θα παει περιπατο...
Πλεον μονο σε psd! :p

Αρα η δυνατοτητα να εχει καποιος πολλα, μα πολλα TB αποθηκευτικου χωρου αφηνει την συμπιεση στην ακρη.
*Μονο λογο συνηθειας θα παραμεινει στο προσκηνιο, και μετα για πρακτικους λογους (οπως οι φορητες συσκευες).

dkappos
08-07-08, 00:10
To ενδιαφέρον είναι πως οι νέοι αυτοί δίσκοι χρησιμοποιούν παρόμοια τεχνολογία με το Blu-Ray: κάθε επίπεδο (layer) χωράει 25GB και έτσι μικρές αλλαγές σε blu-ray συσκευές θα καταστήσουν δυνατή την ανάγνωση του δίσκου της Pioneer.

Αυτές τις μικρές αλλαγές δεν τις βλέπω για τόσο μικρές. Μπορεί η τεχνολογία να είναι παρόμοια άρα να μιλάμε για μικρές επενδύσεις στα εργοστάσια αλλά για τον τελικό καταναλωτή σημαίνει νέα συσκευή. Το βασικό καλό θα είναι η συμβατότητα με τα υπάρχοντα δισκάκια αφού αυτό θα είναι εύκολο να γίνει και ίσως οι λογικές τιμές εκκίνησης για τον εξοπλισμό και τα δισκάκια

mrsaccess
08-07-08, 00:18
Αξιότιμα στελέχη της Pioneer αν χρειάζεστε beta testers για το νέο προϊόν σας παρακαλώ στείλ'τε μου πμ.

Tsene
08-07-08, 01:07
Αξιότιμα στελέχη της Pioneer αν χρειάζεστε beta testers για το νέο προϊόν σας παρακαλώ στείλ'τε μου πμ.

:rofl::rofl: και απο εδώ κανα 2 κομμάτια

Tiven
08-07-08, 01:40
:lol: και με τι θα το γραφουν; τρυπανολειζερ; κοντζαμ 16 στρωματα :lol:

Έλα ντε..

platanos
08-07-08, 02:32
Μμμ μάλιστα αυτό για backup λέει...;)
Εδω καλα-καλα δεν ειναι σιγουρα τα δεδομενα σε double-layer dvd και υπαρχουν προβληματα (ιδιαιτερα σε εγγραφες ταχυτητας πανω απο 4χ) θα ειναι με τετοια δισκακια με 16 layers ???
Δεν νομιζω:hmm:
Εγω παντως ακομα και σε κανονικα bly-ray (οταν φυσικα συσκευες και δισκοι θα εχουν τιμες αναλογες με των dvd σημερα) θα το σκεφτω πολυ για backup σοβαρων αρχειων.


Αυτές τις μικρές αλλαγές δεν τις βλέπω για τόσο μικρές. Μπορεί η τεχνολογία να είναι παρόμοια άρα να μιλάμε για μικρές επενδύσεις στα εργοστάσια αλλά για τον τελικό καταναλωτή σημαίνει νέα συσκευή. Το βασικό καλό θα είναι η συμβατότητα με τα υπάρχοντα δισκάκια αφού αυτό θα είναι εύκολο να γίνει και ίσως οι λογικές τιμές εκκίνησης για τον εξοπλισμό και τα δισκάκια
Ακομα περιμενουμε να ερθουν σε χαμηλα επιπεδα τα bly-ray (συσκευες και δισκοι) οποτε για την τεχνολογια της Pioneer θα περασει τουλαχιστον μια 10ετια για αναλογες τιμες.

MNP-10
08-07-08, 02:40
Ασχετο αλλά σχετικο...
Αυτες οι νεες χωρητικοτητες φερνουν νεα δεδομενα...

Ετσι οπως μεγαλωνουν οι χωρητικοτητες αποθηκευσης πλεον η εννοια συμπιεση εχει πρακτικο ρολο *μονο στην ανταλλαγη αρχειων μεσω internet.
Για κανεναν αλλο λογο δεν χρειαζεται πλεον η εννοια συμπιεσης, και ποσο μαλλον οταν αυτη ειναι απωλεστικη και χρονοβορα...αλλά και το οτι "απαιτει" "ακριβο" επεξεργαστη.


