PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικη στην Πειραιως - προβλημα



matrix1
09-07-08, 14:00
Θα μπορουσε να εχει και τιτλο "ποσο ασχετος μπορει να ειναι ενας υπαλληλος"
Πηγα σημερα στην τραπεζα Πειραιως να βγαλω μια χρεωστικη για αγορες μεσω ιντερνετ αφου διαβαζοντας ολο το νημα δειχνει να ειναι απο τις καλυτερες επιλογες.
Εχοντας και τα θετικα σχολια απο τους συνφορουμιτες εδω, ανοιξα την πορτα και μπηκα στην τραπεζα Πειραιως της περιοχης μου.
Πρωτο σοκ μετα την ερωτηση μου "που βγαζουμε καρτα wincard;"
Η απαντηση ηταν οτι για να την βγαλω επρεπε να εχω μαζι μου εκκαθαριστικο της εφοριας. "Μα δεν γινεται με λογαριασμο ΟΤΕ που γραφει πανω το ΑΦΜ μου;". Οχι μου λενε χρειαζεται εκκαθαριστικο.
Αφου επιμενω οτι γνωριζω οτι το εκκαθαριστικο χρειαζεται για την αποδειξη του αριθμου του ΑΦΜ καταλληγουν τελικα οτι γινεται με τον λογαριασμο του ΟΤΕ.

Παω λοιπον στον αρμοδιο υπαλληλο, ο οποιος μου λεει οτι οσα του λεω (οσα λεμε εδω) ειναι λαθος:
Εγω: Θελω μια χρεωστικη για να μπορω να κανω αγορες μεσω internet.
Υπαλληλος: Η χρεωστικη ειναι για αναληψεις - καταθεσεις απο ΑΤΜ, δεν τα ξερετε καλα. (με υφος! που ειναι η ευγενεια που ειχα ακουσει εδω; )
Για να κανετε αγορες μεσω ιντερνετ χρειαζεστε "μια winbank" (δηλαδη μετα απο δικες μου διευκρινιστικες ερωτησεις, ιντερνετ banking).
και επιμενει με υφος: Θελετε χρεωστικη για αναληψεις απο ΑΤΜ ή winbank για αγορες μεσω ιντερνετ;

Αφου τελος παντων ψιλοτσακοθηκαμε για το ποιος εχει δικιο (ανενδοτος οτι ολα ειναι οπως μου τα ελεγε) βρηκαμε την χρηση τομη οτι για να γινουν ηλεκτρονικες αγορες μεσω ιντερνετ πρεπει να εχεις και wincard + winbank (εγω ακομα πιστευω οτι χρειαζεται απλα η καρτα)

2ο θεμα:
υπαλληλος : "Αν υπαρχουν 2 λογαριασμοι συνδεδεμενοι με την καρτα, οταν κανουμε αγορες ισως λεει φαινονται ΚΑΙ οι δυο στην επιχειρηση!"

Ερωτηση προς το φορουμ: Ειναι καλυτερα ο ενας λογαριασμος να ειναι ασχετος με την καρτα;

Μετα απο τη συγχηση που μου προκαλεσε (ενω τα ηξερα ολα απο εδω υποτιθεται, εκει ακουσα τελειως περιεργα πραγματα και διαφορετικα) εφυγα απο το υποκαταστημα αφου εφαγα μιση ωρα τσαμπα, με σκοπο να παω στην ALPHAbank (θα πρεπει να περιμενω ταχυδρομικα την καρτα αν ειναι οπως τα λεμε εδω στο φορουμ) η σε αλλο υποκαταστημα της Πειραιως με την προοπτικη να βρω καποια "κοπελα" οπως πετυχαν αλλοι εδω που τους εξυπηρετησε γρηγορα, σωστα και ευγενικα!


ΥΓ. 3ο θεμα: Υπαρχει τελος 5Ε για ενεργοποιηση του internet banking συμφωνα με τον υπαλληλο.
Για λιγο διαστημα ειχα διαβασει οτι ηταν free? Ξαναγυρισε με χρεωση;!



Βοηθηστε με γιατι ξεχασα αυτα που ηξερα!

