PDA

Επιστροφή στο Forum : Linksys WA200G αποσυνδεσεις



spyroskonst
10-07-08, 11:35
Γεια σας παιδιά.

Έχω ένα πρόβλημα με το Linksys WA200G (ANNEX A) ρουτερ. Αποσυνδέεται σε τελείως τυχαίες στιγμές & πρέπει ή να βγάλω τα καλώδια & να τα ξαναβάλω, ή να κάνω manual reconnect.

Σας παραθέτω τα παρακάτω στοιχεία μήπως και βοηθήσουν:

- Firmware 1.01.08 (με το 1.01.09 είχα περισσότερες αποσυνδέσεις)

- Forthnet DoublePlay

- PPPoA (VC)

-
DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: ADSL2+
DSL Path Mode: Interleaved
Downstream Rate: 13840 kbps
Upstream Rate: 738 kbps
Downstream Margin: 6 db
Upstream Margin: 3 db
Downstream Line Attenuation: 23 db
Upstream Line Attenuation: 4.5 db
Downstream Transmit Power: 12 db
Upstream Transmit Power: 22 db

PVC Connection
Encapsulation: RFC 2364 PPPoA
Multiplexing: VC
Qos: UBR
Pcr Rate: 0
Scr Rate: 0
Autodetect: Disable
VPI: 8
VCI: 35
Enable: Yes
PVC Status: Up




Μήπως έχετε καμία ιδέα τι δεν πάει καλά?:hmm:

oekab1992
10-07-08, 14:46
βάλτου το 1.01.03, σε εμένα παίζει βράχος. Επίσης πιστεύω οι καλωδιώσεις, φιλτράκια κτλ να ειναι όλα ελεγμένα.

morfeas2002
10-07-08, 16:27
Δοκίμασε PPPoE, LLC.Αυτές είναι οι σωστές ρυθμίσεις για forthnet.

spyroskonst
10-07-08, 17:44
Οκ PPPoE & LLC τα έβαλα. Αν δω ότι πάλι δεν ανταποκρίνεται σωστά, θα δοκιμάσω & downgrade το firmware.

Χίλια ευχαριστώ παιδιά για τις συμβουλές σας. Θα σας ενημερώσω :)

hel
10-07-08, 19:55
Γεια σας παιδιά.

Έχω ένα πρόβλημα με το Linksys WA200G (ANNEX A) ρουτερ. Αποσυνδέεται σε τελείως τυχαίες στιγμές & πρέπει ή να βγάλω τα καλώδια & να τα ξαναβάλω, ή να κάνω manual reconnect.

Σας παραθέτω τα παρακάτω στοιχεία μήπως και βοηθήσουν:

- Firmware 1.01.08 (με το 1.01.09 είχα περισσότερες αποσυνδέσεις)

- Forthnet DoublePlay

- PPPoA (VC)

-
DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: ADSL2+
DSL Path Mode: Interleaved
Downstream Rate: 13840 kbps
Upstream Rate: 738 kbps
Downstream Margin: 6 db
Upstream Margin: 3 db
Downstream Line Attenuation: 23 db
Upstream Line Attenuation: 4.5 db
Downstream Transmit Power: 12 db
Upstream Transmit Power: 22 db

PVC Connection
Encapsulation: RFC 2364 PPPoA
Multiplexing: VC
Qos: UBR
Pcr Rate: 0
Scr Rate: 0
Autodetect: Disable
VPI: 8
VCI: 35
Enable: Yes
PVC Status: Up




Μήπως έχετε καμία ιδέα τι δεν πάει καλά?:hmm:

Μάλλον το δίκτυό σου έχει πρόβλημα.
Έχεις αφήσει μόνο το ρούτερ πάνω χωρίς τηλέφωνα σπλίτερ φίλτρα;