Μη το λες.. Ακομα και τα 400 GB ειναι πολυ λιγα για να χωρεσουν μια ταινια HD 1080 ασυμπιεστη. Ποσο μαλλον να δρασουν ως αποθηκευτικο μεσο για να χωρεσουν πχ 10 ταινιες κατα παρομοιο τροπο που ενα DVD χωραει 7-8 CD (σε .wav)

Η συμπιεση εχει πολυ ψωμι γιατι ειμαστε storage-starved :)

psytransas
08-07-08, 02:48
Μαλλον για αυτο εδω (http://en.wikipedia.org/wiki/4320p)το ετοιμασαν....:whistle:

Tiven
08-07-08, 05:24
Εδω καλα-καλα δεν ειναι σιγουρα τα δεδομενα σε double-layer dvd και υπαρχουν προβληματα (ιδιαιτερα σε εγγραφες ταχυτητας πανω απο 4χ) θα ειναι με τετοια δισκακια με 16 layers ???
Δεν νομιζω:hmm:
Εγω παντως ακομα και σε κανονικα bly-ray (οταν φυσικα συσκευες και δισκοι θα εχουν τιμες αναλογες με των dvd σημερα) θα το σκεφτω πολυ για backup σοβαρων αρχειων.


Ακομα περιμενουμε να ερθουν σε χαμηλα επιπεδα τα bly-ray (συσκευες και δισκοι) οποτε για την τεχνολογια της Pioneer θα περασει τουλαχιστον μια 10ετια για αναλογες τιμες.

Τους σκληρούς δίσκους τους εμπιστεύεσαι περισσότερο που είναι μαγνητικό μέσο που χρησιμοποιεί μηχανικά μέρη ? :whistle:

21century
08-07-08, 10:02
Η παρουσίαση του νέου οπτικου μέσου θα γίνει... στην Χαβάση για αυτό Παμε Χαβάη που λέει και το τραγούδι και φαντάζομαι ότι η παρουσίαση θα γίνει στην παραλία. Πάντως το πότε θα ειναι εμπορικα διαθέσιμη η τεχνολογία δεν αναφέρεται πουθενά και φυσικά το κόστος...

platanos
08-07-08, 10:04
Τους σκληρούς δίσκους τους εμπιστεύεσαι περισσότερο που είναι μαγνητικό μέσο που χρησιμοποιεί μηχανικά μέρη ? :whistle:
Δεν ειναι τι εμπιστευομαι εγω προσωπικα αλλα τι δειχνει μεχρι στιγμης η χρηση απλων αλλα και κυριως double-layer dvs's.
Ποσοι και ποσοι την εχουν πατησει με κακης ποιοτητας δισκακια ή οταν τα εχουν γραψει σε ταχυτητες πανω απο 8χ και πανε μετα να δουν τα δεδομενα τους και βλεπουν το κενο??
Οποτε καταλαβαινεις οτι με δισκακια τετοιας πυκνοτητας τα προβληματα θα ειναι πολλαπλασια.
Εν τω μεταξυ φαντασου οτι ουτε καν τα Blue-Ray δεν εχουν δοκιμαστει (απο καθημερινους χρηστες οπως εμεις και οχι εργαστηριακα) καλα-καλα για backup για να δουμε τα υπερ και κατα που εχουν.
Οπως το βλεπω εγω δηλ.
- double-layer διπλα προβληματα (σε σχεση με τα απλα dvd)
- Blue-Ray (25γιγα) 5απλα προβληματα (μην πω και παραπανω)
- Blue-Ray DL (50γιγα) 10απλα προβληματα (μην πω και πολυ παραπανω)
- Pioneer 400γιγα αστα να πανε...... αμετρητα :p

ksipsi
08-07-08, 11:17
Τους σκληρούς δίσκους τους εμπιστεύεσαι περισσότερο που είναι μαγνητικό μέσο που χρησιμοποιεί μηχανικά μέρη ? :whistle:

Ναι :p

Διοτι δισκοι πισω απο RAID 5 ή ακομα καλλιτερα RAID 6 και με συνεχη παρακολουθηση του S.M.A.R.T. ειναι λιγο δυσκολο εως απιθανο να χασεις τα δεδομενα σου.