:hmm:

asfalis
09-07-08, 19:30
Μπορείς με wincard να κάνεις αγορές μέσω διαδικτύου (σαν πιστωτική) με όριο όμως το ποσό που υπάρχει διαθέσιμο εκείνη τη στιγμή. Με πακέτο winbank μπορείς να κάνεις άλλου τύπου πάλι αγορές ή εργασίες. Μπες στο site της Πειραιώς να δεις λεπτομέρειες ώστε να ξέρεις τι θα ζητήσεις. Επίσης μπορείς να βγάλεις και προπληρωμένη κάρτα στην Πειραιώς και μάλλον αυτό χρειάζεσαι... ( http://www.webuy.gr/characteristics.html ) ;)

3lbereth
10-07-08, 10:14
Kαλύτερα απόφυγε να κάνεις αγορές μέσω Internet με τη χρεωστική σου.
Αν κάτσει καμιά στραβή, ουσιαστικά ο άλλος έχει απευθείας πρόσβαση στο λογαριασμό σου. Πράγμα που σημαίνει οτι μπορεί να σε χρεώνει καθημερινά το ανώτερο επιτρεπόμενο ποσό ανάληψης (1000 e? 1500 e?) και μέχρι να το πάρει χαμπάρι η Τράπεζα ή εσύ, οι αποταμιεύσεις σου θα έχουν κάνει φτερά...
Αν δε θες να βγάλεις πιστωτική, η λύση που προτείνει πιό πάνω ο asfalis είναι μακράν η καλύτερη. Βάζεις εσύ ότι ποσό θέλεις και τα έχεις όλα υπό έλεγχο.

........Auto merged post: 3lbereth πρόσθεσε 1 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα αργότερα ........



ΥΓ. 3ο θεμα: Υπαρχει τελος 5Ε για ενεργοποιηση του internet banking συμφωνα με τον υπαλληλο.
Για λιγο διαστημα ειχα διαβασει οτι ηταν free? Ξαναγυρισε με χρεωση;!

Ναι, οι τσιφούτηδες χρεώνουν 5 e το e-banking...:down:

matrix1
10-07-08, 11:50
Ευχαριστω για τις απαντησεις.

Πως θα σε χρεωσει με την χρεωστικη αν αδειαζεις τον λογαριασμο που ειναι συνδεδεμενη η καρτα; Δεν ειναι πιστωτικη. Πιο ευκολο ειναι να σου αδειασει πχ την προπληρωμενη...

kanenas3
10-07-08, 12:03
Κάνε 2 λογαριασμούς. Ο ένας θα έχει σύνδεση με την κάρτα και ο άλλος όχι. Στον έναν θα έχεις όλα τα χρήματα και τον άλλο άδειο. Όποτε θέλεις να αγοράσεις κάτι θα μεταφέρεις χρήματα μέσω Web Banking στον λογαριασμό της κάρτας και θα κάνεις την πληρωμή. Έτσι ακόμα και στην απίθανη περίπτωση που κάποιος βρει τα στοιχεία της κάρτα σου δε θα βρει τίποτα να σου πάρει.

Για τον δεύτερο λογαριασμό πάρε μια απλή cashcard για να μπορείς να κάνεις αναλήψεις.

Όσο για το εκκαθαριστικό είναι καινούργιο φρούτο και υποψιάζομαι ότι επιμένουν σε αυτό και όχι σε άλλο έγγραφο γιατί τους χρησιμεύει για "στατιστικούς" λόγους...:whistle:

contime
10-07-08, 12:12
Kαλύτερα απόφυγε να κάνεις αγορές μέσω Internet με τη χρεωστική σου.
Αν κάτσει καμιά στραβή, ουσιαστικά ο άλλος έχει απευθείας πρόσβαση στο λογαριασμό σου. Πράγμα που σημαίνει οτι μπορεί να σε χρεώνει καθημερινά το ανώτερο επιτρεπόμενο ποσό ανάληψης (1000 e? 1500 e?) και μέχρι να το πάρει χαμπάρι η Τράπεζα ή εσύ, οι αποταμιεύσεις σου θα έχουν κάνει φτερά...
Αν δε θες να βγάλεις πιστωτική, η λύση που προτείνει πιό πάνω ο asfalis είναι μακράν η καλύτερη. Βάζεις εσύ ότι ποσό θέλεις και τα έχεις όλα υπό έλεγχο.

