PDA

Επιστροφή στο Forum : Διαθέσιμο το SP3 για Windows XP μέσω του Automatic Update



Mouse Potato
10-07-08, 20:52
Όπως είχε ανακοινωθεί, από σήμερα (10/07/2008) είναι διαθέσιμο το Service Pack 3 για τα Windows XP μέσω της υπηρεσίας των αυτόματων ανανεώσεων. Για τους χρήστες των Windows XP οι οποίοι δεν εγκατέστησαν χειροκίνητα την νέα έκδοση του Service Pack, η αυτόματη αυτή διαδικασία δεν θα δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα αφού η Microsoft είχε στη διάθεσή της περισσότερο από τρεις μήνες για να βελτιστοποιήσει το automatic update.

Το Automatic Update θα ελέγξει την εγκατάσταση των Windows XP για τυχόν προβληματικές ρυθμίσεις έτσι ώστε η διαδικασία να διακοπεί αν πρόκειται να δημιουργήσει πρόβλημα στην λειτουργικότητα της εγκατάστασης μας. Παρ' όλα αυτά, τεχνικοί προτείνουν στους χρήστες να κάνουν τα εξής για την αποφυγή τυχόν προβλημάτων:

Aπενεργοποιήση προγραμμάτων antivirus
Τερματισμός προγραμμάτων που μπορεί να "τρέχουν" κατά την διάρκεια της εγκατάστασης
Στην περίπτωση laptop, να τροφοδοτείται από την παροχή ρεύματος και όχι από την μπαταρία
Να υπάρχει αρκετός ελεύθερος χώρος στον σκληρό δίσκο

Από την άλλη, για να είστε βέβαιοι ότι το SP3 δεν θα εγκατασταθεί αυτόματα, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το Windows Service Pack Blocker Tool Kit (http://www.microsoft.com/downloads/info.aspx?na=22&p=1&SrcDisplayLang=en&SrcCategoryId=&SrcFamilyId=&u=%2fdownloads%2fdetails.aspx%3fFamilyID%3dd7c9a07a-5267-4bd6-87d0-e2a72099edb7%26DisplayLang%3den). Σε περίπτωση προβλήματος ή κάποιας δυσλειτουργίας, εδώ (http://www.iaps.com/blog/2008/07/how-to-remove-windows-xp-service-pack-3.html) μπορείτε να βρείτε πληροφορίες για την απεγκατάσταση του SP3.

Πηγή: The Inquirer (http://www.theinquirer.net/gb/inquirer/news/2008/07/09/windows-xp-sp3-automatic)

crypter
10-07-08, 23:05
:lol: αργησε λιγο αλλα ηρθε και το auto :p

Mouse Potato
10-07-08, 23:53
:lol: αργησε λιγο αλλα ηρθε και το auto :p

3 μηνάκια ήταν αυτά :)

gkimonas
11-07-08, 03:30
όταν λες αρκετός χώρος στον δίσκο περίπου πόσο εννοείς γιατί την ξέρω την ιστορία όπως με το SP2.:scared:

Mouse Potato
11-07-08, 03:34
Έδω (http://support.microsoft.com/kb/947311) αναφέρει πόσο πρέπει να είναι για την beta...

gkimonas
11-07-08, 03:38
Έδω (http://support.microsoft.com/kb/947311) αναφέρει πόσο πρέπει να είναι για την beta...

:oneup: δεν είναι και λίγα πάντως.:p

bugyman
11-07-08, 10:08
Μήπως πρέπει να κάνω και voodoo για να μου κάτσει σωστά το SP3 ?:p

21century
11-07-08, 10:46
Μάλλον. Στο φορητό μου το επανεγκατέστησα 2 φορές. Λοιπόν εβαλα το αρχικό αρχέιο των 470 περίπου ΜΒ και τώρα εκεί που εκκινούσε σε 10 δεύτερα τώρα κάνει 30! Μάλλον εξαιτίας των χαρακτηριστικών ασφάλειας των Βίστα που λέγεται ότι ενσωματώνει. Ωστόσο κλείνει πιο γρήγορα και δεν ξέρω τι να κάνω..

