PDA

Επιστροφή στο Forum : adsl x-files scenario



Nuperibo
03-10-05, 13:00
Για εγκυκλοπεδικούς λόγους προσθέτω την τελευταία περιπέτειά μου με την adsl. Έχει αρκετό γέλιο η υπόθεση, αλλά η απογοήτευση είναι ότι παρόλο που πιστεύω στο μοντέλο αιτιοκρατικού συστήματος, σε αυτήν την υπόθεση δεν μπόρεσα να βγάλω καμία άκρη.

Σαν καλό παιδί έχω βάλει adsl αρκετό καιρό. Η adsl περνά από isdn γραμμή και για router έχω το Zyxel 650H. Στη γραμμή είναι 3 μηχανήματα και στο netmod 3 τηλεφωνικές συσκευές. Φυσικά η γραμμή δεν κλείνει ποτέ και τους τελευταίους μήνες και, αν εξαιρέσουμε τα προβλήματα με την ταχύτητα (η γραμμή σούρνεται καμιά φορά), η γραμμή δεν έχει άλλα τεχνικά προβλήματα - π.χ. δεν «κόβεται η σύνδεση» και άλλα τέτοια.

Την περασμένη Δευτέρα ξαφνικά και χωρίς να αλλάξει τίποτα στα καλώδια ή στις ρυθμίσεις η γραμμή σταματά να λειτουργεί. Το πράσινο φωτάκι είναι συνεχώς αναμμένο (δηλ. «δείχνει οκ») αλλά δεν παίρνω ΙΡ από τον provider. Παίρνω τηλ. στο 1242 και αρχίζει το συνηθισμένο troubleshoot:

- reset το router
- reset τη γραμμή
- να δοκιμάσουμε και το user&pass της otenet το δοκιμαστικό.

αποτέλεσμα: φυσικά τίποτα. Το Zyxel εξακολουθεί να μην παίρνει ΙΡ.

Μου λέει η υπάλληλος ότι ο ΟΤΕ και η ΟΤΕΝΕΤ δεν υποστηρίζουν το Zyxel οπότε δεν μπορεί να κάνει κάτι άλλο. Θα περάσει το αίτημα στις βλάβες και άρα να περιμένω να με πάρουν τηλέφωνο. Αυτά την τρίτη.

Μετά από λίγη ώρα πράγματι με παίρνει τηλέφωνο ένας τεχνικός και μαντέψτε... Μου λέει τα ίδια:

- reset το router
- reset τη γραμμή
- να δοκιμάσουμε και το user&pass της otenet τα δοκιμαστικα.

αποτέλεσμα: φυσικά τίποτα. Το Zyxel εξακολουθεί να μην παίρνει ΙΡ.

Μου λέει: θα πάρω τηλ. στους τεχνικούς με τα router μήπως φταίει κάτι από εκεί και θα σας πάρω τηλέφωνο σε λίγο... Δεν με πήρε ποτέ.

Τετάρτη λοιπόν και ούτε φωνή ούτε ακρόαση. Παίρνω τηλ. στο 1242 και μου λένε ότι δεν μπορούν να μου δώσουν απευθείας το τηλέφωνο του τεχνικού τμήματος. Να περιμένω να με πάρουν τηλέφωνο, η αίτησή μου εκκρεμμεί.

Πέμπτη παίρνω τηλ. στο 1242 και μου λέει τα ίδια. Τους λέω ότι έτσι μου είπατε και χτες αλλά δεν με πήρε κανένας. Μου λένε ότι δεν μπορούν να μου δώσουν απευθείας το τηλέφωνο του τεχνικού τμήματος...

Μου κόβει και παίρνω τηλ. κατευθείαν το 121. Εκεί κοιτάν την αίτηση και μου λένε ότι θα στείλουν κάποιο FAX ώστε να επικοινωνήσουν οι τεχνικοί μαζί μου. Πάλι δεν με παίρνει κανένας...

Παρασκευή μιά από τα ίδια. Θα ξαναστείλουμε FAX. Τους λέω τα ίδια μου είπατε και χτες.. μου λένε «Θα σας πάρουν τηλ. σίγουρα σήμερα»... Τελικά πράγματι με παίρνουν.. Μαντέψτε... Ο τεχνικός μου λέει πάλι τα ίδια:

- reset το router
- reset τη γραμμή
- να δοκιμάσουμε και το user&pass της otenet τα δοκιμαστικα.

αποτέλεσμα: φυσικά τίποτα. Το Zyxel εξακολουθεί να μην παίρνει ΙΡ.

Μου λέει: θα πάρω τηλ. στους τεχνικούς με τα router μήπως φταίει κάτι από εκεί και θα σας πάρω τηλέφωνο σε λίγο... Μαντέψτε... δεν με πήρε ποτέ.

Αρχίζω να φορτώνω. Λέω, μπας βρε παιδί μου και φταίει κάτι στο σπίτι και δεν το έχω σκεφτεί. Βγάζω όλα τα καλώδια, παίρνω το router αγκαλιά και πάω στο γείτονα. Το δοκιμάζω... παίρνει ΙΡ με την πρώτη... Βάζω όλα τα καλώδια...

Να που φτάσαμε σαββατοκύριακο. Δουλεύει το 121 αλλά όχι οι τεχνικές υπηρεσίες. Δευτέρα αμέσως αμέσως...

