PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση για SDSL



tasoylis
10-10-03, 11:43
Μήπως ξέρει κάποιος αν οι SDSL routers μπορούν να χρησιμοποιηθούν με την ΟΤΕΝΕΤ? Έχω δύο Prestige 681 οι οποίοι δουλεύουν απροβλημάτιστα σε Leased Line

Athlon_XP
10-10-03, 14:31
Λογικά μπορεί να δουλεύουν αλλά πως όμως σου ήρθε η ιδέα για την pOTEnet; Το λέω αυτό γιατί κυριολεκτικά η pOTEnet σέρνεται εδώ και πολύ καιρό και μάλλον θα σέρνεται για αρκετό καιρό ακόμα. Και φυσικά εγώ εταιρία που κοροιδεύει τους συνδρομιτές της και κάνει μπαμπεσιές δεν την πάω καθόλου.

tasoylis
10-10-03, 16:22
Και ποιά εταιρία προτείνεις εσύ για πακέτο Office που να μην σέρνεται και να έχει λογικό κόστος? Ποιόν ADSL router προτείνεις?

chatasos
10-10-03, 17:30
Πρέπει και από την απένατι πλευρά (dslam OTE) να υπάρχει παρόμοιος εξοπλισμός, οπότε στην περίπτωσή σου δεν γίνεται....για την ώρα..

TiO
10-10-03, 17:31
Μήπως ξέρει κάποιος αν οι SDSL routers μπορούν να χρησιμοποιηθούν με την ΟΤΕΝΕΤ? Έχω δύο Prestige 681 οι οποίοι δουλεύουν απροβλημάτιστα σε Leased Line


allo SDSL kai allo ADSL...

Thm@
08-12-05, 12:42
Για να μην ανοιγω νεο θεμα θα κανω την ερωτηση μου εδω:

Ποιοι routers παιζουν με SDSL σε εταιρικο περιβαλλον; και για να εξηγηθω εχω 4 κτιρια με περιπου 30 - 40 χρηστες στο καθε κτιριο που τωρα εχουν προσβαση μεσω LMDS αλλα ειναι πολλα τα λεφτα Αρη και ετσι μαλλον θα παμε σε λυση SDSL / ADSL2+ και θα ηθελα να μαθω τι routers να προτεινω.

Ευχαριστω

cprotopapas
08-12-05, 13:08
Για να μην ανοιγω νεο θεμα θα κανω την ερωτηση μου εδω:

Ποιοι routers παιζουν με SDSL σε εταιρικο περιβαλλον; και για να εξηγηθω εχω 4 κτιρια με περιπου 30 - 40 χρηστες στο καθε κτιριο που τωρα εχουν προσβαση μεσω LMDS αλλα ειναι πολλα τα λεφτα Αρη και ετσι μαλλον θα παμε σε λυση SDSL / ADSL2+ και θα ηθελα να μαθω τι routers να προτεινω.

Ευχαριστω
Θα έλεγα να κοιτάξεις Cisco 18xx.

wintech2003
08-12-05, 13:13
Συνδέονται τα 4 κτήρια μεταξύ τους και βγαινουν στο Internet μεσω μιας συνδεσης σε ενα απο τα τεσσερα ή ειναι και τα 4 ξεχωριστά συνδεδεμένα το καθένα στο Internet?

Εσυ τι ακριβώς θες να κάνεις? Να συνδέσεις τα 4 μεταξύ τους με SDSL modems?

Thm@
08-12-05, 15:33
Αυτη την στιγμη τα δυο ειναι συνδεμενα μεταξυ τους με καλωδιο UTP ( ξερω ξερω - ετσι το βρηκα - μια εβδομαδα ειμαι εδω ) και μοιραζεται η συνδεση LMDS ( Forthnet 1024/1024 ) ενω το αλλο ενα κτιριο απενατι ειναι συδεμενο μεσω hellascom και βγαινει στο internet με LMDS ( Forthnet 512/512 ), το τεταρτο δεν ειναι συνδεμενο με τα υπολοιπα, μονο Internet εχει με forthnet 1bill. 384/128

τι θελω να κανω:
1. να καταργησω τα LMDS ( οπως ειπα ειναι πολλα τα λεφτα αρη )
2. να συνδεσω ολα τα κτιρια μεταξυ τους ( οπτικη επαφη υπαρχει για ολλα )
3. να εχω γρηγορο και αξιοπιστο internet
4. να εχω τον ελεγχο του δικτιου γιατι αυτην την στιγμη ειναι ενα μπαχαλο και μισο

wintech2003
08-12-05, 16:09
ΟΚ εγώ θα πρότεινα να δεις τις λύσεις εδω:
http://www.mikrotik.com/3index.php

για ασύρματη ζευξη μεταξύ των 4 κτιρίων.