Spyros1821
10-07-08, 19:59
Για την ιστορία, το δικό μουυ WAG 200G A έχασε τις ethernet θύρες του πέρσι ξαφνικά και ενώ πάνω σε ups..
Δεν έχω καταλάβει ακόμα τι παίχτηκε πάντως για εγγύηση σε αυτό δεν είχα λόγω λήξης της.

spyroskonst
10-07-08, 20:53
ναι, φίλε hel. το ρούτερ δεν έχει φίλτρα, ούτε τηλέφωνα επάνω. PC--router--γραμμή τηλεφώνου. Τίποτε ενδιάμεσα.

hel
10-07-08, 21:08
Πολυκατοικία καινούρια;
Πρίζες ΟΤΕ;

spyroskonst
11-07-08, 01:21
πολυκατοικία? κακό αυτό. όχι και τόσο καινούργια. πρέπει να έχει 15 περίπου χρόνια στην πλάτη της...:hmm:

hel
11-07-08, 10:04
Πρέπει να κοιτάξεις την κατάσταση του κατανεμητή σου.
Έχεις δοκιμάσει άλλο ρούτερ;

spyroskonst
11-07-08, 10:39
Φίλε μου δεν ξέρω πώς να κοιτάξω τον κατανεμητή (βασικά, δεν ξέρω τι καν τι είναι).

Άλλο ρούτερ όχι, δεν έχω δοκιμάσει. Προσπαθώ να βρω κάποιον γνωστό μου να το δανειστώ αλλά δύσκολο. Οι αποσυνδέσεις είναι αρκετά αόριστες, το οποίο σημαίνει ότι μπορεί να γίνει 10 φορές σε μια μέρα ή 1 φορά σε 5 μέρες. Δεν γίνεται να πάρω το ρουτερ του ανθρώπου για 5 μέρες! :shock:
Πριν είχα το οικτρό crypto F200 usb modem με τα απίστευτα προβλήματα, γι'αυτό και το άλλαξα. Δεν λέω ότι δεν είμαι ευχαριστημένος με το Linksys, αλλά αυτά τα παράξενα disconnections, είναι κάπως ενοχλητικά...

oekab1992
11-07-08, 10:40
εγώ με τις ταπεινές μου γνώσεις θα έλεγα αφου έχεις εξαλείψει όλες τις άλλες πιθανότητες, δηλαδή έχεις βάλει τις βέλτιστες ρυθμίσεις στο σετάρισμα, εισαι οκ με φίλτρα τηλέφωνα καλώδια κτλ, να δοκιμάσεις άλλο firmware. Δυστυχώς απο το site της forthnet έχουν βγάλει το 1.01.03 αλλά αν το θές στείλε μου Pm με το email σου να στο στείλω. To wag200 το πήρα τα χριστούγεννα και για 2 μήνες δοκίμαζα διαφορετικές ρυθμίσεις, τελικά κατέληξα στο firmware αυτό και βρήκα την υγειά μου, ίχνος αποσύνδεσης, κολλήματος κτλ με αδιάκοπτη λειτουργία μήνα και βάλε.

vonglower
12-07-08, 02:09
Ε ρε, siemens και πάλι siemens!!! (CL-110) Ό,τι καλύτερο για το δίκτυο τής Forthnet κι ας μην είναι ασύρματο. Πρέπει να αρχίσουν να το ξαναδίνουν. ;)

Shuin
12-07-08, 04:05
kai ego exo to idio problem me ton filo mas spyroskonst....


synithos meta ta mesanyxta (2-3 to proi) troo apisteuta polles kai apanotes aposyndeseis...

to firmware auto mporo na to exo ?

tolis13
12-07-08, 13:44
ποτε βγηκε η 1.01.09 ?

oekab1992
12-07-08, 22:50
kai ego exo to idio problem me ton filo mas spyroskonst....


synithos meta ta mesanyxta (2-3 to proi) troo apisteuta polles kai apanotes aposyndeseis...

to firmware auto mporo na to exo ?

στείλε μου σε pm το email σου να στο στείλω.

panaismm
13-07-08, 16:46
Γεια σας παιδιά.