Mouse Potato
11-07-08, 11:24
Μάλλον. Στο φορητό μου το επανεγκατέστησα 2 φορές. Λοιπόν εβαλα το αρχικό αρχέιο των 470 περίπου ΜΒ και τώρα εκεί που εκκινούσε σε 10 δεύτερα τώρα κάνει 30! Μάλλον εξαιτίας των χαρακτηριστικών ασφάλειας των Βίστα που λέγεται ότι ενσωματώνει. Ωστόσο κλείνει πιο γρήγορα και δεν ξέρω τι να κάνω..

:hmm: Εγώ ακόμα "δεν το έχω χρειαστεί", έτσι έχω μείνει με το SP2. Αν τυχόν προκύψει πρόβλημα ασυμβατότητας τότε θα το εγκαταστήσω αυτόματα και όχι manually... Πάντως αν δεν κάνω λάθος, λέγεται ότι είναι πιο "γρήγορο" απ' το SP2.

sataNik
11-07-08, 11:54
:hmm: Εγώ ακόμα "δεν το έχω χρειαστεί", έτσι έχω μείνει με το SP2. Αν τυχόν προκύψει πρόβλημα ασυμβατότητας τότε θα το εγκαταστήσω αυτόματα και όχι manually... Πάντως αν δεν κάνω λάθος, λέγεται ότι είναι πιο "γρήγορο" απ' το SP2.

Ποτέ δεν παρατήρησα να έχει βγεί κάτι μεταγενέστερο πιο γρήγορο από κάτι προγενέστερο. Η αγορά πρέπει να πάει μπροστά και πλαστές ανάγκες πρέπει να δημιουργηθούνε. Οι εταιρίες κοιτάνε το συμφέρον τους και οι χρήστες οφείλουν να κοιτάνε το δικό τους μάλλον ερευνώντας παρά πιστεύοντας.

faethie
11-07-08, 14:24
Ποτέ δεν παρατήρησα να έχει βγεί κάτι μεταγενέστερο πιο γρήγορο από κάτι προγενέστερο.

Μπορείς να το τεκμηριώσεις αυτό; Νομίζω είσαι λίγο απόλυτος...

tsigarid
11-07-08, 16:05
Στον φορητό ενός φίλου δεν μπαίνει το sp3 γιατί έχει γίνει κάποιο update του remote desktop client αν θυμάμαι καλά. Το μήνυμα που βγάζουν τα windows είναι ότι πρέπει να γίνει αυτό απεγκατάσταση πρώτα για να μπορέσει να μπει το sp3 από πάνω, αλλά τα αρχεία για την απεγκατάσταση έχουν σβηστεί από τον υπολογιστή προ πολλού. System restore επίσης δεν παίζει γιατί η εγκατάσταση έχει γίνει όταν ο Νώε ήταν νέος. Δεν συζητάμε για format ασφαλώς. Άλλη λύση;

crypter
11-07-08, 16:10
φανταζομαι την registry την καθαρισες εξωνυχιστικα; (με ccleaner η registry mechanic)

tsigarid
11-07-08, 16:12
Ασφαλώς

sataNik
11-07-08, 19:14
Μπορείς να το τεκμηριώσεις αυτό; Νομίζω είσαι λίγο απόλυτος...

Εννοώ ότι όσο δυναμώνει το hardware τόσο πιο αργό γίνεται το software έτσι ώστε σύντομα να απαιτηθεί αγορά καινούριου hardware. Κόλπα των εταιριών...

<fast> DOS -> WIN3.1 -> WIN95 -> WIN98 -> WIN2000 -> WINXP -> VISTA <slow>

Mouse Potato
11-07-08, 19:44
Εννοώ ότι όσο δυναμώνει το hardware τόσο πιο αργό γίνεται το software έτσι ώστε σύντομα να απαιτηθεί αγορά καινούριου hardware. Κόλπα των εταιριών...

<fast> DOS -> WIN3.1 -> WIN95 -> WIN98 -> WIN2000 -> WINXP -> VISTA <slow>

Μα αυτή είναι η λογική σειρά. Ότι software είναι πολυπλοκότερο από κάποιο άλλο απαιτεί και καλύτερο hardware. Δεν το βλέπω σαν "κόλπο" των εταιριών.

midnightsun
11-07-08, 19:49
Εννοώ ότι όσο δυναμώνει το hardware τόσο πιο αργό γίνεται το software έτσι ώστε σύντομα να απαιτηθεί αγορά καινούριου hardware. Κόλπα των εταιριών...

