PDA

Επιστροφή στο Forum : πρόβλημα με ebay



dfoust
11-07-08, 23:13
παιδιά αγόρασα από ebay αυτό http://cgi.ebay.com/IDE-SATA-3-5-HDD-Hard-Drive-Disk-USB-2-0-LAN-NAS-Case_W0QQitemZ110268372879QQihZ001QQcategoryZ106273QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem
ήρθε κανονικά χωρίς πρόβλημα σε 10 μέρες αλλά δεν δουλεύει το έβαλα στο ρεύμα και είναι νεκρό τι πρέπει να κάνω για να μου το αλλάξει ή να πάρω τα λεφτά μου πίσω. έστειλα μνμ στον πωλητή σήμερα το μεσημέρι αλλα δεν έχει απαντήσει ακόμη.

Simpleton
11-07-08, 23:20
Περίμενε ένα λογικό διάστημα (π.χ. 2-3 μέρες) για να απαντήσει ο πωλητής, μετά απευθύνσου στο eBay.

Ο συγκεκριμένος πωλητής έχει καλούς «βαθμούς» πάντως.

dfoust
11-07-08, 23:27
Περίμενε ένα λογικό διάστημα (π.χ. 2-3 μέρες) για να απαντήσει ο πωλητής, μετά απευθύνσου στο eBay.

Ο συγκεκριμένος πωλητής έχει καλούς «βαθμούς» πάντως.

Υπάρχει περίπτωση να μου ζητήσει να το στείλω πίσω ποιος πληρώνει τα μεταφορικά σε μια τέτοια περίπτωση? απευθύνσου στο eBay τι εννοείς που να στείλω μήνυμα?

Simpleton
11-07-08, 23:32
Τις λεπτομέρειες τις καθορίζει ο πωλητής, πρέπει να τον ρωτήσεις γι' αυτά.

Στο eBay μπορείς να απευθυνθείς από εδώ, αλλά εφόσον δεν απαντήσει ο πωλητής:
http://pages.ebay.com/securitycenter/reportproblem.html

dfoust
11-07-08, 23:37
οκ αναμένω απάντηση και τα ξαναλέμε.

NIKOS18382
12-07-08, 10:42
καλημερα απο κατερινη.

μολις εμαθα οτι μου στελνουνε μια παραγγελια απο ΗΠΑ
μεσω UPS και οχι με USPS ΟΠΩς ΠΕΡΙΕΓΡΑΦΕ μεσα στο ebay
ειναι 4 κιλα αξιας 80$ = 50 ευρω.
ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΕΛΩΝΕΙΟ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ?????

εχω φαει φρικη απο τοτε που διαπιστωσα οτι το trucking number
ειναι απο UPS και οχι απο USPS!!!!!!

George_Prix
12-07-08, 11:58
Υπάρχει περίπτωση να μου ζητήσει να το στείλω πίσω ποιος πληρώνει τα μεταφορικά σε μια τέτοια περίπτωση? απευθύνσου στο eBay τι εννοείς που να στείλω μήνυμα?

Συνηθως στην περιγραφη του καθε αντικειμενου, οριζεται η πολιτικη αλαγων που τηρει ο πωλητης.

Τις περισσοτερες φορες ο αγοραστης πληρωνει τα μεταφορικα για να επιστρεψει το αντικειμενο. :(

dfoust
12-07-08, 15:37
Συνηθως στην περιγραφη του καθε αντικειμενου, οριζεται η πολιτικη αλαγων που τηρει ο πωλητης.

Τις περισσοτερες φορες ο αγοραστης πληρωνει τα μεταφορικα για να επιστρεψει το αντικειμενο. :(

Σήμερα απάντησε με ρωτησε ποιο ειναι το πρόβλημα του απάντησα ότι δεν δουλεύει καθόλου και περιμένω νέα του.
αν είναι να πληρώσω ένα κάρο λεφτά να του το στείλω και να μου στείλει καινούργιο καλήτερα να το έπερνα και από ελλαδα τι να πω.

George_Prix
12-07-08, 16:12
Σήμερα απάντησε με ρωτησε ποιο ειναι το πρόβλημα του απάντησα ότι δεν δουλεύει καθόλου και περιμένω νέα του.
αν είναι να πληρώσω ένα κάρο λεφτά να του το στείλω και να μου στείλει καινούργιο καλήτερα να το έπερνα και από ελλαδα τι να πω.

Δεν εχεις αδικο, αλλα ειναι παρα πολυ σπανιες οι περιπτωσεις που κατι δεν παει καλα.

