PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα πολύ χαμηλής ταχύτητας σε conn-x 4Mbit στο Άργος



tarantules9
09-07-08, 03:07
Εδώ και μια εβδομάδα έχω το εξής πρόβλημα με τη σύνδεση.Ενώ κατέβαζα με 400ΚΒ/sec τώρα το download παίζει από 50 έως το πολύ 60ΚΒ/sec.
Επειδή περνάνε οπτικές ίνες (για tellas άκουσα αλλά δεν είναι σίγουρο) στην περιοχή μου υπέθεσα οτι θα είναι προσωρινό το πρόβλημα και θα λήξει σύντομα.Υπέθεσα οτι τις συνδέουν με το δίκτυο του ΟΤΕ.Την Κυριακή δεν άντεξα και πήρα τηλ να ρωτήσω αν γίνονται εργασίες αναβάθμησης στην περιοχή.Μου είπαν όχι.Παίρνω τηλ στο 121 να δηλώσω βλάβη μου λένε θα το κοιτάξουν.Παίρνω τηλ σήμερα μου λένε την είδε τη γραμμή ο τεχνικός και είναι όλα οκ.Τους λέω το πρόβλημα παραμένει.Μάλιστα τους είπα οτι φίλος μου με conn-x 4mbit στη γειτονιά μου έχει το ίδιο ακριβώς πρόβλημα.Τί κάνω τώρα;
Επίσης με τρώει να πάω στο ιδιόκτητο της Forthnet στα 24mbit με 19,5 ευρώ.Τώρα δίνω 22,5 ευρώ για 4mbit (υποτίθεται).Να περιμένω ή να πάω να τη διακόψω τη σύνδεση και να πάω Forthnet?
Eπίσης κάτι άλλο : Αν πάω στο ιδιόκτητο Forthnet (θέλω να κρατήσω το πάγιο ΟΤΕ για το τηλ)
θα πληρώνω 19,5 ευρώ το μήνα στη forthnet για τη σύνδεση μόνο ή θα πληρώνω και πάγιο για τη γραμμή ADSL στον ΟΤΕ? και πόσο είναι αυτό?

ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ : Πριν λίγο μπήκα να δοκιμάσω να κατεβάσω το αρχείο 14ΜΒ από τον ftp server της otenet και έποιανα σταθερά 423ΚΒ/sec!!!!!
Σε rapidshare που κυρίως από εκεί κατεβάζω οι ταχύτητες εξακολουθούν να είναι άθλιες : 50ΚΒ/sec σταθερά...
Έχουν κάνει πουστιά ή μου φαίνεται?

Droidlock
09-07-08, 08:03
Κατεβασε μια διανομη του linux απο καποιο αλλο ftp server και δες με ποσο κατεβαζει. Επισης δοκιμασε καποια αλλη εφαμορφη ανταλλαγης αρχειων ωστε να συγκρινεις τα αποτελεσματα με το rapidshare.

tarantules9
09-07-08, 09:29
Κατεβασε μια διανομη του linux απο καποιο αλλο ftp server και δες με ποσο κατεβαζει. Επισης δοκιμασε καποια αλλη εφαμορφη ανταλλαγης αρχειων ωστε να συγκρινεις τα αποτελεσματα με το rapidshare.
Δοκίμασα να κατεβάσω διανομή του Linux και ποιάνω 440ΚΒ/sec.Με Rapidshare το ίδιο βιολί : 50ΚΒ/sec
Άρα από τον ΟΤΕ βάζουν περιορισμούς σε rapidshare.Αυτό κατάλαβα.Έχει παρατηρήσει κανείς άλλος το ίδιο πρόβλημα?

baltazar1999
09-07-08, 09:45
Από RS κατεβάζεις από free ή premium?
Δοκίμασε άλλο mirror μπας και είχε πρόβλημα ο συγκεκριμένος.

Εγώ πάντως από RS από το server DT κατεβάζω full πάντα (~950).

Επίσης χρησιμοποίησε download manager αν δεν το έχεις κάνει ήδη.

tarantules9
09-07-08, 09:50
Άκυρο.Δεν υπάρχει πρόβλημα με τη γραμμή του ΟΤΕ.Κατεβάζω από Free Rapidshare και όχι Premium και βρήκα μέσα στο forum οτι στους free περιορίζει την ταχύτητα.Τους απατεώνες.Σε αναγκάζουν η να κατεβάζεις από αλλού ή να γίνεις premium

baltazar1999
09-07-08, 09:53
Τσάμπα το κατηγορητίριο :p

:lock:

@ ADSLgr.com All rights reserved.