PDA

Επιστροφή στο Forum : Asus: Λιγότερες οι πωλήσεις Eee Pc από ότι είχε προβλεφθεί



nm96027
10-07-08, 23:57
Παρά την μεγάλη δημοσιότητα που έχει δοθεί, η Asus ανακοίνωσε πως απέτυχε να εκπληρώσει τον στόχο πωλήσεων του μοντέλου Eee Pc για το πρώτο εξάμηνο του 2008. Σύμφωνα με πληροφορίες ο στόχος της εταιρείας ήταν να πουλήσει 2.000.000 Eee Pc αλλά τελικά πούλησε 300.000 λιγότερα.

Η αποτυχία αυτή αποδίδεται σε μια σειρά από αιτίες όπως οι περιορισμένες δυνατότητες του επεξεργαστή Atom ή ακόμα και η ύφεση της παγκόσμιας οικονομίας. Παρόλα αυτά η εταιρεία μένει προσηλωμένη στον στόχο της για ολόκληρο το έτος 2008 που είναι οι πωλήσεις 5.000.000 υπολογιστών. Αυτό σημαίνει πως πρέπει να πουληθούν μέχρι τον Δεκέμβρη άλλα 3.3 εκατομμύρια κομμάτια κάτι που ίσως να μην είναι και τόσο εύκολο αφού ήδη μπαίνουν στην συγκεκριμένη αγορά εταιρείες όπως η Acer, HP, Dell, και η MSI.

Πηγή: TechSpot (http://www.techspot.com/news/30808-Eee-PC-sales-fall-short-of-expectations.html)

manosdoc
11-07-08, 00:14
Πέρασε η μπογιά...
Ερχονται και άλλοι στο UMPC.

golity
11-07-08, 00:48
Ευκαιρία είναι να ρίξουν τις τιμές σε αυτές που έλεγαν πριν κυκλοφορήσουν τα UMPC ;)

inspclouseau
11-07-08, 00:49
λιγο παραδοξο ειναι αυτο. απο την μια δεν επιασαν το στοχο αλλα απο την αλλη δεν μπορουσαν να εξυπηρετησουν την ζητηση...

alexandrozz
11-07-08, 00:49
και πάλι καλά να λες...με 4GB που πας..

pelasgian
11-07-08, 00:52
Η ζήτηση είχε ένα peak (που δεν μπορούσαν να εξυπηρετήσουν μία μικρή περίοδο) αλλά οι πωλήσεις τους ήταν μικρότερες από το συνολικό capacity εξαμήνου. Μόδα ήταν και πέρασε κατά τη γνώμη μου.

Mouse Potato
11-07-08, 00:56
Βγαίνουν ανταγωνιστικά προϊόντα σιγά σιγά... Η εκτίμησή μου είναι πως ο στόχος τους δεν θα επιτευχθεί (πάλι).

pelasgian
11-07-08, 01:03
μπορεί να παίζει και το feedback των χρηστών που είπαν στους φίλους τους: «άσε μάπα το πεπόνι».

kalmi
11-07-08, 01:30
H Asus βρέθηκε συγκυριακά με ένα μονοπωλιακό προιόν και έδωσε την εντύπωση ότι θέλησε να αρμέξει τους καταναλωτές. Αυτό το τεκμηριώνω με τις αρχικές εξαγγελίες για πολύ χαμηλή τιμή ($200) και τον σχεδόν διπλασιασμό. Όμως οι συγχρονοι καταναλωτές δεν είναι ανδράποδα του marketing και αντέδρασαν υπεύθυνα, περιμένοντας και τον ανταγωνισμό να εξισορροπήσει την κατάσταση. Όταν το EeePC δεν είναι πια μονοπώλιο θα δούμε την πραγματική του αξία και την πραγματική του τιμή. Προσωπικά το βλεπω να συμβαίνει στο τέλος του χρόνου.
Οπότε όσοι πιστοί, περιμένετε....

bail77
11-07-08, 01:46
H Asus βρέθηκε συγκυριακά με ένα μονοπωλιακό προιόν και έδωσε την εντύπωση ότι θέλησε να αρμέξει τους καταναλωτές. Αυτό το τεκμηριώνω με τις αρχικές εξαγγελίες για πολύ χαμηλή τιμή ($200) και τον σχεδόν διπλασιασμό. Όμως οι συγχρονοι καταναλωτές δεν είναι ανδράποδα του marketing και αντέδρασαν υπεύθυνα, περιμένοντας και τον ανταγωνισμό να εξισορροπήσει την κατάσταση. Όταν το EeePC δεν είναι πια μονοπώλιο θα δούμε την πραγματική του αξία και την πραγματική του τιμή. Προσωπικά το βλεπω να συμβαίνει στο τέλος του χρόνου.
Οπότε όσοι πιστοί, περιμένετε....

