PDA

Επιστροφή στο Forum : SOS: Netfaster + Τηλεφωνικό Κέντρο PSTN = Δεν Καταλαβαίνει τις εισερχόμενες κλήσεις



SlotKiller
12-07-08, 14:50
Καλησπερα παιδια.
Ειχα στην hol απλο internet μεσω ΟΤΕ και οταν φτιαχτηκε ο κομβος στην καρδιτσα αποφασισα να βαλω POTS double play. Μετα απο την διαβεβαιωση της πωλητριας οτι θα ειναι pots εκανα την αιτηση. Χθες ενεργοποιηθκε αλλα ειναι VOIP. (ας μη το αναλυσουμε τωρα αλλο....)
Το προβλημα μου ειναι οτι εχω ενα αρχαίο τηλεφωνικο κεντρο της bitronic, το hymax 412, και συνδεσα το fon1 στο τηλεφωνικο κεντρο οπως ακριβως ηταν το σταθερο του ΟΤΕ. Η γραμμη παιζει ΟΚ στις εξερχομενες αλλά δε καταλαβαίνει εισερχομενες. Αν παρεις εξωτερικη γραμμη την ωρα που σε καλούνε μπορεις να μιλησεις αλλα πεφτει μετα απο λίγο γιατι περιμενει να καλέσεις αριθμο.
Να πω εδω οτι σκετη συσκευη πανω στο fon1 παιζει τελεια. Το τηλεφωνικό κεντρο φταίει που δεν καταλαβαίνει την εισερχόμενη κληση

Τι ακριβώς φταίει??? εχεί τεχνικές διαφορές η φυσική γραμμή με την voip?
Να θυμισω οτι το netfaster εξομειωνει τον τονο με αυτόν του ΟΤΕ.
Μπορω να κανω κατί απ το νετφαστερ?
Παρακαλώ βοηθηστε με γιατι καιγομαι...

aglaisma
14-07-08, 14:58
Μαλλον το μοντεμ δε μπορει να σηκωσει κεντρο

SlotKiller
14-07-08, 15:14
Αυτοι λενε οτι παιζουν κανονικα τα pstn κεντρα.
Εχει μια επιλογη volume gain control οπου βαζεις 2 τιμες (μια για input και μια για output). Σκεφτομαι να του ριξω ενα -6 και στα 2 μπας και ξυπνισει... τι αλλο να κανω???
Εχω καλεσει και την ιντρακομ αλλα ακομα δεν εχω απαντηση...

CRC
14-07-08, 17:24
Υπήρχε παλιότερα ένα πρόβλημα με διάφορα παλιά PBX που απαιτούσαν unbalanced ringing voltage για να δουλέψουν σωστά. Κανονικά οι τάσεις κωδωνισμού που παράγουν τα νέα ψηφιακά κέντρα (οι αναλογικές τους πόρτες) είναι balanced ως προς το 0 (συμμετρικές τάσεις). Στην περίπτωση του unbalanced λαμβάνεται υπόψιν η γη και όχι το 0.

Απορώ όμως που λες πως σου δούλευε γιατί όλα τα νέα ψηφιακά κέντρα του ΟΤΕ δεν υποστηρίζουν unbalanced.

Ίσως να είναι και κάποια παραξενιά του κέντρου σου όπως για παράδειγμα να θέλει το ring σε συγκεκριμένο ακροδέκτη. Δοκίμασε να αλλάξεις την πολικότητα του ζεύγους (αν τώρα έχεις το μπλε -για παράδειγμα- καλώδιο στο μπλε, συνέδεσε το με το κόκκινο).

SlotKiller
14-07-08, 19:04
Ευχαριστω πολυ CRC!
Θα δοκιμασω να αναστρεψω το κλιπσακι που κουμπωνει στο PBX.
δυστυχως δεν εχω το manual του μαζι μου για να ψαξω για balanced & unbalanced ringing voltage.
Παντως θυμαμαι οτι εγραφε για 8dbm-10dbm για τις γραμμες... αν βοηθαει πουθενα αυτο!