Με τις τιμες που εχουν δισκοι και που θα εχουν μελλοντικα, στηνεις:
Α)Αν δεν εχεις τα λεφτα -> software RAID 5 σε λινουξ με αξιοπρεπεις επιδοσεις. Πρεπει να σου χαλασουν 2 δισκοι ταυτοχρονα για να χασεις τα δεδομενα σου.
Β)Αν εχεις και δεν εχεις, τοτε hardware RAID 5 και παιζεις σε ολες τις πλατφορμες και τα λειτουργικα. Ισχυουν σχεδον τα ιδια με το Α οσον αφορα την ασφαλεια.
Γ)Αν εχεις τα φραγκα πας με τα χιλια σε hardware RAID 6. Πρεπει να σου χαλασουν 3 δισκοι ταυτοχρονα για να χασεις τα δεδομενα σου. Αν σου συμβει ομως, παρ'το ψυχραιμα. Μαλλον δε σε θελει γενικοτερα και σε εχει φτυσει ο Θεος ο ιδιος. Οποτε οτι και να ειχες δεν...

Ετσι γλυτωνεις χωρο (που να βαλεις τοσα οπτικα μεσα) με πολλη καλλιτερη αρχειοθετηση και ταξη.

Εχω γραψει κοντα στα 500 DVD, ολα TAIYO YUDEN +R κι ομως ενω εχω κανει verification σχεδον στα μισα παντα χωρις προβλημα, καποια πλεον αρχιζουν να μου κανουν νερα. Σε αλλα drives διαβαζονται ολα τα αρχεια και σε αλλα οχι. Οποτε εγω "Been There, Done That" προτεινω μεταλλικα μαγνητικα μεσα, και οχι συνθετικα ασταθη οργανικα πολυμερη.

Βεβαια αν το καθε δισκακι κανει 5 ευρω και το Drive μεχρι 200 ευρω, τοτε αλλαζω γνωμη και ξεπουλαω τις ιδεες και πεποιθησεις μου :whistle:

michael92
08-07-08, 11:24
Μαλλον για αυτο εδω (http://en.wikipedia.org/wiki/4320p)το ετοιμασαν....:whistle:

Ναι για να χωρέσουν 3 ολόκληρα λεπτά σε αυτή την ανάλυση :p:rofl:

vasper
08-07-08, 11:33
Φτου... θα θέλω 12 τέτοια για να πάρω backup τον 5Terrabyte δίσκο της Hitachi (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=217272)

thanasonic
08-07-08, 13:01
Εχω γραψει κοντα στα 500 DVD, ολα TAIYO YUDEN +R κι ομως ενω εχω κανει verification σχεδον στα μισα παντα χωρις προβλημα, καποια πλεον αρχιζουν να μου κανουν νερα. Σε αλλα drives διαβαζονται ολα τα αρχεια και σε αλλα οχι. Οποτε εγω "Been There, Done That" προτεινω μεταλλικα μαγνητικα μεσα, και οχι συνθετικα ασταθη οργανικα πολυμερη.

Είναι γνωστό ότι τα καινούργια Taiyo Yuden (16xαπλής κ πάνω) έχουνε μικρότερη λίστα compatibility με dvd players. Επίσης, πάντα according to your dvd writer, μπορεί να αποδώσουν ακόμα και χειρότερα σε ταχύτητες από τα Taiyo Yuden των 8χ. Moreover, τα παλαιότερα των (8χ) είναι και δοκιμασμένα και παίζουνε και σε περισσότερα dvd players.

Παρόλα αυτά, σε πόσα διαφορετικά μηχανήματα πια θα κάνεις extract το backup σου και δεν θα σου παίξουν ?
Πριν την αγορά ενός dvd recorder θα πρέπει να μελετήσεις το performance με τα συγκεκριμένα οπτικά μέσα που θα χρησιμοποιείς (π.χ. Taiyo Yuden dvd-R σε LG dvd-writer). Αν είσαι ικανοποιημένος άπω το dvd-writer σου δε, ε τότε αγοράζεις το ίδιο μοντέλο για τα υπόλοιπα 2-3 μηχανήματα που μπορεί να έχεις στο σπίτι και θες να κάνεις extract τα archive σου...

My 0.2 $cents.:oneup:

amvrosios
08-07-08, 13:03
Έλα ντε..

