PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με OTEnet και adslgr.com



kadronarxis
05-10-05, 14:40
Δεν ξέρω τι γίνεται, αλλά με οτενέτ βγάζει ότι server not responding, βάζοντας τη σελίδα του adslgr.com.

Ενώ με hol, όλα παίζουν κανονικά.

Φυσικά, ο υπολογιστής παίρνει DNS από το 10.0.0.138, από τον router δηλαδή, και άρα ότι του δίνει ο provider.

Από χτές ξεκίνησαν αυτά τα κόλπα.

Σαμποτάρει η οτενέτ το forum?!!!!!! :D

ΥΓ: δοκίμασα και να γράψω απευθείας την ip του forum(206.222....κλπ), αλλά πάλι τα ίδια

giannis42
05-10-05, 14:42
το ιδιο απο το σπιτι μου...
απο το γραφειο ομως μπαινω κανονικα!!!!!!!! με otenet

Cosmonaut
05-10-05, 15:01
Μήπως κάποιο Firewall έχει μπλοκάρει την IP του site για κάποιο λόγο; Επίσης και ο web client που χρησιμοποιείς μήπως έχει κάτι ανάλογο; Έλεγξέ τα.

psyxakias
05-10-05, 15:08
Δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα στους DNS servers της OTEnet πάντως..


E:\>nslookup www.adslgr.com ns1.otenet.gr
Server: ns1.otenet.gr
Address: 195.170.0.2

Non-authoritative answer:
Name: www.adslgr.com
Address: 206.222.22.226
E:\>nslookup www.adslgr.com ns2.otenet.gr
Server: ns2.otenet.gr
Address: 195.170.2.1

Non-authoritative answer:
Name: www.adslgr.com
Address: 206.222.22.226

Spyrosss
05-10-05, 15:16
Αναφέρθηκε χτές το ίδιο πρόβλημα απο χρήστες της OTEnet, στο IRC κανάλι #adslgr.com.

XPHSTOS29
05-10-05, 15:19
Εγω βλεπω γενικο προβλημα με την οτενετ.

http://adslgr.com/forum/showpost.php?p=351349&postcount=64

Ακομα δεν εχει αλλαξει κατι και αναγκαστηκα να την εκτοπισω προσωρινα για να μπορεσει να δουλεψει το μαγαζι.

NoYmErOs
05-10-05, 16:14
Με την βοήθεια του Spyrosss μπήκα και εγώ εχθές με το proxy της ΟΤΕνετ αλλιώς δεν μπορούσα, ακόμα και τώρα μπαίνω με proxy.otenet.gr:8080..
Δεν ξέρω τι πρόβλημα υπάρχει, στα υπόλοιπα site μπαίνω κανονικά ..

EvilHawk
05-10-05, 16:25
Βρε παιδιά τί λέτε, εγώ δηλαδή με τί μπαίνω? :-k

chatasos
05-10-05, 16:36
Μήπως κάποιες ips από την otenet έχουν πρόβλημα στην δρομολόγηση προς το συγκεκριμένο site?
Απόρω πως δεν σκεφτήκατε να δοκιμάσετε ένα traceroute :cool:

NoYmErOs
05-10-05, 18:22
Συνεχίζω να μπαίνω με το proxy, και παίρνω ping timeout όταν πάω να μπω χωρίς αυτό..παρά τα reset που έκανα

sdikr
05-10-05, 20:54
H otenet και παλία είχε πρόβλημα όταν είχε πάρει ενα καινουργιο ip range, μάλλον κάτι τέτοιο έγινε ξανά

nickg78
05-10-05, 22:18
Όσοι έχετε πρόβλημα δοκιμάστε να κατεβάσετε και να τρέξετε το DrTCP από εδώ (http://www.dslreports.com/drtcp) μήπως το πρόβλημα διορθωθεί. Είναι ένα προγραμματάκι που επιτρέπει να "παίξετε" με το μέγεθος του MaxMTU στα Windows. Ξεκινήστε από MaxMTU 1492 και μειώνετέ το σταδιακά ανά 100, κάνοντας restarts του υπολογιστή μετά από κάθε αλλαγή.
Επίσης ενεργοποιήστε την επιλογή Path MTU Discovery. Αν κάποια στιγμή φτάσετε σε MaxMTU μικρότερο από 592 και το πρόβλημα δεν έχει λυθεί, τότε άκυρο, δεν φταίει το MTU, επαναφέρετέ το στα 1492.

Πάντως, έχω ξαναδεί αρκετές φορές παρόμοια μυστήρια προβλήματα (συγκεκριμένα sites να μην ανοίγουν με συγκεκριμένο ISP από συγκεκριμένα PC, παρόλο που DNS γινόταν κανονικά) και στο 99,99% των περιπτώσεων έφταιγε το MTU των Windows XP, σε συνδυασμό με το MTU του ISP ή/και του site που δεν άνοιγε. Φυσικά η κυριότερη αιτία σ' αυτές τις περιπτώσεις είναι κάποιο λάθος configuration του ISP, που περιορίζει το μέγεθος του MTU. Έτσι, προκαλείται τρελό packet fragmentation, αν το PC του χρήστη και κάποιο site χρησιμοποιούν σημαντικά μεγαλύτερο MTU από τον ISP και τελικά το site δεν ανοίγει ποτέ.

