PDA

Επιστροφή στο Forum : Αν αλλαξω σε 1bill απο fast internet θα πληρωσω παλι τελος ενεργοποιησης?



Dead_
04-10-05, 12:11
Σε τηλεφωνημα που ειχα με forthnet μου ειπε η πωλητρια οτι πρεπει να το κοψω και υστερα να το ξανακανω ενεργοποιηση οποτε θα πληρωσω παλι το τελος ενεργοποιησης. Δεν ειναι αυτο αδικια? Για να μην πω και την αλλη μαμακια οτι θα ειμαι καποιες μερες χωρις ιντερνετ και που ξερω σε τι dslam θα με ριξουν υστερα. Παντως αν εξαιρεσουμε το τελος ενεργοποισησης μου φαινεται οτι βγαινει ενα δεκαρικο το μηνα φτηνοτερα, ή μηπως κανω λάθος?

sdikr
04-10-05, 12:33
κάνε μια αναζήτηση θα δείς οτι δεν βγαίνει φθηνότερα

toneworks
04-10-05, 14:58
Βγαινει ελαχιστα λιγοτερα το 1bill σε σχεση με το fast internet+ΟΤΕ. Καλυτερα να αναφερεις για τι ταχυτητα μιλας.


Σε τηλεφωνημα που ειχα με forthnet μου ειπε η πωλητρια οτι πρεπει να το κοψω και υστερα να το ξανακανω ενεργοποιηση οποτε θα πληρωσω παλι το τελος ενεργοποιησης. Δεν ειναι αυτο αδικια?
Αφου αλλαζει ο κατοχος της γραμμης, Τωρα εισαι εσυ κατοχος, αν βαλεις 1bill η γραμμη θα ανηκει στη φορθνετ.


Για να μην πω και την αλλη μαμακια οτι θα ειμαι καποιες μερες χωρις ιντερνετ και που ξερω σε τι dslam θα με ριξουν υστερα.
Αυτο ισχυει για καθε αλλαγη γραμμης. Αν εισαι ευχαριστημενος απο τη γραμμη σου, μην την καταργησεις.

Dead_
04-10-05, 15:51
ok, ευχαριστω, μαλλον θα κρατησω αυτη που εχω και θα κανω ανανεωση παλι.
Παρεπιμπτοντως το εθιξα και σε αλλο thread, αλλα παλι τα λεφτα που πληρωσα πριν 4 μηνες θα πληρωσω. Για τι μειώσεις μιλανε?

iron_gr
06-03-06, 13:25
κάνε μια αναζήτηση θα δείς οτι δεν βγαίνει φθηνότερα Για να μην ανοίγω άλλο thread, υπάρχει μία διαφορά 4,73€/μήνα

sdikr
06-03-06, 15:02
Για να μην ανοίγω άλλο thread, υπάρχει μία διαφορά 4,73€/μήνα

Οτάν έγινε το ποστ αν δεν κάνω λάθος δεν υπήρχε η προσφορά ;)

nikgr
06-03-06, 16:08
κοίτα μέχρι τώρα ήμουν κι εγώ υπέρμαχος της ξεχωριστής γραμμής + ISP της επιλογής σου.
Σ' αυτό με είχαν πείσει οι moderators του adslgr.
Επιχειρήματα.
1) Αν έχεις οποιοδήποτε πρόβλημα βρίσκεις καλύτερα το δίκιο σου γιατί απευθύνεσαι απευθείας στον ΟΤΕ, ενώ αν έχεις γραμμή παρόχου δεν βρίσκεις άκρη επειδή δεν είναι στο όνομά σου.
2) μπορείς να έχεις 512 γραμμή και 384 provider ώστε να εκμεταλλεύεσαι τη γραμμή σου πλήρως.
3) μπορείς να αλλάζεις provider εύκολα ανάλογα με τις προσφορές.

Τελικά όμως αποδεικνύεται ότι:
1) το δίκιο σου το βρίσκεις και με το παραπάνω όταν έχεις γραμμή πακέτο. Ίσως και καλύτερα μάλιστα αφού στον provider πληρώνεις το σύνολο της υπηρεσίας και όχι ένα μέρος αυτής.
Έτσι δεν μπορεί να σου πει φταίει το κομμάτι του ΟΤΕ, αφού και η γραμμή του ΟΤΕ στον πάροχο ανήκει.
Επίσης μπορείς κάλλιστα να κάνεις τα παράπονά σου και στο 121 αφού αυτοί βλέπουν το τηλεφ. νούμερο ενεργοποίησης.
2) στο 2ο επιχείρημα το αντεπιχείρημα είναι ότι στο πακέτο μπορείς να έχεις 512/512 γραμμή και provider σε φθηνότερη τιμή από 384/512
3) Στο 3ο επιχείρημα μπορεί να μπορείς ευκολότερα να αλλάξεις provider όταν έχεις δική σου γραμμή αλλά τα κερατιάτικα πάγια στον ΟΤΕ που θα πληρώνεις κάθε μήνα θα κάνουν αυτό το πλεονέκτημα να φαντάζει πολύ ισχνό...