Kαλο ειναι αν δε γνωριζουμε να μην παραπληροφορουμε.
Πρωτον, αν εχει ενεργοποιησει το winbank, εχει τη δυνατοτητα να ενημερωνεται με mail (δωρεαν) με sms η τηλεφωνικα (με αντίτιμο), για οποιαδηποτε αλλαγη υπολοιπου στο λογαριασμο του.
Δευτερον, αν γινει καποια χρεωση την οποια δεν αναγνωριζεις, εχεις συγκεκριμενο χρονικο διαστημα περιθωριο στο οποιο μπορεις να δηλωσεις ενσταση. Αν ηταν τοσο απλο το να ξαφρισεις ενα λογαριασμο, τοτε κανεις δε θα χρησιμοποιουσε πιστωτική και e-banking.

iceman
10-07-08, 12:38
Η απαντηση ηταν οτι για να την βγαλω επρεπε να εχω μαζι μου εκκαθαριστικο της εφοριας. "Μα δεν γινεται με λογαριασμο ΟΤΕ που γραφει πανω το ΑΦΜ μου;". Οχι μου λενε χρειαζεται εκκαθαριστικο.
Αφου επιμενω οτι γνωριζω οτι το εκκαθαριστικο χρειαζεται για την αποδειξη του αριθμου του ΑΦΜ καταλληγουν τελικα οτι γινεται με τον λογαριασμο του ΟΤΕ.


Η "επίσημη" θέση των τραπεζών, (που ψιλοστέκει) είναι ότι γίνεται μπάχαλο με τους λογαριασμούς οτε, δεη κλπ, οπότε αισθάνονται πιο σίγουροι με το εκκαθαριστικό.



Παω λοιπον στον αρμοδιο υπαλληλο, ο οποιος μου λεει οτι οσα του λεω (οσα λεμε εδω) ειναι λαθος:
Εγω: Θελω μια χρεωστικη για να μπορω να κανω αγορες μεσω internet.
Υπαλληλος: Η χρεωστικη ειναι για αναληψεις - καταθεσεις απο ΑΤΜ, δεν τα ξερετε καλα. (με υφος! που ειναι η ευγενεια που ειχα ακουσει εδω; )
Για να κανετε αγορες μεσω ιντερνετ χρειαζεστε "μια winbank" (δηλαδη μετα απο δικες μου διευκρινιστικες ερωτησεις, ιντερνετ banking).
και επιμενει με υφος: Θελετε χρεωστικη για αναληψεις απο ΑΤΜ ή winbank για αγορες μεσω ιντερνετ;

Αφου τελος παντων ψιλοτσακοθηκαμε για το ποιος εχει δικιο (ανενδοτος οτι ολα ειναι οπως μου τα ελεγε) βρηκαμε την χρηση τομη οτι για να γινουν ηλεκτρονικες αγορες μεσω ιντερνετ πρεπει να εχεις και wincard + winbank (εγω ακομα πιστευω οτι χρειαζεται απλα η καρτα)


Η wincard VISA (την οποία έχω εδώ και 3 χρόνια) είναι για αναλήψεις/καταθέσεις σε ΑΤΜ, καθώς ΚΑΙ για αγορές μέσω internet.
Η winbank (η υπηρεσία για το internet κλπ) είναι για να παρακολουθείς την κατάσταση του λογαριασμού σου μέσω web, καθώς και ΠΛΗΡΩΜΕΣ μέσω internet.
Προσωπικά την χρησιμοποιώ για Forthnet, Allianz, Vodafone, ΔΕΗ, ΤΕΒΕ, ΦΠΑ κλπ κλπ κλπ και με βολεύει πάααρα πολύ .



2ο θεμα:
υπαλληλος : "Αν υπαρχουν 2 λογαριασμοι συνδεδεμενοι με την καρτα, οταν κανουμε αγορες ισως λεει φαινονται ΚΑΙ οι δυο στην επιχειρηση!"