Σωστότατος ! +1 :oneup:

pelasgian
11-07-08, 02:03
Μα, ακόμα και το 7άρι. Θα δώσει άνθρωπος 400 ευρώ για ένα παιχνιδάκι, τη στιγμή που ένα full spec, full blown laptop 12άρι κάνει 500 το φτηνότερο και 700 το αξιοπρεπέστατο;

Mouse Potato
11-07-08, 02:08
Μα, ακόμα και το 7άρι. Θα δώσει άνθρωπος 400 ευρώ για ένα παιχνιδάκι, τη στιγμή που ένα full spec, full blown laptop 12άρι κάνει 500 το φτηνότερο και 700 το αξιοπρεπέστατο;

Ναι όμως δεν έχει SSD :oops:
Πέρα απ' την πλάκα στην περίπτωσή μας, τελικά το μικρό μέγεθος είναι πλεονέκτημα ή μειονέκτημα (μιλώντας πάντα τιμολογιακά);

Προφανώς πιστεύω πως είναι πλεονέκτημα (εξ' ού και η νέα κατηγορία των netbooks). Αυτό με την σειρά του κάνει την 400άρα του eeePC reasonable.

Να συμπληρώσω πως "χώνεται" και η Gigabyte στον χώρο των netbooks

Tigran
11-07-08, 02:16
Η ASUS έκανε το λάθος να ανακοινώσει τα Eee νωρίς και τα έβγαλε πολύ αργά, με αποτέλεσμα ο ανταγωνισμός να αρχίζει να διαφημίζει τα δικά του επερχόμενα μοντέλα. Έτσι οι καταναλωτές αποφάσισαν να περιμένουν υπομονετικά μέχρι να εμφανιστούν όλα τα μοντέλα από όλες τις εταιρίες και μετά να επιλέξουν. Είχε έναν άσσο στο μανίκι η ASUS, που εξαιτίας του κακού μάρκετινγκ δεν κατάφερε να τον αξιοποιήσει καθόλου. Λίγη τσαχπινιά σαν της Apple να είχε, τώρα το Eee θα είχε σαρώσει.

aiolos.01
11-07-08, 03:22
Γιατί πέρασε η μόδα; Το άρθρο για το desktop μιλάει και οχι για το Laptop το οποίο μια χαρά πάει προς το παρόν απο πωλήσεις. Για να μην πω τι γινόταν στην αρχή και τι τιμές είχε πιάσει για λίγο στο ebay. Το desktop δεν έγινε ποτε μόδα, απλά βγήκε βασισμένο πάνω στις καλές πωλήσεις του laptop.
Επίσης όσο δεν έχει h264 decoding στο chipset δεν κάνει για HTPC οπότε χάνει μια βασική χρήση που θα μπορούσε να έχει. Όταν επιτέλους η Intel βγάλει το mobile chipset με h264 decoding θα αξίζει πραγματικά το eee desktop και οι κλώνοι του.

gkimonas
11-07-08, 03:27
Μα ρε παιδιά η όλη επιτυχία που έκανε το eeepc ήταν λόγο της φορητότητας του και μόνο.

Από εκεί και πέρα το να κάνεις κάτι σοβαρό σε μια 7 οθόνη είναι εντελώς λάθος.

Επίσης η Asus έχασε μεγάλο μερίδιο χρηστών την περίοδο που για τους γνωστούς λόγους δεν μπορούσε να προμηθεύσει την αγορά, εκεί ήταν το μελανό σημείο πιστεύω.

Mouse Potato
11-07-08, 03:37
Γιατί πέρασε η μόδα; Το άρθρο για το desktop μιλάει και οχι για το Laptop το οποίο μια χαρά πάει προς το παρόν απο πωλήσεις.

:confused:

Το eeePC το λαπτοπ δεν είναι; :confused:

makisathanos
11-07-08, 08:36
Νομίζω ότι 400€ για ένα gadget είναι πολλά. Στα ίδια χρήματα παίρνεις κανονικό laptop με πλήρες πληκτρολόγιο και σωστή οθόνη. Ειδικά για μας τους μεγαλύτερους μια οθόνη 7΄ είναι μάλλον ... βασανιστήριο.

nm96027
11-07-08, 08:39
Γιατί πέρασε η μόδα; Το άρθρο για το desktop μιλάει και οχι για το Laptop το οποίο μια χαρά πάει προς το παρόν απο πωλήσεις.