Μπα, μάλλον γεωτρυπανολέιζερ.

lewton
08-07-08, 13:24
Επιτέλους θα έχω τα Friends και τα Will & Grace σε ένα δίσκο.

marios007
08-07-08, 13:33
Ποτέ δεν κατάλαβα τον λόγο που πρέπει κάποιος να βιάζεται να γράψει ενα DVD σε υψηλή ταχύτητα.
Προσωπικά γράφω πάντα σε 2Χ τα απλά και 2,4Χ τα Double Layer και δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα.
Τώρα πόση ώρα θα θέλει ένα DVD 400Gb σε χαμηλή ταχύτητα είναι άλλο θέμα.

psolord
08-07-08, 13:34
Τους σκληρούς δίσκους τους εμπιστεύεσαι περισσότερο που είναι μαγνητικό μέσο που χρησιμοποιεί μηχανικά μέρη ? :whistle:

Και εγώ ναι ψηφίζω! Έχω ήδη έρθει αντιμετώπος με χαλασμένα DVD δισκάκια, ενώ με δίσκο ποτέ. Απλά ο υπεύθυνος χρήστης που καταφεύγει σε λύσεις HDD archiving οφείλει να προστρέξει σε λύσεις raid.

Και πιο οικονομικό είναι και πιο γρήγορο και πιο ασφαλές και πιάνει και λιγότερο χώρο.

Όσο περνάει ο καιρός, όλα τα παραπάνω, βαραίνουν υπέρ των σκληρών δίσκων ακόμα περισσότερο.

Τα δισκάκια είναι καλά μόνο για να δώσεις αντίγραφα σε τίποτα φίλους.

Iannis
08-07-08, 14:06
Καλό ακουγεται κυριως για back-up γιατι για καθημερινή χρηση περαν των ταινιών δυσκολο το βλέπω μια και το acces time θα ειναι απαγορευτικά μεγαλο

aiolos.01
08-07-08, 15:15
400Gb μπορεί να καταφερουν να τα χωρέσουν. Το θέμα είναι τι χρόνο ζωής θα έχει αυτό το πράγμα. Ηδη τα dual layer DVD έχουν σαφώς περισσότερα PIF στο δεύτερο στρώμα, φαντάσου τι θα γίνεται με 16. Αν είναι με μερικές γρατζουνιές να χάνεις τα μισά δεδομένα δεν έχει νόημα.

ksipsi
08-07-08, 15:32
Είναι γνωστό ότι τα καινούργια Taiyo Yuden (16xαπλής κ πάνω) έχουνε μικρότερη λίστα compatibility με dvd players. Επίσης, πάντα according to your dvd writer, μπορεί να αποδώσουν ακόμα και χειρότερα σε ταχύτητες από τα Taiyo Yuden των 8χ. Moreover, τα παλαιότερα των (8χ) είναι και δοκιμασμένα και παίζουνε και σε περισσότερα dvd players.

Παρόλα αυτά, σε πόσα διαφορετικά μηχανήματα πια θα κάνεις extract το backup σου και δεν θα σου παίξουν ?
Πριν την αγορά ενός dvd recorder θα πρέπει να μελετήσεις το performance με τα συγκεκριμένα οπτικά μέσα που θα χρησιμοποιείς (π.χ. Taiyo Yuden dvd-R σε LG dvd-writer). Αν είσαι ικανοποιημένος άπω το dvd-writer σου δε, ε τότε αγοράζεις το ίδιο μοντέλο για τα υπόλοιπα 2-3 μηχανήματα που μπορεί να έχεις στο σπίτι και θες να κάνεις extract τα archive σου...

My 0.2 $cents.:oneup:
Ισα ισα, δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε δισκακια x16. Περιπου τα μισα ηταν x4 (γραμμενα σε x4) και τα αλλα μισα ηταν x8 (γραμμενα σε x4).
Το θεμα ειναι οτι το ιδιο το DVD-Recorder που τα εγραψε ηταν και αυτο που ειχε προβλημα χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν υπηρχαν δισκακια που ναι μεν το ιδιο το DVD-Recorder τα διαβαζε αλλα αλλες συσκευες οχι και μιλαω παντα για Data DVD.

Φυσικα εχω γραψει και αλλες μαρκες δισκακια οχι πολλα ομως, διοτι τα αποτελεσματα ηταν μακραν χειροτερα. Π.χ. μου εχει τυχει δισκακι που το δοκιμασα σε καμια 10αρια Drives και μονο σε ενα καταφερα να αποσπασω σχεδον το συνολο των αρχειων που νομιζα οτι ειχα εκει αποθηκευσει με περισσεια ασφαλεια και σιγουρια. Τρομαρα μου...

