PDA

Επιστροφή στο Forum : Σημαντικό πρόβλημα στη δουλεια κατα τη μετάβαση σε HOL



riotshield
08-07-08, 23:58
Κάναμε αίτηση στην εταιρία πριν απο μια βδομάδα για μετάβαση στο δίκτυο της HOL στα 6mbps (είχαμε γραμμη DSL στον ΟΤΕ με συνδρομή HOL). Ο πωλητής της hol με διαβεβαίωσε οτι ΔΕΝ θα μείνουμε χωρίς internet παρα μόνο κάποιες ώρες την ημέρα ενεργοποίησης, όπως και επίσης οτι ΔΕΝ θα χρειαστεί να μιλήσω εγώ με τον ΟΤΕ για κανένα θέμα.

Χτες έλαβα μήνυμα οτι η γραμμή θα ενεργοποιηθεί 22/7 όμως μερικές ώρες μετά η γραμμή από τον ΟΤΕ κόπηκε.
Μιλάω με hol και μου λένε οτι κακώς κόπηκε η γραμμή αλλα μου λένε οτι δεν είναι δική τους δουλειά το να μιλήσουν με τον οτε και μου λένε να πάρω εγώ.
Μιλάω με τον οτε και μου λένε οτι δεν είμαι πια πελάτης τους και έχουν μεταφέρει ήδη το κύκλωμα στην hol η οποία θα έπρεπε να με ενεργοποιήσει τώρα και όχι στις 22/7.

Σημασία δεν έχει ποιος με κοροϊδέυει, ίσως και οι δύο, το θέμα είναι τι μπορώ να κάνω ώστε να μην μείνουμε χωρις internet στην εταιρία για 2 εβδομάδες καθώς αυτό είναι απλά καταστροφικό... ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΥΣΗ?

μου φαίνεται οτι ο οτε κάνει παιχνίδια για να μην αφήνει τους πελάτες του να φεύγουν χωρίς προβλήματα, από την άλλη η hol δεν πρεπει να υπόσχεται πραγματα που δεν μπορεί να πραγματοποιησει για να κερδίζει πελάτες(ακόμα και δεν φταει αυτη)

8anos
09-07-08, 00:13
Θα σε κανουν μπαλακι απο τον εναν στον αλλο.
IMHO αφου ο ΟΤΕ επιμενει οτι εχεις αποδεσμευτεις απο αυτον πιεσε την HOL να ενεργοποιησει την γραμμη σου.
Αν δεν βγαλεις άκρη στειλε μια καταγγελία στην ΕΕΕΤ με κοινοποιηση και στους δυο (ΟΤΕ,HOL).
Καλή τύχη

radiodj105
09-07-08, 10:53
Θα σε κανουν μπαλακι απο τον εναν στον αλλο.
IMHO αφου ο ΟΤΕ επιμενει οτι εχεις αποδεσμευτεις απο αυτον πιεσε την HOL να ενεργοποιησει την γραμμη

Μιλάμε για FULL Hol προφανώς. Σωστά;

'Εχεις συνδέσει τον εξοπλισμό της HOL και είδες να μην παίζει; 'Εχεις ενεργοποιήσει το account σου στη HOL; Οδηγίες έχει στο φούξια κουτί που πιθανόν παρέλαβες με κούριερ και περιέχει το ρούτερ.

tsim33
09-07-08, 15:06
Αν σε έχει κουμπόσει ο ΟΤΕ στον ίδιο βρόγχο στο DSLM HOL(κατα 99,9%), τότε μπορείς να έχεις internet με οποιοδήποτε router που υποστηρίζει προτόκολλα G.992.3(ADSL2) και G992.5(adsl2+), αρκεί να αλλάξεις κάποιές παραμέτρους στο router, όπως το VPI/VCI 8/35 και το protocol σε PPoE ή σε PPoA.
Τέλος αν σου έχουν στήλει τον εξοπλισμό, Ακολούθα της οδηγίες συνδεσμολογίας.
Καλη επιτυχία!

riotshield
09-07-08, 15:47
εξοπλισμό δεν έχω λάβει ακόμα και με το jetspeed 520i δεν συγχρονίζει, υποστηρίζει αυτό τα πρωτόκολλα που ανέφερες?

