PDA

Επιστροφή στο Forum : Linux From Scratch (LFS)



ttsesm
07-07-08, 22:48
Λοιπόν μπαίνω κατ' ευθείαν στο ψητό (μυρίζει ωραία...:p) εδω και καιρό διαβάζω τα books από το lfs (http://www.linuxfromscratch.org/) καθώς μου έχει μπει η ιδέα να δημιουργήσω μια διανομή από το μηδέν και αν είναι δυνατόν να την χρησιμοποιώ φυσικά εγώ και γιατί όχι να την μοιράζω σε συγγενείς και φίλους. Τα ερωτήματα που έχω είναι τα εξής:

1. Το lfs το χρησιμοποιείς για να φτιάξεις μια διανομή η οποία είναι βασισμένη στο δικό σου σύστημα και μπορει να τρέξει μόνο στο μηχανημα που δημιουργήθηκε ή και σε παραπλήσια με το δικό σου έτσι δεν είναι?

2. Για την δημιουργία μιας διανομής η οποία θα μπορει να δουλέψει σε διάφορα μηχανήματα διαφορετικής αρχιτεκτονικής θα πρέπει να χρησιμοποιήσω το clfs?

3. Με τα lfs & clfs δημιουργώ μόνο το βασικό κομμάτι της διανομής για την ολοκλήρωση της(γέμισμα της) με DE, programs και ότι άλλο θέλω θα πρέπει να χρησιμοποιήσω τα blfs & cblfs αντίστοιχα?

4. Αφού την φτιάξω και είναι ολοκλρωμένη και λειτουργική στο μηχάνημα μου, από κει και πέρα απ' ότι κοιταξα μπορεις να την κάνεις και να λειτουργεί σαν liveCD άλλα δεν είδα που θενα να αναφέρει ότι μπορεις να την κάνεις και installable δηλαδή να είναι και liveCD άλλα αν θέλει κάποιος να μπορει να την εγκαταστήσει και στον σκληρό του δίσκο, γίνεται αυτό?

....δεν ξέρω μπορει να με περάσετε για τρελό άλλα θέλω να δοκιμάσω. Τα παραπάνω ερωτήματα είναι τα αρχικά και είναι αυτά που με ενδιαφέρουν για τώρα. Αναμένω απαντήσεις....:hmm:

gkimonas
08-07-08, 04:27
Sorry γι' αυτό που θα πω αλλά πρέπει να είσαι πολύ ψυχάκιας.:p

ttsesm
08-07-08, 10:16
Sorry γι' αυτό που θα πω αλλά πρέπει να είσαι πολύ ψυχάκιας.:p

.......με προσβάλεις :p
πέρα απο την πλάκα επειδη πιστευω ότι αξιζει την όλη ταλαιπωρία θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει να πει την γνώμη του.....

ludist
08-07-08, 10:43
Λοιπόν μπαίνω κατ' ευθείαν στο ψητό (μυρίζει ωραία...:p) εδω και καιρό διαβάζω τα books από το lfs (http://www.linuxfromscratch.org/) καθώς μου έχει μπει η ιδέα να δημιουργήσω μια διανομή από το μηδέν και αν είναι δυνατόν να την χρησιμοποιώ φυσικά εγώ και γιατί όχι να την μοιράζω σε συγγενείς και φίλους. Τα ερωτήματα που έχω είναι τα εξής:

Το σωστό, το κοινώς ωφέλιμο, είναι να διαλέξεις μία διανομή και να την εμπλουτίσεις (αν δεν σε καλύπτει). Παράδειγμα, εγώ διάλεξα στο Slackware, οι περισσότεροι στο παρόν forum διάλεξαν ARCH και κάποιοι εμπλουτίζουν τα πακέτα του. Έτσι ωφελούνται πολλοί περισσότεροι. Δεν είναι απλή η διαδικασία να προσφέρεις ένα σωστό πακέτο. Αυτό που θες να κάνεις το έχουν κάνει... άπειρες διανομές, δεν θα προσφέρεις κάτι καινούργια. Φυσικά, θα έχεις προσωπικό όφελος της γνώσης, ειλικρινά δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσει κάπου.