<fast> DOS -> WIN3.1 -> WIN95 -> WIN98 -> WIN2000 -> WINXP -> VISTA <slow>

:rofl: Τότε γιατί δεν τρέχεις DOS ;

waste
12-07-08, 09:45
έχει αρκετό δίκιο ο SataNik. Και αφήστε τα παλιότερα συστήματα κρατώντας μόνο το WINXP. Στα 3 SP που έχει βγάλει γίνεται συνεχώς πιο αργό. Και μην ακούσω παπάρες περί αυξημένων μέτρων ασφαλείας... Αυτά δεν τα πιστεύει ούτε η Microsoft. Τι είναι λοιπόν αυτό που άλλαξε τόσο δομικά στο σύστημα για να το κάνει πιο αργό?

ποια ήταν εκείνα τα services που υποτίθεται το κάνουν πιο αργό. Πέρα από το wifi, το windows firewall και το αχρηστο security center, δεν βλέπω τόσο μεγάλες διαφορές. Γιατί τα μηχανήματα γίνονται αρκετά πιο αργά από τόσες λίγες αλλάγες...

είναι πολύ πιθανό να φταιεί ο προστιθέμενος κώδικας που παίρνει τη μορφη patch και δεν είναι καλά ενσωματωμένος. Δεν θα διαφωνίσω. Αλλά αυτό δείχνει αν μη τι άλλο πως η microsoft δεν ενδιαφέρεται για την ταχύτητα του λειτουργικού της.

Mouse Potato
12-07-08, 12:49
έχει αρκετό δίκιο ο SataNik. Και αφήστε τα παλιότερα συστήματα κρατώντας μόνο το WINXP. Στα 3 SP που έχει βγάλει γίνεται συνεχώς πιο αργό. Και μην ακούσω παπάρες περί αυξημένων μέτρων ασφαλείας... Αυτά δεν τα πιστεύει ούτε η Microsoft. Τι είναι λοιπόν αυτό που άλλαξε τόσο δομικά στο σύστημα για να το κάνει πιο αργό?

ποια ήταν εκείνα τα services που υποτίθεται το κάνουν πιο αργό. Πέρα από το wifi, το windows firewall και το αχρηστο security center, δεν βλέπω τόσο μεγάλες διαφορές. Γιατί τα μηχανήματα γίνονται αρκετά πιο αργά από τόσες λίγες αλλάγες...

είναι πολύ πιθανό να φταιεί ο προστιθέμενος κώδικας που παίρνει τη μορφη patch και δεν είναι καλά ενσωματωμένος. Δεν θα διαφωνίσω. Αλλά αυτό δείχνει αν μη τι άλλο πως η microsoft δεν ενδιαφέρεται για την ταχύτητα του λειτουργικού της.

Και ποιος ο λόγος να βγει καινούριο Service Pack αφού το παλιό ήταν επαρκές; Ας έβγαζαν ένα update για το encryption στο wifi μέσω του automatic updates και να τελείωνε το σκηνικό. Δηλαδή με αυτή την λογική είναι σαν να λέμε ότι η microsoft θέλει να "καταστρέψει" το λειτουργικό της χωρίς λόγο.

midnightsun
12-07-08, 14:19
είναι πολύ πιθανό να φταιεί ο προστιθέμενος κώδικας που παίρνει τη μορφη patch και δεν είναι καλά ενσωματωμένος. Δεν θα διαφωνίσω. Αλλά αυτό δείχνει αν μη τι άλλο πως η microsoft δεν ενδιαφέρεται για την ταχύτητα του λειτουργικού της.

Τότε σταμάτησε να χρησιμοποιείς προϊόντα της MS αν δεν σου κάνουν. :p
Κατά τα άλλα έχεις δίκιο, η MS δεν ενδιαφέρεται και τόσο για την ταχύτητα του λειτουργικού της.

A_gamer
12-07-08, 14:31
Τότε σταμάτησε να χρησιμοποιείς προϊόντα της MS αν δεν σου κάνουν. :p
Κατά τα άλλα έχεις δίκιο, η MS δεν ενδιαφέρεται και τόσο για την ταχύτητα του λειτουργικού της.

Φαίνεται και από τη διαφορά ανάμεσα στα server και τα κανονικά Windows.

faethie
12-07-08, 15:50
Το SP3 το θεωρώ κι εγώ κόλπο της Microsoft. Είναι πολύ πιθανό να προσπαθεί να κάνει πιο αργό το λειτουργικό, ώστε να παρουσιάζει τα Vista ως πιο γρήγορα.