Έχω ένα πρόβλημα με το Linksys WA200G (ANNEX A) ρουτερ. Αποσυνδέεται σε τελείως τυχαίες στιγμές & πρέπει ή να βγάλω τα καλώδια & να τα ξαναβάλω, ή να κάνω manual reconnect.

Σας παραθέτω τα παρακάτω στοιχεία μήπως και βοηθήσουν:

- Firmware 1.01.08 (με το 1.01.09 είχα περισσότερες αποσυνδέσεις)

- Forthnet DoublePlay

- PPPoA (VC)

-
DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: ADSL2+
DSL Path Mode: Interleaved
Downstream Rate: 13840 kbps
Upstream Rate: 738 kbps
Downstream Margin: 6 db
Upstream Margin: 3 db
Downstream Line Attenuation: 23 db
Upstream Line Attenuation: 4.5 db
Downstream Transmit Power: 12 db
Upstream Transmit Power: 22 db

PVC Connection
Encapsulation: RFC 2364 PPPoA
Multiplexing: VC
Qos: UBR
Pcr Rate: 0
Scr Rate: 0
Autodetect: Disable
VPI: 8
VCI: 35
Enable: Yes
PVC Status: Up




Μήπως έχετε καμία ιδέα τι δεν πάει καλά?:hmm:



Καλησπέρα σας
Με βάση τα στατιστικά της γραμμής δηλαδή snr 6 και το attenuation που είναι 23 ο φίλος μας έπρεπε να παίζει σε καλύτερες ταχύτητές. Περίπου 16-18 ΜΒ. Δύο πράγματά πιστεύω ότι μπορεί να σύμβαίνουν :closed:
α) η δεν είχει βάλει φίλτρα στα τηλέφωνα
β) ή η καλωδίωση του δεν είναι σώστη.
Μπορεί όμως και να φταίει και η πρίζα. Τύπου ΟΤΕ ή Central με τους πυκνωτές εάν υπάρχει στον χώρο του.
Αυτά...;);)

........Auto merged post: panaismm πρόσθεσε 3 λεπτά και 18 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Να μην ξεχάσω πάντα το Encapsulation mode να είναι PPPoE καλό είναι να δοκιμάσεις το firmware 1.01.08 είναι αρκετά πιο σταθερό απο το 0,3.

tolis13
13-07-08, 16:57
υπαρχει εκδοση 1,01,09?

panaismm
13-07-08, 18:37
WAG200G 1.01.08PSTN και 1,01,06ISDN

WAG200G ΑΝΝΕΧΑ (PSTN γραμμή)
http://www.forthnet.gr/media/Downloads/support/LinksysWAG200G_AnnexA_10108.rar
WAG200G ΑΝΝΕΧΒ (ISDN γραμμή)
http://www.forthnet.gr/media/Downloads/support/LinksysWAG200G_AnnexB_10106.rar

Έκδοση 1,01,09 δεν υπάρχει!!!

spyroskonst
14-07-08, 22:10
Φίλε oekab1992 θα σου κάνω pm να μου στείλεις το firmware αν έχεις την ευγενική καλοσύνη. Και ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις προτάσεις σας.

Τώρα φίλε panaismm όντως φίλτρα δεν έχω βάλει. Αυτά όμως δεν θα έπρεπε να τα βάλω μόνο στην περίπτωση που θα είχα πρόβλημα με τις τηλεφωνικές μου κλήσεις? Τουλάχιστον αυτό γνωρίζω...

Κάτι ακόμη που δεν έχω αναφέρει, αλλά δεν ξέρω και κατά πόσο παίζει ρόλο: Το μήκος του καλωδίου μεταξύ PC & τηλεφωνικής γραμμής είναι περίπου 2μέτρα. Ξέρω ότι παίζει ρόλο η απόσταση όσον αφορά την ποιότητα της γραμμής. Αλλά είναι τόσο σημαντικό ακόμη και για τα disconnects?