Το αρθρο για laptop μιλαει.;)

anon
11-07-08, 09:08
Noμίζω ότι ναι μεν οι 7" ειναι λίγες, αλλά 9 με 10 ειναι τέλειο. Εχω εναν ΙΒΜ με 12" και ειναι κουκλί και πολύ εύχρηστο φαντάσου ναταν λιγο μικρότερο. Το αν μπορεί να κάνει δουλειά με 7 ή 9 ή 10 ίντσες δεν είναι θέμα μεγέθους όσο τι βάζεις μέσα σε αυτό το σύστημα.

Απλά η ASUS βρέθηκε μονωπολιακά στην αγορά, και φούσκωσε τις τιμές, γιαυτό και πολυς κόσμος που εν δυνάμει θα το παιρνε με 200 δολλάρια, έκανε πίσω. Ηδαν και οι άλλες εταιρίες ότι έχει ψωμί η κατηγορία αυτή και πιο μεγάλα κέρδη, με φουσκωμένες τιμές, και βιάστηκαν να ανακοινώσουν και αυτές μηχανήματα, πριν ακόμα βγάλουν, προκειμένου να κρατήσουν πελατεία σε αναμονή, όπως και έγινε. Και εγώ βλέπω ότι θα υπάρξει μεγάλη πελατειακή βάση, που χρειάζεται ένα πολύ ελαφρύ / μικρό και όχι υπερυψηλών απαιτήσεων λαπτοπ αλλά επίσης σε καλή τιμη. Συγνώμη αλλά με 400 ευρώ, δίνω άλλα 100 και παίρνω ένα κανονικό με όλα τα κομφόρ, και ας ειναι μεγαλύτερο και βαρύτερο... Το μικρό μέγεθος και το μικρό βάρος πλέον δεν δικαιολογούν τέτοια διαφορά.

WAntilles
11-07-08, 09:18
Ανούσια-άχρηστη μόδα και τρεντ ήταν το eepc εξαρχής.

Προφανώς δεν θα πουλούσε τελικά όσο ανέμεναν.

crypter
11-07-08, 09:34
δηλαδη να περιμενουμε μια μειωση τιμων στα eeepc εφοσον η asus δεν πουλα τοσα πολλα; :sneer:
:oops:

choutos
11-07-08, 09:42
Το ότι η ASUS δεν πούλησε όσα eeePC 7'' ανέμενε δε σημαίνει ντε και καλά αποτυχία, τουλάχιστον όσον αφορά τον προσανατολισμό της αγοράς προς τα χαμηλού κόστους υπερφορητά. Η λογική ''με άλλα 100 παίρνω αξιοπρεπέστατο 15άρι'' προσωπικά με βρίσκει αντίθετο γιατί στη συγκεκριμένη κατηγορία τα μισά λεφτά είναι η φορητότητα. Αν δεν τρέχεις Autocad, προγράμματα επεξεργασίας video κλπ. τη δουλειά σου την κάνεις μια χαρά με τέτοιο μηχάνημα, ειδικά αν τρέχεις Linux ή ΧΡ γιατί η ΗΡ που έκανε την εξυπνάδα να βάλει Vista σε μηχάνημα με VIA χτίκιασε τον κοσμάκη απ' ότι μαθαίνω (αλλά στην τελική αυτό διορθώνεται). Η τελική κοστολόγηση βέβαια της ASUS ήταν όντως για τα πανηγύρια, 450 ευρώ για ένα 7άρι που είχε ανακοινωθεί αρχικά στα μισά λεφτά φανερώνει λογική αρμέγματος, αλλά δε νομίζω να διαφωνεί κανένας ότι η κίνηση για το eeePC επιχειρηματικά ήταν έξυπνη. Όμως τώρα που μπήκαν και οι υπόλοιποι στο κόλπο και οι τιμές θα πέσουν στα 300-350 για τα basic μοντέλα της κατηγορίας προβλέπω να γίνεται ένας μικρός χαμός. Προσωπικά αν μπορούσα θα έπαιρνα το OLPC του πατριώτη του Negreponte, αλλά το "Give one-Donate one" το μυρίστηκα αργά...

