PDA

Επιστροφή στο Forum : χαμηλές ταχύτητες και καλώδια



dkmaster
09-07-08, 11:16
Παιδιά χθές παρατήρησα ότι ξαφνικά το μόντεμ fritzbox 7140 αντί για τα 12μβ/1μβ που συγχρόνιζε, τώρα συγχρονίζει στα 3.8μβ/382κβ. Παίρνω τηλέφωνο τους τεχνικούς στην HOL και μου λένε να κοιτάξω το line attenuation και με μεγάλη έκπληξη βλέπω receive 30 και send 40. Μου λέει και ο τεχνικός ότι είναι πολύ μεγάλα τα νούμερα και να κοιτάξω τις καλωδιώσεις διότι την τελευταία φορά που είχα κάποιο πρόβλημα πριν δύο περίπου μήνες, μου είπε πως το receive ήταν στο 25.

Τώρα στα των καλωδιώσεων. Έχω μια παλιά τηλεφωνική πρίζα, από αυτές που είναι σαν ρεύματος. Λέω λοιπόν να την αλλάξω. Την ανοίγω και έχει μέσα 4 καλώδια, κόκκινο, μαύρο, πράσινο και κίτρινο. Από αυτά μόνο το κόκκινο και το μαύρο χρησιμοποιούνταν. Πάω λοιπόν να βάλω την καινούργια πρίζα και δοκίμασα όλους τους συνδυασμούς όμως το μόντεμ δεν συγχρονιζόταν με τίποτα. Έτσι λοιπόν έβαλα πάλι την παλιά και είδα ότι ενώ συγχρόνισε πάλι στις χαμηλές τιμές το μόντεμ, το line attenuation από 30 έγινε 32 και από 40 έγινε 42.

Τι λέτε να γίνεται; Και πώς μπορώ να βάλω την καινούργια πρίζα; Θα αλλάξει κάτι αυτό;

Όλα τα παραπάνω δοκιμάστικαν και με splitter και χωρίς. Εγώ πάντα είχα το splitter εκτός.

xrokos
09-07-08, 11:50
Αν μπορείς σύνδεσε το και σε άλλη τηλεφωνική πρίζα και δοκίμασε και άλλο modem.

dkmaster
09-07-08, 12:12
Δυστυχώς δεν έχω άλλη πρίζα. Θα προσπαθήσω να βρώ μόντεμ και θα δοκιμάσω. Πάντως άλλαξα τελικά την πρίζα και έβαλα καινούργια και οι νέες τιμές είναι receive 34 και send 40.
Επίσης το SNR δεν άλλαξε από πριν. Παρέμεινε στο 10 κσι 12.

leon21
09-07-08, 14:43
βαλε την καινουργια κοκκινο πρασινο

dkmaster
09-07-08, 16:55
leon21 το έκανα αυτό και συνέβη αυτό που είπα στο πόστ. Από 32 -> 34 και απο 42->40

jacobgr
11-07-08, 08:06
Αν έχεις κολητηρι αφερεσε εντελώς την μπρίζα. Μόνο προβλήματα δημιουργεί. Κόλα, με καλαϊ απευθείας τα καλωδιάκια που πάνε στο φριτζ με αυτά που ερχονται στον τοιχο ή ακόμη καλύτερα αν φτάνουν αυτα που έρχονται απο τον τοιχο συνδεσε τα (βαζοντας εκει κλιπσ rj11) απευθείας στο fritz.
Όσο μικρότερο είναι το καλώδιο΄και όσο λιγότερες συνδέσεις έχει τόσο καλύτερα. Λογικά θα δείς σημαντική διαφορά...

eric_in
11-07-08, 14:04
Δεν πας να ρίξεις και μια ματιά τι γίνετε στον κατανεμητή της πολυκατοικία σου,γιατί εμένα την μια φορά ήρθαν να ελέγξουν την γραμμή και τα καλώδια τα είχαν αφήσει χίμα εντελώς και το modem έκανε κάτι τρελά πράγματα.Δεν λέω ότι μπορεί να έχει γίνει το ίδιο και σε σένα αλλά μπορεί να ήρθε κάποιος να συνδέσει κάνα γείτονα και να πείραξε καταλάθος και τα δικά σου καλώδια.

