PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ ΣΕ ΛΙΤΟΧΩΡΟ



ORGixMH
12-07-08, 17:22
Καλησπέρα παιδιά μόλις έφυγα από Θεσσαλονίκη και γύρισα στο χωριό μου όπου και έβαλα αναγκαστικά ΟΤΕ και εκεί που έβριζα την ΤΕΛΛΑΣ :closed: είδα και τα χειρότερα.. έκανα ΟΤΕ 2048/256 και τα stats του router μου είναι τα εξής:
Down UP
SNR Margin 29.2 28.5 db
Line Attenuation: 10.0 5.-7 db
Data Rate: 2048 252 kbps

Παρόλα αυτά τα όμορφα stats κατεβάζω με 10kbps με το ζόρι και σέρνομαι στο surfing

Τα ping μου έχουν ως εξής: Απάντηση από: 64.233.167.99: bytes=32 χρόνος=230ms TTL=241 (GOOGLE)
Τι λέτε?
(Να υπενθυμίσω ότι δεν υπαρχή εναλλακτικός πάροχος εδώ πέρα! Οπότε τι λέτε να πάρω το ντουφέκι μου και να πάω σε κάποιο ote shop η μου προτείνετε κάτι άλλο?) :rtfm: :rtfm: :rtfm: :rtfm:

Tiven
12-07-08, 17:26
Ντουφέκι.

El_Shadai
12-07-08, 20:43
Με τα στατιστικά που έχεις ασφαλώς και έπρεπε να κατεβάζεις παραπάνω.
Υπάρχουν 2 λογικές περιπτώσεις:
1)Να είναι ελαττωματική η κάρτα στο POTS στο DSLAM που είσαι "κουμπωμένος" και
2)Να είναι πολλά άτομα "κουμπωμένα" επάνω στο DSLAM που είσαι κουμπωμένος και εσύ και εκεί ξεκινάει το πανηγύρι γιατί, το πρώτο διορθώνεται ενώ το 2ο όχι και τοσο εύκολα!!!
Πάντως με τηνTELLAS που ανέφερες προηγουμένως πολύ πιθανόν να μην είχε εκεί δικό της DSLAM και απλώς σε έβαλε σε DSLAM ΟΤΕ. Έτσι εξηγείται ότι είχεσ το ίδιο πρόβλημα. Πάντω΄ς ότι και να γίνει 121. Μην το καθυστερείς καθόλου!!!! Καλή Τύχη!!!:)

nikos_cheng
13-07-08, 03:13
Φίλε μου, να σου απαντήσω ότι από προσωπική εμπειρία από λιτόχωρο ότι μάλλον πρόκειται για κάποια βλάβη καθαρά δικιά σου, γιατί πολλοί γνωστοί και φίλοι, (ο ένας διαθέτει και γνωστό ξενώνα στην πλατεία) δεν έχουν πρόβλημα στο browsing. Οπότε ψάξε το λίγο με το 121 η πήγαινε από το Ote-shop και πίεσε τους από κει να checkαρουν λίγο τη γραμμή σου.

pnikolo
13-07-08, 18:02
Καλησπέρα παιδιά μόλις έφυγα από Θεσσαλονίκη και γύρισα στο χωριό μου όπου και έβαλα αναγκαστικά ΟΤΕ και εκεί που έβριζα την ΤΕΛΛΑΣ :closed: είδα και τα χειρότερα.. έκανα ΟΤΕ 2048/256 και τα stats του router μου είναι τα εξής:
Down UP
SNR Margin 29.2 28.5 db
Line Attenuation: 10.0 5.-7 db
Data Rate: 2048 252 kbps
Παρόλα αυτά τα όμορφα stats κατεβάζω με 10kbps με το ζόρι και σέρνομαι στο surfing
Τα ping μου έχουν ως εξής: Απάντηση από: 64.233.167.99: bytes=32 χρόνος=230ms TTL=241 (GOOGLE)
Τι λέτε?
(Να υπενθυμίσω ότι δεν υπαρχή εναλλακτικός πάροχος εδώ πέρα! Οπότε τι λέτε να πάρω το ντουφέκι μου και να πάω σε κάποιο ote shop η μου προτείνετε κάτι άλλο?) :rtfm: :rtfm: :rtfm: :rtfm:

Δοκιμασε να κατεβασεις αυτο το αρχειο ftp://ftp.otenet.gr/pub/linux/ubuntu-releases/gutsy/ubuntu-7.10-desktop-i386.iso και πες μας με τι ταχυτητα το κατεβαζεις.
Για ακομη καλυτερα κατεβασετο με εναν download manager και πες μας! :hmm:

ORGixMH
17-07-08, 15:49
κατεβάζω με 30 το αρχείο που μου είπες....ολοι οι νέοι συνδρομιτές έχουνε ίδιο πρόβλημα με εμένα!!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.