Ερωτηση προς το φορουμ: Ειναι καλυτερα ο ενας λογαριασμος να ειναι ασχετος με την καρτα;

Ακριβώς.
Ο 2ος λογαριασμός ( Ο γεμάτος που λέω εγώ) δεν πρέπει να είναι συνδεδεμένος με την κάρτα, αλλά να μπορείς να τον χειρίζεσαι μέσω winbank (internet banking)
Με τον τρόπο αυτό, δεν έχεις ποτέ χρήματα στην χρεωστική σου, αλλά μεταφέρεις από τον 2ο λογαριασμό στην χρεωστική όσα χρειαζονται για να πληρωθούν οι εκάστοτε λογαριασμοί σου.


ΥΓ. 3ο θεμα: Υπαρχει τελος 5Ε για ενεργοποιηση του internet banking συμφωνα με τον υπαλληλο.
Για λιγο διαστημα ειχα διαβασει οτι ηταν free? Ξαναγυρισε με χρεωση;!


Δεν έχω ακούσει κάτι για το free.
Όταν το είχα κάνει, είχα πληρώσει 5 ευρώ.

3lbereth
10-07-08, 12:53
Kαλο ειναι αν δε γνωριζουμε να μην παραπληροφορουμε.
Πρωτον, αν εχει ενεργοποιησει το winbank, εχει τη δυνατοτητα να ενημερωνεται με mail (δωρεαν) με sms η τηλεφωνικα (με αντίτιμο), για οποιαδηποτε αλλαγη υπολοιπου στο λογαριασμο του.
Δευτερον, αν γινει καποια χρεωση την οποια δεν αναγνωριζεις, εχεις συγκεκριμενο χρονικο διαστημα περιθωριο στο οποιο μπορεις να δηλωσεις ενσταση. Αν ηταν τοσο απλο το να ξαφρισεις ενα λογαριασμο, τοτε κανεις δε θα χρησιμοποιουσε πιστωτική και e-banking.

:blink: Kαι γνωρίζουμε και δεν παραπληροφορούμε!
Έχω κι εγώ debit της Πειραιώς και e-banking και ουδεμία αντίρρηση έχω για τα παραπάνω.
To θέμα δεν είναι αν μπορείς να κάνεις monitored το λογαριασμό σου. Το θέμα είναι να μην τρέχεις να μαζέψεις τα ασυμμάζευτα.
Βetter safe than sorry! ;)

contime
10-07-08, 23:58
:blink: Kαι γνωρίζουμε και δεν παραπληροφορούμε!
Έχω κι εγώ debit της Πειραιώς και e-banking και ουδεμία αντίρρηση έχω για τα παραπάνω.
To θέμα δεν είναι αν μπορείς να κάνεις monitored το λογαριασμό σου. Το θέμα είναι να μην τρέχεις να μαζέψεις τα ασυμμάζευτα.
Βetter safe than sorry! ;)

Απο τη στιγμη που γνωριζεις και δεν εχεις καμια αντιρρηση για τα παραπανω, πως γραφεις τα παρακατω?

Πράγμα που σημαίνει οτι μπορεί να σε χρεώνει καθημερινά το ανώτερο επιτρεπόμενο ποσό ανάληψης (1000 e? 1500 e?) και μέχρι να το πάρει χαμπάρι η Τράπεζα ή εσύ, οι αποταμιεύσεις σου θα έχουν κάνει φτερά...

kanenas3
11-07-08, 00:53
Όπως πολύ σωστά λέει ο contime δεν μπορεί να χρεώνει όσο θέλει...

Στην τελική με 2 λογαρισμούς λύνεται το πρόβλημα όπως ανέφερα παραπάνω. Πέρα από αυτό ας τελειώσει επιτέλους αυτή η ανοησία ότι στο ίντερνετ κινδυνεύουμε περισσότερο. Δες πόσο συχνά κλέβουν κλέβουν κάρτες στα ΑΤΜ και μετά πες μας πόσο συχνά έχουν αναφερθεί κλοπές μέσω ίντερνετ στην Ελλάδα.