Φίλε μου εγώ έκανα τη μετάβαση από 1024 ISP Forthnet σε 1bill 1024 στα τέλη Δεκεμβρίου.
Τότε όλοι εδώ πέρα μου έλεγαν "μην κανεις την αλλαγή γιατί δε σε συμφέρει και τα ίδια πάνω-κάτω θα πληρώνεις"

Απάντηση:
Πρίν: 41euro/μήνα πάγιο ΟΤΕ για 1024 +21euro το μήνα για το 3+3 = 62,5euro όλα μαζί
Τώρα: 41euro το μήνα ΟΛΑ μαζί για 1bill 1024 (με το παλιό πλέον) 3+3μήνες

ΚΑΙ ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ:
1)H forthnet δέχεται να σου δώσει extra δώρο τις μέρες που θα τρέχει η συνδρομή σου ISP και θα περιμένεις να ενεργοποιηθεί η γραμμή σου 1bill.
Με απλά λόγια: 20 μέρες ISP θα πληρώσεις χωρίς να μπορείς να τη χρησιμοποιείς? 20 μέρες 1ΒΙLL θα σου δώσει!
2) Για οποιοδήποτε πρόβλημα έχει η γραμμή σου μπορείς να ζητήσεις χρονική αποζημίωση!
Και αυτό σημαίνει ΔΩΡΕΑΝ μέρες τόσο για την συνδρομή ISP όσο και το πάγιο του ΟΤΕ.
Αντίθετα αν ήσουν με δική σου γραμμή το 40αρι euro το μήνα για τη 1024άρα στο πάγιο του ΟΤΕ θα το έδινες βρέξει-χιονίσει!
Εμένα μου έδωσαν τόσο τις μέρες για την αναμονή της ενεργοποίησης όσο και 2 μήνες για τα προβλήματα Ιανουαρ-Φεβρ! Δηλαδή 2,5μήνες σύνολο 1bill (πάγιο ΟΤΕ+ISP)!
3) Σε οποιαδήποτε μελλοντική προσφορά 3+1, 3+2 3+3 θα παίρνεις δώρο όχι μόνο 3 μήνες ISP συνδρομή αλλά και 3 μήνες πάγιο ΟΤΕ!

Τελικά καλά και έκανα "του κεφαλιού μου"!

Αν μάλιστα ενδιαφέρεσαι για ταχύτητα 384 θα πρότεινα να κόψεις τη γραμμή σου και να πάρεις το "inabox".
3+3 μήνες δώρο (ISP +γραμμή) +δώρο η ενεργοποίηση + δώρο modem (έστω και για souvenir)
Και αμά λήξει και δεν κάνουν αντίστοιχη προσφορά στα 1bill διακοπή γραμμής και ξανα inabox!
Εγώ ήθελα 1024αρα γι' αυτό και προτίμησα 1bill μιας και το πακέτο InaBox βγαίνει μόνο στα 384. (άλλη βλακεία κι αυτό...)

Gila1899
06-03-06, 17:48
Είσαι σίγουρος οτι αν παρουσιασθεί πρόβλημα στο δίκτυο του Ο.Τ.Ε ο πάροχος δεν μπορεί να σου πεί οτι φταίει ο Ο.Τ.Ε ;Ο πάροχος απλά αγοράζει την γραμμή από τον Ο.Τ.Ε , και δεν μπορεί να διασφαλίσει οτι δεν θα εμφανιστούν προβλήματα στο δίκτυο του Ο.Τ.Ε.

