PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια απο αυτους που εχουν το conn-x με το telindus router..



lazaross
30-09-05, 16:14
μπορει καποιος να μου πει τι ρυθμισεις θελει να κανω; επισης τι ρυθμισεις θελει για να κατεβαζω απο το DC++..

lazaross
30-09-05, 21:40
please παιδια! τι ρυθμισεις θελει; γιατι απο το bitcomet κατεβαζει με 1kbs/sec!!! επισης στο Kazaa κολλαει πολυ! κατι πρεπει να αλλαξω στις ρυθμισεις. αλλα δεν ξερω τι!

apok
30-09-05, 21:45
Lazaross
α) Πρέπει να κάνεις port fowarding την port του προγράμματος που θες στην Εth σου. Αν δε ξέρεις πως σίγουρα στο έχει το manual ( υποθέτω ότι είναι modem/router έτσι? )
β) Το καζαα κολλάει από μόνο του
γ) Κάνε μια αναζήτηση στο φόρουμ και θα δεις ότι πολλές από τις απορίες σου έχουν ήδη, υπερ του δέοντος, αναλυθεί..

Φιλικά,
Apok

lazaross
30-09-05, 22:17
με Usb ειμαι. οταν παταω το port fordwarding μου βγαζει το εξης μηνυμα : You must enter an IP adress on LAN clients page to enter this setup.

τι ip adress και τι hostname να βαλω στο LAN clients page;

sdikr
30-09-05, 22:25
την Στατική ip που θα έχει δηλώσει απο πρίν στον virtual ethernet adapter

lazaross
30-09-05, 22:34
που το βλεπω αυτο;

sdikr
30-09-05, 22:37
δες εδώ http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=15792

lazaross
30-09-05, 22:51
τα εχω κανει αυτα. δλδ οπου ip adress τι ακριβως θα βαλω; Ip adress, subnet mask ή το default gateway;

και τι θα βαλω στο hostname;

lazaross
01-10-05, 23:53
δεν υπαρχει επιλογη για port forwarding!!! τωρα τι θα κανω;;

lazaross
02-10-05, 00:30
οριστε τι επιλογες υπαρχουν..

UPnP Select to configure UPnP for different connections.
SNMP Management Select to configure snmp management
IP QoS Select to configure IP QoS for different connections.
LAN Clients Select to configure LAN Clients.
MAC Filters Select to setup MAC Filters.
Multicast Select to configure Multicast pass-through for different connections.
Static Routing Select to configure Static routes.
Dynamic Routing Select to configure RIP.
Firewall
Port Forwarding Select to configure Firewall and NAT pass-through to your hosted applications.
Access Control Select to configure access control list.
IP Filters Select to configure Firewall to block your LAN PCs from accessing the Internet.
DMZ

στο port forwarding υπαρχουν τα εξης :

http://img204.imageshack.us/img204/7222/qwe4yj.th.jpg (http://img204.imageshack.us/my.php?image=qwe4yj.jpg)

εγω τι να βαλω; στο cd δεν υπαρχει Manual!!!!!!!

απαραδεκτοι ειναι!

nnn
02-10-05, 14:31
Τα manual είναι Εδώ (http://194.7.26.4/products/download.php3?product=1130%20ADSL%20ROUTER%20SERIES&type=manual).
Ναι μπορεί να είναι απαράδεκτοι αλλά το Internet δεν είναι μόνο P2p είναι μια τεράστια βιβλιοθήκη.
Το google search είναι φίλος μας.

lazaross
02-10-05, 21:29
καλο το manual, αλλα δυστυχως οι ρυθμισεις του router μου διαφερουν κατα πολυ με αυτες του manual, και αυτο επειδη ειναι του ΟΤΕ..