Υ.Γ. Το αντιγραφικο μου ειναι (ακομα) ενα NEC-2500 αν θυμαμαι το μοντελο καλα και επισης εχω γραψει και με ενα Pioneer εκεινης της εποχης μοντελο με ιδια και χειροτερα αποτελεσματα.

Xguru
08-07-08, 15:54
Πάντως εγώ με dvd+r τη βγάζω από πλευράς backup ακόμα και σήμερα, και το θέμα divX ή dvd με καίει από άποψη χωριτικότητας. Για double-layer dvdr για blu ray και τώρα για pioneer 640G άκουσα, αλλά πού είναι; Είναι τα πάντα ακριβότερα και πολύ αργά.

skyliner34
08-07-08, 17:00
Γιατί ήμουν σίγουρος ότι θα δω reply από ksipsi στο topic αυτό;

Πότε θα τα δούμε 20άδες 50άδες και 100άδες στο supermarket? Πότε?

tsigarid
08-07-08, 20:46
Τους σκληρούς δίσκους τους εμπιστεύεσαι περισσότερο που είναι μαγνητικό μέσο που χρησιμοποιεί μηχανικά μέρη ? :whistle:

Ασφαλώς και ναι, γιατί η επιφάνεια εγγραφής τους δεν είναι εκτεθειμένη σε κάθε είδους πηγή γρατσουνιάς.


Ποτέ δεν κατάλαβα τον λόγο που πρέπει κάποιος να βιάζεται να γράψει ενα DVD σε υψηλή ταχύτητα.
Προσωπικά γράφω πάντα σε 2Χ τα απλά και 2,4Χ τα Double Layer και δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα.
Τώρα πόση ώρα θα θέλει ένα DVD 400Gb σε χαμηλή ταχύτητα είναι άλλο θέμα.

Ίσως γιατί ποτέ δεν είχες την ανάγκη να αποθηκεύεις τεράστιες ποσότητες δεδομένων (και δεν μιλάω για ταινίες/μουσική που σκέφτεται ο καθένας, μιλάω για δουλειά). Το θέμα όμως δεν είναι το γράψιμο (το οποίο έτσι και αλλιώς δεν έχει ανακοινωθεί από την εταιρεία, βλέπε ποστ #1) αλλά το διάβασμα και η αναζήτηση, όπως είπα νωρίτερα.

Antre
09-07-08, 09:10
Ασχετο αλλά σχετικο...
Αυτες οι νεες χωρητικοτητες φερνουν νεα δεδομενα...

Ετσι οπως μεγαλωνουν οι χωρητικοτητες αποθηκευσης πλεον η εννοια συμπιεση εχει πρακτικο ρολο *μονο στην ανταλλαγη αρχειων μεσω internet.
Για κανεναν αλλο λογο δεν χρειαζεται πλεον η εννοια συμπιεσης, και ποσο μαλλον οταν αυτη ειναι απωλεστικη και χρονοβορα...αλλά και το οτι "απαιτει" "ακριβο" επεξεργαστη.

Πλεον τα οικιακα βιντεο αποθηκευονται μια χαρα σε DV φορμα, και το Divx φανταζει φαντασμα του παρελθοντος.

Ισως και τα τραγουδια να μην ειχαν λογο να αποθηκευονται σε mp3 και να μενει μονο η συμβατοτητα με διαφορα standalone players (και τις καρτες μνημης/δισκακια).

Οσο για το jpeg και αυτο θα παει περιπατο...
Πλεον μονο σε psd! :p

Αρα η δυνατοτητα να εχει καποιος πολλα, μα πολλα TB αποθηκευτικου χωρου αφηνει την συμπιεση στην ακρη.
*Μονο λογο συνηθειας θα παραμεινει στο προσκηνιο, και μετα για πρακτικους λογους (οπως οι φορητες συσκευες).

Δεν νομίζω. Η ιστορία έχει δείξει ότι με την εξέλιξη της τεχνολογίας συνεχώς χρειαζόμαστε μεγαλύτερο χώρο. Σκέψου ότι κάποτε έπαιζες το αγαπημένο σου παιχνίδι σε μια δισκέτα (δηλαδή ήταν κάπου στο 1mb) αργότερα χρησιμοποιούσες ένα cd rom, μετά πολλά cd rom και τέλος μπήκαμε στη γενιά με τα dvd.