Όσο για το σχόλιο του sataNic, με βρίσκει να διαφωνώ. Κανείς δε σε υποχρεώνει να πάρεις Xp αν με τα 95 έκανες τη δουλειά σου. Ούτε να αλλάξεις Hardware. Τα νεώτερα λειτουργικά απλά προσφέρουν περισσότερες δυνατότητες, αναλογικά με το που πάει η τεχνολογία. Τα Xp όντως σέρνονταν το 2001, αλλά προσωπικά πιστεύω οτι υπήρχε λόγος. Ήταν ένα λειτουργικό κατασκευασμένο για να κρατήσει για μια 5ετία τουλάχιστον, και να "σηκώνει" τις τεχνολογίες που θα έβγαιναν στα προσεχή χρόνια. Και η απόδειξη είναι οτι τα ΧΡ χρησιμοποιούνται ως σήμερα.

Εν ολίγοις, το software δεν γίνεται πιο αργό, απλά προσαρμόζεται ώστε να συμβαδίζει στις μελλοντικές εξελίξεις του hardware. Μην ξεχνάμε οτι τα Windows δεν είναι σαν τα linux, που βγάζουν νέα έκδοση κάθε εξάμηνο, κομμένη και ραμμένη στις εξελίξεις της κάθε περιόδου. Η Microsoft βγάζει νέα έκδοση κάθε 3 χρόνια minimum...

Για τα Vista δεν το συζητάω, δε θα πρεπε καν να συμπεριλαμβάνονται στο επιχείρημα, ούτε να λαμβάνονται υπόψη. Εϊναι φανερό οτι επρόκειτο για αρπαχτή, περίπτωση τύπου windows millenium (το θυμάται κανείς αυτό το χάλι;). Πρέπει να το πάρουμε χαμπαρι αυτό και να μην ασχολούμαστε με αυτήν την ανύπαρκτη έκδοση, που σε 5 χρόνια δε θα θυμάται κανείς...

Hunter 85
13-07-08, 12:57
Sε απάντηση όσων αναφέραν οτι εκανε τρια μηνάκια θα αναφέρω οτι όταν βγήκε υο SP3 η Microsoft ειχε ανακοινωσει οτι η αυτόματη ανανεωση θα ενεργοποιηθει τον Ιουνιο.

Τωρα για τους υπόλοιπους εγω εδω και 2 μήνες που έχω βάλει την πλήρη έκδοση των 300 ΜΒ δεν αντιμετωπισα κάποιο πρόβλημα!!

Ισα ισα το αντιικο μου σταμάτησε να αναφέρει οτι βρίσκει τρωτά σημεια!!

manosdoc
13-07-08, 13:01
Εννοώ ότι όσο δυναμώνει το hardware τόσο πιο αργό γίνεται το software έτσι ώστε σύντομα να απαιτηθεί αγορά καινούριου hardware. Κόλπα των εταιριών...

<fast> DOS -> WIN3.1 -> WIN95 -> WIN98 -> WIN2000 -> WINXP -> VISTA <slow>

Γιατί δεν τρέχεις WIN 3.11 ;

waste
14-07-08, 08:52
@midnightsun είμαι πολύ κοντά στο να παρατήσω τα προϊόντα της και μάλιστα σε μαζικότερο επίπεδο απότι φαντάζεσαι. Μένουν μόνο μερικές διοικητικές αποφάσεις. Σαν πελάτης όμως έχω τα παράπονά μου απέναντι στην πολιτική της Microsoft, κι αυτά εκφράζω.

@τεμπελόσκυλο νομίζω πως απαντησες μόνος σου στην ερώτηση σου. Η. MS θέλει απογνωσμένα να καταστρέψει τα WinXP, προκειμένου να στρέψει τους παντες στα Vista αν και τώρα τελευταία μάλλον έχει αποδεχθεί πως αυτό δεν θα συμβεί.

@faethie τα WinXP σε μηχάνημα με αρκετή μνήμη μετα το SP1 έτρεχαν μια χαρά. Μπορείς να δοκιμάσεις ακόμα και σήμερα σε P3@1000 με 512 ραμ και θα δεις πως δεν θα έχεις πρόβλημα. Αλλά το ζήτημα ήταν πως την εποχή εκείνη οι εταιρίες πουλούσαν τους υπολογιστές με 256 ή ακόμα και 128 στην περίπτωση της HP κι ετσι το σύστημα έπασχε. Είχα 4 HP p4@1.5 με 128SDRAM, ο απόλυτος συνδυασμός πανάκριβου και τρομερά αργού υπολογιστή, πιο αργού και από p3@866. Σέρνονταν ακόμα και τα Win2000 πάνω τους.