Παίρνω τηλ. σήμερα στο 121 και τους ζητάω να μου δώσουν τον προϊστάμενο. Μου δίνουν δύο τηλέφωνα. Στο ένα δεν απαντάει κανένας, στο άλλο μιλάει. Μετά από 10 λεπτά αναμονής το σηκώνει ένας κύριος και μου λέει ότι δεν είναι αυτοί αρμόδιοι. Μου δίνει άλλα 2 τηλέφωνα και ένα όνομα. Στο ένα δεν απαντάει κανένας, στο άλλο απαντάει ο κος με το όνομα και μου λέει ότι δεν έχει καμία σχέση με το τεχνικό τμήμα και δεν έχουν καμία σχέση με την adsl. Να πάρω το 121. Του λέω κλείσαμε φαύλο κύκλο. Από το 121 μου δώσανε δύο τηλέφωνα που μου δώσανε δύο τηλέφωνα που μου δώσανε το 121. Το παίζει κινέζος και βγάζει την ουρά του απέξω. Δεν ξέρω τίποτα. Πάρε το 121. Ποιος είναι ο υπεύθυνος; Κανείς δεν ξέρει...

Παίρνω το 121, και ζητάω τον προϊστάμενο σε άλλο υπάλληλο. Αυτός μου λέει ότι δεν μπορώ να στον δώσω, μπορώ να σου δώσω ένα τηλέφωνο. Μου δίνει ένα τηλέφωνο - διαφορετικό από τα προηγούμενα ~!~

Παίρνω σε αυτό το τηλ και μαντέψτε: Επιτέλους σηκώνει κάποιος να δείχνει ότι ξέρει τι του γίνεται. Μου λέει «Θα σας παίρναμε τηλ» και κλείνουμε ραντεβού για αύριο (Τρίτη) να περάσουν από εδώ μήπως χρειαστεί να αλλάξουμε port. Ουφ λέω γω, άντε θα προχωρήσει η κατάσταση.

Πάω στο forum και κάπου πετυχαίνω κάποιο thread που λέει κάποιος να βγάλω το splitter και να συνδέσω απευθείας τη γραμμή με το Zyxel.. Λέω, έχει γούστο... Βγάζω το splitter (άρα και το netmod και τις τηλεφωνικές συσκευές) και συνδέω τη γραμμή απευθείας. Παίρνει ΙΡ... (!!!) Λες λέω να τα έχει παίξει το netmod ή το splitter;

Ξαναβάζω το splitter μαζί με netmod και τηλεφωνικές συσκευές... Λέω «αιτιοκρατία» δεν θα δουλέψει. Δεν έχει λογική να δουλέψει.

Εσείς τι λέτε; Δούλεψε ή όχι;

sdikr
03-10-05, 13:03
Ξαναβάζω το splitter μαζί με netmod και τηλεφωνικές συσκευές... Λέω «αιτιοκρατία» δεν θα δουλέψει. Δεν έχει λογική να δουλέψει.

Εσείς τι λέτε; Δούλεψε ή όχι;

lol!!

δουλεψέ,
αλλά μπορεί να είχαν κάνει κάτι απο τον Οτε

Nuperibo
03-10-05, 13:04
Έλα ντε που δούλεψε !!!

Σύμπτωση ή όχι;


Κανείς δεν ξέρει...

no_logo
03-10-05, 13:07
αυτό κυκλοφορούσε και παλιότερα σαν ανέκδοτο.
τι κάνουνε οι κομπιουτεράδες αν το αμάξι τους σταματήσει να δουλευει;
βγαζουν τα κλειδια, βγαίνουνε εξω, μετά από λίγο ξαναμπαίνουνε και προσπαθούνε να ανάψουνε την μηχανη. Σαν θαυμα αυτή παίρνει μπροστά :D

κάτι τέτοιο θα εγινε και σε σένα
ολα δουλέψανε ρολόι :haha

Nuperibo
03-10-05, 13:09
sdikr

Το αστείο είναι πήρα τηλέφωνο στον τελευταίο αριθμό που μου είχαν δώσει για να ακυρώσω το ραντεβού και τους ρωτάω «Κάνατε τίποτα;» και φυσικά μου λέει ότι «δεν κάναμε τίποτα»

~~

Nuperibo
03-10-05, 13:17
Μα να πεις ότι δεν είχα κάνει restart. Είχα κάνει άπειρα. Να πεις ότι δεν είχα βγάλει τα καλώδια τα είχα βγάλει.

Όταν άλλαξε κάτι, αν δεν ήταν από τον ΟΤΕ, άλλαξε μόνο επειδή σύνδεσα τον τοίχο κατευθείαν με το zyxel* δηλαδή έκανα διαφορετική συνδεσμολογία.

Άντε βγάλε άκρη μετά...

manolis
03-10-05, 13:20
Με zyxel είχα και εγώ πρόβλημα!!! Μία από τα ίδια και εγώ με φαύλους κύκλους κλπ. Τελικά μετά τον Αύγουστο η κατάσταση έφτιαξε χωρίς να κάνω κάτι ούτε εγώ, ούτε αυτοί!!

Άβυσος η ψυχή των DSLAM του πΟτε!

NoYmErOs
03-10-05, 13:21
sdikr

Το αστείο είναι πήρα τηλέφωνο στον τελευταίο αριθμό που μου είχαν δώσει για να ακυρώσω το ραντεβού και τους ρωτάω «Κάνατε τίποτα;» και φυσικά μου λέει ότι «δεν κάναμε τίποτα»

~~

ε μας εχεις τρελάνει... :rotfl:

apnea73
03-10-05, 18:03
Ο ΟΤΕ, σε σκεφτότανε, και δια τηλεπάθειας κλπ κλπ (όπως ο URI GELLER ή κάπος έτσι τέλος πάντων) σου έφτιαξαν την βλάβη!!!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.