PDA

Επιστροφή στο Forum : Αδυναμία αναγνώρισης σκληρού Seagate Barracuda 7200.11



zavarakatranemia
11-07-08, 15:55
Χαίρετε,
μόλις εγκατέστησα έναν σκληρό δίσκο Seagate Barracuda 7200.11 500GB (ST3500320AS), αλλά μου προέκυψε πρόβλημα με την αναγνώριση του από τα BIOS και τα Windows.
Συγκεκριμένα τα bios στην εκκίνηση δίνουν το μήνυμα 4th primary master hard disk error. press f1 to continue.
Επίσης, ο σκληρός μέσα στα BIOS και το Device Manager των Windows φαίνεται σαν External Disk 0, και δεν είναι διαθέσιμος στο Disk Management των Windows (ούτε φυσικά φαίνεται στον Υπολογιστή μου).

Δοκίμασα να τον αλλάξω θύρα αλλά πάλι τα ίδια.
Τι να κάνω;

kuja
11-07-08, 15:57
update BIOS.Εχεις και αλλο σκληρο?

zavarakatranemia
11-07-08, 16:06
ναι έχω άλλους δύο σκληρούς της Western Digital, έναν Raptor 80GB και έναν απλό 250GB.

μόλις διαπίστωσα ότι ο παλιότερος υπολογιστής μου, με SATA 1 τον αναγνώρισε.

crypter
11-07-08, 16:20
ναι έχω άλλους δύο σκληρούς της Western Digital, έναν Raptor 80GB και έναν απλό 250GB.

μόλις διαπίστωσα ότι ο παλιότερος υπολογιστής μου, με SATA 1 τον αναγνώρισε.
πολυ πιθανο να εχει προβλημα η πλακετα του σκληρου, δοκιμασε τον και σε αλλο pc και αν εχει ακομα προβλημα τον πας για αλλαγη

kuja
11-07-08, 16:30
Τα τζεμπερακια ειναι σωστα?

crypter
11-07-08, 16:32
Τα τζεμπερακια ειναι σωστα?

:lol: jumperakia (τζαμπερακια λεγονται) :p
αλλα δεν θα ειναι εκει το προβλημα αφου και σε sata 1 να ηταν θα αναγνωριζονταν

zavarakatranemia
11-07-08, 16:49
λοιπόν έκανα Update τα BIOS όπως μου είπε ο kuja, αλλά τζίφος.

πώς γίνεται ο υπολογιστής 4ετίας να τον βλέπει και αυτός που είναι 2 ετών όχι;


ΥΓ: Δεν έχει jumperakia ο συγκεκριμένος σκληρός, τουλάχιστον όχι με τη κλασσική μορφή που τα ξέρω εγώ. Έχει ένα jumperaki με το οποίο ρυθμίζεις τη ταχύτητα αν θα είναι 1,5 GB/s ή 3 GB/s.

crypter
11-07-08, 22:48
λοιπόν έκανα Update τα BIOS όπως μου είπε ο kuja, αλλά τζίφος.

πώς γίνεται ο υπολογιστής 4ετίας να τον βλέπει και αυτός που είναι 2 ετών όχι;


ΥΓ: Δεν έχει jumperakia ο συγκεκριμένος σκληρός, τουλάχιστον όχι με τη κλασσική μορφή που τα ξέρω εγώ. Έχει ένα jumperaki με το οποίο ρυθμίζεις τη ταχύτητα αν θα είναι 1,5 GB/s ή 3 GB/s.

αν ο δισκος εχει εγγυηση μην ασχοληθεις αλλο πηγαινε τον αμεσα για αλλαγη
(υπαρχει και το ενδεχομενο να εχει προβλημα η συγκεκριμενη θυρα της μητρικης, αν εχεις αλλον δισκο δοκιμασε τον πανω σε αυτην)

atheos71
11-07-08, 23:42
Δε διαφωνώ ,αλλά πώς τον είδε το άλλο σύστημα ,έστω και sata 1;

crypter
11-07-08, 23:59
Δε διαφωνώ ,αλλά πώς τον είδε το άλλο σύστημα ,έστω και sata 1;

δεν ξερω :p ισως καλυτερος controller :hmm:
αλλα γιαυτο δεν απεκλεισα το ενδεχομενο να εχει προβλημα η συγκεκριμενη θυρα:p

(υπαρχει και το ενδεχομενο να εχει προβλημα η συγκεκριμενη θυρα της μητρικης, αν εχεις αλλον δισκο δοκιμασε τον πανω σε αυτην) και ειπα να δοκιμασει και με εναν αλλον δισκο στην θυρα που δεν του δουλεψε:p

atheos71
12-07-08, 00:08
δεν ξερω :p ισως καλυτερος controller :hmm:
αλλα γιαυτο δεν απεκλεισα το ενδεχομενο να εχει προβλημα η συγκεκριμενη θυρα:p
και ειπα να δοκιμασει και με εναν αλλον δισκο στην θυρα που δεν του δουλεψε:p

Θά 'πρεπε να το δοκιμάσει πρώτο απ'όλα ,για ν'αποκλείσει την περίπτωση προβλήματος στη
συγκεκριμένη θύρα ή να εξακριβώσει αν όντως φταίει αυτή.Αλλά δοκίμασε το δίσκο και σ'άλλη θύρα ,στο ίδιο σύστημα....με τα ίδια αποτελέσματα,όπως προανέφερε.

