PDA

Επιστροφή στο Forum : Ιδιόκτητο Δίκτυο Tellas στον Πύργο Ηλείας



JackDaniels
11-07-08, 09:10
Από Πέμπτη 10/7 ξεκίνησαν οι πρώτες ενεργοποιήσεις στο ιδιόκτητο δίκτυο της Tellas στον Πύργο Ηλείας και έχω την δυστυχία να είμαι από τους πρώτους που γεύτηκαν αυτήν την λύπη!

Κλειδώνω σε download περίπου 6 mbps - δεν περίμενα και παραπάνω λόγω απόστασης - και περίπου 500 kbps σε upload. Αυτά τα βλέπω από τις ρυθμίσεις του ρούτερ. Ωστόσο όμως δεν κατάφερα να δοκιμάσω πλοήγηση και πραγματικό download καθώς η σύνδεση μου είναι off από χτες το πρωί! Μάλιστα από σήμερα είναι κ το τηλ off!!!

Από το τεχνικό τμήμα μου είπαν ότι αυτό οφείλεται στο οτι δεν έχει ενεργοποιηθεί πλήρως η μεταφορά μου κ γι αυτό συμβαίνει αυτό. Οπότε έχω την διάθεση να περιμένω λίγο ακόμα να δω πως θα πάει το πράγμα!!!

Ελπίζω σύντομα τα πράγματα να καλυτερέψουν....

airis
11-07-08, 09:44
Φίλε τα ίδια αντιμετωπίζουμε και εμείς και μάλιστα από χτες το πρωί. Δεν μπορούμε να δεχτούμε κλήσεις και επειδή έχουμε μαγαζί καταλαβαίνεις τι πρόβλημα έχουμε. Ευτυχώς που υπάρχουν και τα κινητά. Αλήθεια υπάρχει σωτηρία; Κι αλήθεια μπορώ να διακόψω τις διαδικασίες; Μόνο μια υπογραφή έχω βάλλει. Δεν έχω παραλάβει τίποτα ούτε έχω δώσει ακόμη πιστωτική.

JackDaniels
11-07-08, 10:09
Προς το παρόν ας κάνουμε λίγο υπομονή. Δεν ξέρω αν αξίζει να τρέχεις για διακοπές κτλ. Δηλαδή πες πως διακόπτεις μετά δεν θα έχεις κ άλλη διακοπή μέχρι να ενταχθείς σε άλλον παρόχο;

Για να περιμένουμε λίγο. Θεωρώ την Tellas μια από τις πιο αξιόπιστες εταιρείες και γι αυτό την επέλεξα. Υπομονή λίγο...

JackDaniels
15-07-08, 09:59
Από χτες το απόγευμα έχω κανονικά τηλέφωνο, δεν συμβαίνει όμως το ίδιο και με το Internet. Θέλω να ελπίζω όμως ότι βρισκόμαστε σε καλο δρόμο....

airis
16-07-08, 08:49
Πολύ αισιόδοξο σε βρίσκω....Ναι τα τηλέφωνα έφτιαξαν. Με το internet όμως τι γίνεται; Ή μήπως είμαι πολύ γκρινιάρα;

johnlotos
16-07-08, 09:22
Ελπίζω να γίνει κάτι σήμερα, γιατί αρχίζει και με εκνευρίζει η κατάσταση.Ασε που τώρα δεν απάντανε και στο τηλέφωνο (η TELLAS) λόγω αναβάθμισης λέει....:down:

JackDaniels
16-07-08, 09:44
Θα φτιάξουν όλα. Μην ξεχνάτε ότι θέλει και κάποιο χρόνο ώστε οι γραμμές να μεταφερθούν αλλά και να τεσταριστεί ότι όλα θα δουλεύουν μια χαρά.

JackDaniels
18-07-08, 13:11
Όπως μου είπαν από το κέντρο εξυπηρέτησης πελατών η μετάβαση στο ιδιόκτητο ολοκληρώθηκε ωστόσο στην δική μου περίπτωση συνεχίζεται να υπάρχει βλάβη καθώς αρνείται να πάρει IP όταν πατώ connect. Το έχω δηλώσει ως βλάβη οπότε αναμένουμε!

JackDaniels
21-07-08, 12:19
Σε τελευταία επικοινωνία μου ανέφεραν ότι υπάρχει γενικό πρόβλημα στην ενεργοποίηση νέων πελατών. Υπολογίζουν ότι από σήμερα η κατάσταση θα ομαλοποιείται...

johnlotos
22-07-08, 08:50
Εγώ τους πήρα χτές ,τους έβρισα και τους είπα ότι δεν θα πληρώσω λογαριασμό αφού δεν μου παρείχαν υπηρεσίες όπως και ότι εάν μέχρι την Τετάρτη δεν λύσουν το πρόβλημα να προβούν στη διακοπή του συμβολαίου με δικιά τους υπαιτιότητα. Το αποτέλεσμα.... μετά από μια ώρα με πήραν τηλέφωνο να μου πούν ότι, οριστικά σήμερα το πρωί θα λειτουργήσει η σύνδεση.
Εν αναμονή λοιπόν όπου το μεσημέρι θα πάω σπίτι να δοκιμάσω..

