PDA

Επιστροφή στο Forum : ΣΕΠΟΛΙΑ ΚΟΛΩΝΟΣ και γυρω περιοχες<<<<ΑΣ ΟΡΓΑΝΩΘΟΥΜΕ>>>παρακαλω διαβαστε



Σελίδες : [1] 2

greekfragma
05-10-05, 15:18
καλησπερα σε ολους.ειμαι νεο μελος αν και σας παρακολουθω καιρο.
τα προβληματα μου με τον οτε και το δσλ ξεκινησαν αρκετο καιρο πριν.μενω στα Σεπολια και ειμαι στο δσλαμ Κολωνου.μεσα στο τελευταιο χρονο αλλαξα εξοπλισμο αλλαξα παροχεις αλλα οι ταχυτητες της 384 μου ηταν μετριες ενω τα πινγκ αισχρα.
εκανα καποιες αιτησεις για βλαβη στο 121......τραβηχτηκα αρκετα με το 134 και 1242 και περασα αρκετες φορες απο το ΟΤΕ Καρολου στο οποιο ανηκω αλλα λυση δεν βρεθηκε.
Ετσι μετα απο πολυ ψαξιμο εφτασα στο σημειο να μιλησω με τον κυριο Βασιλακη απο τα κεντρικα του ΟΤΕ στο Μαρουσι στο 210-6115235.

Στο 1ο τηλεφωνημα ο κυριος Βασιλακης με ενημερωσε οτι στο δσλαμ που βρισκομαι υπαρχουν 408 ατομα με 384 και μοιραζονται 9.2 Mbps......στα 512 οπως μου εξηγησε ο αριθμος ειναι μονον 50.οποτε εαν δεν θελω να περιμενω αναβαθμιση του δσλαμ μου προτεινε τα 512 τα οποια ειναι τελειως ελευθερα απο κινηση.ετσι λοιπον μιας και τα παγια επεσαν στην τιμη της 384 εκανα την μεταβαση........απο εκεινη τη στιγμη μεχρι σημερα εχουν περασει 3 μερες.......οι ταχυτητες ειναι της ταξεως των 20Κβ/''.....για τα πινγκ ας μην μιλησω.......

Στο 2ο τηλεφωνημα εξηγω στον κυριο Βασιλακη το προβλημα......μου λεει μισο λεπτο να ξανακοιταξω το νουμερο σας.

Ουτε λιγο ουτε πολυ μου ειπε τα εξης:

-Κυριε Σχχχχ αυτη τη στιγμη κοιταζω την κατασταση του δικτυου με βαση τον τηλεφωνικο σας αριθμο.Σας πληροφορω λοιπον οτι το δικτυο σας ειναι απο τα πλεον πεπαλαιωμενα του αδσλ δικτυου.Επισης σας πληροφορω οτι δεν ειστε η μονη περιοχη στο κεντρο της αθηνας με τοσο παλια υποδομη.
Η υποδομη αυτη ειναι εξολοκληρου απο χαλκο και μαλιστα με πολλα ''μπαλωματα'' και ''μουφες''.............
Ετσι σας συνιστω να επιστρεψετε στην ταχυτητα των 384 καθως με τετοια ποιοτητα δικτυου οσο αυξανεται το bandwidth μιας γραμμης τοσο πιο πολυ ''μπουκωνει'' η γραμμη με αποτελεσμα να εχετε κατα πολυ μειωμενες ταχυτητες.
(συνεχιζει λεγοντας)
ΕΑΝ ΘΕΛΑΤΕ ΔΗΛΑΔΗ 1 ΜΒΙΤ ΓΡΑΜΜΗ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΧΑΤΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΑΧΥΤΗΤΑ.........

(μαλιστα αστειευτηκε κιολας οταν του ειπα τι μπορουμε να κανουμε για να λυθει το προβλημα στις παραπανω ταχυτητες........)
-Κυριε Σχχχχ μπορειτε να μετακομισετε............(ουδεν σχολιον....τουλαχιστον δεν γελασα).......και συνεχισε λεγοντας οτι ''εννοειται οτι αστειευομαι''

νταξ εγω μετα απο τοσους μηνες παλι καλα που εχω βρει την ψυχραιμια μου και δεν δινω σημασια σε τετοια αστειακια......ισως παλιοτερα να ειχα τελειως αλλη αντιμετωπιση στο αστειακι..............

(συνεχιζει το λογο του)
-Κυριε Σχχχχχ αναγκαστικα θα πρεπει να περιμενετε να αναβαθμιστει το δικτυο και να αλλαξει ο χαλκος σε οπτικη ινα.μεχρι τοτε θα πρεπει να κανετε υπομονη με την 384 γιατι οτιδηποτε ταχυτερο δοκιμασετε η γραμμη σας θα ''μπουκωνει''

μετα απο τον παραπανω διαλογο και λιγο πριν κλεισουμε του εξηγησα οτι σαν καταναλωτης θα προσπαθησω μαζικα με αλλους στην περιοχη μου να διεκδικησουμε οτι μπορουμε μεσω μαζικης καταγγελιας στην ΕΕΤΤ.

μου απαντησε οτι
-σαφως και να το κανετε και καλως το κανετε μαζικα και οχι μεμονομενα που δεν θα σας εβγαζε πουθενα.

-ευχαριστω για τον χρονο σας κυριε Βχχχχχχ και για την ενημερωση που μου κανατε.
-παρακαλω.......καλημερα σας..........
[ΚΛΙΚ]

μετα λοιπον και απο αυτο το διαλογο οπως καταλαβατε εκανα αιτηση στο 134 να επιστρεψει η γραμμη μου στο 384 και το οποιο θα γινει αυριο μιας και λογω της ασχημης εξελιξης πηρα προτεραιοτητα απο αλλους καταναλωτες που απλα ζητησαν μεταφορα χωρις να δηλωσουν καποιο προβλημα............

μεσα στις επομενες μερες θα βρω χρονο να περασω και απο τον ΟΤΕ Καρολου να δω εκει τι σχεδια εχουν για το μελλον της αναβαθμισης της περιοχης

μελημα μου αυτη τη στιγμη ειναι να μπορεσω να οργανωσω οσο γινεται τους θιγομενους απο αυτη την κατασταση στην περιοχη μου και να πιεσουμε οπως μπορουμε (με προσφυγες στην ΕΕΤΤ ή αλλου) για πληρη αναβαθμιση του δικτυου της γυρω περιοχης.

το ποστ αυτο θα μεταφερθει σε αρκετα φορουμ αυτουσιο ωστε να το δει οποιος ανηκει στο DSLAM ΚΟΛΩΝΟΥ.....παρακαλω οποιον ειναι στο συγκεκριμενο δσλαμ ή στις περιοχες σεπολιων/κολωνου/μπουρναζιου να επικοινωνησει μαζι μου μεσω e-mail στο greekfragma21@yahoo.gr

Ευχαριστω ολους για την προσοχη σας και ελπιζω αυτο το ποστ να γινει αφορμη για περισσοτερη οργανωση απο την πλευρα των απλων πωλητων απεναντι σε μονοπωλιακες τακτικες που το μονο που καταφερνουν ειναι να μενει στασιμη η ελληνικη διαδικτυακη κοινοτητα

savdown
05-10-05, 15:36
"υπαρχουν 408 ατομα με 384 και μοιραζονται 9.2 Mbps"
Εδώ πρέπει να είναι το πρόβλημα και όχι τόσο πολύ στο δύκτιο του ΟΤΕ που έτσι και αλλιώς άθλιο είναι.
Είμαι ένας απο τους 408 και πριν ένα χρόνο που έβαλα DSL δεν είχα κανένα πρόβλημα το πρόβλημμα εμφανίστηκε τους τελευταίους μήνες όπως και σε πολλές περιοχές της Ελλάδας.

