PDA

Επιστροφή στο Forum : Mobile internet, Ελλαδα, Ευρωπη, περιαγωγή, χρεώσεις



cool11
13-07-08, 01:52
Ψαχνω να βρω μια λυση, μια λυση που να με σεβεται ως πελατη και οχι να με ξεσκιζει στις χρεωσεις διχως λογο, για mobile internet, τόσο σε Ελλάδα, όσο και στο εξωτερικό οταν πηγαινω.

Το βασικο προβλημα, ειναι το εξωτερικο.

Αν γκρινιαζουμε για τις χρεωσεις του mobile internet εντος της χωρας, εχετε δει τις χρεωσεις για περιαγωγη στο mobile internet?
Ριξτε μια ματια εδω...
http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=1343

Μηπως η λεξη Ληστεία ειναι πολυ λίγη για να περιγραψει τις χρεωσεις?

Θελω να εχω το laptop μου και να μπορω να εχω internet παντου οπου παω, στην Ευρωπη. Να μην ψαχνομαι αν εχει το ξενοδοχειο και αντε ρυθμισεις και το ενα και το αλλο.

Μπορει καποιος να μου εξηγησει? Εφοσον η vodafone, εχει πανευρωπαικη παρουσια, που ειναι το προβλημα και χρεωνει τετοιες πανακριβες χρεωσεις περιαγωγής;
Ενταξει, να πω για cosmote και wind, δεν εχουν ιδιοκτητο δικτυο σε αλλες χωρες. Αλλα η vodafone? Εχει λογικη να σε γδερνει η vodafone ελλαδας επειδη χρησιμοποιησες τη vodafone ιταλιας?

Anyway, επειδη το θεμα δεν ειναι φιλοσοφικο αλλα πρακτικο, θελω προτασεις πρακτικες και φυσικα σε λογικες τιμες. Δεν ειπα φθηνά, αλλα όχι και ληστεία. Ελεος.

Πειτε μου αν η vodafone, στην οποια ειχα μια ελπιδα λογω πανευρωπαικου δικτυου, εχει καποιο προγραμμα που να εχει ιδια χρεωση είτε κάνεις χρηση σε Ελλάδα είτε σε εξωτερικό.

Αν δεν υπάρχει, μηπως υπάρχει κάποια άλλη εταιρία, που να το κανει?

Πχ. για την φωνητική συνομιλία, είχα δει στο mediamarkt, μια sim μιας εταιριας που κοστιζε η αγορα 40ευρω, και η χρέωση ήταν η ίδια για όλη την Ευρωπη ή και κόσμο. Ακριβότερη από τους εγχώριους παροχείς, αλλά σε καμιά περίπτωση τόσο ακριβή στις άλλες χώρες με περιαγωγή όπως οι εγχώριες εταιρίες. Βασικά , δεν είχε περιαγωγή. Πλήρωνες λίγο ακριβοτερα την κλήση, αλλα thats it, αυτο ηταν ολο, παντού, σε όλες τις χώρες πληρωνες το ίδιο, και καμια σχεση με τις πανακριβες χρεωσεις περιαγωγης των αλλων εταιριών.

Μήπως και στο mobile internet υπάρχει κατι αναλογο?

Γιατι δεν νομιζω να ειναι λυση, σε καθε χωρα που καταφτάνω, να τρέχω αμέσως να αγοράζω πακετακι mobile internet, που όντως θα είναι φθηνο.

Περιμένω τις προτάσεις σας. Δεν μπορεί, κάποια λύση σε λογική τιμή θέλω να πιστεύω ότι πρέπει να υπάρχει.

cool11
18-07-08, 20:52
Μαλλον πρεπει να συνεχισω να παρεμενω μες την απελπισια μου?

21century
19-07-08, 20:22
Πονεμένη ιστορία, για κινητό Ιντερνετ καλύτερα πακετάκι μόνο στην χώρα που θα βρίσκεσαι αλλά συνήθως υπάρχουν δωρεάν σημεάι ασύρματης πρόσβασης σε καφέ και δημόσιους χώρους. Δεν θα σου κοστίσει τίποτα. Σε ότι αφορά τις χρεώσεις φωνής εκεί ισχύουν άλλα τιμολογια..

cool11
23-06-15, 13:55
Τοσα χρονια μετα, και να υπαρχει μηδαμινη προοδος στο εν λογω θεμα, αποτελει πραγματικα 'ονειδος' για την 'Ενωμενη Ευρωπη'...
:(

@ ADSLgr.com All rights reserved.