Επίσης η forthnet αποζημίωσε τους πελάτες της για τα προβλήματα Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου , γιατί ήταν η αποκλειστικά υπεύθυνη για αυτά τα προβλήματα και όχι ο Ο.Τ.Ε όπως σκόπιμα παραπληροφορούσε τους πελάτες της.

sdikr
06-03-06, 17:57
κοίτα μέχρι τώρα ήμουν κι εγώ υπέρμαχος της ξεχωριστής γραμμής + ISP της επιλογής σου.
Σ' αυτό με είχαν πείσει οι moderators του adslgr.
Επιχειρήματα.
1) Αν έχεις οποιοδήποτε πρόβλημα βρίσκεις καλύτερα το δίκιο σου γιατί απευθύνεσαι απευθείας στον ΟΤΕ, ενώ αν έχεις γραμμή παρόχου δεν βρίσκεις άκρη επειδή δεν είναι στο όνομά σου.
2) μπορείς να έχεις 512 γραμμή και 384 provider ώστε να εκμεταλλεύεσαι τη γραμμή σου πλήρως.
3) μπορείς να αλλάζεις provider εύκολα ανάλογα με τις προσφορές.

Τελικά όμως αποδεικνύεται ότι:
1) το δίκιο σου το βρίσκεις και με το παραπάνω όταν έχεις γραμμή πακέτο. Ίσως και καλύτερα μάλιστα αφού στον provider πληρώνεις το σύνολο της υπηρεσίας και όχι ένα μέρος αυτής.
Έτσι δεν μπορεί να σου πει φταίει το κομμάτι του ΟΤΕ, αφού και η γραμμή του ΟΤΕ στον πάροχο ανήκει.
Επίσης μπορείς κάλλιστα να κάνεις τα παράπονά σου και στο 121 αφού αυτοί βλέπουν το τηλεφ. νούμερο ενεργοποίησης.
2) στο 2ο επιχείρημα το αντεπιχείρημα είναι ότι στο πακέτο μπορείς να έχεις 512/512 γραμμή και provider σε φθηνότερη τιμή από 384/512
3) Στο 3ο επιχείρημα μπορεί να μπορείς ευκολότερα να αλλάξεις provider όταν έχεις δική σου γραμμή αλλά τα κερατιάτικα πάγια στον ΟΤΕ που θα πληρώνεις κάθε μήνα θα κάνουν αυτό το πλεονέκτημα να φαντάζει πολύ ισχνό...

Φίλε μου εγώ έκανα τη μετάβαση από 1024 ISP Forthnet σε 1bill 1024 στα τέλη Δεκεμβρίου.
Τότε όλοι εδώ πέρα μου έλεγαν "μην κανεις την αλλαγή γιατί δε σε συμφέρει και τα ίδια πάνω-κάτω θα πληρώνεις"

Απάντηση:
Πρίν: 41euro/μήνα πάγιο ΟΤΕ για 1024 +21euro το μήνα για το 3+3 = 62,5euro όλα μαζί
Τώρα: 41euro το μήνα ΟΛΑ μαζί για 1bill 1024 (με το παλιό πλέον) 3+3μήνες

ΚΑΙ ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ:
1)H forthnet δέχεται να σου δώσει extra δώρο τις μέρες που θα τρέχει η συνδρομή σου ISP και θα περιμένεις να ενεργοποιηθεί η γραμμή σου 1bill.
Με απλά λόγια: 20 μέρες ISP θα πληρώσεις χωρίς να μπορείς να τη χρησιμοποιείς? 20 μέρες 1ΒΙLL θα σου δώσει!
2) Για οποιοδήποτε πρόβλημα έχει η γραμμή σου μπορείς να ζητήσεις χρονική αποζημίωση!
Και αυτό σημαίνει ΔΩΡΕΑΝ μέρες τόσο για την συνδρομή ISP όσο και το πάγιο του ΟΤΕ.
Αντίθετα αν ήσουν με δική σου γραμμή το 40αρι euro το μήνα για τη 1024άρα στο πάγιο του ΟΤΕ θα το έδινες βρέξει-χιονίσει!
Εμένα μου έδωσαν τόσο τις μέρες για την αναμονή της ενεργοποίησης όσο και 2 μήνες για τα προβλήματα Ιανουαρ-Φεβρ! Δηλαδή 2,5μήνες σύνολο 1bill (πάγιο ΟΤΕ+ISP)!
3) Σε οποιαδήποτε μελλοντική προσφορά 3+1, 3+2 3+3 θα παίρνεις δώρο όχι μόνο 3 μήνες ISP συνδρομή αλλά και 3 μήνες πάγιο ΟΤΕ!

Τελικά καλά και έκανα "του κεφαλιού μου"!

Αν μάλιστα ενδιαφέρεσαι για ταχύτητα 384 θα πρότεινα να κόψεις τη γραμμή σου και να πάρεις το "inabox".
3+3 μήνες δώρο (ISP +γραμμή) +δώρο η ενεργοποίηση + δώρο modem (έστω και για souvenir)
Και αμά λήξει και δεν κάνουν αντίστοιχη προσφορά στα 1bill διακοπή γραμμής και ξανα inabox!
Εγώ ήθελα 1024αρα γι' αυτό και προτίμησα 1bill μιας και το πακέτο InaBox βγαίνει μόνο στα 384. (άλλη βλακεία κι αυτό...)

