PDA

Επιστροφή στο Forum : έχω ήχο,αλλά όχι εικόνα!plz help!



trexanthri
10-07-08, 19:48
καλησπέρα!!!η εμπειρία μου με τους υπολογιστές είναι πολύ μικρή.μου έχουν γράψει σε cd-rom επεισόδια μιας σειράς που παρακολουθώ και το πρόβλημα είναι ότι έχω αναπαραγωγή ήχου,αλλά ως εικόνα βλέπω....τα
'κύματα" του wmp11.μπορεί κάποιος να βοηθήσει?όπως προανέφερα δεν ξέρω πολλά από προγράμματα και γενικά από υπολογιστές,γι' αυτό θερμοπαρακαλώ αν αυτό είναι δυνατόν για μια μερική αποσαφήνιση όρων.ευχαριστώ εκ των προτέρων.:)

crypter
10-07-08, 20:36
δοκιμασε τις ταινιες και σε εναν κοινο dvd player να βεβαιωθεις οτι ειναι ενταξει.
μπορει να σου λειπουν ορισμενοι codecs. δες και εδω http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=128859

trexanthri
10-07-08, 21:58
κατέβασα 3 codecs(ούτε καν ξέρω πώς και τι είναι-κατόρθωμααααα!!!!!) ευχαριστώ πάάάάρα πολύ!!!τώρα βγάζει εικόνα..απλά αντιμέτωπίζω ακόμα ένα πρόβλημα..δεν μου βγαίνουν οι υπότιτιλοι..

crypter
10-07-08, 22:02
οι υποτιτλοι δεν σου βγαινουν γιατι δεν τους εχεις ρυθμισει να βγαινουν με το wmplayer
δοκιμασε να μετονομασεις τους υποτιτλους με το ιδιο ακριβως ονομα που εχει η ταινια (p.x. ωστε να ειναι tainia.srt ) και βαλτους στον ιδιο φακελο που ειναι και η ταινια.
αλλιως ψαξε στο google κια δοκιμασε με καποιον αλλον player

trexanthri
10-07-08, 22:10
πώς θα τους μετονομάσω??και πού θα τους βρω για να τους βάλω και στον ίδιο φάκελο?συγγνώμη,απλά δεν έχω ιδέα..ευχαριστώ.

........Auto merged post: trexanthri πρόσθεσε 0 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα αργότερα ........

υπάρχει link?

crypter
10-07-08, 22:13
πώς θα τους μετονομάσω??και πού θα τους βρω για να τους βάλω και στον ίδιο φάκελο?συγγνώμη,απλά δεν έχω ιδέα..ευχαριστώ.

........Auto merged post: trexanthri πρόσθεσε 0 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα αργότερα ........

υπάρχει link?

δεν τους εχεις καπου αποθυκευμενους τους υποτιτλους? αν δεν εχεις κατεβασει ξεχωριστους υποτιτλους τοτε μην περιμενεις να δεις τιποτα στην ταινια :p
θα τους μετονομασεις απλα κανωντας δεξι κλικ και μετονομασια
και για υποτιτλους μπορεις να δεις και εδω
http://www.greeksubs.com/
και
http://subs4u.gr/

trexanthri
10-07-08, 22:22
λοιπόν..μόλις συνειδητοποίησα ότι τους έχω και είναι και στον ίδιο φάκελο και έχουν και την ίδια ονομασία ο καθένας με το αντιστοιχο επεισόδιο...και τώρα?????:oops:

crypter
10-07-08, 22:28
λοιπόν..μόλις συνειδητοποίησα ότι τους έχω και είναι και στον ίδιο φάκελο και έχουν και την ίδια ονομασία ο καθένας με το αντιστοιχο επεισόδιο...και τώρα?????:oops:

δεν θυμαμαι ακριβως που ειναι αλλα οπως βλεπεις την ταινια θα πας στον wmplayer στο πανω μερος στο μενου αναπαραγωγη και μετα στο υπιτιτλοι,στιχοι λεζαντες κτλ... εκει θα πατησεις το ενεργοποιημενο και μετα αν σου εχει τετοια επιλογη θα πατησεις προσθηκη η κατι τετοιο ψαξε καλα εκεινο το υπομενου :)

Patentman
10-07-08, 22:35
το πρόβλημα είναι ότι έχω αναπαραγωγή ήχου,αλλά ως εικόνα βλέπω....τα
'κύματα" του wmp11.:)


λοιπόν..μόλις συνειδητοποίησα ότι τους έχω και είναι και στον ίδιο φάκελο και έχουν και την ίδια ονομασία ο καθένας με το αντιστοιχο επεισόδιο...και τώρα?????:oops:

Για να μην παιδευεσε βαλε τον καλυτερο player για avi+srt.

Τον KMPlayer (http://www.kmplayer.com/forums/showthread.php?t=4094).

Συγχρονισμος υποτιτλων με τα πληκτρα [ και ] καθως και αναμορφωψση της εικονας σε οτι μεγεθος θελεις, με τα numkeys σε συνδιασμο με το shift (αν θυμαμαι καλα).

Ολα πανευκολα και με τελεια ποιοτητα.
Χωρις να περνας codecs, χωρις να ψαχνεσε με ρυθμισεις και χωρις να μπλεκεις με υποδεεστερους τροπους.

trexanthri
10-07-08, 22:38
πήγα και και επέλεξα ενεργοποίηση αν είναι διαθεσιμο,αλλά τίποτα...:( μήπως έχεις καμία άλλη ιδέα?αλλιώς μη σε πρήζω άλλο,θα βρω ίσως κάποια λύση..

........Auto merged post: trexanthri πρόσθεσε 1 λεπτά και 22 δευτερόλεπτα αργότερα ........

οκ ευχαριστώ παω να δοκιμάσω...:)

crypter
10-07-08, 22:41
lol και ημουν ετοιμος να πω να δοκιμασει αλλον player εναν απο δω :lol:
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_video_players_(software)
:sneer:

trexanthri
10-07-08, 22:53
τώρα κατεβαζω αυτόπου μου είπε ο patentman..αν δεν δω φως θα δοκιμάσω αυτόν που προτείνεις crypter..ευχαριστώ πάάάάρα πολύ..

........Auto merged post: trexanthri πρόσθεσε 9 λεπτά και 46 δευτερόλεπτα αργότερα ........

:respekt: τελικά με το kmplayer βγαίνουν!!!!!!!!!!ευχαριστώ πάρα πολύ και τους 2 σας...!είμαι άσχετη με αυτά και η βοήθεια ήταν ανεκτίμητη!

Patentman
10-07-08, 22:59
Να`σαι καλα.

Και να εχεις υποψη σου αυτα που ειπε ο crypter για τους υποτιτλους.

WAntilles
10-07-08, 23:20
ΚΑΤΑΠΤΥΣΤΟ πρόγραμμα το KMPlayer.

Ο ΑΛΗΤΗΣ που το έχει γράψει είναι ΚΛΕΦΤΗΣ.

Να μην το χρησιμοποιείτε.

Έχει ΚΛΕΨΕΙ κώδικα άλλου και τον παρουσιάζει ως δικό του.

Άλλου που χωρίς αυτόν, εδώ και 6 χρόνια, δεν θα μπορούσαμε να βλέπουμε κανένα βιντεάκι στα Windows.

Patentman
11-07-08, 00:00
ΚΑΤΑΠΤΥΣΤΟ πρόγραμμα το KMPlayer.

Ο ΑΛΗΤΗΣ που το έχει γράψει είναι ΚΛΕΦΤΗΣ.

Να μην το χρησιμοποιείτε.

Έχει ΚΛΕΨΕΙ κώδικα άλλου και τον παρουσιάζει ως δικό του.