τεσπα. μπορει καποιος να μου πει τι κανω λαθος;;

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=83783

ευχαριστω.

sdikr
02-10-05, 23:35
μπορει καποιος να μου πει τι κανω λαθος;;


έχεις ποστάρει τις φωτογραφίες στο myphone αντί για εδω

lazaross
03-10-05, 13:41
ε ναι, επειδη τις εσβησα απο τον υπολογιστη.. που κανω το λαθος; να και οι τελικες ρυθμισεις..

http://img91.imageshack.us/img91/5331/options26bp.th.jpg (http://img91.imageshack.us/my.php?image=options26bp.jpg)

lazaross
03-10-05, 13:51
δεν μπορω να βαλω τις ρυθμισεις σωστα.. δεν ξερω που κανω λαθος.. το θεμα εχει γινει στο :

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=21647


μπορει καποιος να με βοηθησει;

apok
03-10-05, 13:51
lazaross για πρώτη φορά στα 2+ χρόνια που είμαι εδώ θα πω RTFM..

Δε παίζεσαι:D

lazaross
03-10-05, 13:53
γιατι ρε παιδια; τι συμβαινει; αμα κανω καπου λαθος, πειτε το μου.. 3 μερες ταλαιπωρουμαι τωρα..

lazaross
05-10-05, 13:59
μονο εγω εχω αυτο το router; γιατι δεν με βοηθαει καποιος που εχει το ιδιο router;

gerontas
06-10-05, 20:02
Κι εδώ τα ίδια βρε Λάζαρε...
Ελεος πιά

sdikr
06-10-05, 21:28
Κι εδώ τα ίδια βρε Λάζαρε...
Ελεος πιά

Καθήστε ρε παιδιά, ακού εκεί ελεος!!

Δηλαδή θα πρέπει ότι ρουτερ υπάρχει εκει έξω να το ξέρουμε;
Μήπως ξεχνάτε οτι για να το ξέρουμε πρέπει να το έχουμε, για να το έχουμε πρέπει να το πληρώσουμε.

Είπαμε αλλά όχι και έτσι, υποστήριξη για αυτό δίνει ο Οτε.

lazaross
07-10-05, 13:27
δεν πιστευω ο οτετζης να μπορει να με βοηθησει για να ανοιξουμε τις πορτες απο τα azureus,dc,bitcomet ;;
αυτος δεν ξερει που πανε τα τεσσερα του..

gerontas
07-10-05, 17:31
Καθήστε ρε παιδιά, ακού εκεί ελεος!!...Προφανώς δεν έγινε κατανοητό αυτό που εννοούσα και η ευθύνη είναι αποκλειστικά δική μου. Θάπρεπε να γράψω ολόκληρο το συλλογισμό μου "Ελεος πιά, τι να κάνουν οι άνθρωποι, να έλθουν στο σπίτι σου να σου ρυθμίσουν το router?"
Δεν το έκανα, επειδή ήθελα να ελπίζω ότι ο Λάζαρος θα καταλάβει κι επειδή δεν είχα την παραμικρή πρόθεση να μεταφέρω στο χώρο αυτό την ένταση που προκάλεσε με τη συμπεριφορά του στο Insomnia, όπου είμαστε κι οι δυό μας πολύ πιό συχνοί επισκέπτες.
Αν το θέμα αφορούσε τους συνηθισμένους flamers δεν θα είχε καμιά σημασία, αλλά βγήκαν από τα ρούχα τους και μίλησαν άσχημα, άνθρωποι που συνήθως προσέχουν και το τελευταίο σημείο στίξης, ώστε να μην ενοχλήσουν όποιον τύχει να διαβάσει τα μηνύματά τους. Κάποιοι που προτίμησαν να σιωπήσουν -όπως εγώ- δεν ενοχλήθηκαν λιγότερο, απλά προτίμησαν να μη ρίξουν λάδι στη φωτιά.

