PDA

Επιστροφή στο Forum : βοήθεια!!! αποσυνδέσεις όταν χτυπά το τηλ. , παράσιτα και μειωμένη τηλεφωνία!



Crystal-Flavor
09-07-08, 17:54
(προηγούμενα μνμ: )
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=132818
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=211857

Έχω ένα πρόβλημα με τη forthnet μήνες τώρα.
Περίμενα να μπω ολοκληρωτικά στο δίκτυό της (double play) για να δω τι θα συμβεί.

Τώρα πια δεν ακούγεται το router (handshaking κτλ όπως πριν με τον οτε, αν και υπάρχουν κάποια παράσιτα όσο είναι συνδεδεμένο) όταν χρησιμοποείται το τηλ. αλλά κάθε φορά που χτυπά το τηλ. /σηκώνεται το ακουστικό ή βγαίνει το τηλ. (το καλώδιό του) από τη μπρίζα αποσυνδέεται το internet και όσο είναι σε εξέλιξη μια τηλ.συζήτηση το router χρονίζει σε μεγαλύτερες ταχύτητες.

Εκτός απ΄αυτό, τώρα με το double play δεν μπορώ να καλέσω εξωτερικό (αγγλία), δείχνει πως μιλάει συνέχεια.

Συνολικά έχουν έρθει 3 ηλεκτρολόγοι .
Ο τελευταίος μου έκανε αυτή την εγκατάσταση (στη φωτο) χωρίς φίλτρα, και δοκίμασε να τραβήξει καλώδιο κατευθείαν από τον κατανεμητή αλλά το πρόβλημα παρέμεινε.

http://img159.imageshack.us/img159/9117/telephonemodel1tb4.th.jpg (http://img159.imageshack.us/my.php?image=telephonemodel1tb4.jpg)

Σήμερα μίλησα με 2 τεχνικούς της forthnet. Μου είπαν πως πρέπει να βάλω οπωσδήποτε φιλτράκια και να αλλάξω πάλι την καλωδιώση σε όσο πιο απλή γίνεται.
Απο κει και πέρα (εγώ παω στοίχημα πως το πρόβλημα θα παραμείνει και πως θα χαλάσω κ άλλα λεφτά τσάμπα σε ηλεκτρολόγους) μου λένε πως θα κάνουν διάφορες μετρήσεις και κόλπα για να το φτιάξουν.

Κοντέυω να τρελαθώ! δεν ξέρω πια τι φταίει και τι να κάνω και κανείς δεν ξέρει!
Έχω αλλάξει 2 router , 3 splitter και 6 φιλτράκια, έχω κάνει σταδιακή απομώνωση των τηλ.συσκευών /μπριζών και έχει δοκιμαστεί και απευθείας σύνδεση με καλώδιο από τον κατανεμητή κατευθείαν!

Τώρα με double play έχω πιο πολλές αποσυνδέσεις και χρονίζει συνήθως σε αυτές τις ταχύτητες (κοιτάξτε το upstream!)


Item Downstream Upstream Unit

SNR Margin 6 6

Line Attenuation 18 11

Data Rate 10988 334

hel
09-07-08, 19:59
90% παραφορτώνεται το δίκτυο με τις διπλές πρίζες.
Θα πω σε ένα φίλο μήπως μπορέσει να σου πει τι να κάνεις.
Από forthnet τεχνικός ήρθε;

xmperop1
09-07-08, 22:28
(προηγούμενα μνμ: )
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=132818
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=211857

Έχω ένα πρόβλημα με τη forthnet μήνες τώρα.
Περίμενα να μπω ολοκληρωτικά στο δίκτυό της (double play) για να δω τι θα συμβεί.

Τώρα πια δεν ακούγεται το router (handshaking κτλ όπως πριν με τον οτε, αν και υπάρχουν κάποια παράσιτα όσο είναι συνδεδεμένο) όταν χρησιμοποείται το τηλ. αλλά κάθε φορά που χτυπά το τηλ. /σηκώνεται το ακουστικό ή βγαίνει το τηλ. (το καλώδιό του) από τη μπρίζα αποσυνδέεται το internet και όσο είναι σε εξέλιξη μια τηλ.συζήτηση το router χρονίζει σε μεγαλύτερες ταχύτητες.