Εχεις αποδειξεις για τα λεγομενα;

Αλλά ακομα και να ειχες τα αρμοδια δικαστηρια ειναι σε θεση να δωσουν λυση.

Τον τελικο χρηστη τον ενδιαφερει να κανει αψογα την δουλεια του χωρις να χρειαζεται να διαβασει ενα κατεβατο οδηγο για το πως θα δει ενα βιντεακι...

Τον νοιαζει πως θα απολαυσει το βιντεακι του, χωρις κοπο και χωρις να βασανιζει το συστημα του με τυχαρπαστους codec που αλλοτε δουλευουν, αλλοτε δημιουργουν ενα καρο προβληματα στο συστημα του.

Ετσι οι λεξεις, αψογο, απροβληματιστο, ανετο και απιθανο ειναι αυτες που το χαρακτηριζουν.
Η λεξη καταπτυστο θα επρεπε να χρησιμοποιηθει σε προγραμματα που θελουν 100 ωρες δουλεια για να δεις 1 ωρα βιντεο...


Άλλου που χωρίς αυτόν, εδώ και 6 χρόνια, δεν θα μπορούσαμε να βλέπουμε κανένα βιντεάκι στα Windows.

Τι εννοεις;
Μιας και βιντεακια παρακολουθω πανω απο 10 χρονια στα windows.

VaSimPoG
11-07-08, 00:19
Άλλου που χωρίς αυτόν, εδώ και 6 χρόνια, δεν θα μπορούσαμε να βλέπουμε κανένα βιντεάκι στα Windows.
:oneup::oneup::oneup:


δεν θυμαμαι ακριβως που ειναι αλλα οπως βλεπεις την ταινια θα πας στον wmplayer στο πανω μερος στο μενου αναπαραγωγη και μετα στο υπιτιτλοι,στιχοι λεζαντες κτλ... εκει θα πατησεις το ενεργοποιημενο και μετα αν σου εχει τετοια επιλογη θα πατησεις προσθηκη η κατι τετοιο ψαξε καλα εκεινο το υπομενου :)
Για πιο σίγουρα DirectVobSub που είναι και μέσα στο KLCP (KaZaA Lite Codec Pack).

flamelab
11-07-08, 01:41
ΚΑΤΑΠΤΥΣΤΟ πρόγραμμα το KMPlayer.

Ο ΑΛΗΤΗΣ που το έχει γράψει είναι ΚΛΕΦΤΗΣ.

Να μην το χρησιμοποιείτε.

Έχει ΚΛΕΨΕΙ κώδικα άλλου και τον παρουσιάζει ως δικό του.

Άλλου που χωρίς αυτόν, εδώ και 6 χρόνια, δεν θα μπορούσαμε να βλέπουμε κανένα βιντεάκι στα Windows.

Δεν θεωρω καλό τον KMPlayer, αλλα τον SMPlayer .Υπαρχει και σε Windows και κάνει αριστη δουλειά.

WAntilles
11-07-08, 08:58
Εχεις αποδειξεις για τα λεγομενα;

Τα λέει εδώ και χρόνια στο site του ο developer του Media Player Classic, ο gabest.


Τον τελικο χρηστη τον ενδιαφερει να κανει αψογα την δουλεια του χωρις να χρειαζεται να διαβασει ενα κατεβατο οδηγο για το πως θα δει ενα βιντεακι...

Τον νοιαζει πως θα απολαυσει το βιντεακι του, χωρις κοπο και χωρις να βασανιζει το συστημα του με τυχαρπαστους codec που αλλοτε δουλευουν, αλλοτε δημιουργουν ενα καρο προβληματα στο συστημα του.

Ο τελικός χρήστης, αν δεν υπήρχε το Media Player Classic, και καμμιά 10ριά άλλες επίσης open-source βιβλιοθήκες από πίσω, δεν θα μπορούσε να βλέπει κανένα βιντεάκι στα Windows εδώ και πολλά χρόνια.

