PDA

Επιστροφή στο Forum : Ακουσμα φωνής σε VoIP



manolis
04-10-05, 22:26
Ρε παιδιά σώστε με... Μιλάω με έναν φίλο μου στη Γερμανία. Εγώ με 384Κbps και αυτός με 2Mbps!

Δοκιμάσαμε, MSN, VoipBuster, GoogleTalk και σε όλα ο φίλος μου από Γερμανία ακούει τη φωνή του ενώ εγώ τον ακούω μια χαρα!

1. Ποιος από τους δυο μας φταίει;
2. Κανένας δεν έχει ανοίξει καμμία σχετική πόρτα... Φταίει αυτό;;;
3. Καμμιά άλλη ιδέα;;;;

sdikr
04-10-05, 22:35
ελπίζω να κάνεις χρήση ακουστικών, αν ναί τότε το πρόβλημα είναι σε αυτον

manolis
04-10-05, 22:42
Ναι και οι δύο κάνουμε χρήση ακουστικών...

Μα πως γίνεται εγω με την παναργη σύνδεση στην Ελλάδα( όλοι ξέρουμε τι σημαίνει αυτό), και αυτός Γερμανία με 2Mbps να έχει αυτός πρόβλημα...

Μπορείς να μου το εξηγήσεις λίγο πιο διεξοδικά

ogenikos
04-10-05, 22:43
Μήπως εσύ τον ακούς με ηχεία τα οποία είναι και λιγάκι δυνατά έτσι ώστε όταν μιλάει αυτός ακούει την φωνή του, μέσω του μικροφώνου σου απο τα ηχεία σου;
Είναι αυτό που λένε σε μερικές εκπομπές όταν μιλάνε με κάποιον τηλεθεατή... παρακαλώ κλείστε ή χαμηλώστε την τηλεόρασή σας, λέω μήπως.

manolis
04-10-05, 22:43
ΣΗΜΕΙΩΣΗ:Το πρόβλημα υπήρχε και όταν τον καλούσα μέσω VoipBuster στο σταθερό του στη Γερμανία

sdikr
04-10-05, 22:47
Μα πως γίνεται εγω με την παναργη σύνδεση στην Ελλάδα( όλοι ξέρουμε τι σημαίνει αυτό), και αυτός Γερμανία με 2Mbps να έχει αυτός πρόβλημα...

Δεν έχει να κάνει με την ταχύτητα της σύνδεσης.

το πρώτο που μπορεις να δοκιμάσεις ειναι να δουλέψεις μέσω bridged σύνδεσης ωστε να πάρει το πραγματικό ip Ο υπολογιστής σου

manolis
04-10-05, 22:51
H bridged connection δεν είναι παρόμοια φαση με port forwarding....;;;

Ξέρω τι διαφορά...Απλά στην περίπτωση μου σε τι ακριβώς θα βοηθήσει ;;;

Και στη μία και στην άλλη περίπτωση τα πακέτα θα πηγαίνουν στο pc μου

sdikr
04-10-05, 22:52
ναι αλλά θα ανοίγει όλες τις πόρτες, χωρίς firewall

manolis
04-10-05, 22:59
sdikr:-> καταρχάς σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις...

αλλά δεν θέλω να κάνω πράγματα στο pc μου έτσι απλά, χωρίς να ξέρω τι κάνω και κυρίως ΓΙΑ ΠΟΙΟ λόγο τα κάνω...

Δεν καταλαβαίνω και πάλι για ποιο λόγο θα βοηθήσει το πρόβλημα άμα κάνω bypass το firewall μέσω του τρόπου που λες...Σε πόσες πόρτες δηλαδή ακούει το VoipBuster ώστε να χρειάζεται να ανοιχτούν όλες οι πόρτες χωρίς firewall;;;

Sorry που στα έπρηξα και thanks πάλι...

sdikr
04-10-05, 23:04
Δεν καταλαβαίνω και πάλι για ποιο λόγο θα βοηθήσει το πρόβλημα άμα κάνω bypass το firewall μέσω του τρόπου που λες...Σε πόσες πόρτες δηλαδή ακούει το VoipBuster ώστε να χρειάζεται να ανοιχτούν όλες οι πόρτες χωρίς firewall;;;

Sorry που στα έπρηξα και thanks πάλι...

γενικά το voip (sip) ακουει σε αρκέτες random ports, μετά είναι το sip protocol

το μονο που μπορείς να κάνεις ειναι trial and error

HaRRy
04-10-05, 23:34
H κάρτα ήχου του φίλου σου είναι FULL DUPLEX???
Η σιγουρη λύση είναι SB Live...

chatasos
05-10-05, 00:02
Ακούει μόνο την φωνή του ή και την δική σου μαζί?

manolis
05-10-05, 01:32
ακούεί και εμένα κανονικά αλλά ακούει αυτά που λέει εκείνος ξανά

No-Name
05-10-05, 02:05
Mήπως λέω μήπως κάνει το firewall την δουλειά του?Απλά με msn δεν άκουγα τίποτα και όταν έκλεισα firewall όλα ρολόι

ThuNderGr
04-12-05, 21:04
Ρύθμισε από το mixer της κάρτας το record στο line του microphone γιατί μάλλον την έχεις στην επιλογή "What you hear".

ariadgr
04-12-05, 22:32
...Δοκιμάσαμε, MSN, VoipBuster, GoogleTalk...

Δοκιμάστε και Skype...

@ ADSLgr.com All rights reserved.