Τελοσπάντων το ζήτημα είναι πως δύσκολα μπορώ να βρώ τις τεχνολογίες που δικαιολογούν πιο αργή συμπεριφορά του συστήματος

Mouse Potato
14-07-08, 14:29
@τεμπελόσκυλο νομίζω πως απαντησες μόνος σου στην ερώτηση σου. Η. MS θέλει απογνωσμένα να καταστρέψει τα WinXP, προκειμένου να στρέψει τους παντες στα Vista αν και τώρα τελευταία μάλλον έχει αποδεχθεί πως αυτό δεν θα συμβεί.

Αν είναι έτσι (κανείς δεν ξέρει) τότε το κάνει λανθασμένα. Δεν έβαλε σε κανέναν το μαχαίρι στο λαιμό για να βάλει το SP3 (είτε άμεσα είτε έμμεσα)...;)

Hunter 85
14-07-08, 14:33
Αν είναι έτσι (κανείς δεν ξέρει) τότε το κάνει λανθασμένα. Δεν έβαλε σε κανέναν το μαχαίρι στο λαιμό για να βάλει το SP3 (είτε άμεσα είτε έμμεσα)...;)

Παιδιά μην τρελένεστε! Τα Xp δύσκολα θα φύγουν, ιδιαιτερα όταν ta Vista είχαν τόσα προβλήματα!!

Ας δούμε τα 7 τι θα κάνουν. Πάντως τα Vista, αρκετοι ησαν αυτοί που τα κατήργησαν!!

Mouse Potato
14-07-08, 14:45
Service Packs | Release Dates
SP1 | 09/2002
SP2 | 09/2004
SP3 | 04/2008

Η γνώμη μου είναι πως άμα ήθελαν να τα βγάλουν μάπα τα xp για να "αναγκάσουν" την μάζα να μπει στα vista θα 'χαμε κάθε δίμηνο και SP...

gkimonas
14-07-08, 15:09
τεμπελόσκυλο τι πρέπει να προσέξω αν το βάλω μέσω του automatic update ?

Mouse Potato
14-07-08, 15:17
τεμπελόσκυλο τι πρέπει να προσέξω αν το βάλω μέσω του automatic update ?

Κατ' αρχήν το PC σου :p
Κατα δεύτερον αυτά που αναφέρονται στην 1η σελίδα... Και το σημαντικότερο ο ελεύθερος χώρος.

Το χρειάζεσαι πραγματικά; Εγώ μια χαρά την παλεύω και με το SP2

gkimonas
14-07-08, 15:21
Κατ' αρχήν το PC σου :p
Κατα δεύτερον αυτά που αναφέρονται στην 1η σελίδα... Και το σημαντικότερο ο ελεύθερος χώρος.

Το χρειάζεσαι πραγματικά; Εγώ μια χαρά την παλεύω και με το SP2

Καλώς τότε δεν το βάζω καθόλου, θα μείνω κβαντισμένος.:)

Hunter 85
14-07-08, 23:48
Καλώς τότε δεν το βάζω καθόλου, θα μείνω κβαντισμένος.:)

Γιατι το αναλυετε τόσο;

Απενεργοποιησε το antivirus αν έχεις κ μετα ασε το pc na kάνει την δουλειά του!!

Mouse Potato
15-07-08, 00:23
Γιατι το αναλυετε τόσο;

Απενεργοποιησε το antivirus αν έχεις κ μετα ασε το pc na kάνει την δουλειά του!!

Το συζητάμε γιατί παίζει και να μην την κάνει... Και μετά να ψάχνεται ;)

tsigarid
15-07-08, 05:58
Το συζητάμε γιατί παίζει και να μην την κάνει... Και μετά να ψάχνεται ;)

Ας τελειώνει αυτό το θέμα, οι χρήστες με προβλήματα είναι μετρημένοι στα δάχτυλα. Στην απόλυτα χειρότερη περίπτωση, η Microsoft προσφέρει δωρεάν υποστήριξη σε ζητήματα που σχετίζονται με το windows update και ποτέ δεν έχω ακούσει να προτείνουν format. Άλλωστε πάντα υπάρχει η επαναφορά, ώστε ακόμα και αν δεν βρεθεί λύση, να αφαιρεθεί το πρόβλημα.