Συνέχισε να προτείνεις εσύ προγράμματα που έχουνε γράψει αλήτες και κλέφτες.

crypter
11-07-08, 09:59
:oneup::oneup::oneup:


Για πιο σίγουρα DirectVobSub που είναι και μέσα στο KLCP (KaZaA Lite Codec Pack).
καζαα; :p αυτο δεν ειναι το p2p που ειναι γεματο malware:hmm: :p

VaSimPoG
11-07-08, 16:20
Τα λέει εδώ και χρόνια στο site του ο developer του Media Player Classic, ο gabest.
Ο τελικός χρήστης, αν δεν υπήρχε το Media Player Classic, και καμμιά 10ριά άλλες επίσης open-source βιβλιοθήκες από πίσω, δεν θα μπορούσε να βλέπει κανένα βιντεάκι στα Windows εδώ και πολλά χρόνια.
Συνέχισε να προτείνεις εσύ προγράμματα που έχουνε γράψει αλήτες και κλέφτες.

Και εσύ συνέχισε να μιλάς για χρυσή ΙΣΤΟΡΙΑ για να γεμίσω το thread :oneup::oneup::oneup:


καζαα; :p αυτο δεν ειναι το p2p που ειναι γεματο malware:hmm: :p

Μπορεί (ναι) αλλά το K.L.C.P. δεν έχει καμία απολύτως σχέση. Δλδ έχει το όνομα αλλα σε καμία περίπτωση την χάρη ;)

Patentman
11-07-08, 17:52
Συνέχισε να προτείνεις εσύ προγράμματα που έχουνε γράψει αλήτες και κλέφτες.

Και συ συνεχισε να χρησιμοποιεις και να προτεινεις κατι που για να δουλεψει πρεπει να αφιερωσεις εκατο ωρες για να το κανεις λειτουργικο, την στιγμη που υπαρχουν αμεσες, ανετες και χωρις πιθανοτητα PEBKAC λυσεις.

Υπαρχουν και μη αυτομαστιγωμενοι χρηστες.


Για πιο σίγουρα DirectVobSub που είναι και μέσα στο KLCP (KaZaA Lite Codec Pack).

Το K-Lite Codec Pack και οι παραλλαγες του ειναι οτι χειροτερο μπορεις να βαλεις σε ενα συστημα.
Βλαπτει σοβαρα την απροβληματιστη λειτουργια.

Εαν αποφασιζε καποιος να βαλει ενα codec pack τοτε χιλιες φορες καλυτερα να εβαζε το ffdshow + ac3filter.
Και παλι και το ffdshow παρουσιαζει ανωμαλιες.

Το καλυτερο ειναι οι αυτονομοι players, τα λοιπα ειναι αυτομαστιγωματα.

21706
11-07-08, 21:13
Το καλυτερο ειναι οι αυτονομοι players, τα λοιπα ειναι αυτομαστιγωματα.

Και εγώ προτιμώ τους αυτόνομους players. Το KMPlayer δεν το έχω δοκιμάσει.
Συγκρινόμενο με το VLC τι λέει; Ποιο είναι το καλύτερο κατά τη γνώμη σου;

Patentman
11-07-08, 22:31
Ο καθενας player με την χρηση του.
Καλος ο VLC, αλλά σε avi+srt ο KMPlayer τα σπαει.
Αν παρακολουθεις τετοια αρχεια βαλε τον και μαθε τις κυριοτερες συντομευσεις πληκτρολογιου.
Σε DVD θα ελεγα παραδοσιακα PowerDVD.

VaSimPoG
12-07-08, 02:46
Είδες τι έκανες WAntilles για να μιλάς για αυθενικότητα (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2190819&postcount=14) ;
Έχει λοξοδρομήσει το thread και όσο το συνεχίσουμε έτσι θα πρέπει να αλλαχτεί και ο τίτλος...

@ ADSLgr.com All rights reserved.