Εκτός απ΄αυτό, τώρα με το double play δεν μπορώ να καλέσω εξωτερικό (αγγλία), δείχνει πως μιλάει συνέχεια.

Συνολικά έχουν έρθει 3 ηλεκτρολόγοι .
Ο τελευταίος μου έκανε αυτή την εγκατάσταση (στη φωτο) χωρίς φίλτρα, και δοκίμασε να τραβήξει καλώδιο κατευθείαν από τον κατανεμητή αλλά το πρόβλημα παρέμεινε.

http://img159.imageshack.us/img159/9117/telephonemodel1tb4.th.jpg (http://img159.imageshack.us/my.php?image=telephonemodel1tb4.jpg)

Σήμερα μίλησα με 2 τεχνικούς της forthnet. Μου είπαν πως πρέπει να βάλω οπωσδήποτε φιλτράκια και να αλλάξω πάλι την καλωδιώση σε όσο πιο απλή γίνεται.
Απο κει και πέρα (εγώ παω στοίχημα πως το πρόβλημα θα παραμείνει και πως θα χαλάσω κ άλλα λεφτά τσάμπα σε ηλεκτρολόγους) μου λένε πως θα κάνουν διάφορες μετρήσεις και κόλπα για να το φτιάξουν.

Κοντέυω να τρελαθώ! δεν ξέρω πια τι φταίει και τι να κάνω και κανείς δεν ξέρει!
Έχω αλλάξει 2 router , 3 splitter και 6 φιλτράκια, έχω κάνει σταδιακή απομώνωση των τηλ.συσκευών /μπριζών και έχει δοκιμαστεί και απευθείας σύνδεση με καλώδιο από τον κατανεμητή κατευθείαν!

Τώρα με double play έχω πιο πολλές αποσυνδέσεις και χρονίζει συνήθως σε αυτές τις ταχύτητες (κοιτάξτε το upstream!)


Item Downstream Upstream Unit

SNR Margin 6 6

Line Attenuation 18 11

Data Rate 10988 334

Και όμως η εγκατάσταση είναι σωστή,δοκίμασε να το μόντεμ ξεσυνδέοντας τα πάντα και μόνο πάνω στα σύρματα που έρχονται στην πρώτη μπρίζα.
Αν το πρόβλημα εξακολουθήσει μάλλον πας για χαλασμένη πόρτα και καλά ξεμπερδέματα.
Ζήτησε επιτακτικά τεχνικό της Forthnet να δοκιμάσει από το σπίτι σου τα πάντα.

Lagman
09-07-08, 22:33
πόσες τηλεφωνικές συσκευές έχεις ; και τι συσκευές είναι αυτές ;

Crystal-Flavor
09-07-08, 22:39
οι τεχνικοί της forthnet λένε πως δεν φταίνε οι 2πλες μπρίζες (στο παρελθόν δεν υπήρχαν) αλλά μου λένε ν' αλλάξω την καλωδίωση.
Με δυο λόγια να βγάλω το φίδι απ τη τρύπα μόνος μου. Δεν έρχονται παρα μόνο για μετρήσεις.

Στο παρελθόν είχε έρθει τεχνικός τους και είχε διαπιστώσει πως η γραμμή στο κατενεμητή κάτω είναι οκ πράγμα αντίθετο από αυτό που διαπίστωσε ο ηλεκτρολόγος.
Οι τηλεφωνικές συσκευές είναι 3 (2 ενσύρματες). Σήμερα ρώτησα αυτό για τη πόρτα σε ένα από τα 3 τηλέφωνα και μου λένε μάλλον δεν παίζει ρόλο κτλ..

........Auto merged post: Crystal-Flavor πρόσθεσε 3 λεπτά και 37 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Και όμως η εγκατάσταση είναι σωστή,δοκίμασε να το μόντεμ ξεσυνδέοντας τα πάντα και μόνο πάνω στα σύρματα που έρχονται στην πρώτη μπρίζα.
Αν το πρόβλημα εξακολουθήσει μάλλον πας για χαλασμένη πόρτα και καλά ξεμπερδέματα.
Ζήτησε επιτακτικά τεχνικό της Forthnet να δοκιμάσει από το σπίτι σου τα πάντα.