koprodogis
11-07-08, 10:25
Δεν μπορω να καταλαβω γιατι ολοι μιλατε για 400 ευρω? Απο την αρχη η τιμη σε $ ηταν καλη, απλα στην ευρωπη μας εκαναν την αναλογια 1-1 του $ με το ευρο.
Απο μαρτιο κιολας ειχε 300 ευρω με μεταφορικα απο αγγλια το κανονικο το 701.
Οχι επειδη ειμαι κατοχος αλλα αυτο το μικρο μπορει να κανει πολλα και δεν απευθυνεται οπως το μικρο του Negreponte σε παιδια αλλα και σε παιδια.
Το marketing το πλασαρε με φωτο με κοπελες και παιδια αλλα μην τερλαθουμε ειδικα στην ελλαδα κατι γκατζετακιδες και φοιτητες που εχουν μανια το πηραν με τη μια.
Σημερα βρισκεις το 701 απο 230 ευρω και το 900 απο 350 ευρω.
Εδω η wind το πασαρει πλεον με συνδεσεις.
Δε νομιζω οτι εχει πεθανει σαν προιον απλα ποτε και κανεις δεν το διαφημισε, ακομα βλεπω περιεργα βλεματα να το κοιτανε το μικρο μου...
Οσο για το τι μελη γεννεσται μαλλον μεγαλωσαν και δεν βλεπω να τραβαζε και πολυ.Ενα νεο 7αρι πιστευω θα ξαναπουλαγε, ενα 10αρι δεν βρισκω λογο να πουλησει καθοτι δεν ειναι το οδιο λειτουργικο με ενα 12αρι οποτε δεν θα το επελεγα.

21century
11-07-08, 10:40
Σωστά τοποθετήθηκε νωρίτερα ο pelasgian. Τώρα το 701 έχει 299 ευρώ σε ελληνικό ηλεκτρονικό κατάστημα, αλλά παρατηρώ ότι υπάρχουν στις αγγελίες πολλές πωλήσεις απο πρώην κατόχους. Μάλλον όλοι θέλουν όπως και εγώ -γιατι να το κρύψω- το 9άρι ή 10άρι από τους υπόλοιπους κατασκευαστές και καλοβλέπω το msi wind που μου αρέσει πολύ. Απο εκεί και πέρα σημασία έχει ότι εδώ και καιρό δεν κατάφερε να ανταποκριθεί στη ζήτηση ούτε καν να ρίξουν τις τιμές.

lou.nick
11-07-08, 10:50
Όταν βγουν όλα τα 9"-10" θα κοιτάξω και θα αγοράσω σίγουρα. Σε μονοπωλιακές αγορές το χειρότερο πράγμα που μπορείς να κάνεις είναι να αγοράσεις.

sonic
11-07-08, 11:02
Έχει πέσει κρίση στην αγορά αν δεν το έχετε πάρει χαμπάρι. Στην Αγγλία μιλάνε για το λεγόμενο Credit Crunch, ο κόσμος μειώνει δραστικά τα έξοδα του για να ανταπεξέλθει στα έξοδα των δανείων που έχει πάρει, δουλειές χάνονται κλπ.

Αν υπήρχε χρήμα θα τα ξαναλέγαμε.

psolord
11-07-08, 11:14
Δεν με είχε εντυπωσιάση ποτέ το ΕΕΕ. Αν πάρω λάπτοπ, θα πάρω λαπτοπ της προκοπής, με επεξεργαστή διπλοπύρηνο,2GB ram και τσιπάκι γραφικών χωρίς shared ram, κατά προτίμηση κάτι σε rv730,rv710 mobile, αν έχουν βγεί μέχρι τότε που θα πάρω λαπτοπ. Να έχω HD decoding της προκοπής και να παίζω και κάνα παιχνιδάκι άμα λάχει!

Q1/09 το process της TSMC θα πέσει στα 40nm, οπότε θα δούμε θαυμαστά portables του χρόνου.

makisathanos
11-07-08, 11:27
Πάντως προσωπικά και στο laptop μου με 15.4΄οθόνη όταν πρόκειται να γράψω ή να σχεδιάσω χρησιμοποιώ ξεχωριστό πληκτρολόγιο και ποντίκι. Πόσο μάλλον να θελήσω να κάνω το οτιδήποτε με πληκτρολόγιο μινιατούρα. Να θες να κάνεις μια παρουσίαση και να ψάχνεις τα πλήκτρα. Άρα το μόνο που κάνει ένα 7 - 10 ' είναι gadget και δύσκολα θα έκανε για δουλειά, εκτός και αν έχει οθόνη αφής.