Εγώ όμως άλλα σε βλεπω να λές στα νήματα σχετικά με την forthnet και για το dslam τουμπας,
Ακόμα δεν μπορείς να συγκρίνεις μια προσφορά με μια αοριστού τιμή, γιατί τώρα πήρες το 3+3, όταν θα λήξει θα υπάρχει 3+3;

Για εμένα το 1, είναι σημαντικό, εχώ παρεί μερικές φορές το κέντρο του adsl εδώ στην ερμου και βρήκα λύση, οταν πήρα για τον γαμπρό μου (που του εκανα δώρο το adsl in a box) μόνο που δεν με βρίσαν και με το δικαιο τους τα παιδιά στον Οτε.

ΥΓ το adsl in a box πλεόν βγαίνει και σε 512 ;)

nikgr
06-03-06, 18:02
Gila1899 δε διαφωνούμε αλλά πες μου εσύ τί θα κέρδιζα αν είχα δική μου γραμμή.
Πάλι δε θα μου έλεγε ότι φταίει ο ΟΤΕ αν είχα δική μου γραμμή?

Αν είχα δική μου γραμμή θα έπαιρνα αποζημίωση μόνο για το κομμάτι ISP ή όχι?
Τα κερατιάτικα στον ΟΤΕ θα τα είχα πληρώσει χωρίς επιστροφή...
Ενω με γραμμή forthnet ανέλαβε την αποζημίωση και για το κομμάτι της γραμμής η Forthnet.
Ναι, ή ου?

sdikr
06-03-06, 18:07
Gila1899 δε διαφωνούμε αλλά πες μου εσύ τί θα κέρδιζα αν είχα δική μου γραμμή.
Πάλι δε θα μου έλεγε ότι φταίει ο ΟΤΕ αν είχα δική μου γραμμή?

Αν είχα δική μου γραμμή θα έπαιρνα αποζημίωση μόνο για το κομμάτι ISP ή όχι?
Τα κερατιάτικα στον ΟΤΕ θα τα είχα πληρώσει χωρίς επιστροφή...
Ενω με γραμμή forthnet ανέλαβε την αποζημίωση και για το κομμάτι της γραμμής η Forthnet.
Ναι, ή ου?

Η forthnet το έδωσε γιατί είχε προβλήμα σαν forthnet, αν το πρόβλημα σου ήταν μονο απο το access by ote νομίζεις οτι θα σου έδινε;

Ακόμα ξέρεις φυσικά οτι αν κάνεις εγραφή αιτηση στον οτε για πρόβλημα αν περάσουν 48 ώρες πέρνεις αποζημιωση ;)

nikgr
06-03-06, 18:08
Εγώ όμως άλλα σε βλεπω να λές στα νήματα σχετικά με την forthnet και για το dslam τουμπας,
Ακόμα δεν μπορείς να συγκρίνεις μια προσφορά με μια αοριστού τιμή, γιατί τώρα πήρες το 3+3, όταν θα λήξει θα υπάρχει 3+3;

Για εμένα το 1, είναι σημαντικό, εχώ παρεί μερικές φορές το κέντρο του adsl εδώ στην ερμου και βρήκα λύση, οταν πήρα για τον γαμπρό μου (που του εκανα δώρο το adsl in a box) μόνο που δεν με βρίσαν και με το δικαιο τους τα παιδιά στον Οτε.

ΥΓ το adsl in a box πλεόν βγαίνει και σε 512 ;)

Τί αλλά λέω δηλαδή και δεν το ξέρω?
Μπορεί να μην υπάρχει το 3+3 σίγουρα θα υπάρχει όμως ένα 3+1. Και το 1 θα είναι πλέον πάγιο +ISP που σημαίνει τουλάχιστον άλλο ένα 40αρι euro δωρο απ' το πάγιο της γραμμής σε σχέση με το 3+1ISP!