το χω δοκιμάσει κ αυτό εις διπλούν κ επι παρουσία ηλεκτρολόγου.
Εδώ απ' το φόρουμ όλοι μου λένε πως η εγκατάσταση είναι σωστή αυτοί στη forthnet λένε πως πρέπει ν' αλλάξει γιατί το splitter δεν είναι διακλαδωτής αλλά διαχωριστής.

Lagman
09-07-08, 22:44
τι συσκευές είναι αυτές ; μάρκα ; παλιά μοντέλα ; πόσο παλιές είναι ;

Gabriel
09-07-08, 22:55
Θα πρέπει ίσως να βάλεις τα φίλτρα στις διακλαδώσεις από τη γενική παροχή.Είναι σαν να έχεις συνδεδεμένες παράλληλα τηλεφωνικές συσκευές.Λογικό είναι να το ρίχνει.

Crystal-Flavor
09-07-08, 22:59
το πρόβλημα ισχύει και χωρίς τηλεφωνα στη γραμμη..

apollokk
09-07-08, 23:29
τεχνικοοοοος

Lagman
09-07-08, 23:55
δοκίμασες το router στον κατανεμητή να πάρεις τηλέφωνο να δεις αν αποσυνδέετε ; να σιγουρευτείς ότι δεν φταίει κάτι από το σπίτι σου...

Crystal-Flavor
10-07-08, 15:38
όπως έγραψα ήρθε ηλεκτρολόγος και τράβηξε καλώδιο κατευθείαν από τον κατανεμητή το συνέδεσε με το modem και το τηλέφωνο (ή το modem σκέτο) χωρίς να εμπλέκεται εσωτερική καλωδίωση πουθενά και το πρόβλημα εξακολουθούσε.

Και ο ίδιος τρελάθηκε δεν ήξερε τι φταίει. Νόμιζε τα splitterακια αλλά 3 χαλασμένα λίγο δύσκολο..

Lagman
10-07-08, 15:46
όπως έγραψα ήρθε ηλεκτρολόγος και τράβηξε καλώδιο κατευθείαν από τον κατανεμητή το συνέδεσε με το modem και το τηλέφωνο (ή το modem σκέτο) χωρίς να εμπλέκεται εσωτερική καλωδίωση πουθενά και το πρόβλημα εξακολουθούσε.

Και ο ίδιος τρελάθηκε δεν ήξερε τι φταίει. Νόμιζε τα splitterακια αλλά 3 χαλασμένα λίγο δύσκολο..


μιλάμε για splitterακια ίδιας μάρκας ;

Crystal-Flavor
10-07-08, 16:54
όχι, διαφορετικές μάρκες. παιδιά δεν ξέρω τι συμβαίνει και κανείς απ' ότι φαίνεται δεν αναλαμβάνει ευθύνη να βοηθήσει.

foyltaka
10-07-08, 17:09
Δοκίμασε με άλλο μόντεμ ,που ξέρεις οτι είναι Ο.Κ.

Crystal-Flavor
10-07-08, 21:36
επείδη θα μου στρίψει , εσεις όπως το βλέπετε η καλωδίωση είναι σωστή;

Ο ηλεκτρολόγος όταν το έκανε είχε πάρει τηλ. τη forthnet και τους ρώταγε αν χρειάζονται φιλτράκια του είπαν όχι! Τώρα μου λένε να την αλλάξω την καλωδίωση και να την κάνω όπως ήταν πριν με φιλτράκια!

Αν χτυπάει το τηλ. πάντως δεν πέφτει η γραμμή μέχρι να σηκωθεί τ' ακουστικό. (το ίδιο ισχύει και με τις 3 συσκευές -δλδ. δεν μπορεί και οι 3 να ναι μάπα!). Επίσης χρονίζει στα 16-18 κατά τη διάρκεια συνομιλίας και μετά πέφτει πάλι στα 10.