choutos
11-07-08, 11:30
Δεν με είχε εντυπωσιάση ποτέ το ΕΕΕ. Αν πάρω λάπτοπ, θα πάρω λαπτοπ της προκοπής, με επεξεργαστή διπλοπύρηνο,2GB ram και τσιπάκι γραφικών χωρίς shared ram, κατά προτίμηση κάτι σε rv730,rv710 mobile, αν έχουν βγεί μέχρι τότε που θα πάρω λαπτοπ. Να έχω HD decoding της προκοπής και να παίζω και κάνα παιχνιδάκι άμα λάχει!

Q1/09 το process της TSMC θα πέσει στα 40nm, οπότε θα δούμε θαυμαστά portables του χρόνου.

Εσύ όμως μιλάς για desktop replacement χαρακτηριστικά που δεν υπάρχουν αυτή τη στιγμή σε κάτι ελαφρύ και λειτουργικό όσον αφορά την απλή χρήση (Internet & Office). Σε αυτό συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, όποιος πάρει κάποιο από τα προαναφερόμενα για βαριά χρήση είναι βέβαιο ότι θα φάει τρελλή πίκρα και θα κλαίει τα λεφτά του. Εγώ όμως και λόγω δουλειάς ξέρω πολύ κόσμο που σε καθημερινή βάση οι μόνες απαιτήσεις που έχει είναι να γράφει κανένα κειμενάκι, να διαβάζει pdf και να σερφάρει και συν τοις άλλοις μετακινείται συχνά, άρα οτιδήποτε πάνω από 10'' δεν βολεύει. Αυτή η κατηγορία καταναλωτών γνώμη μου είναι ότι θα τα δώσει τρία κατοστάρικα για το Acer One π.χ. και μεταξύ αυτών και εγώ αν και το σκέφτομαι για το Acer :hmm: Αν το 2133 ήταν στα 400 θα το τσίμπαγα με κλειστά μάτια απλώς γιατί με βολεύει για τις δουλειές που θέλω να κάνω, χωρίς να περιμένω ότι θα παίζω παιχνίδια ή θα δουλεύω Autocad. Γενικά είναι θέμα αναγκών του καθενός.

Mouse Potato
11-07-08, 11:31
Πάντως προσωπικά και στο laptop μου με 15.4΄οθόνη όταν πρόκειται να γράψω ή να σχεδιάσω χρησιμοποιώ ξεχωριστό πληκτρολόγιο και ποντίκι. Πόσο μάλλον να θελήσω να κάνω το οτιδήποτε με πληκτρολόγιο μινιατούρα. Να θες να κάνεις μια παρουσίαση και να ψάχνεις τα πλήκτρα. Άρα το μόνο που κάνει ένα 7 - 10 ' είναι gadget και δύσκολα θα έκανε για δουλειά, εκτός και αν έχει οθόνη αφής.

Μετά πάμε σε κάτι τέτοιο (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=217579) το οποίο ξεφεύγει. Ας ωριμάσει καλύτερα το πράγμα και μετά είναι φρόνιμο να κάνουμε τις όποιες κινήσεις... :cool:

sataNik
11-07-08, 12:11
Άντε να βάζουν λουκέτο μια μια οι παλιοεταιρίες να ανασάνουμε. Αλλά θα μου πεις αν δεν φτάσει ο κόμπος στο χτένι δε στροφάρουμε. Η κρίση στην αγορά που ανφέρθηκε είναι ότι καλύτερο και μεταφράζεται σε αντισώματα των ατόμων στην καταναλωτική προπαγάνδα ή έστω σε ανέχεια-χρέη. Άντε να γκρεμίζεται σιγά σιγά ο ψευτοπολιτισμός μας να χτίσουμε κάτι πιο αληθινό...

otheitis
11-07-08, 13:15
Το άσους το αγόρασα από την ρουμανια τον φεβρουάριο ακριβώς 301 euro.Τιμή πολύ χαμηλότερη από το pocket pc που το είχα πάρει 510 euro με μικρότερο επεξεργαστή,μνήμη,οθόνη.Αν στην ελλάδα βρεθήκανε πάλι οι γνωστοί μάγκες να το πουλάνε 400-500 euro είναι άλλο πρόβλημα.Με το eeepc μπορώ να κάνω πολύ περισσότερα πράγματα από ότι σε ένα pocket pc.Μην ξεχνάμε ότι βγήκε σαν μια super φορητή συσκευή και όχι για αντικατάσταση του dekstop υπολογιστού όπως πιστεύουν μερικοί.

waste
11-07-08, 15:18
αρχικά 2.700.000 κόμματια πουλημένα δεν είναι λίγα, ούτε δείχνουν μια μόδα που περασε. Ειδικά εάν αναλογιστείς πως για μεγάλο διαστημα δεν είχε επαρκή τροφοδοσία στην αγορά.