dkmaster
13-07-08, 02:25
Τι να πώ θα προσπαθήσω να δοκιμάσω με όλους τους πιθανούς τρόπους. Και μάλλον θα τους πρίξω και εγώ στα τηλέφωνα αφού υπάρχει και άλλος με το ίδιο πρόβλημα.

tasvar
13-07-08, 11:42
Και εμένα τα ίδια μου έλεγαν. Καλώδια κ.τ.λ. Αλλά το κτίριο καινούριο με utp cat5 καλώδια. Χαμηλή ταχύτητα,αποσυνδέσεις. Τα είχα δοκιμάσει όλα. Το πρόβλημα ήταν δικό τους.
Ξαφνικά μια μέρα,έχασα τη σύνδεση. 73 ημέρες τους περίμενα για επισκευή.Τηλέφωνα,μαιλ,τίποτα...Σήμερα,αύριο,μεθαύριο....
Τελικα πήγα netone.Μέσα σε 15 μέρες σύνδεση. Ούτε τα καλώδια είχαν πρόβλημα,ούτε από τον οτε που μου έλεγαν.

spithas7
17-07-08, 21:10
καλησπερα τον τελευταιο μηνα ειχα χαμηλες ταχυτητες 3 με 6 ενω τους πρωτους μηνες σταθερα 10 με 13 σημερα ξαφνικα 13mb:)

dkmaster
31-07-08, 12:03
Τους έστειλα πολλές φορές mail για βλάβη και με έχουν γράψει στα @@ τους. Είναι τελείως άθλια η εταιρία.

aa144
03-08-08, 18:47
Αφού είχες τηλεφωνική πρίζα που ήταν σαν ρεύματος (σε μικρογραφία) τότε μιλάμε για πολύ παλιά εγκατάσταση.

Στείλε καμιά φωτογραφία από τον κατανεμητή σου ή το κουτί με τα καλώδια έξω από το σπίτι, αν δεν έχεις κατανεμητή, ή αν πρόκειται για μονοκατοικία / διπλοκατοικία.

dkmaster
04-08-08, 10:50
Συμφωνώ πως η πολυκατοικία είναι παλιά όμως έχω δύο διαμερίσματα και τα δύο με διαφορτική σύνδεση στο ίντερνετ όμως και οι δύο από hol στα 12mbit.Στο ένα διαμέρισμα είναι όλα μια χαρά, όμως στο άλλο πως από 12μβιτ που είχα 3 μήνες ξαφνικά πήγε στα 3μβιτ? Έτσι ξαφνικά έπιασε ο θόρυβος που απ' ότι είδα ναι μεν μεγάλος αλλά ίδιος σχεδόν με πριν. Είμαι σίγουρος πως κάτι παίζει με αυτούς. Απλά επειδή η εταιρία είναι ότι να ναι πρέπει να πετύχεις σε καλό τεχνικό.

Παράδειγμα φίλου που έβαλε στην πετρούπολη vodafone η οποία συνεργάζεται με hol, έβαλε το παλικάρι λοιπόν 24μβιτ και συγχρόνισε στα 7231/47 αν είναι δυνατόν 47κβιτ upload. Παίρνει τηλέφωνο και του λένε φταίει ότι είναι παλιά τα καλώδια κτλ. Ξανα παίρνει τηλέφωνο πετυχαίνει άλλον τεχνικό και σε 5 λεπτά το παλικάρι συγχρόνισε στα 12μβιτ/920κβιτ. Οπότε οπως όλοι καταλάβαμε τα καλώδια της οικοδομής φτιαχτήκαν ως δια μαγείας από μόνα τους.:evil:

@ ADSLgr.com All rights reserved.