Θα κάνω downgrade το firmware μόλις μπορέσει να μου το στείλει ο φίλος μας oekab1992 και θα αναφέρω πάλι παιδιά.

........Auto merged post: spyroskonst πρόσθεσε 57 λεπτά και 3 δευτερόλεπτα αργότερα ........

τι σου είναι το back up! Ξέθαψα το 1.01.03 της forthnet που είχα κάπου στο pc & έκανα downgrade firmware. Τώρα πάνω δεξιά μου γράφει "Firmware Version: 1.01.03 (02) ". Το (02) δεν ξέρω τι ακριβώς σημαίνει αλλά τέλως πάντων....

Αν όλα πάνε καλά θα ενημερώσω άμεσα παιδιά.:rofl:

........Auto merged post: spyroskonst πρόσθεσε 77 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα αργότερα ........

άκυρο τελικά το 1.01.03. Χάλια τα έκανε :(. Δυστυχώς δεν βοήθησε. Μισή ώρα το πολεμούσα με ρυθμίσεις & reboots για να επανέλθει η σύνδεση. Ξαναέβαλα την 1.01.08 που είχα και πριν....

Shuin
16-07-08, 01:58
Παιδες πηγα σημερα στο καταστημα της forthnet και τους ειπα το προβλημα μου.. μου ζητησαν να τους παω το routerακι μου για να ελεγξουν αν υπαρχει προβλημα στο router... λετε να παρει καναν αιωνα να μ το δωσουν πισω ? επισης τους ειπα οτι εχω διαβασει πολλα μυνηματα στο νετ για αυτο το προβλημα και ο τεχνικος απλως απαντησε..

"Δεν βλεπω τιποτα λαθος στην γραμμη σας. Αν ειναι ετσι οπως τα λετε θα πρεπει να μας φερετε τον εξοπλισμο με το πακετο του για να τον ελεγξουμε επισης βλεπω πως το ρουτερ ειναι συνδεδεμενο εδω και 2 ημερες αρα αποκλειεται να αποσυνδεθηκατε"

Ο.ο τι να του πεις τωρα.. να το βγαλεις βιντεακι και να του το στειλεις στην μαπα ?

εχω αγανακτησει πια

nick89
16-07-08, 07:49
@spyroskonst
Τώρα φίλε panaismm όντως φίλτρα δεν έχω βάλει. Αυτά όμως δεν θα έπρεπε να τα βάλω μόνο στην περίπτωση που θα είχα πρόβλημα με τις τηλεφωνικές μου κλήσεις? Τουλάχιστον αυτό γνωρίζω...


τα φιλτρα ειναι απαραιτητα .
α) δεν σου κανει αποσυνδεσεις οταν χτυπαει το τηλεφωνο
β) δεν σου μειωνει την αποδοση της adsl
γ) εχεις καλητερη αποδοση στο τηλεφωνο

καθε τηλεφωνικη συσκευη θελει να εχει ενα φιλτρακι

spyroskonst
16-07-08, 19:54
και ναι τα κολλήματα συνεχίζουν, αλλά πάνω απ'ολα να είμαστε hapyyyyyy:rofl:.

Φίλε nick89 θα κάνω μια προσπάθεια να ξεθάψω τα φιλτράκια & να τα βάλω. Δεν ήξερα ότι έχουν τόσο μεγάλη σημασία στην γενικότερη λειτουργία τηλέφωνο/adsl.
Χίλια ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Είδωμεν!

Shuin
21-07-08, 12:40
λοιπόν... σας έχω νέα σχετικά με τις αποσυνδέσεις. ....