Ξαναλέω όμως, η συντριπτική πλειοψηφία των χρηστών δεν έχει πρόβλημα. Η προσωπική μου άποψη είναι ότι (ποσοστιαία) ο ίδιος αριθμός χρηστών είχε πρόβλημα με το sp2 και τελικά σήμερα το έχουν όλοι (ελπίζω!).

Hunter 85
15-07-08, 08:53
Το συζητάμε γιατί παίζει και να μην την κάνει... Και μετά να ψάχνεται ;)

Φιλε κοιτα απο κάτω! Δεν θα κάνουμε την εξαίρεση κανόνα! Αιντε.... ολοι ενα κόλλημμα κατα της Microsoft


Ας τελειώνει αυτό το θέμα, οι χρήστες με προβλήματα είναι μετρημένοι στα δάχτυλα. Στην απόλυτα χειρότερη περίπτωση, η Microsoft προσφέρει δωρεάν υποστήριξη σε ζητήματα που σχετίζονται με το windows update και ποτέ δεν έχω ακούσει να προτείνουν format. Άλλωστε πάντα υπάρχει η επαναφορά, ώστε ακόμα και αν δεν βρεθεί λύση, να αφαιρεθεί το πρόβλημα.

Ξαναλέω όμως, η συντριπτική πλειοψηφία των χρηστών δεν έχει πρόβλημα. Η προσωπική μου άποψη είναι ότι (ποσοστιαία) ο ίδιος αριθμός χρηστών είχε πρόβλημα με το sp2 και τελικά σήμερα το έχουν όλοι (ελπίζω!).

Κ να προσθέσω οτι προσωπικά ισως να κάνουν λάθη και να τους συμβαίνουν προβληματα!!!
Και εγω σαν χειριστης με τα απολύτως βασικά οταν πήγα να βάλω το Ubuntu έκανα ένα σωρό λαθη απο άγνοια ή βαρεμάρα κυρίως!!

Νικαετός
15-07-08, 10:41
Εμένα πάντως μου ζητάει διαρκώς 4 ΜΒ (ΜΒ όχι GB) extra χώρο για το unistall. Δεν έχει λέει (ενώ έχει 4+ GB το συγκεκριμένο partition)...αφού λοιπόν δεν θέλει να εγκατασταθεί αυτό, δεν θέλω ούτε εγώ LOL !!

marios007
15-07-08, 12:23
Προσωπικά το κατέβασα και το έβαλα μόνος μου και όχι μέσα απο το Windows Update.
3 pc και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα.

Mouse Potato
15-07-08, 14:48
Ας τελειώνει αυτό το θέμα, οι χρήστες με προβλήματα είναι μετρημένοι στα δάχτυλα. Στην απόλυτα χειρότερη περίπτωση, η Microsoft προσφέρει δωρεάν υποστήριξη σε ζητήματα που σχετίζονται με το windows update και ποτέ δεν έχω ακούσει να προτείνουν format. Άλλωστε πάντα υπάρχει η επαναφορά, ώστε ακόμα και αν δεν βρεθεί λύση, να αφαιρεθεί το πρόβλημα.

Ξαναλέω όμως, η συντριπτική πλειοψηφία των χρηστών δεν έχει πρόβλημα. Η προσωπική μου άποψη είναι ότι (ποσοστιαία) ο ίδιος αριθμός χρηστών είχε πρόβλημα με το sp2 και τελικά σήμερα το έχουν όλοι (ελπίζω!).

Μα δεν μίλησε κανείς για format και κανείς δεν μίλησε για ανευθυνότητα της m$. Η πρόληψη είναι η θεραπεία...


Φιλε κοιτα απο κάτω! Δεν θα κάνουμε την εξαίρεση κανόνα! Αιντε.... ολοι ενα κόλλημμα κατα της Microsoft

look above...

Hunter 85
15-07-08, 15:54
Μα δεν μίλησε κανείς για format και κανείς δεν μίλησε για ανευθυνότητα της m$. Η πρόληψη είναι η θεραπεία...



look above...

H πρόληψη είναι θεραπεία αλλά και η υπερβολή μόνο κακό κάνει. Η ιδια η Microsoft δίνει οδηγίες!!
Και ξαναλέω πιστέυω οτι όσοι αντιμετώπισαν προβλήματα πιθανότατα να μην έκαναν ακριβώς οτι προτείνει η εταιρεία!