zavarakatranemia
12-07-08, 01:52
ευχαριστω για τις απαντησεις σας

συνολικα η μητρικη εχει 4 sata θυρες, δυο εκ των οποιων ειναι κατειλλημενες. τον συγκεκριμενο δισκο τον δοκιμασα στις δυο που ειναι ελευθερες.
θα δοκιμασω μολις μπορεσω να συνδεσω το σκληρο σε μια θυρα ενος εκ των αλλων δυο και θα επιστρεψω


EDIT: Λοιπόν το thread μπορεί να μεταφερθεί στο motherboard section του hardware forum, τελικά είναι οι θύρες 3 & 4 της μητρικής.
Αντάλλαξα τις θύρες του barracuda με τον caviar και αμέσως το σύστημα είδε τον πρώτο και έχασε το δεύτερο.
Ώρα να αγοράσω sata controller.
Σας ευχαριστώ για το χρόνο που διαθέσατε

alefgr
12-07-08, 02:27
Δεν ήξερες... δεν ρώταγες;;; :hmm:

Έχουν αναφερθεί πολλές φορές στο φόρουμ οι ασυμβατότητες που παρουσιάζουν οι Seagate σκληροί δίσκοι. Αλλού δουλεύουν, αλλού παρουσιάζουν κουφά προβλήματα και αλλού δεν αναγνωρίζονται κάν!

Καλώς ήρθες στο club... :twisted:

zavarakatranemia
12-07-08, 03:54
Δεν ήξερες... δεν ρώταγες;;; :hmm:

Έχουν αναφερθεί πολλές φορές στο φόρουμ οι ασυμβατότητες που παρουσιάζουν οι Seagate σκληροί δίσκοι. Αλλού δουλεύουν, αλλού παρουσιάζουν κουφά προβλήματα και αλλού δεν αναγνωρίζονται κάν!

Καλώς ήρθες στο club... :twisted:

Ίσως έχεις δίκιο, αν και στη δικιά μου περίπτωση το πρόβλημα είναι της μητρικής τελικά όχι της Seagate
:)

atheos71
12-07-08, 03:58
Ίσως έχεις δίκιο, αν και στη δικιά μου περίπτωση το πρόβλημα είναι της μητρικής τελικά όχι της Seagate
:)

Ποιά μητρική έχεις;

crypter
12-07-08, 11:35
sata controller: Equip PCI-Sata/Esata
(http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977771&product=996556) (μια φθηνη λυση)

Alex1001
12-07-08, 20:14
Δεν ήξερες... δεν ρώταγες;;; :hmm:

Έχουν αναφερθεί πολλές φορές στο φόρουμ οι ασυμβατότητες που παρουσιάζουν οι Seagate σκληροί δίσκοι. Αλλού δουλεύουν, αλλού παρουσιάζουν κουφά προβλήματα και αλλού δεν αναγνωρίζονται κάν!

Καλώς ήρθες στο club... :twisted:

πολύ βιαστικά συμπεράσματα..! αφού στην 3 sata θέση γραφει το παιδί που το ίδιο πρόβλημα παρουσιάζεται και στο WD

μήπως η μητρική σου έχει 2xsataII και 2 e-sataII θέσεις? και πιθανόν είναι disable από το βίος?τσέκαρε και αυτό ;)

zavarakatranemia
12-07-08, 22:50
Ποιά μητρική έχεις;

Την ASUS P5W-DH DELUXE (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.522490)

crypter
13-07-08, 00:53
Την ASUS P5W-DH DELUXE (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.522490)

απο οτι λεει και εδω

Intel ICH7R South Bridge: 1 x UltraDMA 100/66/33 (δυνατότητα σύνδεσης 2 συσκευών IDE), 3 x Serial ATA 3.0Gb/s (RAID 0, 1, 5).
Jmicron JMB363 controller: 1 x UltraDMA 133/100/66 (δυνατότητα σύνδεσης 2 συσκευών IDE), 1 x External Serial ATA 3.0Gb/s, 1 x Serial ATA 3.0Gb/s (RAID 0, 1, JBOD).
την μια σατα και την μια e-sata τις ελεγχει ο σαπιο-jmicron που ειναι αρκετα προβληματικος,
κατα την εγκατασταση του λειτουργικου σου ειχες εγκαταστησει τους sata drivers του jmicron μαζι με τους αλλους (την ειχα παθει και εγω ετσι αλλα εμενα δεν μου μπουταρε καν) :hmm:

zavarakatranemia
13-07-08, 05:34
απο οτι λεει και εδω

την μια σατα και την μια e-sata τις ελεγχει ο σαπιο-jmicron που ειναι αρκετα προβληματικος,
κατα την εγκατασταση του λειτουργικου σου ειχες εγκαταστησει τους sata drivers του jmicron μαζι με τους αλλους (την ειχα παθει και εγω ετσι αλλα εμενα δεν μου μπουταρε καν) :hmm:

ναι κανονικα τους ειχα εγκαταστησει για ολους

tasvar
13-07-08, 15:43
Δεν ήξερες... δεν ρώταγες;;; :hmm:

Έχουν αναφερθεί πολλές φορές στο φόρουμ οι ασυμβατότητες που παρουσιάζουν οι Seagate σκληροί δίσκοι. Αλλού δουλεύουν, αλλού παρουσιάζουν κουφά προβλήματα και αλλού δεν αναγνωρίζονται κάν!

Καλώς ήρθες στο club... :twisted:

Αυτό που λές για seagate εμένα μου το έκαναν 2 western digital. Δέν τους έβλεπε το σύστημα.Τον seagate τον έβλεπε αμέσως...Δέν ισχύει πιστεύω κάτι τέτοιο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.