........Auto merged post: SlotKiller πρόσθεσε 45 λεπτά και 37 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Τζιφος!
Αναστρεψε τις επαφες αλλα δεν αλλαξε τιποτα.
Εβαλε -6 και -10 gain στο input + output, οπως επισης και -10 μονο στο output αλλα δεν αλλαξε τιποτα.
Το Modemακι εχει Runtime Code Version (προφανως firmware) 1.28A (Nov 29, 2007) και κατι ακουσα οτι παιζει και 1.30. Οποτε αυριο που θα μιλησω παλι με ιντρακομ θα του πω να μου στειλει την 1.30 μιας και η hol δε βλεπω να την περναει...

radiodj105
15-07-08, 09:33
Οποτε αυριο που θα μιλησω παλι με ιντρακομ θα του πω να μου στειλει την 1.30 μιας και η hol δε βλεπω να την περναει...
Μην περιμένεις να βγάλεις άκρη με την Intracom.
Στο support του site για το jetspeed έχεις μόνο ελπίδες να σε βοηθήσουν και πάλι, ΑΝ ΘΕΛΟΥΝ.
'Οταν τους ενόχλησαν μου είπαν "μιλήστε με την HOL".

Galeone
15-07-08, 10:01
Καλησπερα παιδια.
Ειχα στην hol απλο internet μεσω ΟΤΕ και οταν φτιαχτηκε ο κομβος στην καρδιτσα αποφασισα να βαλω POTS double play. Μετα απο την διαβεβαιωση της πωλητριας οτι θα ειναι pots εκανα την αιτηση. Χθες ενεργοποιηθκε αλλα ειναι VOIP. (ας μη το αναλυσουμε τωρα αλλο....)


Είσαι ο δεύτερος και μαζί με μένα ο τρίτος που τον διαβεβαίωναν ότι θα είχε POTS ( http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=218942 )

Η πολλή σιγουριά θα μας φάει...

SlotKiller
15-07-08, 11:12
Λοιπον μιλησα με το παιδι στην ιντρακομ παλι και μου ζητησε να του πω ποσα REN rated ειναι οι trunk ports του PBX. Απο αυτα που διαβασα στο wikipedia (http://en.wikipedia.org/wiki/Ringer_equivalence_number) δεν ειμαι πολυ αισιοδοξος (διαβαστε στο τελος). Θα τσεκαρω το manual μηπως και αναφερει τιποτα για REN. Αν ειναι πολλα ren... μαλλον παιρνω τον μακρυτερο.. καθως λυση συμφωνα με το wikipedia δεν υπαρχει.

........Auto merged post: SlotKiller πρόσθεσε 32 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Μιλησα με ενα φιλο μου τεχνικο και μου ειπε οτι μπορουμε να βαλουμε ενα γραμμικο πτενσιομετρο παραλληλα στη γραμμη για να ριξουμε τα Ω στο επιπεδο που θελουμε. Αν πχ το κεντρο ειναι 4 Ren, θα μπορουσαμε να το ριξουμε στα 2 οπου πιστευω οτι θα παιξει, μιας και μια απλη τηλεφωνικη συσκευη ειναι κοντα στο 1 ren.
To απογευμα θα δει το τηλεφωνικο κεντρο καποιος τεχνικος σχετικος με PBX... ελπιζω να βρει τη λυση!

vampira
15-07-08, 14:08
Μιλησα με ενα φιλο μου τεχνικο και μου ειπε οτι μπορουμε να βαλουμε ενα γραμμικο πτενσιομετρο παραλληλα στη γραμμη για να ριξουμε τα Ω στο επιπεδο που θελουμε.

To απογευμα θα δει το τηλεφωνικο κεντρο καποιος τεχνικος σχετικος με PBX... ελπιζω να βρει τη λυση!

Επειδή μου φαίνονται κινέζικα αυτά μιας και δεν έχω καθόλου γνώσεις από το θέμα, αυτό που αναφέρεις είναι κάτι εύκολο να γίνει ή έστω απλά να δοκιμαστεί?

Άντε καλή επιτυχία το απόγευμα και περιμένουμε ενημέρωση.

SlotKiller
15-07-08, 14:50
Η λυση νομιζω οτι βρεθηκε!
http://www.sandman.com/longloop.html <--- Ring Voltage Booster II

Ακριβο ομως και θελω 2 τετοια... 1 για καθε γραμμη της hol.