Προσωπικα εχω κανει δεκαδες αγορες (και μερικες πωλησεις) στο ebay και ειμαι πολυ ωφελημενος. :)

dfoust
12-07-08, 17:23
μπορώ να κάνω dispute στο ebay τουλάχιστον να πάρω τα λεφτά μου πίσω?

kyrnikos
12-07-08, 18:54
μπορώ να κάνω dispute στο ebay τουλάχιστον να πάρω τα λεφτά μου πίσω?

To ebay θα δεχτεί ως λύση της διαφοράς την πρόταση που θα σου κάνει πιθανότατα ο πωλητής
να το επιστρέψεις.
Το έχει και στην καταχώρηση του :

Refund - Item must be returned within 14 days after received. Once the item has been
received and examined, we will issue full refund. Buyer pays for shipping item back to us.

Μπέρδεμα δηλαδή .Πληρώνεις να το πάρεις και ξαναπληρώνεις να το στείλεις πίσω και αν σου στείλει άλλο
ξαναπληρώνεις :mad: .
Εκτός και σου κάνει partial refund χωρίς να το στείλεις .

dfoust
12-07-08, 19:42
Εκτός και σου κάνει partial refund χωρίς να το στείλεις .
Τι είναι αυτό? αν του ζητήσω καινούργια πλακέτα υπάρχει περίπτωση να μου στείλει??

crypter
13-07-08, 00:21
Τι είναι αυτό? αν του ζητήσω καινούργια πλακέτα υπάρχει περίπτωση να μου στείλει??

partial refund=μερικη αποζημιωση του ποσου που πληρωσες

dfoust
13-07-08, 00:44
partial refund=μερικη αποζημιωση του ποσου που πληρωσες

Ευχαριστώ:oneup:

jap
13-07-08, 10:42
Σήμερα απάντησε με ρωτησε ποιο ειναι το πρόβλημα του απάντησα ότι δεν δουλεύει καθόλου και περιμένω νέα του.
αν είναι να πληρώσω ένα κάρο λεφτά να του το στείλω και να μου στείλει καινούργιο καλήτερα να το έπερνα και από ελλαδα τι να πω.

Δες και το ενδεχόμενο να μην παίζει το τροφοδοτικό μόνο, αυτά τα εξωτερικά 3,5 δισκάκια έχουν λίγο πολύ τα ίδια τροφοδοτικά, με διαφορά στα αμπέρ μόνο. Σε αυτή την περίπτωση, και εφόσον δοκιμάσεις ένα δανεικό ή από κάποιο άλλο δικό σου εξωτερικό και παίζει, συμφέρει το partial refund, αλλιώς αλλαγή όλο το μηχανάκι. Το στάνταρ είναι με στρογγυλό βύσμα, ένα μονοκόμματο κυλινδρικό κομμάτι γύρω-γύρω και 4 τρύπες για τα πιν στη μέση, σε διάταξη τετραγώνου, το δικό σου που είναι και NAS ίσως να διαφέρει.

dfoust
13-07-08, 10:54
Δες και το ενδεχόμενο να μην παίζει το τροφοδοτικό μόνο, αυτά τα εξωτερικά 3,5 δισκάκια έχουν λίγο πολύ τα ίδια τροφοδοτικά, με διαφορά στα αμπέρ μόνο. Σε αυτή την περίπτωση, και εφόσον δοκιμάσεις ένα δανεικό ή από κάποιο άλλο δικό σου εξωτερικό και παίζει, συμφέρει το partial refund, αλλιώς αλλαγή όλο το μηχανάκι. Το στάνταρ είναι με στρογγυλό βύσμα, ένα μονοκόμματο κυλινδρικό κομμάτι γύρω-γύρω και 4 τρύπες για τα πιν στη μέση, σε διάταξη τετραγώνου, το δικό σου που είναι και NAS ίσως να διαφέρει.

δοκίμασα και άλλο τροφοδοτικό δεν παίζει μόλις το ανοίγω δείχνει σαν να είναι βραχυκυκλωμένο το λαμπάκι από το τροφοδοτικό σβήνει.

baskon
13-07-08, 10:54
Φυσικά όταν αγοραζεις κατι από ebay ξέρεις ότι έχεις καποιο ρισκο.
Δεν εχεις αξιοπρεπη εγγυηση και αν κατι δε παει καλά κ δε δουλευει αυτό που σου εφεραν ,αναλογα με το πωλητη μπορει να πληρωσεις τα λεφτα της επιστροφής.
Από την αλλη σε 5-10 αγορές μπορείς να κερδισεις αρκετα χρηματα σε σχεση με το αν αγοραζες τα ιδια προιοντα από εδω.
Και αν δεν εισαι προσεκτικος μπορει σε μια αγορα να μπεις 100αδες ευρώ μεσα αν πεσεις σε απατεωνα και δεν υπαρχει και πληρη καλυψη του ποσου από το ebay..