Ποιον ISP και μοντεμ έχεις να δοκιμάσουμε αν έχουμε το ίδιο πρόβλημμα.

greekfragma
05-10-05, 16:07
"υπαρχουν 408 ατομα με 384 και μοιραζονται 9.2 Mbps"
Εδώ πρέπει να είναι το πρόβλημα και όχι τόσο πολύ στο δύκτιο του ΟΤΕ που έτσι και αλλιώς άθλιο είναι.
Είμαι ένας απο τους 408 και πριν ένα χρόνο που έβαλα DSL δεν είχα κανένα πρόβλημα το πρόβλημμα εμφανίστηκε τους τελευταίους μήνες όπως και σε πολλές περιοχές της Ελλάδας.

Ποιον ISP και μοντεμ έχεις να δοκιμάσουμε αν έχουμε το ίδιο πρόβλημμα.

φιλε μου μαλλον δεν διαβασες καλα το ποστ μου..........ναι μεν το δσλαμ για 384 ειναι φουλ αλλα με 50 ατομα στα 512 και να εχει παλι προβλημα δεν σημαινει δσλαμ μονο αλλα ΚΑΙ υποδομη δικτυου.
εγω πλεον δεν κανω αλλες δοκιμες......ειπα οτι δοκιμασα 4 διαφορετικους προβαηντερ και 2 διαφορετικα ρουτερ(και τα 2 μεσω εδερνετ)
αυτο που χρειαζεται εινια ομαδικη πιεση με καταγγελιες κλπ

NoYmErOs
05-10-05, 16:21
Απλά εσύ ξέρεις τι γίνετε στο DSLAM σου ..
Να ξέρεις ότι αρκετοί που είναι σε πιταρισμένα DSLAM δεν ξέρουμε τι γίνετε και πόσοι έχουν μπει επιπλέον ..οπότε υπάρχουν και χειρότερα, τουλάχιστον εσένα σου παραδέχτηκαν ότι έχουν πρόβλημα, σε άλλους χρήστες δεν λένε ούτε αυτό ..

Χαράς την υπομονή σου

greekfragma
05-10-05, 16:37
Απλά εσύ ξέρεις τι γίνετε στο DSLAM σου ..
Να ξέρεις ότι αρκετοί που είναι σε πιταρισμένα DSLAM δεν ξέρουμε τι γίνετε και πόσοι έχουν μπει επιπλέον ..οπότε υπάρχουν και χειρότερα, τουλάχιστον εσένα σου παραδέχτηκαν ότι έχουν πρόβλημα, σε άλλους χρήστες δεν λένε ούτε αυτό ..

Χαράς την υπομονή σου

ελπιζω η υπομονη μου να πιασει τοπο και να καταφερουμε να μαζευτουμε αρκετοι.

πιστευω οτι ολα ειναι θεμα σωστης και μελετημενης κινησης απο την πλευρα μας ως καταναλωτες.εαν ξερουμε πως πρεπει να δρασουμε,που να απευθυνθουμε και κυριως με ποια μεσα να διεκδισησουμε τα δικαιωματα μας σιγουρα κατι θα κερδισουμε........με αλλα λογια το να βαλουμε απλα τις φωνες και να αρχισουμε τα μπινελικια στην αμοιρη τηλεφωνητρια του 134 που απλα απαντα στα τηλεφωνα δεν βοηθαει κανεναν.........

γι αυτο παρακαλω και παλι οσοι ειναι κοντα στις περιοχες Σεπολια/Κολωνος/ΠΛ.Αττικης/ να μου στειλουν ε-μαιλ ωστε να δουμε τι μπορουμε να κανουμε. ;)

Chris2004
05-10-05, 17:09
OMG σε 15 μέρες μετακομίζω κοντά σταθμό αττικής....οι 408 θα γίνουν 409!!!

greekfragma
05-10-05, 17:10
αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης..........εαν το δικτυο εχει προβλημα δεν θα επρεπε εκτος απο το download speed να επηρεαστει και το upload?