Έβαλα το MTU στα 1492 και ΔΕΝ (ΝΑΙ ΚΑΛΑ ΕΙΔΑΤΕ ---> ΔΕΝ) εχω άλλες αποσυνδέσεις.... ουτε firmware έφταιγε σε εμένα ούτε γραμμή... απλώς απο ότι κατάλαβα το ρουτεράκι αυτο δεν τα πάει καλά με το auto MTU

δοκιμάστε και εσείς παίδες μήπως και βρείτε την ησυχία σας.... αν θέλετε screenshot για τις ρυθμίσεις μου πείτε και το βάζω online :)

ελπίζω να σας βοηθήσει η μικρή αλλαγή στα settings όπως βοήθησε και εμένα

:worthy:YAY 3 days online :D (επιτέλους)

spyroskonst
21-07-08, 23:07
Συγνώμη παιδιά που άργησα τόσο να ενημερώσω αλλά έλειπα σε δουλειές. Μόλις έβαλα 1 φιλτράκι στην γραμμή του τηλεφώνου. ΔΕΝ έχω βάλει φιλτράκι στην γραμμή του ρούτερ. Δεν χρειάζεται εκεί σωστά?

Φίλε Shuin θα δοκιμάσω και την δική σου πρόταση. Κάπου το είχα δει αλλά δεν θυμόμουν ακριβώς την τιμή που έπρεπε να βάλω. Δεν έχω να χάσω τίποτα:):)

Θα ενημερώσω και πάλι για κάθε τι νεότερο.

spyroskonst
23-07-08, 09:39
Την καλημέρα μου σε όλους. Λοιπόν όπως είπα και πριν έβαλα φιλτράκι στην γραμμή τηλεφώνου & άλλαξα το MTU στα 1492. 2 μέρες τώρα πηγαίνει σκοτωμένο χωρίς να κολλήσει πουθενά! Ελπίζω το πρόβλημά μου να λύθηκε όντως, αν και είναι λίγο νωρίς να το επιβεβαιώσω ακόμη.

Ευχαριστώ πάρα πολύ όλους όσους έδειξαν ενδιαφέρον & μοιράστηκαν τις γνώσεις τους επάνω στο θέμα μου. ΔΟΥΛΕΨΕ! Να'στε καλά όλοι.

amar
23-07-08, 10:59
Να ευχαριστήσω και εγώ τη παρέα...με το ίδιο πρόβλημα πολύ καιρό αλλά χωρίς να δοκιμάσω το MTU...

Ευχαριστώ τα μάλα!

enstikto
23-07-08, 15:46
Παιδιά να κάνω και εγώ μία παρόμοια ερώτηση. Έχω το ίδιο modem το οποίο ΔΕΝ είναι συνδεδεμένο στην κεντρική πρίζα τηλεφώνου. Στην κεντρική πρίζα είναι ένα τηλέφωνο που έχει φιλτράκι και το ονομάζουμαι Α. Έχω άλλη μία πρίζα στο σπίτι στην οποία είναι συνδεδεμένο το router και απο το router υπάρχει ένα splitter στο οποίο είναι συνδεδέμένο άλλο ένα τηλέφωνο (το τηλέφωνο Β) το οποίο έχει και αυτό φιλτράκι. Όποτε σηκώνουμε το Τηλ. Α πέφτει η γραμμή. Επίσης πολύ συχνά πέφτει η σύνδεση μου με το Internet ακόμα και να μην σηκώνω το τηλ.Α (ή οποιοδήποτε τηλέφωνο). Επίσης όταν μιλάω στο Τηλ. Β καμμιά φορά ακούω τρελά παράσιτα. Επίσης ενώ παλαιότερα έπιανα και μέχρι 1,5 ΜΒ/sec στο κατέβασμα τώρα υπάρχουν ορισμένες φορές που πιάνω με δυσκολία πάνω απο 10KB!!!!!