δεύτερον 400ευρώ έκανε το eeePC701 μόνο στην ελλάδα πριν το φέρει η αντιπροσωπία (και αφού το έφερε. Σε όλη την ευρώπη έκανε 300 (και στην αγγλία μετά την πτώση της λίρας 270). Και ναι μεν η Asus μονοπωλιακά έβγαλε πολύ χρήμα στριμώχνοντας την αγορά, αλλά ας μην ξεχνάμε πως κανείς δεν πρόσφερε κάτι αντίστοιχο στην αγορά μέχρι να τολμήσει. Τα υπόλοιπα UMPC κόστιζαν από 1000 ευρώ και πάνω για να μη μιλήσω για τίποτα Sony με δυομιση χιλιάρικα και πέσουν επάνω μου τα fanboys και με γδάρουν.

Μέχρι τα χριστούγεννα ελπίζουμε πως θα έχουμε πια μπόλικα ανταγωνιστικά UMPC σε καλύτερες τιμές (βάλτε και την ύφεση, κάτι πρέπει να τα κάνουν τα μηχανήματα) και με πολύ καλύτερα χαρακτηριστικά. Αυτή τη στιγμή είναι χαζό να αγοράσεις eee και να μην περιμένεις να μπουν και οι υπόλοιποι στην αγορά. Αλλά ως φορητή συσκευή το UMPC είναι ασυναγώνιστο και αφήστε τους άλλους να παλεύουν μετα pda και τον wantilles να κουβαλα 4κιλα λαπτοπ (λολ, πρέπει να κάνει και μπράτσα το παιδί να τη χώνει σε διάφορα φασισταριά που έχει άχτι:rofl:)


ΥΓ και ο ΑΤΟΜ θα έχει νόημα μόνο όταν αποκτήσει ένα εξίσου μη ενεργοβόρο chipset. Διότι αυτή τη στιγμή καταναλώνει παραπάνω από τους P3 τους οποιους ανταγωνιζεται σε επιδόσεις.

sataNik
11-07-08, 19:08
Ο Isaiah είναι όλα τα λεφτά, καταναλώνει όσο ο άτομ και ανταγωνίζεται τους core και τους celeron.

A_gamer
11-07-08, 23:03
Ο Isaiah είναι όλα τα λεφτά, καταναλώνει όσο ο άτομ και ανταγωνίζεται τους core και τους celeron.

Να μαντέψω: VIA;

Mouse Potato
11-07-08, 23:07
Να μαντέψω: VIA;

That's right :oneup:

waste
11-07-08, 23:09
κι εγω VIA μυρίζομαι από το όνομα και από τις διαφημιζόμενες επιδόσεις. Και μακάρι να είναι έτσι τα πράγματα γιατί η VIA πολλά χρόνια μας υπόσχεται κάποιες έστω αξιοπρεπείς επιδόσεις, αλλά φαίνεται το κακό παρελθόν (cyrix) θα σε κυνηγά για πάντα.

Παντως για να τα λεμε όλα η VIA στον τομέα της διαχείρισης ενέργειας έχει πολύ καλύτερο πακέτο από την intel .

Εχουμε ημερομηνίες για το σύστημα?

michael92
11-07-08, 23:51
Eγώ πιστεύω ότι για αυτά που προσφέρει είναι ακριβό. Πλέον τον περισσότερο κόσμο τον νοιάζει η επίδοση και όχι η φορητότητα εκτός από συγκεκριμένες κατηγορίες όπως δουλειά, ταξίδια κλπ.

waste
12-07-08, 08:07
η εμπειρία μου θα διαφωνίσει μαζί σου. Τον κόσμο που ξέρω εγώ τουλάχιστον τον νοιάζει να κάνει τη δουλειά του. Και η δουλειά του συνήθως περιλαμβάνει εργασίες που κι ένας p3@1000 μπορεί να κάνει ικανοποιητικά. Σκασίλα τους λοιπόν εάν τους πεις πως εχει τάδε επεξεργαστή ή δείνα διπύρηνο. Ενω εάν τους πεις ζυγίζει μόλις ένα κιλό, εντυπωσιάζονται και λογικό είναι...