Οσους αποτελείτε τον πυρήνα αυτού του forum, θέλω να σας ευχαριστήσω και να σας πώ, ότι σας χρωστάω πολλά. Μπαίνοντας πάνω από ένα χρόνο σαν επισκέπτης, μου δώσατε τη δυνατότητα να στήσω στο σπίτι το Zyxel 652, μου δώσατε ένα ερέθισμα για να ξεπεράσω κάτι που με βασάνιζε για καιρό στη δουλειά με το απαιτητικό CISCO 2600, με βοηθήσατε -ειδικά ο οδηγός σου sdikr- να στήσω σε μια προσωρινή διαμονή το USR 9105.
Δεν είμαι ο μόνος, είναι πολλοί οι Insomniacs που συμμετέχουν εδώ (ή/και στο Myphone), ψάχνοντας απαντήσεις σε εξειδικευμένα θέματα που δεν καλύπτονται στην εκτεταμένη θεματολογία του χώρου που συμμετέχουν κατά κύριο λόγο. Κάποιοι, το adslgr το ανακαλύψαμε ψάχνοντας, κάποιοι εισέβαλαν -κατά πως φαίνεται- ακολουθώντας ένα link που καταχωρήθηκε σε κάποια συζήτηση. Αισθάνομαι να έχω μέρος της ευθύνης, καθώς πόσταρα εκεί το link προς τον πίνακα του Crosstalk για τα DSLAM (αφού ζήτησα πρώτα την άδειά του).
Δεν είναι κακό -κάθε άλλο- να ενημερωθούν για τον πλούτο της πληροφορίας που περιέχεται εδώ, όσοι δεν είχαν μέχρι τώρα την ευκαιρία. Κακό είναι να μεταφέρουν τις κακές τους συνήθειες και να προκαλούν τα ίδια προβλήματα. (Ηδη, ένας φίλος παραπάνω ξέσπασε: "lazaross για πρώτη φορά στα 2+ χρόνια που είμαι εδώ θα πω RTFM..Δε παίζεσαι")

Λάζαρε δεν έχω τίποτε προσωπικό, αλλά για μια ακόμη φορά, Ελεος !!!.
Ανοίγεις συζήτηση για ένα θέμα που σχεδόν έχει εξαντληθεί κι όχι μόνο εδώ (στο Insomnia υπάρχει sticky για το DC++ κι αλλο ένα για port forwarding), αφήνεις τους άλλους να ψάξουν για λογαριασμό σου το manual του Tellindus, όταν σου το βρούν (όχι μόνο ένας) αρνείσαι να το διαβάσεις ("δεν λέει τίποτε"), αδιαφορείς για τους λεπτομερέστατους οδηγούς (κι όταν σου τους υποδείξουν τους απαξιώνεις, πάλι ειδικά εσύ δεν βρήκες τίποτε), επαναλαμβάνεις φορτικά τις ερωτήσεις σου αδιαφορώντας για τις απαντήσεις (πρφανώς, δεν έχεις δει την εξέλιξη της συζήτησης στο Myphone και τις συνημμένες εικόνες), δεν έχεις την στοιχειώδη ευγένεια να ζητήσεις ένα συγγνώμη, όταν σου επισημαίνουν όσο πιό διακριτικά γίνεται, ότι δεν είναι και η καλύτερη πρακτική να ποστάρεις αλλού τις ερωτήσεις κι αλλού τα σχετικά screenshots! Με συγχωρείς, αλλά ρε φιλε, εσύ καίγεσαι και τις έσβησες (και βαριέσαι να τις ξανανεβάσεις), οι άλλοι είναι υποχρεωμένοι να ψάξουν να τις βρούν; Τουλάχιστον, αυτό το link δουλεύει, ένα άλλο που παραπέμπεις είναι σπασμένο, αλλά γιατί να κάνεις τον κόπο να το δοκιμάσεις;
Ακόμη κι εκείνους που σου έδωσαν συγκεκριμένες απαντήσεις, είτε τους αγνοείς ρωτώντας ξανά και ξανά ¨"Κανείς ρε παιδιά;", είτε τους κατηγορείς για ...κακία, επειδή δεν κατόρθωσες να εφαρμόσεις τις οδηγίες τους.