Οι ερωτήσεις:
1) Πως πρέπει να φτιάξω τα καλώδια-συσκευές-φίλτρα για να είναι οκ και να μην πέφτει η γραμμή κάθε φωρά που σηκώνω το τηλ;
2) Τι μπορεί να φταίει που πέφτει και σε άλλες φάσεις (όταν πέφτει σε αυτές τις φάσεις το Internet LED του router γίνετε κόκκινο και για να φτιάξει βγάζω την πρίζα και την ξαναβάζω μετά απο κανα 5λεπτο).
3) Γιατί έχει πέσει τόσο πολύ η ταχύτητα;;;;

Ευχαριστώ προκαταβολικά....

enstikto
24-07-08, 16:43
Μία μέρα πέρασε και καμμία απάντηση ρε παιδιά;;;; :(

Shuin
25-07-08, 03:06
Πιστεύω φίλε μου Ενστικτο πως σε κάθε μπρίζα που έχεις ενα τηλέφωνο πρέπει να έχεις φιλτράκι πρίν την τηλεφωνική συσκευή... δλδ στο τήλ 2 μετά το σπλιτεράκι βάλε ένα φίλτρο στην γραμμή για το τηλέφωνο... αυτό θα κόψει τα τρελλά παράσιτα και τις αποσυνδέσεις σε κάθε κλήση... τώρα για τις απλές και τυχαίες αποσυνδέσεις απλώς δοκίμασε να αλλάξεις τις ρυθμίσεις σου όπως προτείνω και από ότι βλέπω εμένα και κάποιους ακόμα εδώ μας βοήθησαν



edit: δεν διάβασα οτι είχες φιλτράκι και στο β τηλ... οπότε σβήνω το κομμάτι για το φιλτράκι

morfeas2002
26-07-08, 16:29
Δοκίμασε να αλλάξεις το φιλτράκι στο τηλέφωνο Α και επίσης να αφαιρέσεις για λίγο τη συσκευή αυτή να δεις τι θα γίνει.Δοκίμασε να τα αλλάξεις και με το τηλέφωνο Β.Το Β που είναι πάνω στο splitter δεν θέλει φίλτρο.

enstikto
28-07-08, 09:42
ευχαριστώ πολύ! Θα τα ελέγξω το απόγευμα και θα σας πω τα αποτελέσματα....

Shuin
06-08-08, 02:37
ενημέρωση : άρχισα να έχω κάτι αποσυνδέσεις αλλα εντάξει.. τα πράγματα παλεύονται... αν και πιστεύω οτι η σύνδεση "σκοτώνεται" από την 4νετ κάθε 48 ώρες για να σου αλλάξει ΙΡ... (αυτο συνέβαινε και στο βέλγιο όπου και μεγάλωσα και μένω κανονικά...αλλά κάθε 36 ώρες.. η γραμμή σου έκανε ενα είδος restart)

oekab1992
06-08-08, 16:07
θα σας ποστάρω όταν παω σπιτι τις ρυθμίσεις μου και παίζω ιδανικά με μηδέν disconnect για 1 μήνα και βάλε, ουτε το ρεύμα δεν με κόβει έχω τούμπανο Ups.

oekab1992
08-08-08, 01:08
ΟΙ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ:

Firmware Version: 1.01.03 (02)
MAC Address: xxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Current Time: 2008-08-08 01:05:05

Login Type RFC 2516 PPPoE
Interface: Up
IP Address: xxxxxxxxxxxxxxxxxx
Subnet Mask: 255.255.255.255
Default Gateway: xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
DNS1: 193.92.150.3
DNS2: 194.219.227.2
DNS3:
WINS:

MAC Address: xxxxxxxxxxxxxxxxxx
IP Address: 192.168.1.1
Subnet Mask: 255.255.255.0


DHCP Server: Disable
Start IP Address: 192.168.1.100
End IP Address: 192.168.1.149

WIRELESS το έχω disabled μην τρώω και τσάμπα ραδιενέργεια μιας και δεν έχω laptop

DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: ADSL2+
DSL Path Mode: Interleaved
Downstream Rate: 12983 kbps
Upstream Rate: 1021 kbps
Downstream Margin: 7 db
Upstream Margin: 9 db
Downstream Line Attenuation: 29 db
Upstream Line Attenuation: 6.5 db
Downstream Transmit Power: 12 db
Upstream Transmit Power: 22 db