1. Το lfs το χρησιμοποιείς για να φτιάξεις μια διανομή η οποία είναι βασισμένη στο δικό σου σύστημα και μπορει να τρέξει μόνο στο μηχανημα που δημιουργήθηκε ή και σε παραπλήσια με το δικό σου έτσι δεν είναι?
σκληρό του δίσκο, γίνεται αυτό?

(χοντρικά στα γράφω)

1. Για το θέμα αυτό (motherboard) είναι υπεύθυνος ο kernel και τα options (drivers) που έχεις ενεργοποιήσει. Επιπρόσθετο πρόβλημα είναι η ρύθμιση (όχι η αναγνώριση) του hardware (κάρτα γραφικών, ήχου κ.λ.π). Για παράδειγμα, εσύ μπορεί να μην έχεις wifi, αλλά ο "άλλος" έχει και μάλιστα θέλει να πάρει IP από dhcp. Πρέπει να προνοήσεις γι' αυτό. (επαναλαμβάνω πως είναι άχρηστη δουλειά, οι διανομές - μεταξύ άλλων - αυτό προσπαθούν να κάνουν).

2-4, δεν ξέρω συγκεκριμένα, αλλά όλα γίνονται :)

ttsesm
08-07-08, 17:31
Sorry γι' αυτό που θα πω αλλά πρέπει να είσαι πολύ ψυχάκιας.:p

και επειδη είμαι ψυχακιας όπως προανέφερε ο συνάδελφος @gkimonas
έκατσα και έκανα την εγκατάσταση ........:twisted:

όλα καλά άλλα έχω ένα πρόβλημα κατα το boot λοιπόν παίρνω το παρακάτω λάθος απο τον grub


Booting 'LFS 6.3'

root (hd0,4)
Filesystem type is ext2fs, partition type 0x83
kernel /boot/lfskernel-2.6.22.5 root=/dev/hda5

Error 15: File not found

σύμφωνα με το τελευταίο βήμα απο το βιβλίο θα έπρεπε να κάνω τα παρακάτω:

Now, run the grub shell:

grub
GRUB uses its own naming structure for drives and partitions in the form of (hdn,m), where n is the hard drive number
and m is the partition number, both starting from zero. For example, partition hda1 is (hd0,0) to GRUB and hdb3
is (hd1,2). In contrast to Linux, GRUB does not consider CD-ROM drives to be hard drives. For example, if using a
CD on hdb and a second hard drive on hdc, that second hard drive would still be (hd1).
Using the above information, determine the appropriate designator for the root partition (or boot partition, if a separate
one is used). For the following example, it is assumed that the root (or separate boot) partition is hda4.
Tell GRUB where to search for its stage{1,2} files. The Tab key can be used everywhere to make GRUB show
the alternatives:

root (hd0,3)
Warning
The following command will overwrite the current boot loader. Do not run the command if this is not
desired, for example, if using a third party boot manager to manage the Master Boot Record (MBR). In
this scenario, it would make more sense to install GRUB into the “boot sector” of the LFS partition. In this
case, this next command would become setup (hd0,3).
Tell GRUB to install itself into the MBR of hda:

setup (hd0)
If all went well, GRUB will have reported finding its files in /boot/grub. That's all there is to it. Quit the grub shell:

quit


Create a “menu list” file defining GRUB's boot menu:

cat > /boot/grub/menu.lst << "EOF"
# Begin /boot/grub/menu.lst
# By default boot the first menu entry.
default 0
# Allow 30 seconds before booting the default.
timeout 30
# Use prettier colors.
color green/black light-green/black
# The first entry is for LFS.
title LFS 6.3
root (hd0,3)
kernel /boot/lfskernel-2.6.22.5 root=/dev/hda4
EOF
Add an entry for the host distribution if desired. It might look like this:

cat >> /boot/grub/menu.lst << "EOF"
title Red Hat
root (hd0,2)
kernel /boot/kernel-2.6.5 root=/dev/hda3
initrd /boot/initrd-2.6.5
EOF
If dual-booting Windows, the following entry will allow booting it:

cat >> /boot/grub/menu.lst << "EOF"
title Windows
rootnoverify (hd0,0)
chainloader +1
EOF
If info grub does not provide all necessary material, additional information regarding GRUB is located on its website
at: http://www.gnu.org/software/grub/.
The FHS stipulates that GRUB's menu.lst file should be symlinked to /etc/grub/menu.lst. To satisfy this
requirement, issue the following command:

mkdir -v /etc/grub
ln -sv /boot/grub/menu.lst /etc/grub

όμως εγω επειδη έχω ήδη εγκατεστημένο τον grub απο το arch δεν ακολούθησα την παραπάνω διαδικασία παρά απλά πηγα και πείραξα το menu.lst του /boot του arch και πρόσθεσα τις παρακάτω γραμμες

# The first entry is for LFS.
title LFS 6.3
root (hd0,4)
kernel /boot/lfskernel-2.6.22.5 root=/dev/hda6

έτσι το menu.lst έχει τώρα ως εξής:


# (0) Arch Linux
title Arch Linux
root (hd0,1)
kernel /vmlinuz26 root=/dev/disk/by-uuid/1c16dade-19a9-4805-b735-2bc8948b164b ro
initrd /kernel26.img

# (1) Arch Linux
title Arch Linux Fallback
root (hd0,1)
kernel /vmlinuz26 root=/dev/disk/by-uuid/1c16dade-19a9-4805-b735-2bc8948b164b ro
initrd /kernel26-fallback.img

# The first entry is for LFS.
title LFS 6.3
root (hd0,4)
kernel /boot/lfskernel-2.6.22.5 root=/dev/hda6

# (1) Windows
#title Windows
#rootnoverify (hd0,0)
#makeactive
#chainloader +1

για πείτε καμια ιδέα :oops: και επισης αυτό που έκανα ισχύει ή είναι λάθος, δηλαδή το ότι πείραξα χειροκινητα την ροη του grub.

ludist
08-07-08, 17:47
Δηλαδή έχεις το / partition στο πέμπτο partition; Πως είναι τα partition σου; Το 5ο πρέπει να είναι εμφωλιασμένο σε extended

ttsesm
08-07-08, 17:56
να και η έξοδος απο το fdisk:


Device Boot Start End Blocks Id System
/dev/sda1 1 382 3068383+ 82 Linux swap / Solaris
/dev/sda2 * 383 397 120487+ 83 Linux
/dev/sda3 398 13145 102398310 83 Linux
/dev/sda4 13146 30401 138608820 5 Extended
/dev/sda5 13146 13160 120456 83 Linux
/dev/sda6 13161 19534 51199123+ 83 Linux
/dev/sda7 19535 30401 87289146 83 Linux

στο sda1 έχω το κοινό swap partition
στο sda2 έχω το /boot του arch
στο sda3 έχω το / του arch
το sda4 είναι το extended
sto sda5 το /boot του lfs
στο sda6 το / του lfs
και το sda7 κενό

ludist
09-07-08, 00:25
Αφού το root είναι το 6ο partition άρα γράφεις

root (hd0,5)

(5 = 6)

liberostelios
09-07-08, 04:04
Το να υλοποιήσεις το LFS δε θα φτιάξει μια διανομή, αλλά ένα πλήρες σύστημα Linux στον υπολογιστή σου. Και τούτο διότι αυτό που θα έχεις φτιάξει:
1) δε θα ρυθμίζει αυτόματα το hardware του άλλου
2) δε θα έχει κάποιο PMS εκτός αν ενσωματώσεις κάποιο υπάρχον ή δημιουργήσεις κάτι δικό σου... Οπότε τα λέμε σε μερικά χρόνια :p

Από εκεί και πέρα, το install είναι το πιο εύκολο! Απλώς κάνεις copy-paste ότι υπάρχει στη ρίζα σου σε ένα άλλο pc και θα δουλέψει. Μπορείς να φτιάξεις και ένα scriptάκι που θα το κάνει ή, καλύτερα, φτιάξεις ένα απλό και όμορφο GUI. Αλλά θα δουλεύει μόνο για hardware του οποίου οι drivers είναι φορτωμένοι στον πυρήνα, επομένως θα πρέπει να φτιάξει έναν generic kernel, σαν τους κλασικούς που έχουμε στις διανομές, και άρα θα χάσεις τα πλεονεκτήματα του LFS, που είναι, δηλαδή, ένα σύστημα που θα είναι πλήρως βελτιστοποιημένο για σένα. Ομοίως, για κάθε εφαρμογή που κάνεις compile δε θα μπορείς να κάνεις αντίστοιχη βελτιστοποίηση...

