PDA

Επιστροφή στο Forum : firewall για adsl



theorrion
10-10-03, 11:00
Παιδια τι συστηνετε για firewall για προσβαση adsl? Εχω το Siemens Xpresslink δεν ξερω αν παιρνει hardware firiwall μαλλον software.Με firewall ειμαι λιγο ασχετος.Μεχρι τωρα με isdn 64 ειχα το firewall των WinXp.Τελικα ποσο χρειαζεται και ποιο ειναι το ποιο ευχρηστο και καλυτερο? Thanks

akrato
10-10-03, 11:16
Zonealarm pro 4.0

UGF_GreekMind
10-10-03, 11:47
Norton Internet Security...

Αλλά όποιο και να βάλεις, μόνο καλό θα δεις !

Stilskin
10-10-03, 12:29
Norton xrhsimopoio kai eimai apolyta eyxaristhmenos.

theorrion
10-10-03, 12:54
Ευχαριστώ για τις συστάσεις.μαλλον το Norton θα βάλω που το εχω και original.δεν ξερω παντως αν η ADSL είναι πιο τρωτη απ'οτι η ISDN.

Stilskin
10-10-03, 13:04
Τρωτή...??? Δεν σημαίνει οτι αν έχεις Isdn δεν θα σε χακάρουν ενω αν έχεις Dsl θα πέσουν όλοι πάνω σου. Απλώς είναι το always on καθώς και οι μεγαλύτερες ταχύτητες οι οποίες μπορεί να είναι τα κίνητρα επίθεσης!
Και PStn να έχεις αν σ' έχει ο άλλος στο μάτι δεν γλυτώνεις!

Athlon_XP
10-10-03, 14:15
Εγώ έχω το Norton Personal Firewall 2003 και το Norton Antivirus 2004 και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.

Nick-K
14-10-03, 18:23
Εγώ Zonealarm pro 4.0. Απο το Norton Antivirus δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος... Όταν το είχα, υπήρχε ιός στον Η/Υ μου και το Norton δεν έβλεπε τίποτα.. Εγκατέστησα το AVG Anti-Virus http://www.grisoft.com το οποίο άσχετα και αν είναι free είναι πολύ καλό! Και free και με δωρεάν updates.

UGF_GreekMind
14-10-03, 23:36
Ποιόν ιο δεν βρήκε το norton ;

Nick-K
15-10-03, 02:03
Δυστηχώς δεν θυμάμαι ποιος ιός ήταν αλλά μου έκανε υπερβολικά μεγάλη εντύπωση που το Norton δεν τον βρήκε...
Ξέχασα να πώ πως ο ιός ήταν μέσα σε CD. Έκανα Manual Scan και δεν βρίκε τίποτα (Εννοήτε πως είχα κατεβάσει και το τελευταίο Virus Update).
Με το που εγκατέστησα το συγκεκριμένο Anti-Virus που ανάφερα παραπάνω και έκανα browse στο CD, πετάχτηκε το πρόγραμμα πως βρήκε ιό! 8O

Απο τότε χρησιμοποιώ το συγκεκριμένο πρόγραμμα.

Το ίδιο έπαθε και ένας γνωστός μου με το Norton και με το που έβαλε το άλλο πρόγραμμα οι ιοί σβήστηκαν..

Δεν ξέρω τι να πώ ρε παιδιά, παράξενο μέν, αλλά και αληθινό!

holy
15-10-03, 02:56
zonealarm 4 + pccillin 2002 + 2 antitrojan kathws kai setarismeno to firewall tou modem siemens 5935 pouxw se pppoa..

ola latest updates klp kai ennoeite kai win xp me sp1 kai ola ta updates.. ;ppp

Lunacy
15-10-03, 08:18
Όχι Norton Internet Security ρε παιδιά! Για όνομα!
Βάλτε ένα σοβαρό firewall και όχι απλά ένα όμορφο gui!

Με Zonealarm συμφωνώ, αν και το έβγαλα γιατί δε μου άρεσαν οι ρυθμίσεις για το intrusion detection που έχει, και έβαλα Sygate Personal Firewall Pro, που, όπως μου είχαν πει, συνδυάζει τα καλά του Zonealarm και του BlackICE (που είναι ΜΟΝΟ για Intrusion protection) και όντως, είναι πολύ καλό.
Σίγουρα πάντος το ZoneAlarm είναι ιδανικό λόγω της απίστευτης ευκολίας στις ρυθμίσεις του.

Κάπου είχα βρεί ένα comparisson... Αν το ξαναβρώ, θα το postάρω.

