PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με ολες τις σελιδες msn



gihal
11-07-08, 01:47
ενα περιεργο πραμα... απο το μεσημερι ξαφνικα κανει logout απο το messenger δεν μπορεσε να ξαναμπει ποτε, και απο κει και υστερα δεν μπαινει σε καμια σελιδα της microsoft ουτε updates κανει ουτε τιποτα. Εκλεισα firewall, antivirus τα παντα ολα αλλα και παλι το ιδιο. Ολες οι αλλες σελιδες και το downloading παιζει μια χαρα.

Καμια ιδεα???

apostol70
11-07-08, 11:57
Δοκίμασε να βάλεις στο dns τους opendns (http://www.opendns.com/)

Borg74
11-07-08, 13:51
φίλε gihal και εγώ έχω εδώ και 15 περίπου μέρες το ίδιο πρόβλημα....

μήπως έχεις router Cisco ???

gihal
11-07-08, 14:34
φιλε μου US Robotics εχω, λες να φταινε τα router μας? οσο για το opendns το εχω δοκιμασει και αυτο οπως επισης και 3 διαφορετικα κομπιουτερ με διαφορετικα setups.

Borg74
11-07-08, 14:43
Δεν ξέρω τι φταίει γιατί μόλις βάλω ένα ZYXEL που είχα παλιά παίζει κανονικά, ενώ με το Cisco πάλι τα ίδια κολλήματα.

Δεν είναι θέμα access lists ή firewall...etc...θέλω να δοκιμάσω κάποια πράγματα ακόμα με firmware upgrade ή downgrade στο Cisco αλλά καλοκαίρι είναι δεν έχω και πολύ χρόνο να ασχοληθώ.

Αν κάποιος γνωρίζει κάτι ας μας πει :hmm:

Zer0c00L
11-07-08, 14:47
να πω κατι ισως ειναι "χαζο" μην βαρατε χεχεχε.

εχετε την τελευταια εκδοση του MSN?
μηπως εχετε "μη νομιμα windows" και κατεβασε κατι απο το update? και μπλοκαρει?
μηπως φταιει το firewall που εχετε?

αλλιως πιστευω καποια ρυθμιση στα ρουτερ ειναι.

Borg74
11-07-08, 14:52
Όχι όλα είναι νόμιμα....

το πρόβλημα είναι κουφό, φαντάσου ότι δεν μπαίνω και στην σελίδα στο plaisio.

Κάποιο bug είναι κάπου....θα το βρώ που θα πάει.

nefilim
11-07-08, 15:01
Είχα και εγώ και το ίδιο πρόβλημα, μετά από πολυυυύ ψάξιμο ,η λύση που βρήκα --και μου δούλεψε-- είναι η εξής : http://forums.whirlpool.net.au/forum-replies-archive.cfm/587333.html .Δηλαδή πρέπει να κατεβάσουμε το ΜΤU της κάρτας δικτύου του η/υ απο 1500 σε 1492.Αυτό γίνεται με την εφαρμογή dr.tcp http://www.dslreports.com/drtcp , στο πεδίο adapter settings επιλέγουμε την κάρτα δικτύου που χρησιμοποιούμε,στο πεδίο MTU βάζουμε 1492, αποθηκεύουμε κάνουμε επανεκίνηση και θα παίξει !!!!:oneup: Για περισότερες πληροφορίες περί MTU http://www.dslreports.com/tweaks/MTU

Borg74
11-07-08, 21:25
nefilim είχες δίκιο :respekt:

Άλλαξα το mtu size στον router σε 1452 και έπαιξαν όλα!!!

thanx dude:oneup:

parism_s
11-07-08, 21:31
Και εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα εδώ και καμιά 30ριά μέρες, σε ιστοσελίδες της microsoft του πλαίσιο και άλλες που δεν θυμάμαι. Πιο παλιά όλα λειτουργούσαν εντάξει.
Επίσης έχω tellas zisto, USrobotics 9108 και το πρόβλημα παρουσιάζεται και σε inux και σε winXP.
Χωρίς να ξέρω και πολλά από δίκτυα και mtu, υποθέτω ότι κάποιο πρόβλημα θα έχει η ίδια η tellas αφού στον ίδιο υπολογιστή οι συγκεκριμένες ιστοσελίδες άνοιξαν κανονικά όταν μπήκα μέσω vpn του Πολυτεχνείου (και προφανώς με ip του Πολυτεχνείου).
Αλλαγή των DNS της tellas σε openDNS δεν έφερε κανένα αποτέλεσμα. Επίσης αλλαγή του MTU του router από 1500 σε 1492 δεν έφερε αποτέλεσμα.
Τελικά το πρόβλημα κατάφερα μόλις τώρα να το λύσω αλλάζοντας το MTU της κάρτας δικτύου από το default (και σε linux και win 1500) σε 1492.

Πληροφοριακά στο linux το MTU ρυθμίζεται ως εξής:
Σε terminal δίνουμε ως root την εντολή

# ifconfig eth0 mtu 1492

όπου στη θέση του eth0 βάζουμε το interface που θέλουμε να ρυθμίσουμε (δίνοντας ifconfig -a μας δείχνει πληροφορίες για όλα τα network interfaces που υπάρχουν στον υπολογιστή)

Mpekropethamenos
12-07-08, 19:56
Αν είναι δυνατον, το ίδιο ακριβώς πρόβλημα έιχα (το πρόσεξα σήμερα) και μόλις άλλαξα το mtu στο router όλα έπαιξαν.

εκτός του ότι πρέπει να πω πως είναι τραγικά λάθη αυτά για έναν ISP που διαφημίζεται για τέλειος, απο επαγγελματική περιέργει και μόνο, υπάρχει κάποιος που μπορεί να μας εξηγήσει περι τίνος πρόκειται?

edit:
ούπς, μόλις είδα πως υπάρχει λινκ πιο πάνω στο thread

edit2:
ξεχάστηκα και τα έγραψα σε greeklish μουχαχα

gihal
13-07-08, 23:48
ναι παιδια και εγω αλλαξα ΜΤU και επαιξε, τραγικο για την τελλας..... τι να πω...

@ ADSLgr.com All rights reserved.