Δεν ξέρω σίγουρα αν και αυτή τη φορά φταίει το ίδιο πράγμα, απλά υποθέτω. Αν αντιμετωπίζετε σαν σύμπτωμα το site να μην ανοίγει ποτέ, η σελίδα να μένει λευκή και να φορτώνει επ' άπειρον, χωρίς να εμφανίζεται κάποιο σφάλμα στον Internet Explorer ή με σφάλμα "server not responding/connection timed out" σε Mozilla/Opera, η πιθανότερη αιτία είναι αυτή. Επίσης στο 100% των περιπτώσεων που έφταιγε το MTU, είχα παρατηρήσει ότι τα sites άνοιγαν κανονικά μέσω proxy (κάτι που είδα επίσης ότι αναφέρατε και αυτή τη φορά). Επίσης πολύ πιθανό αν φταίει αυτό, να αντιμετωπίζετε κατά διαστήματα προβλήματα και με τα uploads.

kadronarxis
05-10-05, 23:11
Νίκο, ωραία αυτά που λές αλλά έχω mac mini(Mac OS X).

έχει αυτόματο path mtu discovery.

Κάτι άλλο φταίει, αλλά τι;

Πάντως, μετά το απόγευμα, όλα φαίνονται cool.

Spyrosss
05-10-05, 23:42
Όσοι έχετε πρόβλημα δοκιμάστε να κατεβάσετε και να τρέξετε το DrTCP από εδώ (http://www.dslreports.com/drtcp) μήπως το πρόβλημα διορθωθεί. Είναι ένα προγραμματάκι που επιτρέπει να "παίξετε" με το μέγεθος του MaxMTU στα Windows. Ξεκινήστε από MaxMTU 1492 και μειώνετέ το σταδιακά ανά 100, κάνοντας restarts του υπολογιστή μετά από κάθε αλλαγή.
Επίσης ενεργοποιήστε την επιλογή Path MTU Discovery. Αν κάποια στιγμή φτάσετε σε MaxMTU μικρότερο από 592 και το πρόβλημα δεν έχει λυθεί, τότε άκυρο, δεν φταίει το MTU, επαναφέρετέ το στα 1492.

Πάντως, έχω ξαναδεί αρκετές φορές παρόμοια μυστήρια προβλήματα (συγκεκριμένα sites να μην ανοίγουν με συγκεκριμένο ISP από συγκεκριμένα PC, παρόλο που DNS γινόταν κανονικά) και στο 99,99% των περιπτώσεων έφταιγε το MTU των Windows XP, σε συνδυασμό με το MTU του ISP ή/και του site που δεν άνοιγε. Φυσικά η κυριότερη αιτία σ' αυτές τις περιπτώσεις είναι κάποιο λάθος configuration του ISP, που περιορίζει το μέγεθος του MTU. Έτσι, προκαλείται τρελό packet fragmentation, αν το PC του χρήστη και κάποιο site χρησιμοποιούν σημαντικά μεγαλύτερο MTU από τον ISP και τελικά το site δεν ανοίγει ποτέ.

Δεν ξέρω σίγουρα αν και αυτή τη φορά φταίει το ίδιο πράγμα, απλά υποθέτω. Αν αντιμετωπίζετε σαν σύμπτωμα το site να μην ανοίγει ποτέ, η σελίδα να μένει λευκή και να φορτώνει επ' άπειρον, χωρίς να εμφανίζεται κάποιο σφάλμα στον Internet Explorer ή με σφάλμα "server not responding/connection timed out" σε Mozilla/Opera, η πιθανότερη αιτία είναι αυτή. Επίσης στο 100% των περιπτώσεων που έφταιγε το MTU, είχα παρατηρήσει ότι τα sites άνοιγαν κανονικά μέσω proxy (κάτι που είδα επίσης ότι αναφέρατε και αυτή τη φορά). Επίσης πολύ πιθανό αν φταίει αυτό, να αντιμετωπίζετε κατά διαστήματα προβλήματα και με τα uploads.

Διαφωνώ :cool:

Το ΜΤU πρέπει να είναι πάντα 1500 σε PPPoA και 1492 σε PPPoE. Aπο default το Path MTU Discovery είναι on στα Windows. Tυχόν αλλαγή μπορεί να οδηγήσει σε fragmented packets και retransmissions.

Εκείνο που χρησιμέυει το DrTCP είναι να ρυθμίσεις το RWIN (receive window) που απαιτεί και μια διαδικασία pinging σε διάφορους servers για να βρείς to latency και μετά με έναν τύπο να βρείς το ιδανικό RWIN. (Δεν είναι επι του παρόντος)

Δεν νομίζω να έχει σχέση αυτό το πράγμα.

Πάντως εμένα με βολέυει καλύτερα το TCP Optimizer (http://www.speedguide.net/files/TCPOptimizer.exe).

nickg78
06-10-05, 09:41
Διαφωνώ :cool:

Το ΜΤU πρέπει να είναι πάντα 1500 σε PPPoA και 1492 σε PPPoE.

Ναι, δεν διαφωνώ μ' αυτό που λες, αυτές είναι οι σωστές τιμές. Όμως κάποια σαΐνια σε μερικούς ISP μερικές φορές ρυθμίζουν μικρότερο MTU και παρουσιάζονται τέτοια προβλήματα. Όταν σε έναν client ή server το MTU είναι σημαντικά μεγαλύτερο από αυτό που υποστηρίζει ο ISP, τότε προκαλείται fragmentation. Το μικρότερο MTU δεν προκαλεί fragmentation, λύνει τα προβλήματα πρόσβασης σε κάποια sites, αλλά αν είναι υπερβολικά μικρό μειώνει την ταχύτητα (αφού σε κάθε πακέτo μεταδίδονται λιγότερα bytes). Πάντως αφού το πρόβλημα λύθηκε και δεν οφειλόταν σε αυτό, τέλος καλό όλα καλα. ;)

NoYmErOs
06-10-05, 10:01
Δοκιμασα το TCP Optimizer και δεν είδα fragmentation και ας είχα max upload εκείνη την στιγμη...άρα το πρόβλημα που έχω με το site δεν είναι αυτό..

@ ADSLgr.com All rights reserved.