PDA

Επιστροφή στο Forum : Κόμβοι ΟΤΕ-DSLAMs σε κωμοπόλεις/χωριά : γνωρίζετε αν υπάρχει σχέδιο αναβάθμισης ταχυτήτων?



gtl
08-07-08, 15:05
Εδώ και αρκετό καιρό ο ΟΤΕ προσφέρει ταχύτητες 4,8 και 24Mbps, αλλά πολλές περιοχές στην επαρχία δεν έχουν αναβαθμιστεί και παραμένουν στα DSLAM με μόνες επιλογές τα 1 & 2Mbits. Αναρωτιέμαι αν κάποιος φίλος γνωρίζει τα σχέδια του ΟΤΕ για αυτές τις περιπτώσεις. Πρόκειται σταδιακά να αναβαθμιστεί ολόκληρο το δίκτυο ΑΡΥΣ στις νέες ταχύτητες, ή υπάρχουν κάποιες περιοχές που δεν συμπεριλαμβάνει ο ΟΤΕ στον στρατηγικό σχεδιασμό των αναβαθμίσεών του?

Off-topic σχόλια για τον πόνο του καθενός (σχετικά με την ιδιωτικοποίηση, την στρατηγική συνεργασία, τους εναλλακτικούς, την ΕΕΤΤ ή την παιδική ηλικία του Αλεξανδρίδη) δεν ενδιαφέρουν αυτή την συζήτηση και μπορούν να αναρτηθούν αλλού.

gkimonas
08-07-08, 15:17
Στο δικό μου χωριό πάντως στην Εύβοια, αμέσως μετά την Ερέτρια, υπάρχουν θετικά σχόλια για το adsl στο άμμεσο μέλλον πάντως.
Μέχρι στιγμής δίνουν, αν βρεθεί διαθέσιμη πόρτα, μόνο 1M :(:vava:

agrelaphon
08-07-08, 21:04
H επαρχία (χωριά) μάλλον γεμίζουν με dslam που δίνουν μέχρι 2Μb (adsl1 νομίζω). Eίναι αυτά που ξηλώνονται από τις πόλεις :oneup:
Δεν είναι και τόσο άσχημο όσο φαίνεται γιατί στα χωριά μοιράζονται τεράστιες (για adsl) αποστάσεις, με αποτέλεσμα και τα 2 Mb να πηγαίνουν δύσκολα.
Κίμονα, δεν υπάρχει dslam να δίνει μόνο μέχρι 1 Mb ανά πόρτα

gkimonas
08-07-08, 22:38
H επαρχία (χωριά) μάλλον γεμίζουν με dslam που δίνουν μέχρι 2Μb (adsl1 νομίζω). Eίναι αυτά που ξηλώνονται από τις πόλεις :oneup:
Δεν είναι και τόσο άσχημο όσο φαίνεται γιατί στα χωριά μοιράζονται τεράστιες (για adsl) αποστάσεις, με αποτέλεσμα και τα 2 Mb να πηγαίνουν δύσκολα.
Κίμονα, δεν υπάρχει dslam να δίνει μόνο μέχρι 1 Mb ανά πόρτα

Μέχρι 2 δίνουν αλλά κανένας γνωστός και φίλος δεν κατάφερε να συνδεθεί σε 2.
Σε όλους 1 δίνουν και όταν τους δώσουν, άμα τους δώσουν.

chomsky
11-07-08, 19:58
Κοίτα εμείς που είμαστε σε μια πόλη 25000 κατοίκων δώσαμε εώς 24Μbit πρώτα μέσα στην πόλη, έχουμε τώρα 5 μήνες, έπειτα θα δώσουμε εώς 24 Mbit σε δύο- τρία χωριά που έχουν πολλούς συνδρομητές, μιλάμε για πάνω απο 100 συνδρομητές adsl αυτό σκοπεύουμε να το κάνουμε στους επόμενους μήνες, όσον αφορά τα άλλα χωριά με 40 συνδρομητές adsl θα αργήσει πολύ να έρθουν τα 24 Mbit, δεν ξέρω πόσο αλλά θα αργήσει, για να φανταστείς εμείς τοποθετούμε ακόμη dslam για ένα 1 και 2 Mbit σε πολλές περιοχές..............