Εγώ και με τη δική μου γραμμή δεν βρήκα ποτε λύση. Πάντα μου έλεγαν απ' τον ΟΤΕ Τούμπας "όλα εντάξει από μας..."
Anyway γούστα είναι αυτά. Και τελικά κατάλαβα ότι είναι προτιμότερο να ζητάς ένα μηνάκο επιλέον απ' τη forthnet παρα να χαλάς τη ζαχαρένια σου με τους πΟΤΕτζήδες... :p

Gila1899
06-03-06, 18:09
Gila1899 δε διαφωνούμε αλλά πες μου εσύ τί θα κέρδιζα αν είχα δική μου γραμμή.
Πάλι δε θα μου έλεγε ότι φταίει ο ΟΤΕ αν είχα δική μου γραμμή?

[B]Αν είχα δική μου γραμμή θα έπαιρνα αποζημίωση μόνο για το κομμάτι ISP ή όχι?[/Β]
Τα κερατιάτικα στον ΟΤΕ θα τα είχα πληρώσει χωρίς επιστροφή...
Ενω με γραμμή forthnet ανέλαβε την αποζημίωση και για το κομμάτι της γραμμής η Forthnet.
Ναι, ή ου?
Ναι , αλλά θα πρέπει να επιβραβεύσω τη forthnet , και τον κάθε πάροχο , για το οτι δεν είναι σε θέση να παρέχει τις υπηρεσίες τις οποίες πληρώνουν οι πελάτες του , αγοράζοντας κάποιο πακέτο για να αποζημιωθώ πλήρως σε περίπτωση που το δίκτυο του παρόχου παρουσιάζει το μαύρο του το χάλι;

Είσαι σίγουρος οτι θα σε αποζημίωνε η forthnet αν έφταιγε ο ΟΤΕ και όχι εκείνη , και ας είχες αγοράσει τη γραμμή απο τη forthnet;Πολύ αμφιβάλω.

nikgr
06-03-06, 18:14
Η forthnet το έδωσε γιατί είχε προβλήμα σαν forthnet, αν το πρόβλημα σου ήταν μονο απο το access by ote νομίζεις οτι θα σου έδινε;

Ακόμα ξέρεις φυσικά οτι αν κάνεις εγραφή αιτηση στον οτε για πρόβλημα αν περάσουν 48 ώρες πέρνεις αποζημιωση ;)

Re sdikr sorry κιόλας αλλα προσπαθείς να κάνεις το άσπρο-μαύρο μου φαίνεται... :p

Δε διαφωνούμε ότι αν το πρόβλημα ήταν μόνο στο κομμάτι του ΟΤΕ και όχι στη forthnet δε θα έπαιρνα αποζημίωση.
Και ίσως να μην έπαιρνα και τώρα που ήταν το πρόβλημα της forthnet αν δεν γινόταν τόσος σάλος στο adslgr.
Ωστόσο επαναλαμβάνω: Η forthnet θα μου χάριζε τα πάγια 2 μηνών 1024αρας του OTE αν είχα δική μου γραμμή και όχι 1bill?
ΟΧΙ φυσικά! Γι' αυτό 1bill και πάλι 1bill !
(*) Sorry για το double post αλλά δε σας προλαβαίνω! :lol:

Gila1899
06-03-06, 18:25
Re sdikr sorry κιόλας αλλα προσπαθείς να κάνεις το άσπρο-μαύρο μου φαίνεται... :p

Δε διαφωνούμε ότι αν το πρόβλημα ήταν μόνο στο κομμάτι του ΟΤΕ και όχι στη forthnet δε θα έπαιρνα αποζημίωση.
Και ίσως να μην έπαιρνα και τώρα που ήταν το πρόβλημα της forthnet αν δεν γινόταν τόσος σάλος στο adslgr.
Ωστόσο επαναλαμβάνω: Η forthnet θα μου χάριζε τα πάγια 2 μηνών 1024αρας του OTE αν είχα δική μου γραμμή και όχι 1bill?
ΟΧΙ φυσικά! Γι' αυτό 1bill και πάλι 1bill !
(*) Sorry για το double post αλλά δε σας προλαβαίνω! :lol:
Επαναλαμβάνω οτι η forthnet είναι υπόλογη απέναντι στους πελάτες της για τα τεράστια προβλήματα των μηνών Ιανουαρίου και Φεβρουαρίου , καθώς και για τη σκόπιμη παραπληροφόρηση.Αν επιβραβεύουμε τις εταιρείες για το οτι παρουσιάζονται αφερέγγυες , τότε ζήτω που καήκαμε :whistle:

nikgr
06-03-06, 18:29
Δεν την επιβραβεύω επειδή ήταν αφερέγγυα.
Την επιβραβεύω επειδή ανέλαβε έστω και καθυστερημένα τις ευθύνες της κάτι που ποτέ δεν έχει κανει ο ΟΤΕς...

@ ADSLgr.com All rights reserved.