Κανε ενα point to multipoint με κεντρικό το πιο βολικό κτίριο το οποίο να έχει και την σύνδεση στο Internet (προτεινω να παραμείνεις στο μισθωμένο/LMDS και να βάλεις ίσως ενα καλυτερο Cisco router στο κεντρικό).

Αλλη λύση ειναι γραμμές M1020 (αφορτιστές ευθείες απο τον ΟΤΕ δηλαδή) απο τα 3 κτίρια προς το ενα (κεντρικό) με Telindus SHDSL routers και στο κεντρικό εναν Cisco 2811 για την μισθωμένη με τον ISP σου.

Επισης λογικά θα χρειαστεις αναβαθμιση στο μισθωμένο κύκλωμα μιας και όλοι πλεον θα βγαίνουν απο ενα.

Για traffic managment πολύ καλή λύση ειναι ο NetEnforcer (το μοντέλο 202 για μέχρι 10Mbps) ειναι οτι πρέπει για την περίπτωση σου.

cprotopapas
08-12-05, 16:29
ΟΚ εγώ θα πρότεινα να δεις τις λύσεις εδω:
http://www.mikrotik.com/3index.php

για ασύρματη ζευξη μεταξύ των 4 κτιρίων.

Κανε ενα point to multipoint με κεντρικό το πιο βολικό κτίριο το οποίο να έχει και την σύνδεση στο Internet (προτεινω να παραμείνεις στο μισθωμένο/LMDS και να βάλεις ίσως ενα καλυτερο Cisco router στο κεντρικό).

Αλλη λύση ειναι γραμμές M1020 (αφορτιστές ευθείες απο τον ΟΤΕ δηλαδή) απο τα 3 κτίρια προς το ενα (κεντρικό) με Telindus SHDSL routers και στο κεντρικό εναν Cisco 2811 για την μισθωμένη με τον ISP σου.

Επισης λογικά θα χρειαστεις αναβαθμιση στο μισθωμένο κύκλωμα μιας και όλοι πλεον θα βγαίνουν απο ενα.

Για traffic managment πολύ καλή λύση ειναι ο NetEnforcer (το μοντέλο 202 για μέχρι 10Mbps) ειναι οτι πρέπει για την περίπτωση σου.

Ξέχασες κάτι...switches στα κτήρια(recommended Layer 3).

wintech2003
08-12-05, 16:34
Αυτά φαντάζομαι τα έχει ήδη... :D

cprotopapas
08-12-05, 16:37
Αυτά φαντάζομαι τα έχει ήδη... :D

Better safwe than sorry mate...ή όπως λένε στο HELLADA...των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν μαγειρεύουν:D

Thm@
08-12-05, 17:10
να'στε καλα παιια για τις απαντησεις σας :) θα την βγαλω την ακρη που θα παει, η μονη απορια που μου εχει μεινει ειναι το ΠΩΣ τοσο καιρο δουλευαν αυτοι οι ανθρωποι :-k

wintech2003
08-12-05, 17:20
Καλο κουράγιο :twisted:

Nitro
23-12-05, 17:29
Αυτη την στιγμη τα δυο ειναι συνδεμενα μεταξυ τους με καλωδιο UTP ( ξερω ξερω - ετσι το βρηκα - μια εβδομαδα ειμαι εδω ) και μοιραζεται η συνδεση LMDS ( Forthnet 1024/1024 ) ενω το αλλο ενα κτιριο απενατι ειναι συδεμενο μεσω hellascom και βγαινει στο internet με LMDS ( Forthnet 512/512 ), το τεταρτο δεν ειναι συνδεμενο με τα υπολοιπα, μονο Internet εχει με forthnet 1bill. 384/128

τι θελω να κανω:
1. να καταργησω τα LMDS ( οπως ειπα ειναι πολλα τα λεφτα αρη )
2. να συνδεσω ολα τα κτιρια μεταξυ τους ( οπτικη επαφη υπαρχει για ολλα )
3. να εχω γρηγορο και αξιοπιστο internet
4. να εχω τον ελεγχο του δικτιου γιατι αυτην την στιγμη ειναι ενα μπαχαλο και μισο


Γιατι δεν κοιτας κατι σε wlan bridge αν τα κτιρια ειναι σε οπτικη επαφη μεταξυ τους και απο 100 μ ως και 500 μ ενα 802.11 b θα κανεις την δουλεια σου επισεις με εξωτερικη κεραια μπορεις να φτασεις μεχρι και το 1 χιλ παντα οπτικη επαφη απο εκει και περα βαλε τα router σου και χαλαρωσε

Thm@
23-12-05, 21:06
αυτην την εβδομαδα εκανα δοκιμες με wireless, εχω αψογη οπτικη επαφη ( τα κτηρια ειναι το ενα ακριβως απεναντι απο το αλλο επι της Κηφισιας ) και τα αποτελεσματα σε οτι αφορα χρηση Internet / Email ηταν αρκετα καλα. το προβλημα μου ειναι το ERP, η αρχικη οθονη εκανε περιπου τρια λεπτα να φορτωσει κατι που οδηγησε σε εκνευρισμο απο το λογιστηριο.