Όταν είχε πρωτοβγεί ο πρώτος οπτικός δίσκος (δεν θυμάμαι το όνομά του) λέγαμε "οοο 30 mb , τι να τον κάνεις όλον τούτο το χώρο". Πάντα σε κάθε γενιά αυτό λέμε, έλα μου όμως που πάντα θα χρειαζόμαστε περισσότερο χώρο. Αν για παράδειγμα στις ταινίες αυξηθεί ακόμη περισσότερο η ανάλυση ή η ποιότητα και τα κανάλια του ήχου τότε σίγουρα θα χρειάζεται συμπίεση για να χωρέσει.

Με λίγα λόγια, αυτό που θέλω να πω είναι ότι πάντα θα χρειαζόμαστε κάποιου είδους συμπίεση... ίσως όχι τόσο επιτακτικά για μικρά αρχεία όπως μουσική και εικόνες αλλά σίγουρα όταν μιλάμε για ταινίες και video games

WAntilles
09-07-08, 09:49
Ποσοι και ποσοι την εχουν πατησει με κακης ποιοτητας δισκακια ή οταν τα εχουν γραψει σε ταχυτητες πανω απο 8χ και πανε μετα να δουν τα δεδομενα τους και βλεπουν το κενο?

Δεν φταίει το μέσο.

Φταίνε αυτοί οι ανόητοι χρήστες που είτε χρησιμοποίησαν οπτικό μέσο από μάρκα της πλάκας, είτε το έγραψαν σε υψηλή ταχύτητα.


Εχω γραψει κοντα στα 500 DVD, ολα TAIYO YUDEN +R κι ομως ενω εχω κανει verification σχεδον στα μισα παντα χωρις προβλημα, καποια πλεον αρχιζουν να μου κανουν νερα. Σε αλλα drives διαβαζονται ολα τα αρχεια και σε αλλα οχι.

Δεν έχει καμμία σημασία.

Το verification δεν είναι κριτήριο.

Σημασία δεν έχει αν διαβάζεται μετά - ακόμα και στα πιο της πλάκας μάρκα οπτικά δισκάκια θα διαβάζεται - αλλά αν διαβάζεται μετά από π.χ. 2 χρόνια.

Γι' αυτό πάντα Taiyo Yuden DVD+R κεραμικά άσπρα, και εγγραφή το πολύ σε 8x.

alfagamma
09-07-08, 11:04
Και αν θα εχουν και δυνατοτητα εγγραφης ποσες... μερες θα χρειαζονται για την εγγραφη?:whistle:

A_gamer
09-07-08, 16:12
Και αν θα εχουν και δυνατοτητα εγγραφης ποσες... μερες θα χρειαζονται για την εγγραφη?:whistle:

2-3 φαντάζομαι. :rofl:

Γι' αυτό οι εξωτερικοί σκληροί παραμένουν τόσο δημοφιλείς.

Patentman
09-07-08, 23:53
Δεν νομίζω. Η ιστορία έχει δείξει ότι με την εξέλιξη της τεχνολογίας συνεχώς χρειαζόμαστε μεγαλύτερο χώρο. Σκέψου ότι κάποτε έπαιζες το αγαπημένο σου παιχνίδι σε μια δισκέτα (δηλαδή ήταν κάπου στο 1mb) αργότερα χρησιμοποιούσες ένα cd rom, μετά πολλά cd rom και τέλος μπήκαμε στη γενιά με τα dvd.

Μονο που το VHS, Video-CD δεν εχουν καμια σχεση με το DVD.
Με DVD καλυπτεσε ανετοτατα, με τα VHS & Video-CD ειχες μια υποφερτη εως απαραδεκτη εικονα και παρακαλουσες ποτε θα ερθει η ωρα να βγει νεο φορμά, εστω και αν ηθελε 6πλασια χωρητικοτητα.

Αν και ειμαστε ηδη στην εποχη του Blu-Ray ακομα ειναι πολυ νωρις για να μιλαμε γι`αυτο.
Ηδη ομως υπαρχουν φθηνοι δισκοι, που με ευκολια ξεπερνας τα 2TB και αυτα χωρανε πολλα μεσα...
Στην εποχη του DVD οι δισκοι ηταν της ταξης των 15GB...

@ ADSLgr.com All rights reserved.