3lbereth
11-07-08, 01:23
H αποστολή του ενημερωτικού e-mail από την τράπεζα είναι αυτόματη. Ελέγχεις το e-mail σου καθημερινά? Ας πούμε ναι. Και στις διακοπές? Και στο εξωτερικό? (για τα sms πάω πάσο, δεν έχω ενεργοποιήσει την υπηρεσία.)
Παρ'όλα αυτά, το οτι σε ενημερώνουν για τις κινήσεις του λογαριασμού σου δεν σημαίνει οτι τις προλαμβάνουν.
:wall: Αυτό προσπαθώ να εξηγήσω!
Δεν μπορούν να εμποδίσουν τον όποιο Ρουμάνο (έχει ιδιαίτερη ζήτηση αυτή η πρακτική εκεί...) να σε κλέψει. Π.χ., σηκώνει το ανώτερο επιτρεπόμενο στις 23:50 και μόλις αλλάξει η μέρα, σηκώνει άλλα τόσα. Εσύ θα το δεις την επόμενη το πρωί, αλλά η ζημιά έχει γίνει.
Προσωπικά, προτιμώ να έχω τις καταθέσεις μου ασφαλείς, παρά να κυνηγάω την τράπεζα να αναγνωρίσει το λάθος και να με αποζημιώσει.

Εν πάσει περιπτώσει και οι τρείς τρόποι (debit, credit, προπληρωμένη) χρησιμοποιούνται για συναλλαγές στο Internet. Θεωρώ οτι η προπληρωμένη έχει το μικρότερο ρίσκο και λογικά μικρότερες "απώλειες".
Μy 2 cents...

........Auto merged post: 3lbereth πρόσθεσε 7 λεπτά και 52 δευτερόλεπτα αργότερα ........

kanenas3, είδα το post σου κατόπιν εορτής.
Η λύση που προτείνεις είναι σαφώς καλύτερη, αφού -κατά κάποιον τρόπο- λειτουργεί σαν την προπληρωμένη. Αφήνεις το απαραίτητο ποσό στο συνδεδεμένο λογαριασμό και στην χειρότερη χάνεις μόνο αυτά.
:p Δεν δαιμονοποιώ το internet, εξ'αλλου κι εγώ κάνω τις αγορές μου με πιστωτική. Έχω μόνο ένα λογαριασμό στην Πειραιώς και αυτός είναι συνδεδεμένος με την κάρτα μου. Γι'αυτό αποφεύγω να την χρησιμοποιώ στις on-line συναλλαγές μου.

contime
11-07-08, 01:58
H αποστολή του ενημερωτικού e-mail από την τράπεζα είναι αυτόματη. Ελέγχεις το e-mail σου καθημερινά? Ας πούμε ναι. Και στις διακοπές? Και στο εξωτερικό? (για τα sms πάω πάσο, δεν έχω ενεργοποιήσει την υπηρεσία.)
Παρ'όλα αυτά, το οτι σε ενημερώνουν για τις κινήσεις του λογαριασμού σου δεν σημαίνει οτι τις προλαμβάνουν.
:wall: Αυτό προσπαθώ να εξηγήσω!
Δεν μπορούν να εμποδίσουν τον όποιο Ρουμάνο (έχει ιδιαίτερη ζήτηση αυτή η πρακτική εκεί...) να σε κλέψει. Π.χ., σηκώνει το ανώτερο επιτρεπόμενο στις 23:50 και μόλις αλλάξει η μέρα, σηκώνει άλλα τόσα. Εσύ θα το δεις την επόμενη το πρωί, αλλά η ζημιά έχει γίνει.
Προσωπικά, προτιμώ να έχω τις καταθέσεις μου ασφαλείς, παρά να κυνηγάω την τράπεζα να αναγνωρίσει το λάθος και να με αποζημιώσεi

Μα δεν εννουσα οτι το μαιλ ειναι αυτο που σε προστατευει. Απλα ενα παραδειγμα εφερα, προκειμενου να καταλαβω, πως ακριβως θα σου σηκωσει καποιος το λογαριασμο και ακομα δεν εχω καταλαβει πως θα γινει αυτο. Θα ηθελες να φερεις ενα συγκεκριμενο παραδειγμα για να συζητησουμε το κατα ποσο ειναι εφικτο αυτο που υποστηριζεις?

@ ADSLgr.com All rights reserved.