Με συγχωρείς, αλλά κι εγώ που δεν έχω δει Tellindus στη ζωή μου, με όλον αυτό το διάλογο κατάλαβα πώς στην οργή γίνεται αυτό που θες.
Στο κάτω-κάτω, αν θυμάμαι καλά, είχες ξεκινήσει μια ακόμη συζήτηση για τη σύνδεση και το router που θ' αγοράσεις, λες και δεν υπήρχε πουθενά καταγραμμένη άποψη για κάθε provider και κάθε συσκευή, τουλάχιστον στους τρεις δικτυακούς τόπους που συνυπάρχουμε. Δεν σου πρότεινε κανείς το Tellindus, ούτε η συζήτησε οδηγούσε στην επιλογή του Conn-x (Το αντίθετο μάλιστα). Η επιλογή σου είναι σεβαστή, αλλά αν η άποψή σου για τον ΟΤΕ και τους τεχνικούς του είναι αυτή που εκφράζεις, γιατί δεν διάλεγες κάτι άλλο;
Φυσικά, ο ΟΤΕ έχει και κακούς τεχνικούς, αλλά η συντριπτική πλειοψηφία αδικείται από τον χαρακτηρισμό "Οτετζήδες, που δεν ξέρουν πού πάνε τα τέσσερα". Κάποιοι μάλιστα, που κέρδισαν το σεβασμό μου όταν συνέδεαν τα κτίρια του ΕΜΠ (απο την Πατησίων στου Ζωγράφου) το '80 (όταν οι "ειδικοί" νομίζαμε ότι η πληροφορική εξαντλείται στην FORTRAN και την PL/I) ή έκαναν τη θητεία τους υλοποιώντας WAN από το Μπογιάτι ως τον Εβρο το '86, αδικούνται πολύ.

Αν θεωρήσεις τα παραπάνω προσωπική επίθεση, σε βεβαιώνω ότι κάνεις λάθος, προσπαθώ απλά (έχω βλέπεις κάτι παραπάνω απ' τα διπλά σου χρόνια) να σου δώσω να καταλάβεις, ότι ούτε υπάρχει κάποια οργανωμένη συνομωσία εναντίον σου, ούτε κάποια πρωτοφανής κακοτυχία χτυπάει όλα τα μηχανήματά σου, ούτε όλοι όσοι βρίσκουμε τις απαντήσεις σε κάποιο forum ή με μια μηχανή αναζήτησης μιλάμε διαφορετική γλώσσα. Φυσικά και έχεις κάθε δικαίωμα να δώσεις τις απαντήσεις σου, σε ότι με αφορά τέλος εδώ, επειδή δεν φταίνε σε τίποτε οι υπόλοιποι, η όποια συνέχεια με pm.

Κατα τ' άλλα, ζητώ συγγνώμη από τον sdikr για την κακή διατύπωση και από όλους για το έντονο ύφος και την κατάχρηση του χώρου. Εχετε την υπόσχεσή μου, ότι θα προσπαθήσω να μην επαναληφθεί.

sdikr
07-10-05, 20:02
Κατα τ' άλλα, ζητώ συγγνώμη από τον sdikr για την κακή διατύπωση και από όλους για το έντονο ύφος και την κατάχρηση του χώρου. Εχετε την υπόσχεσή μου, ότι θα προσπαθήσω να μην επαναληφθεί.

Εχεις απόλυτο δίκαιο, δεν διάβασα σωστά την απάντηση σου.
Ζητώ συγνώμη

mage
08-10-05, 17:13
Τελικά βρήκες άκρη με το πρόβλημα σου, γιατί νομίζω ότι κάτι βρήκα εγώ

P.S. Sorry, δεν ήξερα για τα greeklish...... :-k

teo_L20
08-10-05, 19:12
δεν επιτρεπονται τα greekenglish!

Μετεφρασε το κειμενο σου παρακαλω!

@ ADSLgr.com All rights reserved.