@vampira: Ναι δεν ειναι κατι δυσκολο αυτο, αλλα θελει πολυ testing για να δεις που θα δουλεψει.. και με τι συνεπειες στην ποιοτητα.
Βεβαια απ την ιντρακομ μου λενε οτι μαλλον δε θα δουλεψει αυτο γιατι τα REN εξαρτονται απο πολλα στοιχεια και ισως μειωση των Ω να μη φερει μείωση των REN...

radiodj105
15-07-08, 15:24
Μιλησα με ενα φιλο μου τεχνικο και μου ειπε οτι μπορουμε να βαλουμε ενα γραμμικο πτενσιομετρο παραλληλα στη γραμμη για να ριξουμε τα Ω στο επιπεδο που θελουμε.
Παράλληλα με τα Ohm που θα ρίξετε, θα ρίξετε και την "ακουστική" αφού είναι σαν να κάνετε βραχυκύκλωμα στην τηλεφωνική γραμμή. 'Ασε που αντί για να φτάνουν 50 βολτ στο τηλεφωνικό κέντρο (για να δείχνει ότι χτυπάει) βάζοντας παράλληλα αντίσταση θα φτάσουν 30 ή 40 βολτ στο τηλεφωνικό κέντρο, όπου και θα μουλαρώσει.
Βέβαια θα μου πεις, ότι εσάς δεν χτυπάει ούτως ή άλλως.

SlotKiller
15-07-08, 16:47
Σωστο αυτο που λες..... Νομιζω οτι πρεπει να βρεθει αλλη λυση...

Αν αγορασω το Cisco ATA 186 (http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?6296)
που ειναι 5 REN δε θα κανω τη δουλεια μου?

Δλδ να χρησιμοποιω το netfaster για ιντερνετ και για τηλεφωνια hol το ATA 186.
Εδω ειναι το manual του: www.mds.rs/ftp/Cisco/ata186_ds.pdf
πινακας 3 στη σελιδα 4 ειναι τα χαρακτηριστηκα του ringing του.
Πειτε καμια γνωμη ρε παιδια γιατι εχω πελαγωσει...:(

EDIT: Ακομα καλυτερα (και φθηνοτερα) το Linksys PAP2 (T) http://www.linksys.com/servlet/Satellite?childpagename=US%2FLayout&packedargs=c%3DL_Product_C2%26cid%3D1117044308483%26site%3DUS&pagename=Linksys%2FCommon%2FVisitorWrapper
manual: http://www.linksys.com/servlet/Satellite?blobcol=urldata&blobheadername1=Content-Type&blobheadername2=Content-Disposition&blobheadervalue1=application%2Fpdf&blobheadervalue2=inline%3B+filename%3Dpap2_ds.pdf&blobkey=id&blobtable=MungoBlobs&blobwhere=1193767077948&ssbinary=true&lid=0585608483B03
και απ οτι ειδα υπαρχει και θεμα στο φορουμ για το πως παραμετροποιειτε για hol!!!

xakou
22-07-08, 07:59
Καλησπερα παιδια.
Ειχα στην hol απλο internet μεσω ΟΤΕ και οταν φτιαχτηκε ο κομβος στην καρδιτσα αποφασισα να βαλω POTS double play. Μετα απο την διαβεβαιωση της πωλητριας οτι θα ειναι pots εκανα την αιτηση. Χθες ενεργοποιηθκε αλλα ειναι VOIP. (ας μη το αναλυσουμε τωρα αλλο....)
Το προβλημα μου ειναι οτι εχω ενα αρχαίο τηλεφωνικο κεντρο της bitronic, το hymax 412, και συνδεσα το fon1 στο τηλεφωνικο κεντρο οπως ακριβως ηταν το σταθερο του ΟΤΕ. Η γραμμη παιζει ΟΚ στις εξερχομενες αλλά δε καταλαβαίνει εισερχομενες. Αν παρεις εξωτερικη γραμμη την ωρα που σε καλούνε μπορεις να μιλησεις αλλα πεφτει μετα απο λίγο γιατι περιμενει να καλέσεις αριθμο.
Να πω εδω οτι σκετη συσκευη πανω στο fon1 παιζει τελεια. Το τηλεφωνικό κεντρο φταίει που δεν καταλαβαίνει την εισερχόμενη κληση

Τι ακριβώς φταίει??? εχεί τεχνικές διαφορές η φυσική γραμμή με την voip?
Να θυμισω οτι το netfaster εξομειωνει τον τονο με αυτόν του ΟΤΕ.
Μπορω να κανω κατί απ το νετφαστερ?
Παρακαλώ βοηθηστε με γιατι καιγομαι...


βοήθησε και εμένα....
έχεις συνδέσει το τηλεφωνικό κέντρο που έχεις στη fon1 του netfaster και μπορείς να κάνεις εξερχόμενες κλήσεις μέσω DP ; Παίζει;
εγώ προσπαθώ να βάλω ένα spa-3102 στη fon1 για εξερχόμενες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.