FSHOPAXD
11-07-08, 00:35
Γιατι δεν βάζεις στην πρωτη πρίζα ενα PSTN Splitter και μετά την εσωτερική τηλεφωνική καλωδίωση να την έχεις ενιαία, το σχήμα σου με μπέρδεψε πάρα πολύ...
Θέλεις να βάζεις σε κάθε πριζα το Router και να παίζει ? οι διπλές πριζες αυτό εξυπηρετούν ?

pnikolo
11-07-08, 00:36
επείδη θα μου στρίψει , εσεις όπως το βλέπετε η καλωδίωση είναι σωστή;

Ο ηλεκτρολόγος όταν το έκανε είχε πάρει τηλ. τη forthnet και τους ρώταγε αν χρειάζονται φιλτράκια του είπαν όχι! Τώρα μου λένε να την αλλάξω την καλωδίωση και να την κάνω όπως ήταν πριν με φιλτράκια!

Αν χτυπάει το τηλ. πάντως δεν πέφτει η γραμμή μέχρι να σηκωθεί τ' ακουστικό. (το ίδιο ισχύει και με τις 3 συσκευές -δλδ. δεν μπορεί και οι 3 να ναι μάπα!). Επίσης χρονίζει στα 16-18 κατά τη διάρκεια συνομιλίας και μετά πέφτει πάλι στα 10.

Ενωσε ενα καλωδιο utp n ftp απο την χωνευτη σου μεχρι το σπιτι. Βαλε στο καλωδιο μια πριζα τηλεφωνου απλη. Βαλε ενα απλο σπλιτερ (διακλαδωτη) που κανει το ενα φισακι 2! Απο τη μια μερια ενωσε το ρουτερ απ' ευθειας και απο την αλλη μεσω ενος καλου φιλτρου το τφ. Ελπιζω να μην εχεις κανενα "αρχαιο" παλμικο τφ, αλλα καποιο "της προκοπης".
Εαν εξακολουθησει το προβλημα τοτε -δε ξερω πως γινεται με τους εναλλακτικους- πες να μετρησουν τη γραμμη σου ως προς "γη και επαφη"! Το προβλημα δεν ειναι δικο σου αλλα της forthnet και να φροντισουν να το φτιαξουν. ;)
Για τον οτε αυτο ειναι απλο, βαζουν μια "φισσα" απο τον κεντρικο κατανεμητη, στο ζευγαρι σου και το μετρανε. 30" ειναι η μετρηση και γινεται ευκολα μεσω ενος μεταλλακτη που υπαρχει μεσα στον Κ.Κ! :oneup:

Crystal-Flavor
11-07-08, 16:19
Γιατι δεν βάζεις στην πρωτη πρίζα ενα PSTN Splitter και μετά την εσωτερική τηλεφωνική καλωδίωση να την έχεις ενιαία, το σχήμα σου με μπέρδεψε πάρα πολύ...
Θέλεις να βάζεις σε κάθε πριζα το Router και να παίζει ? οι διπλές πριζες αυτό εξυπηρετούν ?

ας πούμε κατι τέτοιο. 2 διπλές μπρίζες αν ήθελα να βάλω ταυτόχρονα ρουτερ κ τηλ. μαζί.
Όπως είναι η εγκατάσταση τώρα δεν λειτουργεί τπτ χωρίς το σπλιτερ. Όλα περνάνε απ' αυτό.

........Auto merged post: Crystal-Flavor πρόσθεσε 3 λεπτά και 39 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ενωσε ενα καλωδιο utp n ftp απο την χωνευτη σου μεχρι το σπιτι. Βαλε στο καλωδιο μια πριζα τηλεφωνου απλη. Βαλε ενα απλο σπλιτερ (διακλαδωτη) που κανει το ενα φισακι 2! Απο τη μια μερια ενωσε το ρουτερ απ' ευθειας και απο την αλλη μεσω ενος καλου φιλτρου το τφ. Ελπιζω να μην εχεις κανενα "αρχαιο" παλμικο τφ, αλλα καποιο "της προκοπης".
Εαν εξακολουθησει το προβλημα τοτε -δε ξερω πως γινεται με τους εναλλακτικους- πες να μετρησουν τη γραμμη σου ως προς "γη και επαφη"! Το προβλημα δεν ειναι δικο σου αλλα της forthnet και να φροντισουν να το φτιαξουν. ;)
Για τον οτε αυτο ειναι απλο, βαζουν μια "φισσα" απο τον κεντρικο κατανεμητη, στο ζευγαρι σου και το μετρανε. 30" ειναι η μετρηση και γινεται ευκολα μεσω ενος μεταλλακτη που υπαρχει μεσα στον Κ.Κ! :oneup:

θα πρέπει να πάρω ηλεκτρολόγο γιατι δεν ξέρω να τα κάνω μόνος μου.

panaismm
13-07-08, 17:50
ας πούμε κατι τέτοιο. 2 διπλές μπρίζες αν ήθελα να βάλω ταυτόχρονα ρουτερ κ τηλ. μαζί.
Όπως είναι η εγκατάσταση τώρα δεν λειτουργεί τπτ χωρίς το σπλιτερ. Όλα περνάνε απ' αυτό.

........Auto merged post: Crystal-Flavor πρόσθεσε 3 λεπτά και 39 δευτερόλεπτα αργότερα ........



θα πρέπει να πάρω ηλεκτρολόγο γιατι δεν ξέρω να τα κάνω μόνος μου.
Τα πράγματα είναι απλά και όχι τόσο πολύπλοκα όσο τα φαντάζεσαι. Στην πρίζα που είναι να βάλεις το ρουτεράκι σου κάνε το εξής . Εάν η πρίζα σου είναι μονή τότε με χρήση του PSTN spliter που προ ανέφερες σύνδέεις το τηλέφωνο όπου λέει phone, και το DSL στο ρουτεράκι σου και βέβαια το line πάει την πρίζα σου. Τώρα για τις υπόλοιπες πρίζες απλώς χρησιμοποιής φιλτράκια και μόνο αυτά. Δεν χρειάζεται spliterακια...
Εάν τώρα όλες οι πρίζες σου είναι 2γραμμές τότε στην μία πρίζα συνδέεις το routerακι σου χωρίς κάτι ενδιάμεσο πχ. spliter ή φίλτρο όπου κάνουν πολλοί το λάθος αλλά το συνδέεις κατευθείαν στην πρίζα (Πρίζα - Router), ενώ στις υπόλοιπές πρίζες οπου έχεις τηλέφωνο μόνο φίλτρο.
Αυτά (Μην φωνάξεις ηλεκτρολόγο γι' αυτό)

Crystal-Flavor
13-07-08, 22:31
μάλλον δεν έχει γίνει νοητό το σχήμα. Άν συνδέσω το τηλ. κατευθείαν πάνω στο splitter δεν έχουν τηλ . όλα τ' άλλα δωμάτια. Και το router είναι σ' άλλο δωμάτιο.
'Ετσι κ αλλιώς επειδή καταλαβαίνω τι εννοείς μάλλον, να παραμπέψω την καλωδίωση και να κάνω κατευθείαν ένωση πάνω στο σπλιτερ.
Επειδή εγω επειμένω πως το πρόβλημα δεν είναι δικό μου και παραμένει ακόμα κ έτσι.
το γεγονός πως συνδέομαι σε ψηλότερες ταχύτητες όταν μιλάω στο τηλ. και πως δεν μπορώ να καλέσω αγγλία ήθελα να ξερα δεν λέει τπτ στη forthnet?

panaismm
14-07-08, 13:43
Καλημέρα σας
Έκανα το πείραμα του φίλου μας με την καλωδίωση, δηλαδή σπλίτερ στην εισαγωγή και μετά τράβηξα 2 ζεύγη καλωδίων 1 για dsl και 1 για φωνή. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι με 3 τηλέφωνα επάνω άκουγα ένα μικρό φύσημα κάτι που πριν δεν άκουγα σε 1 από τα 3 τηλέφωνα, αλλά με φίλτρο σταματούσε. Δοκίμασα και αντικατέστησα και το σπλίτερ στην εισαγωγή αλλά πάλη τα ίδια.Και όσοι αναρωτιούνται, έχω δομημένη καλωδίωση με καλώδιο UTP cat 5e οπότε να κάνω τις δοκιμές ήταν εύκολο για μένα μιας και τα καλώδια τα μαζεύω όλα μαζί σε μία χωνευτή και από εκεί τα διαχειρίζομαι όπως εγώ θέλω. Τώρα όσων αναφορά για την ταχύτητα δεν είδα μεγάλη διαφορά Περίπου 30-90κ ανά πρίζα. τώρα για το τηλέφωνο καλό θα ήταν να δεις το νούμερο με το 13831 να δεις τι θα σου πούνε αυτοί. Μην δεν βάζεις κάποιο πρόθεμα σωστά η έχεις βάλει φραγή για εξερχόμενες κλήσεις. Δες το λίγο.