JackDaniels
22-07-08, 10:14
Δέχθηκα τηλ και εγώ!. Μου ανέφεραν ότι έως αύριο το πρωί θα λειτουργεί η σύνδεση. Για να δούμε....

johnlotos
29-07-08, 09:05
έχει καποιος συνδεθεί στον Πύργο; γιατι εγω ακόμα τίποτα..:down:

akkiiss55
29-07-08, 16:30
Από Πέμπτη 10/7 ξεκίνησαν οι πρώτες ενεργοποιήσεις στο ιδιόκτητο δίκτυο της Tellas στον Πύργο Ηλείας και έχω την δυστυχία να είμαι από τους πρώτους που γεύτηκαν αυτήν την λύπη!

Κλειδώνω σε download περίπου 6 mbps - δεν περίμενα και παραπάνω λόγω απόστασης - και περίπου 500 kbps σε upload. Αυτά τα βλέπω από τις ρυθμίσεις του ρούτερ. Ωστόσο όμως δεν κατάφερα να δοκιμάσω πλοήγηση και πραγματικό download καθώς η σύνδεση μου είναι off από χτες το πρωί! Μάλιστα από σήμερα είναι κ το τηλ off!!!

Από το τεχνικό τμήμα μου είπαν ότι αυτό οφείλεται στο οτι δεν έχει ενεργοποιηθεί πλήρως η μεταφορά μου κ γι αυτό συμβαίνει αυτό. Οπότε έχω την διάθεση να περιμένω λίγο ακόμα να δω πως θα πάει το πράγμα!!!

Ελπίζω σύντομα τα πράγματα να καλυτερέψουν....
Παιδια.ενημερωση μεσα απο ατομο που δουλευει στν τελλας οτι στν πυργο ηλειας δν υπαρχει σημερα ΙΡ

johnlotos
30-07-08, 08:18
Κανείς δεν ξέρει πότε θα έχει IP.
ούτε η ίδια η TELLAS. Τους έστειλα email και αφού τους ξέχεσα με πήραν τηλέφωνο από το τμήμα παραπόνων της εταιρείας και μου είπαν ότι η εταιρεία δεν έχει χρονοδιάγραμμα για το πότε θα λειτουργήσουν οι συνδέσεις στον Πύργο:down:. Μιλάμε για φοβερή εταιρεία:lol: κάνει αναβάθμιση και δεν έχει φροντίσει ώστε να εξασφαλίσει τους πελάτες της :hmm: ας μίσθωνε γραμμές από άλλη εταιρεία μέχρι να τελειώσει την αναβάθμιση, αυτό δεν το είχαν σκεφτεί; ή τους επεφτε ακριβά;
Οσοι σκέφτεστε για tellas στον Πύργο για ξανασκεφτείτετο...:hmm:

JackDaniels
31-07-08, 08:52
Από χτες μπαίνοντας με zisto/zisto συνδέομαι κανονικά, όχι όμως και όταν μπαίνω με τα δικά μου username/password. Από ότι μου είπαν θα διορθωθεί κ αυτό σύντομα.... ελπίζω....

lewton
07-08-08, 15:37
JackDaniels αν βάλεις το τηλέφωνό σου στον wizard κάλυψης στο tellas.gr σου εμφανίζει κάλυψη;

JackDaniels
08-08-08, 07:55
Αναφέρει ότι "Το Tellas Double Play θα είναι σύντομα διαθέσιμο στην περιοχή σας." αλλά όμως έχει ήδη έρθει.

JackDaniels
28-08-08, 10:06
Επιτέλους ύστερα από 40 μέρες περίπου η σύνδεση δουλεύει κανονικά!!! Πλεον είμαι και τυπικά στο ιδιόκτητο δίκτυο της Tellas!

Άλλοι συνδρομητές έχουν ήδη ενεργοποιηθεί;

rafm
08-10-08, 01:26
Φίλοι από Πύργο, για πέστε πως πάει τώρα το zisto στον Πύργο....Σκέφτομαι κι εγώ το douple play ή μήπως να μην προχωρήσω στις υπογραφές;

testakross
08-10-08, 14:26
ναι για πείτε καποιος πως παει τωρα η Τελλας στο Πθτγο γιατι σκεφτομαι και εγω να βαλω....