Α, επίσης, http://www.grc.com/. Το ShieldsUp είναι ένα καλό test για το firewall σας και τις ρυθμίσεις του.

boy
15-10-03, 08:54
Κανένα δοκιμασμένο καλό για windows server???
Ξέρει κανείς???

ssotiris
15-10-03, 17:35
exei dokimasei kaneis to kerio personal firewall?
einai exairetika aplo,kata tin apopsi mou olokliromeno,den troei porous,ipostirizei simpiesi stous browser,ftiaxneis eukola rules gia to lan klp klp.

cosmos
15-10-03, 21:13
Kerio χαλαρά... Σε αξιοπιστία καθαρίζει, όπως επίσης και σε ανάγκες σε system resources. Εναλλακτικά Sygate, Outpost.

Όμως για server PC που τρέχει/δίνει services προς τα έξω (web, mail, ftp κτλ) μόνο Black Ice.

EDIT: Όλα τα λεφτά ρε συ holy ;) Βάλε του όμως και κανά δυο προφυλακτικά, δε ξέρεις τι γίνεται καμμιά φορά! Στο δικό μου βάζω Titan, είναι και ICSA rated

BeholderX
10-01-04, 10:09
Διαβάζοντας τα μηνύματα για firewalls και anti-virus είπα να δοκιμάσω διάφορα virus-software για αλλαγή.

Μολις έβαλα το AVG Antivirus 7.0 με τα τελευταία updates, και προς μεγάλη μου έκπληξη βρήκε το εξής:

"Win32/Hantaner.A" στο αρχεία c:\windows\savenow00.exe

το οποίο το Norton.Antivirus.2004.PRO με τα τελευταία updates δεν έβρισκε.

UGF_GreekMind
10-01-04, 12:21
Τι win έχεις ;

Είσαι σίγουρος ότι το βάλει το norton να κάνει scan σε όλα τα αρχεία ;

Δες λίγο αυτό (http://service1.symantec.com/SUPPORT/nav.nsf/docid/1999110513272906) για να βεβαιωθείς.
(Πληροφοριακά, είναι ιός που περνάει μέσω kazaa)

Axilleass
10-01-04, 13:15
Νορτον και αγιος ο Θεος..! :) Να πω μονο οτι αν το Siemens Xpresslink ειναι με ethernet συνδεση, μηπως θελει σεταρισμα το firewall για δικτυο μετα ??

Παντως πλεον ειναι εγκλημα να ειναι κανεις χωρις firewall,, Χθες μεσα σε 4 ωρες το firewall του ρουτερ τσακωσε πανω απο 150 επιθεσεις.. μερικες δε, ανα 2-3 δευτερολεπτα και απο ιδια δ/νση..

UGF_GreekMind
10-01-04, 14:03
Αν έχεις LAN, θα σου βγάλει ότι κάποιο(α) IP(s) πάνε να συνδεθούν με το PC σου.

Αν δεν είσαι σε LAN, νομίζω ότι το firewall κάνει auto configuration.

BeholderX
10-01-04, 14:43
To Norton PRO 2004 ήταν ρυθμισμένο με τις default ρυθμίσεις (που φυσικά κάνουν scan τα *.exe) και τα τελευταία Updates.

Σε WindowsXP όλα αυτά...

UGF_GreekMind
10-01-04, 14:59
Παράξενο που δεν το βρήκε...

Η symantec τον έχει το ιό ( http://securityresponse.symantec.com/avcenter/venc/data/w32.hllp.handy.html ).

Πάντως πρόσεξε μήπως υπάρχει θέμα για false alarm.

R_A_C_E_R
10-01-04, 16:15
Για ιούς χρησ. το Kaspersky AМ, βρήκε αμέσως τον blaster, ενώ άλλοι λέγανε πως το Nprton και άλλα δεν μπορούσαν να κάνου τπτ.

turboirc
22-01-04, 23:05
μολις εβαλα kerio γα*ηθηκε το nero...καλη φαση ε
το zone alarm εχει προβλημα με τις πολλες συνδεσεις (βλεπε emule)
Τελικα εφτιαξα ενα μινι- firewall που ελεγχει μονο το traffic σε επιπεδο software και ησυχασα!

Born_loser
28-01-04, 16:33
Επειδη ειμαι βαθυτατα ασχετος,τα proxy των ISP παίζουν τον ρόλο των firewalls ή καμία σχέση;

turboirc
28-01-04, 16:53
Τo proxy ειναι για να παιρνεις πιο γρηγορα τις σελιδες που βρισκονται ηδη στον ISP σου, αντι να τις παιρνεις απο το original site καταναλωνοντας περισσοτερο bandwidth.

Θεωρητικά μπορείς να αποκρυψεις την IP σου και κατα συνεπεια τις πιθανοτητες για να σου κανουν attack, αλλα η απαγόρευση των SOCKS/HTTP proxies απο τα περισσότερους online servers καθώς η μεθοδοι multi-scan που χρησιμοποιουνται συνηθως με μαζικό scan στα ΙP ουσιαστικά καθιστούν άχρηστη την χρήση των Proxies.

@ ADSLgr.com All rights reserved.