Crystal-Flavor
22-09-08, 17:22
update main's post!με νεότερα.



UPDATE: Εδώ και 1 βδομάδα, είναι συνδεδεμένο σταθερά σε "φυσιολογικές σταθέρες" ταχύτητες (19/1) και όχι σε μειωμένες, δεν υπάρχουν παράσιτα ούτε αποσυνδέσεις ανα 5 λεπτά, ούτε κ όταν σηκώνω το ακουστικό !
Πολύ παράξενο, η forthnet δεν μπορεί να το εξηγήσει! Δεν τολμάω να κλείσω το modem μπας και ξαναχαλάσει! Δεν ξέρω τι συμβαίνει, υπάρχει περίπτωση να επιρεαζότανε από κάποιον άλλο παράγοντα; έχει κανείς καμιά ιδέα;


(προηγούμενα μνμ: )
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=132818
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=211857

Έχω ένα πρόβλημα με τη forthnet μήνες τώρα.
Περίμενα να μπω ολοκληρωτικά στο δίκτυό της (double play) για να δω τι θα συμβεί.

Τώρα πια δεν ακούγεται το router (handshaking κτλ όπως πριν με τον οτε, αν και υπάρχουν κάποια παράσιτα όσο είναι συνδεδεμένο) όταν χρησιμοποείται το τηλ. αλλά κάθε φορά που χτυπά το τηλ. /σηκώνεται το ακουστικό ή βγαίνει το τηλ. (το καλώδιό του) από τη μπρίζα αποσυνδέεται το internet και όσο είναι σε εξέλιξη μια τηλ.συζήτηση το router χρονίζει σε μεγαλύτερες ταχύτητες.

Εκτός απ΄αυτό, τώρα με το double play δεν μπορώ να καλέσω εξωτερικό (αγγλία), δείχνει πως μιλάει συνέχεια.

Συνολικά έχουν έρθει 3 ηλεκτρολόγοι .
Ο τελευταίος μου έκανε αυτή την εγκατάσταση (στη φωτο) χωρίς φίλτρα, και δοκίμασε να τραβήξει καλώδιο κατευθείαν από τον κατανεμητή αλλά το πρόβλημα παρέμεινε.

http://img159.imageshack.us/img159/9117/telephonemodel1tb4.th.jpg (http://img159.imageshack.us/my.php?image=telephonemodel1tb4.jpg)

Σήμερα μίλησα με 2 τεχνικούς της forthnet. Μου είπαν πως πρέπει να βάλω οπωσδήποτε φιλτράκια και να αλλάξω πάλι την καλωδιώση σε όσο πιο απλή γίνεται.
Απο κει και πέρα (εγώ παω στοίχημα πως το πρόβλημα θα παραμείνει και πως θα χαλάσω κ άλλα λεφτά τσάμπα σε ηλεκτρολόγους) μου λένε πως θα κάνουν διάφορες μετρήσεις και κόλπα για να το φτιάξουν.

Κοντέυω να τρελαθώ! δεν ξέρω πια τι φταίει και τι να κάνω και κανείς δεν ξέρει!
Έχω αλλάξει 2 router , 3 splitter και 6 φιλτράκια, έχω κάνει σταδιακή απομώνωση των τηλ.συσκευών /μπριζών και έχει δοκιμαστεί και απευθείας σύνδεση με καλώδιο από τον κατανεμητή κατευθείαν!

Τώρα με double play έχω πιο πολλές αποσυνδέσεις και χρονίζει συνήθως σε αυτές τις ταχύτητες (κοιτάξτε το upstream!)


Item Downstream Upstream Unit

SNR Margin 6 6

Line Attenuation 18 11

Data Rate 10988 334

@ ADSLgr.com All rights reserved.