η λυση του Wimax ειναι εφικτη ρε παιδια;

wintech2003
23-12-05, 21:12
Σε τι ταχύτητα "κουμπωσε" το wireless??

Μου φαινεται παράξενο να κάνει τόση ώρα αν όλα πηγαιναν καλά τα πράγματα...

WiMAX βάζουν κάποιες εταιρίες, μπορώ να σου πώ με pm, τα κόστη δε κυμαινονται γύρω στα 8000 ευρώ για ενα link point to point.

Αλλα αυτο με το wireless που λες με παραξενευει....

Thm@
23-12-05, 21:30
κλειδωσε και σε 11mbps και σε 54mbps με τα ιδια αποτελεσματα παντα, απο την Τριτη θα σου στειλω PM για την λυση του Wimax ;)

123456789
23-12-05, 23:02
Παίξε Mikrotik kai routerboard και minipci κάρτες και μαγείρεψε τις συχνότητες και θα είσαι ΟΚ με το 1/10 των χρημάτων...

sdn
09-01-06, 13:31
Καλή χρόνια σε όλους!!!! Μιας και μόλις επέστρεψα από Ρωσία να σας πληροφορήσω ότι υπάρχει μια εταιρεία http://www.corbina.ru/ η οποία για $25 δίνει 450 up & down. Επίσης οι συνδρομητές της δεν χρειάζεται να αγοράσουν εξοπλισμό μιας και τους πάνε το καλώδιο έως το σπίτι (μόνο αν θέλουν μοίρασμα τις γραμμής αγοράζουν router). Το καλύτερο για το τέλος. Αν για μερικές ημέρες / εβδομάδες / μήνες δεν θέλεις να χρησιμοποιήσεις το service με ένα τηλέφωνο γίνεται άμεση διακοπή. Τα χρήματα δεν τα επιστρέφουν (πληρώνεις σε μηνιαία βάση) αλλά χρησιμοποιούνται όταν κάνεις πάλι ενεργοποίηση. Σε τέτοια γραμμή μακράν απόλαυσα την καλύτερη voip συνομιλία που έχω κάνει. Με τις υγείες μας και στην υγεία του ΟΤΕ.

Thm@
12-01-06, 12:51
τελικα πηγαμε σε αυτην εδω την λυση (http://www.laserbit.net/products.php?pid=3). σημερα γινεται η εγκατασταση, για να δουμε τι θα δουμε

Νικαετός
13-01-06, 22:41
@ Thm@ update ??? Όλα πήγαν καλά ? Προφανώς η λύση αυτή θα είναι πολύ καλύτερη από οποιαδήποτε άλλη ασύρματη . Αλλά μου κάνει εντύπωση , πώς και δεν είναι στο Giga .

Thm@
15-01-06, 10:22
υπαρχει και μοντελο για gigabitαλλα το κοστος του ειναι αρκετα μεγαλο. φτανει τα 1000€ ανα head παραπανω.

οσο για την συνδεση - δεν εχει γινει ακομα, περιμενω εναν router να μου φερουν αυριο για να τα συνδεσω ολα.

Θα δωσω update με το καλο αυριο το απογευμα :)

Thm@
21-01-06, 22:54
να και το update Μου, ολα μια χαρα τελικα, εγινε η συνδεση, μετα απο πολλες δυσκολιες με τους routers και switches ( εφαγαν ολα και ενα IOS upgrade για να στρωσουν χαρακτηρα ) και πλεων ολο το δικτυο μου ειναι μοιρασμενο σε VLAN'S με τελειες ταχυτητες. θα ηθελα βεβαια gigabit inks αλλα το κοστος ηταν απαγορευτικο.

επαθα και κατι κουφα στην αρχη οπως με το που συνδεσα το πρωτο head πανω στον εναν router κολλησε ολο το δικτυο ( που τελικα εφταιγε η συνδεσμολογια που εκανε αυτος που εβαλε το Head ) αλλα γρηγορα ξεπεραστηκαν τα προβληματα.

Internet πλεων εχει ολο το δικτυο απο μια και μοναδικη LMDS ( 6Mbps ) αφου δεν χρειαζομουν πλεων της αλλες τρεις LMDS στα αλλα κτηρια. Καταφερα επισης να συνδεσω και ολα τα τηλεφωνικα κεντρα μεταξυ τους ( bye bye hellascom )

γενιθκα εκανα την δουλεια που ηθελα, εχω πληρη ελεγχο ολου του δικτιου πλεον χωρις να χρειαστει να πηγαινω στο ενα και στο αλλο κτιριο. :D

Νικαετός
22-01-06, 02:01
Όλα άψογα λοιπόν Τhm@ , well done my friend ! Laser λοιπόν ! :thumb_dup

@ ADSLgr.com All rights reserved.