Mr.Anderson
09-07-08, 16:33
......Ο πωλητής της hol με διαβεβαίωσε οτι ΔΕΝ θα μείνουμε χωρίς internet .....

Και εμενα ετσι μου ειχε πει, αλλα στη δικη μου περιπτωση δεν εχουν παρει μυρωδια οτι εχω κανει αιτηση....

Υπομονη... μαλλον...

........Auto merged post: Mr.Anderson πρόσθεσε 3 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Αν σε έχει κουμπόσει ο ΟΤΕ στον ίδιο βρόγχο στο DSLM HOL(κατα 99,9%), τότε μπορείς να έχεις internet με οποιοδήποτε router που υποστηρίζει προτόκολλα G.992.3(ADSL2) και G992.5(adsl2+), αρκεί να αλλάξεις κάποιές παραμέτρους στο router, όπως το VPI/VCI 8/35 και το protocol σε PPoE ή σε PPoA.
Τέλος αν σου έχουν στήλει τον εξοπλισμό, Ακολούθα της οδηγίες συνδεσμολογίας.
Καλη επιτυχία!

Ναι αλλα γιατι να θελει αλλες ρυθμισεις απο αυτες που ειχε πριν; Ετσι κι αλλιως (υποθετω) με τα ιδια στοιχεια username μπαινει, αφου ηταν ηδη στην HOL.... :hmm:

tsim33
09-07-08, 16:58
Ήταν στο ιδιόκτητό δίκτυο της HOL O Riotshield ή ήταν σε dslm OTE με πάρόχο HOL?

riotshield
09-07-08, 19:14
πριν είχαμε γραμμή απο το δίκτυο του ΟΤΕ και συνδρομή απο το την HOL.
από σημερα το πρωί η HOL επικαλείται οτι όντως εχω ενεργοποιηθεί όπως λέει ο OTE παρόλα αυτά η γραμμή δεν συχρονίζει, και δεν είναι θέμα router γιατι εχω δοκιμάσει με 2.
τι να πω... λενε το κοιτανε απο το κέντρο για να βρούνε το πρόβλημα, αλλα μαλλον στο υπερπεραν κοιτανε...

sdikr
09-07-08, 20:18
πριν είχαμε γραμμή απο το δίκτυο του ΟΤΕ και συνδρομή απο το την HOL.
από σημερα το πρωί η HOL επικαλείται οτι όντως εχω ενεργοποιηθεί όπως λέει ο OTE παρόλα αυτά η γραμμή δεν συχρονίζει, και δεν είναι θέμα router γιατι εχω δοκιμάσει με 2.
τι να πω... λενε το κοιτανε απο το κέντρο για να βρούνε το πρόβλημα, αλλα μαλλον στο υπερπεραν κοιτανε...


ααα το αλλάξανε τώρα;

Δυστήχως μπορεί να είναι πολλά, ακόμα και να έχει κάνει λάθος ο ΟΤΕ, το θέμα όμως είναι οτι η Hol για να αποδεχτεί εναν βρόχο πρέπει να πάει τεχνικός εκεί, μερικές φορές δεν πάει απλά στέλνουν το οκ


Και εγώ στο γράφειο είχα πρόβλημα εκάνε 4 μέρες να δώ Internet και δυο βδομάδες να δώ τηλέφωνο, ευτυχώς το εκάνα σε 3 γραμμή άσχετη με τις αλλές δυο (isdn)

vanels
10-07-08, 12:19
Καλησπερα σε ολους εδω στο forum.
Παντος βλεπω και΄γω να'χω προβλημα,με την μεταβαση μου,απο ΟΤΕ σε HOL,με αυτα που ακουω.
το μονο που ισως ειναι καλο το οτι μου'δωσανε το netfaster iad pstn.
γιατι ειμαι και κατι της 3,5χλμ απο τον ΟΤΕ,εχω και το πακετο τον 39,9..... .

@ ADSLgr.com All rights reserved.