JackDaniels
08-10-08, 16:24
Αν και δεν βρίσκομαι στο κέντρο της πόλης - πράγμα δηλ που σημαίνει ότι ίσως δεν είμαι κ η πιο αντιπροσωπευτική περίπτωση - δεν αντιμετωπίζω πλέον προβλήματα. Λόγω απόστασης συγχρονίζω γύρω στα 5-8 mbps με πολύ καλές ταχύτητες.

JackDaniels
03-01-09, 19:13
Ίσως μέχρι τώρα ήμασταν από τις λίγες περιοχές όπου το δίκτυο δεν είχε πρόβλημα. Μα αυτό σίγουρα είναι άδικο θα σκέφτηκαν οι τεχνικοί της Tellas. Έτσι από σήμερα το απόγευμα κατέφθασαν και στην πόλη μας οι ευρυζωνικές ταχύτητες της τάξεως έως 24kbs/sec.

To browsing είναι απελπιστικά αργό. Πάω στην κουζίνα, φτιάχνω καφέ και έρχομαι και ακόμα φορτώνει!!! Ενώ φυσικά η σκέψη να δεις κανα βιντεακι στο γιουτουμπ είναι από μόνη της αστεία.

Έχοντας διαβάσει τα προβλήματα που υπήρχαν σε άλλες περιοχές θεωρούσα απλώς θέμα χρόνου να εμφανιστούν και εδώ. Ας ελπίσουμε στην συντομότερη δυνατή επίλυση τους.

BARKOULETOS
17-12-09, 19:42
Μια πραγματικα περιεργη καταχωρηση ειδα χτες σε τοπικη εφημεριδα της Ηλειας:

http://img514.imageshack.us/img514/5277/wind3.jpg

H Wind ολοκληρωσε! ιδιοκτητο δικτυο οπτικων ινων! και ολο οι κατοικοι του νομου μας! εχουν σταθερη τηλεφωνια και ιντερνετ...

Παντως εβαλα διαθεσιμοτητα στην σελιδα της εταιριας το νουμερο στο χωριο μου (Υπαρχει adsl και κομβος ΟΤΕ) αλλα δεν μου βγαζει διαθεσιμοτητα, τοτε τι μουφα διαφημιση ειναι αυτη!!!

hypatia
17-12-09, 21:29
Μια πραγματικα περιεργη καταχωρηση ειδα χτες σε τοπικη εφημεριδα της Ηλειας:

http://img514.imageshack.us/img514/5277/wind3.jpg

H Wind ολοκληρωσε! ιδιοκτητο δικτυο οπτικων ινων! και ολο οι κατοικοι του νομου μας! εχουν σταθερη τηλεφωνια και ιντερνετ...

Παντως εβαλα διαθεσιμοτητα στην σελιδα της εταιριας το νουμερο στο χωριο μου (Υπαρχει adsl και κομβος ΟΤΕ) αλλα δεν μου βγαζει διαθεσιμοτητα, τοτε τι μουφα διαφημιση ειναι αυτη!!!

Δυστυχώς, καμία εταιρεία δεν ασχολείται με τα χωριά (ούτε ο ΟΤΕ δίνει adsl στα περισσότερα). Μια βόλτα από το πιο κοντινό κατάστημα της wind (είναι πιο υπεύθυνοι και αξιόπιστοι από τους εξωτερικούς συνεργάτες που μας ζαλίζουν τηλεφωνικά) θα σου έλυνε κάποιες απορίες σίγουρα.
Η Tellas ως ανάδοχος του έργου ευρυζωνικής πρόσβασης στην Πελοπόννησο πέρασε οπτικές ίνες (http://www.tellas.gr/default.asp?siteID=1&pageid=268&langid=1) και φαίνεται να δουλεύει καλά (στην πόλη μου τουλάχιστον σερφάρουμε επιτέλους με μεγάλη ταχύτητα). Ανεβάζω ένα screenshot από τον Free Download Manager:

takiskgr
17-12-09, 21:49
Πατριωτάκια εύχομαι τα πράγματα στην περιοχή να φτιάξουν αν και δεν το πιστεύω.
Εναν ολόκληρο χρόνο ταλαιπωρήθηκα, ακρη δεν βγήκε ποτε.
Μέχρι που άλλαξα πάροχο και ησύχασα.

Καλές ταχύτητες στις συνδέσεις σας :)

BARKOULETOS
18-12-09, 02:27
Εγω ενα πραγμα καυτηριαζω, καλες ταχυτητες σε ολους τους κατοικους σε ολες τις περιοχες της Ηλειας!!!

Πιο το νοημα αυτης της διαφημησης αφου, ολοι οι λογικοι καταναλωτες και οι εχοντες την στοιχειωδη γνωση ιντερνετ, ξερουν οτι δεν ειναι αληθεια?

@ ADSLgr.com All rights reserved.