κανεις δεν προτεινε το eee ως κύριο λαπτοπ (αν και με μια μεγάλη οθόνη και κανινικό πληκτρολόγιο το χρησιμοοιείς και ως τέτοιο). Το eee υπάρχει για να το έχεις πάντα μαζί σου χωρίς να χρειάζεται να κουβαλάς την άρτα και τα γιάννενα.

Και να επιμείνω. Μέχρι Πριν 2 χρόνια πληρώναμε 2 χιλιάρικα για να πάρουμε centrino 1200ΜΗz με 512RAM και 80GB σκληρό και 1300 γραμμάρια με 10.5οθόνη. Από τον οκτώβρη θα μπορούμε να πάρουμε το ίδιο με 450 ευρώ. Για εμένα και για τον κόσμο που δουλεύω μαζί του αυτό είναι μια πολύ θετική εξέλιξη.

Και για να πάρουμε και διαφορετικά την υποτιθέμενη αποτυχία των UMPC. Σε 3 μήνες η Apple πούλησε 1 εκ. iphones. , σε επτά μήνες η ASUS πούλησε 2.700.000 eee δυστυχώς για εμάς με καλό περιθώριο κέρδους. (για το περιθώριο κέρδους της Apple δεν συζητάμε είναι πάντα καλό)...

michael92 καταλαβαίνω πως με 300 ευρώ αγοράζεις ένα πολύ καλύτερο desktop (χωρίς οθόνη) και φυσικά συμφωνώ μαζί σου πως οι επιδόσεις του θα είναι η μέρα με τη νύχτα, αλλά το ζήτημα είναι πως όταν σε ενδιαφέρει η φορητότητα το eee ακόμα δεν έχει αντίπαλο δυστυχώς (ελπίζουμε σύντομα).

Patentman
12-07-08, 09:00
Μοδα (gadget) ηταν και περασε.

Ο καταναλωτης πλεον αφου δεν θα μπορει να εχει το gadget του λογω οτι στην αγορα θα υπαρχουν πολλα διαφορετικα προϊοντα τοτε θα στραφει ειτε σε πραγματικα φορητους με 12" οθονη και οχι αστειοτητες των 7" ή 8 ή 9 ή 10, ή δεν θα αγορασει καθολου, μιας και οι περισσοτεροι που αγορασαν το gadget αυτο στην ουσια δεν χρειαζονται φορητο υπολογιστη.

Οσο για οσους το αγοραζαν λογω κοστους, υπαρχουν και φορητοι με 400 ευρω και στα 530 με 580 στις 12.1" και 1.8 κιλα βαρος.

Μακαρι να βγαλουν φθηνους με 12.1" οθονη, με οτι επεξεργαστη να`ναι. Τα αλλα ειναι γκατζετακια.

anon
12-07-08, 09:42
προσωπικά δεν πιστεύω ότι gadget ήταν και πέρασε. Εαν υπάρχουν διαθεσιμα φορητά στις 10" (γιατί 7 είναι λίγο), σούπερ μικρά και ελαφρά, και το κυριότερο σε καλή τιμή, το 50% τουλάχιστον των χρηστών που παίρνουν σήμερα λαπτοπ και που το παίρνουν για λόγους φορητότητας γιατί έχουν ήδη άλλο επιτραπέζιο ή δεν χρειάζονται την σούπερ υπολογιστική ισχύ, θα το πάρουν. Στην δουλειά μου όσοι είχαν λαπτοπ, και έβλεπαν το 12" ΙΒΜ το χαλβάδιαζαν για έναν και μόνο λόγο, ότι είναι σούπερ ελαφρό και αρκετά μικρό, ώστε να το έχεις πάντα μαζί σου χωρίς να κουβαλάς τις τεράστιες τσάντες κλπ κλπ...

sonic
12-07-08, 10:26
Όχι μόνο αυτό, αλλά σκεφτείτε και όλες τις εταιρίες που δίνουν στους πωλητές τους λαπτοπ! Εκεί που έπρεπε να κουβαλάνε ένα 15" γκοτζίλα που κάνει +1000 ευρώ τώρα θα έχουν ένα φτηνό και πανάλαφρο λαπτοπ.