Encapsulation: RFC 2516 PPPoE
Multiplexing: LLC
Qos: UBR
Pcr Rate: 0
Scr Rate: 0
Autodetect: Disable
VPI: 8
VCI: 35
Enable: Yes
PVC Status: Up



να προσθέσω επίσης:

QoS type: ubr
autodetect: disable
DSL modulation: ADSL2+
nat: enabled
rip: disabled
firewall: enable
QoS: disable
UPnP: disable

kakis
16-08-08, 03:53
WIRELESS το έχω disabled μην τρώω και τσάμπα ραδιενέργεια μιας και δεν έχω laptop


Το wireless ΔΕΝ εκπέμπει ραδιενέργεια...(δεν είναι ουράνιο) no offence:oneup:

hel
16-08-08, 09:58
Το wireless ΔΕΝ εκπέμπει ραδιενέργεια...(δεν είναι ουράνιο) no offence:oneup:

Oύτε ραδόνιο στο υπόγειο:)

oekab1992
17-08-08, 02:49
Το wireless ΔΕΝ εκπέμπει ραδιενέργεια...(δεν είναι ουράνιο) no offence:oneup:

που λέει ο λόγος ρε παιδιά!!! Μας βομβαρδίζουν καθημερινά ακτινοβολίες και ραδιοκύματα απο παντού, ας μην τον έχω και δίπλα στο κεφάλι μου!!! Ραδιενέργεια αστειολογώντας το είπα. Πάντως άσχετο τώρα, με τις ρυθμίσεις που πόσταρα βρήκα την υγειά μου, πήγα και σε φίλο εχτές που εχει το ιδιο ρουτερ και ενώ την είχε παλαβώσει στις αποσυνδέσεις, με τις ίδιες ακριβώς ρυθμίσεις παίζει βράχος τωρα.

Meraklis
17-08-08, 19:23
που λέει ο λόγος ρε παιδιά!!! Μας βομβαρδίζουν καθημερινά ακτινοβολίες και ραδιοκύματα απο παντού, ας μην τον έχω και δίπλα στο κεφάλι μου!!! Ραδιενέργεια αστειολογώντας το είπα. Πάντως άσχετο τώρα, με τις ρυθμίσεις που πόσταρα βρήκα την υγειά μου, πήγα και σε φίλο εχτές που εχει το ιδιο ρουτερ και ενώ την είχε παλαβώσει στις αποσυνδέσεις, με τις ίδιες ακριβώς ρυθμίσεις παίζει βράχος τωρα.

Τι διαφορετικό έχεις στις ρυθμίσεις σου από αυτές που λέει η forthnet;
Aυτές έχουμε όλοι! :hmm:

elkor
18-08-08, 09:42
Την καλημέρα μου και χρόνια πολλά,

Από ότι βλέπω έχεις το παλιό firmware. Δεν κάνει τον κόπο να βάλεις το καινόυργιο 1.01.08 από το http://www.forthnet.gr/media/Downloads/support/LinksysWAG200G_AnnexA_10108.rar
εμένα με το που το έβαλα εκτός από ότι δεν είχα αποσυνδέσεις μου ανέβασε και 1,5-2 mbit.

Μια δοκιμή θα σε πέισει.

:)

Shuin
19-08-08, 03:30
εγώ ξαναείχα κάτι ψιλές αποσυνδέσεις (παρόλο που σταμάτησαν για λίγο καιρό) πήγα λοιπόν 4νετ και έγινε το εξής


μιας και έφευγα διακοπούλες, πήγα το ρουτεράκι για τεχνικό έλεγχο την παρασκευή (κόστος 0€)
το άφησα εκεί μέχρι την δευτέρα (εχθές δλδ)
διαγνώστηκε πρόβλημα διατήρησης συγχρονισμού DSL
και μου δώσαν ένα ολοκαίνουριο WAG200G εντελώς δωρεάν

τώρα δεν θα έχω πρόβλημα ποτέ ξανά (λογικά)

@ ADSLgr.com All rights reserved.