Ο καθένας διαλεγει τι θελει κ παιρνει.
Ψωνιζεις απο Ελλαδα με σιγουρια ,αμεσοτητα κ ακριβες(συνηθως) τιμές
ή απο ebay οπότε το ρισκαρεις λίγο κ μπορει να πεσεις και σε fake κλπ..

Στη συγκεκριμενη περιπτωση περιμενε να δεις τι θα πει ο πωλητης.
Σε μενα ενας ειχε καλυψει και τα μεταφορικα..

dfoust
13-07-08, 10:57
Τα γνωρίζω όλα αυτά ο συγκεκριμένος πωλητής έχει καλά χαρακτηριστικά ίσος έτυχε σε μένα τι να πω.

jap
13-07-08, 12:09
Τα γνωρίζω όλα αυτά ο συγκεκριμένος πωλητής έχει καλά χαρακτηριστικά ίσος έτυχε σε μένα τι να πω.

Φίλε μου, τι να σου πω, προφανώς το έψαξες πρώτα και αποφάσισες ότι συμφέρει. Τα προβλήματα που βλέπω εγώ είναι δύο:
- 97% feedback θα το έλεγα μάλλον κακό κι όχι καλό, θα είδες βέβαια και τι αφορούν οι αρνητικές κριτικές, οπότε έκρινες μόνος σου
- Αυτό που πήρες έχει αναλογικά πάρα πολλά μεταφορικά σε σύγκριση με το κόστος του. Ναι, γλιτώνεις πολλά λεφτά και ο καθένας λέει μα εμένα θα μου κάτσει να χαλάσει, δυστυχώς όμως σε αυτά τα κινέζικα είναι πάρα πολλές οι πιθανότητες. Ισχύει ακριβώς αυτό που είπε κι ο φίλος baskon, αν σε 5-10 αγορές σου κάτσει και μια στραβή δεν έγινε τίποτα.

Κυνήγα το με τον πωλητή, προφανώς δεν είναι ούτε πρώτη ούτε τελευταία φορά που του τυχαίνει να στείλει κάτι και να είναι DOA και δες τι σου προτείνει και ανάλογα κρίνε.

dfoust
13-07-08, 12:40
Παιδιά σήμερα ασχολήθηκα με την συσκευή μετά απο 2 ώρες το έκανα να δουλέψει. οι μ...... που το έφτιαξαν είχαν βραχυκύκλωση το +12ν με την γείωση. Το κουτι έχει πάνω του έναν ανεμιστήρα αυτός παίρνει απο την τροφοδοσία του σκληρού δίσκου κάτω από την πλακετα +12ν. εκεί του είχε ξεφύγει η κόλληση και είχε βραχυκύκλωση το μόνο πρόβλημα που έχει τώρα είναι ότι δεν κλείνει από τον διακόπτη της συσκευής πρέπει να το βγάλεις από το ρεύμα. Με το βραχυκύκλωμα κάτι έκαψε γιατί αυτό δούλευε όταν το πρώτο άνοιξα κατά τα άλλα δουλεύει το έβαλα πάνω στο ρούτερ και ανοίγει κανονικά.
ΥΓ ηλεκτρονικός στο λύκειο κάτι θυμάμαι.

George_Prix
13-07-08, 13:06
Παλι καλα.

Γλυτωσες το τρεξιμο και τα εξοδα. ;)

dfoust
14-07-08, 00:42
Το σύνδεσα πάνω στο ρουτερ (speedtouch) δουλεύει έστησα ftp server όλα καλά απλός με ΛΑΝ είναι αρκετά αργό σε σχέσει με usb ίσος να θέλει κάποια ρύθμιση που δεν την ξέρω πχ 100ΜΒ τα έγραψε σε σε 10 λεπτά με usb λιγότερο από 5. πρέπει να προσέξω κάτι στη ρύθμιση?

jap
14-07-08, 08:24
Το σύνδεσα πάνω στο ρουτερ (speedtouch) δουλεύει έστησα ftp server όλα καλά απλός με ΛΑΝ είναι αρκετά αργό σε σχέσει με usb ίσος να θέλει κάποια ρύθμιση που δεν την ξέρω πχ 100ΜΒ τα έγραψε σε σε 10 λεπτά με usb λιγότερο από 5. πρέπει να προσέξω κάτι στη ρύθμιση?

Με USB έχεις 480 Mbps ταχύτητα, με LAN έχεις max. 100 Mbps (στο συγκεκριμένο μηχανάκι), ίσως και λιγότερο γιατί παίζει linux server με ανίσχυρο επεξεργαστή, τι περίμενες; Ακόμα και χιλιάρα σύνδεση LAN να υποστήριζε, ίσως να μην ήταν πιο γρήγορη η σύνδεση από τη USB, το έχουμε συζητήσει εκτεταμένα στο hardware subforum.

dfoust
14-07-08, 10:10
Hi,

Thanks for your email. Please try the item to other device make sure
that the item is compatible to the device that you are using and double
check your connections. Let us know the outcome, we will tell our next
action.
αυτό απάντησε ο πωλητής δεν βγάζω άκρη τι θέλει.