Δεν είναι τυχαίο που η Σονυ είχε αντίστοιχο με +2000 ευρό, η αγορά υπήρχε και θα υπάρχει, απλά οι δυνατότητες υλισμικού/λογισμικού δεν ήταν εκεί ακόμα για να βγει προϊόν σε λογική τιμή.

waste
12-07-08, 10:41
η αγορά υπήρχε αλλά ήταν μικρή. Τα υλικά μέσα πάλι υπήρχαν. Οι centrino 1200 ULV κυκλοφορούν πολλά πολλά χρόνια. Αλλά καθώς ο κόσμος δεν είχε συνειδητοποιησει πως μπορεί να κάνει τη δουλειά του και με λιγότερα, οι λύσεις παρέμεναν για λίγους και ήταν ακριβές. Η toshiba, η siemens και η Sony βγάζουν πολλά χρόνια μικρά φορητά σε υπέρογκες τιμές.

Έπρεπε να βρεθεί καποιος εκτός αγοράς όπως η Asus για να σπάσει το ωραίο καρτελάκι. Και μόλις συναίβη αυτό όλοι έσπευσαν να ανακοινώσουν δικά τους μηχανήματα αποδεικνύοντας πως τα μέσα υπήρχαν και παραυπήρχαν...

Ας δούμε όμως τι θα μας προσφέρουν μέχρι τα χριστούγεννα και σε τι τιμές. Anon η 7αρα οθόνη του eee είναι πραγματικά μικρή αλλά 8 μήνες τώρα μου έχει λύσει τα χέρια όπως κανένα PDA δεν τα κατάφερε ποτέ.

σίγουρα ένα κομμάτι της αγοράς θα είναι impulse buying εαν συνεχίσουν να υπάρχουν τιμές των 200-300ευρώ, αλλά νομίζω εφτασε η ώρα να γίνουν οι εταιρίες επεξεργαστών λίγο αδιάφορες στο mainstream κοινό, που ποτέ δεν χρειαζόταν αλλά πάντα αγόραζε τον μεσαίο καλό p4.

Για να κάνω μια ισως αποτυχημένη σύγκριση. Είναι σαν να σου πουλάνε τόσα χρόνια golf που είναι αδιαμφισβήτητα καλό αμάξι, αλλά τελικά εσύ να βλέπεις ότι μπορείς να κάνεις την ίδια δουλειά και με ένα Yaris στη μισή τιμή.

bond
12-07-08, 12:22
Οι περισσοτεροι συγκρινετε μήλα με πορτοκάλια. Προφανως μια συσκευή με 7" οθόνη δεν προοριζεται για desktop replacement. Ακομη και με 15" (και wide οχι 4:3) ειναι πλεον κουραστικά τα notebook οταν εχεις συνηθισει στις 2x19"+ των desktop. Και οποιον τον ενδιαφερουν παιχνιδια σε φορητο, με κατω απο 1000€, δεν βρισκει τιποτα αξιοπρεπες. Σταθμιζεις τις αναγκες σου και επιλέγεις. Για εμενα η ιδανική επιλογή ήταν ενα S60 κινητο, ενα PDA 4" και ενα notebook 15,4". Αναλογα με το που παω, τι θέλω να κανω και ποσο βαρος θελω να κουβάλαω παιρνω αυτά που θέλω. Δεν θα μπορουσα να κανω το ίδιο απλα με ενα 12" notebook. Ειναι θεμα αναγκών και χρήσης.

anon
12-07-08, 16:43
Είπαμε ο φορητός είτε στις 15 είτε στις 10 βασικά έχει τον ίδιο στόχο. Σερφάρισμα και γενικά ιντερνετ, εφαρμογές γραφείου, τίποτα απλά παιχνιδάκια όχι τίποτα βαρύ 3D, και multimedia (cd/dvd player κλπ). Εννοείται ότι ως φορητός η διασυνδεσιμότητα είναι υψίστης σημασίας, γιαυτό στάνταρτ μοντεμ dialup, ethernet, wifi, bluetooth και τελευταία και wimax και 3G ενσωματωμένα κατευθείαν επάνω στο λαπτοπ. Οτι χρειαστείς, χωρίς έξτρα κάρτες κλπ. Εαν θές και παιχνίδια σοβαρά, και ισχυρή επεξεργαστική ισχύ, δηλαδή ουσιαστικά ένα portable desktop, υπάρχουν και αυτά, κάτι γομάρια απο 17wide και πάνω... Σίγουρα πάντως είμαστε πολύ καλύτερα απο την εποχή του Osborne 1 (http://en.wikipedia.org/wiki/Osborne_1) :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.