Ενας γνωστός με πειρατικά Windows απορουσε γιατι δεν ειχε προβλήματα! Τον θυμάμαι όμως να κράζει εμας που τα χαμε αυθεντικά!

Άλλος ενω λεει ξεκάθαρα οτι απενεργοπιηστε το antivirus κατα την λήψη, το ειχε on!!

Προσωπικά επειδη έχω Office 2003 με crack, βλέπω την διαφορά τωρα που θέλω να κάνω update και δεν μπορώ

Mouse Potato
15-07-08, 16:15
H πρόληψη είναι θεραπεία αλλά και η υπερβολή μόνο κακό κάνει. Η ιδια η Microsoft δίνει οδηγίες!!
Και ξαναλέω πιστέυω οτι όσοι αντιμετώπισαν προβλήματα πιθανότατα να μην έκαναν ακριβώς οτι προτείνει η εταιρεία!

Ενας γνωστός με πειρατικά Windows απορουσε γιατι δεν ειχε προβλήματα! Τον θυμάμαι όμως να κράζει εμας που τα χαμε αυθεντικά!

Άλλος ενω λεει ξεκάθαρα οτι απενεργοπιηστε το antivirus κατα την λήψη, το ειχε on!!

Προσωπικά επειδη έχω Office 2003 με crack, βλέπω την διαφορά τωρα που θέλω να κάνω update και δεν μπορώ

Κατ' αρχήν είναι σαφέστατο ότι μιλάμε για χρήστες που έχουν αυθεντικά Windows XP. Κατά δεύτερον πιστεύω πως δίνοντας βάση σε πολύ σημαντικά και απλά βήματα πριν την εγκατάσταση του νέου Service Pack έχουμε καλύψει ένα μεγάλο ποσοστό πιθανής αποτυχίας εγκατάστασής του. Δεν νομίζω να υπερέβαλα λέγοντας στον φίλο gkimona ότι αν δεν το χρειάζεται ας μην μπει στον κόπο να το εγκαταστήσει γιατί υπάρχει η πιθανότητα σφάλματος κι ότι είναι αρκετά σημαντικός ο ελεύθερος χώρος στον σκληρό του. Δύο απλές επισημάνσεις έκανα.

Επίσης αν η εξαίρεση γινόταν κανόνας είμαι σίγουρος πως οι της Microsoft θα το είχαν προβλέψει και θα προσπαθούσαν να το διορθώσουν μέσω του Automatic Update...

Hunter 85
15-07-08, 16:25
Κατ' αρχήν είναι σαφέστατο ότι μιλάμε για χρήστες που έχουν αυθεντικά Windows XP. Κατά δεύτερον πιστεύω πως δίνοντας βάση σε πολύ σημαντικά και απλά βήματα πριν την εγκατάσταση του νέου Service Pack έχουμε καλύψει ένα μεγάλο ποσοστό πιθανής αποτυχίας εγκατάστασής του. Δεν νομίζω να υπερέβαλα λέγοντας στον φίλο gkimona ότι αν δεν το χρειάζεται ας μην μπει στον κόπο να το εγκαταστήσει γιατί υπάρχει η πιθανότητα σφάλματος κι ότι είναι αρκετά σημαντικός ο ελεύθερος χώρος στον σκληρό του. Δύο απλές επισημάνσεις έκανα.

Επίσης αν η εξαίρεση γινόταν κανόνας είμαι σίγουρος πως οι της Microsoft θα το είχαν προβλέψει και θα προσπαθούσαν να το διορθώσουν μέσω του Automatic Update...

Δυστυχως φίλε είμαστε στην Ελλάδα και κάποια πράγματα δεν είναι τόσο σαφη! Οχι οτι έχεις άδικο αλλά.... μην το ψάχνεις!!

Εδω δούλευα σε λογιστικό γραφείο (πρακτική) και είχαμε το ΝΟD crackαρισμένο!
Οταν ειχαμε αρχίσει να σερνόμαστε απο τους ιους, τοτε το αφεντικό κατάλαβε οτι πρέπει να βάλει το χέρι στην τσέπη!!!! ;)

Και μιλαμε για λειτουργικό που είναι πιο ακριβό!!!!!!!! Όλοι κοιτάνε το τσάμπα!!!!!!!!!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.