........Auto merged post: dfoust πρόσθεσε 6 λεπτά και 56 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Με USB έχεις 480 Mbps ταχύτητα, με LAN έχεις max. 100 Mbps (στο συγκεκριμένο μηχανάκι), ίσως και λιγότερο γιατί παίζει linux server με ανίσχυρο επεξεργαστή, τι περίμενες; Ακόμα και χιλιάρα σύνδεση LAN να υποστήριζε, ίσως να μην ήταν πιο γρήγορη η σύνδεση από τη USB, το έχουμε συζητήσει εκτεταμένα στο hardware subforum.

Με ftp κατεβάζω με 2.70ΜΒ/S είναι καλά?

jap
14-07-08, 10:37
Hi,

Thanks for your email. Please try the item to other device make sure
that the item is compatible to the device that you are using and double
check your connections. Let us know the outcome, we will tell our next
action.
αυτό απάντησε ο πωλητής δεν βγάζω άκρη τι θέλει.

........Auto merged post: dfoust πρόσθεσε 6 λεπτά και 56 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Με ftp κατεβάζω με 2.70ΜΒ/S είναι καλά?

Το μήνυμά αυτό είναι τυποποιημένη απάντηση, προφανώς για όλα τα προϊόντα τους. Εφόσον εσύ έχεις εξωτερικό δισκάκι, πες του ότι το δοκίμασες και σε άλλο υπολογιστή.

Για το ftp κατεβάζεις μέσω τοπικού δικτύου από μηχάνημα στο ίδιο switch, από άλλη σύνδεση internet, από πού; Έχεις στήσει τοπικό ftp στο μηχανάκι, σωστά;

dfoust
14-07-08, 10:44
Το έχω συνδέσει στο ρουτερ της υπογραφής μου και κατεβάζω απο τον υπολογιστή μου τοπικα.

jap
14-07-08, 12:25
Το έχω συνδέσει στο ρουτερ της υπογραφής μου και κατεβάζω απο τον υπολογιστή μου τοπικα.

Δεν είναι τρομερά καλά, αλλά ίσως έχει και ρυθμίσεις στο ftp που να το περιορίζουν. Αντίστοιχα μπορεί να έχει και ο client. Από το δικό μου 1000άρι αντίστοιχο κατεβάζω με 6 max (μόνο σε τεράστια αρχεία - και είναι αποδεδειγμένα αργό), από δικτυακά drive σε 1000άρι δίκτυο στα 50 max (και με άλλη κίνηση στο δίκτυο), από τοπικά συνδεδεμένο USB 2 στα 25-26.

Θα πρέπει να δεις μάλλον ότι το δικτυακό κομμάτι σου παρέχει πιο πολύ ευκολία παρά ταχύτητα. Αν θες να το έχεις προσβάσιμο από το internet, έτσι κι αλλιώς με αυτές τις ταχύτητες είσαι ΟΚ.

dfoust
14-07-08, 23:04
Δεν είναι τρομερά καλά, αλλά ίσως έχει και ρυθμίσεις στο ftp που να το περιορίζουν. Αντίστοιχα μπορεί να έχει και ο client. Από το δικό μου 1000άρι αντίστοιχο κατεβάζω με 6 max (μόνο σε τεράστια αρχεία - και είναι αποδεδειγμένα αργό), από δικτυακά drive σε 1000άρι δίκτυο στα 50 max (και με άλλη κίνηση στο δίκτυο), από τοπικά συνδεδεμένο USB 2 στα 25-26.

Θα πρέπει να δεις μάλλον ότι το δικτυακό κομμάτι σου παρέχει πιο πολύ ευκολία παρά ταχύτητα. Αν θες να το έχεις προσβάσιμο από το internet, έτσι κι αλλιώς με αυτές τις ταχύτητες είσαι ΟΚ.

Ευχαριστώ φίλε μου.

dfoust
16-07-08, 15:11
Παιδιά όταν συνδέω το σκληρό με usb τα αρχεία με ελληνικό όνομα τα διαβάζει κανονικά όταν είμαι με LAN τα βγάζει κινέζικα γιατι??

sdikr
16-07-08, 22:05
επείδη το πρόβλημα που σου παρουσίαζει τώρα είναι άσχετο με το θέμα το πάρον :lock:

Αν θέλεις άνοιξε ενα νέο στο κατάλληλο section

@ ADSLgr.com All rights reserved.