El_Shadai
12-07-08, 20:33
Κανείς δεν γνωρίζει τα σχέδια αναβάθμισης DSLAM/κόμβων ATM στις κωμοπόλεις. Ούτε καν οι Τεχνικοί Προϊστάμενοι των Ψηφιακών Κέντρων. Η αναβάθμιση γενικώς του δικτύου είναι αποκλειστικά θέμα του ΟΤΕ, δηλ., όποτε!!!!!:) Δεν μπορείς να κάνεις κάτι εσύ για αυτό παρά μόνο να περιμένεις!! Αυτά :)

golity
13-07-08, 07:33
Κανείς δεν γνωρίζει τα σχέδια αναβάθμισης DSLAM/κόμβων ATM στις κωμοπόλεις. Ούτε καν οι Τεχνικοί Προϊστάμενοι των Ψηφιακών Κέντρων. Η αναβάθμιση γενικώς του δικτύου είναι αποκλειστικά θέμα του ΟΤΕ, δηλ., όποτε!!!!!:) Δεν μπορείς να κάνεις κάτι εσύ για αυτό παρά μόνο να περιμένεις!! Αυτά :)
Εδώ Έλεγχος διαθεσιμότητας adsl σύνδεσης (http://adslgr.com/features/ADSLgr_info/faqnew.php#1), υπάρχει το τηλ. του γραφείου σχεδιασμού του ΟΤΕ (2106115235 & 2106115232).

Δεν έχω πάρει ποτέ για να δω αν όντως δίνουν κάποια πληροφορία, αν και μένω σε πόλη με 650 συνδρομητές adsl βάσει του θέματος Πίνακας DSLAM Δικτύου ΟΤΕ (Update 05/05/2008) (http://adslgr.com/forum/showthread.php?t=25904) , δυστυχώς για μένα ακόμα υπάρχει σαν μέγιστη ταχύτητα η 2mbit :(

ravenloft4
13-07-08, 09:16
Κι εγώ παθών είμαι (που λέει ο λόγος) με 2mbps
Πάντως τα 2 τα πιάνω σχεδόν καθαρά...215kb/s κατεβάζω.
Με το σύστημα που πάμε τώρα δε νομίζω να δούμε 24άρες στο κοντινό μέλλον.
Χρειάζεται μια γενναία απόφαση και πολύ χρήμα για να αναβαθμιστούν όλες οι περιοχές.

Εκείνο που φοβάμαι είναι πως σε περίπτωση που βγει κάποιο καλό πακέτο iptv πανελλαδικό από τον ΟΤΕ η από άλλη εταιρεία, εμείς θα είμαστε στην απ' έξω λόγω bandwidth.
Κατά τ' άλλα το surfing και τα downloads είναι μια χαρά και στα 2mbps -για μένα.

El_Shadai
13-07-08, 13:37
Υπομονή.........:rofl:

syllom
13-07-08, 18:26
ειναι θεμα ζητησης,για παραδειγμα στην περιοχη μου υπαρχουν 3 dslams 1 isdn k 2 pstn.to isdn ειναι σχεδον αδειο κ μονο το ενα pstn ειναι γεματο,το δευτερο ειναι παντελως αδειο.αν η αναβαθμιση σε adsl2 ειναι πολυεξοδη για τον ΟΤΕ τοτε τα 24 θα αργησουν.επισης ι επιθυμια του κοσμου να εχει ενα pc στο σπιτι τωρα εχει ξεκινησει μαζικα,στην πρωτευουσα του νομου μου(ΛΑΜΙΑ) τα net cafes ειναι υπεραριθμα αναλογικα με τον πλυθησμο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.