Άρα, είναι μάλλον δώρον-άδωρον να χάσεις μέρες/μήνες για να φτιάξεις κάτι που τελικά σου προσφέρουν ήδη ένα κάρο διανομές με πολύ μεγαλύτερη ευκολία! ;)

gkimonas
09-07-08, 05:14
Σωστός ο liberostelios έθιξε το θέμα αρκετά αντικειμενικά αλλά από την άλλη αν έχει τον χρόνο την όρεξη και την διάθεση θα αποκωμίσει αρκετές γνώσεις αλλά μόνο γνώσεις γιατί δεν είναι για κάτι παραπάνω το lfs πιστεύω. :)

WAntilles
09-07-08, 10:15
Σωστός ο liberostelios έθιξε το θέμα αρκετά αντικειμενικά αλλά από την άλλη αν έχει τον χρόνο την όρεξη και την διάθεση θα αποκωμίσει αρκετές γνώσεις αλλά μόνο γνώσεις γιατί δεν είναι για κάτι παραπάνω το lfs πιστεύω. :)

Έτσι ακριβώς.

LFS & Slackware είναι μόνο για γνώσεις.

Είναι παντελώς αντιπαραγωγικά.

Διότι δεν έχουν PMS & PM και επομένως δεν μπορούν να συντηρηθούν.

dou13
09-07-08, 15:26
Έτσι ακριβώς.

LFS & Slackware είναι μόνο για γνώσεις.

Είναι παντελώς αντιπαραγωγικά.

Διότι δεν έχουν PMS & PM και επομένως δεν μπορούν να συντηρηθούν.

Εννοεις οτι δεν εχουν package management system που να τακτοποιει αυτοματα τις εξαρτησεις. Αυτο σε παρα πολλες περιπτωσεις ειναι προτερημα.
Το slackware εχει package management και μαλιστα το καλυτερο.
Οτι η συντηρηση γινεται λιγο δυσκολοτερη λογω αυτου του γεγονοτος ειναι αληθεια, αλλα οχι οτι "δε συντηρειται".
Η συντηρηση πχ ενος gentoo συστηματος ειναι πολυ πιο περιπλοκη ανεξαρτητα του οτι το portage υποτιθεται οτι λυνει αυτοματα τις εξαρτησεις.

ΟΝΤOPIC: θα σε συμβουλευα να απευθυνθεις στις ηλεκτρονικες λιστες ταχυδρομειου της διανομης για τις ερωτησεις σου.

Hwoarang
09-07-08, 15:36
Η συντηρηση πχ ενος gentoo συστηματος ειναι πολυ πιο περιπλοκη ανεξαρτητα του οτι το portage υποτιθεται οτι λυνει αυτοματα τις εξαρτησεις.


Aυτο δεν στέκει. Συντηρώ μια χαρα το gentoo μου εδω και δυο χρονια .Ποτε δεν ειχα το παραμικρό προβλημα;)

dou13
09-07-08, 15:45
Aυτο δεν στέκει. Συντηρώ μια χαρα το gentoo μου εδω και δυο χρονια .Ποτε δεν ειχα το παραμικρό προβλημα;)

Εγω δεν ειπα οτι δε συντηρειται οπως ο wantilles για slackware και lfs.
Aλλα οτι ενα slackware συντηρειται πολυ πιο ευκολα απο ενα gentoo μηχανημα. Παρολο οτι δεν εχει PMS με αυτοματη επιλυση των εξαρτησεων, αντιθετα με το gentoo.

@ ADSLgr.com All rights reserved.