γιατι ναι μεν εχω download speed 250kbps αλλα upload εχω 112kbps το οποιο ειναι εξαιρετικο.........αυτο δεν ειναι παραξενο?
γιατι συμφωνα με την λογικη οταν η ποιοτητα μιας γραμμης ειναι χαμηλη λογικο ειναι να επηρεαζεται αμφιδρομα η ταχυτητα.........
να σημειωσω οτι δεν εχω κανενα firewall στο pc μου.και ολες οι ρυθμισεις ρουτερ ειναι ενταξει.επισης εχω περασει και οτι τελευταιο υπαρχει απο network drivers + router firmware update

chatasos
05-10-05, 17:19
Έλεγξε το SNR στο modem σου για να δεις αν πραγματικά έχεις πρόβλημα γραμμής.
Αν δεν ξέρεις το πως, ένα search στο forum θα σε βοηθήσει.

greekfragma
05-10-05, 17:32
Έλεγξε το SNR στο modem σου για να δεις αν πραγματικά έχεις πρόβλημα γραμμής.
Αν δεν ξέρεις το πως, ένα search στο forum θα σε βοηθήσει.

οριστε φιλε μου

ison
05-10-05, 17:42
Το εχει κανει ηδη και ειναι σε λογικα πλαισια :)

Αυτο που θελω να ρωτησω εγω ειναι αν υπαρχει περιπτωση να φταει καποια ρυθμιση στο ρουτερ-καρτα δικτυου για το συμβαν...πχ μου ειπε ο fragma οτι εχει οn το dchp ΚΑΙ εχει βαλει ρυθμισεις χειροκινητα στην καρτα δικτυου (σταθερη ip) ...απο οτι θυμαμαι ΔΕΝ εχει βαλει dns στην καρτα δικτυου (διορθωσε με fragma αν κατι δεν ισχυει) ...

Γενικα παιζει να ειναι θεμα hardware και οχι γραμμης...??

chatasos
05-10-05, 17:43
Αν κρίνω από τα νούμερα, μάλλον σε ψιλοδουλεύουν...
Θα σου πρότεινα όμως να δοκιμάσεις και κάποιο άλλο modem για να κάνεις σύγκριση στα νούμερα και ίσως να δεις περισσότερες πληροφορίες.

savdown
05-10-05, 17:43
OMG σε 15 μέρες μετακομίζω κοντά σταθμό αττικής....οι 408 θα γίνουν 409!!!
ΟΧΙIII!!! εδώ κοιτάμε να διώξουμε και τους υπόλοιπους και να φέρουμε καναν Αλβανό ή Ρώσσο που δεν έχουν και μεγάλες απαιτήσεις σε bandwidth. :-k
Δες και την δική μου γραμμή, http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=352633#post352633
πάντως έχεις μεγάλο Attenuation. Το Output Power στο δείχνει πουθενά;

greekfragma
05-10-05, 17:50
Το εχει κανει ηδη και ειναι σε λογικα πλαισια :)

Αυτο που θελω να ρωτησω εγω ειναι αν υπαρχει περιπτωση να φταει καποια ρυθμιση στο ρουτερ-καρτα δικτυου για το συμβαν...πχ μου ειπε ο fragma οτι εχει οn το dchp ΚΑΙ εχει βαλει ρυθμισεις χειροκινητα στην καρτα δικτυου (σταθερη ip) ...απο οτι θυμαμαι ΔΕΝ εχει βαλει dns στην καρτα δικτυου (διορθωσε με fragma αν κατι δεν ισχυει) ...

Γενικα παιζει να ειναι θεμα hardware και οχι γραμμης...??

οριστε και μερικα ακομα στοιχεια.
το attenuation τι σημαινει οτι φταιει ουσιαστικα?κακη ποιοτητα συνδεσης απο το σπιτι μου εως το δσλαμ?
εχω δοκιμασει και παλιοτερα κι αλλο ενα ρουτερακι d-link 300g+

output power που βρισκεται?

ison
05-10-05, 17:51
Αν κρίνω από τα νούμερα, μάλλον σε ψιλοδουλεύουν...
Θα σου πρότεινα όμως να δοκιμάσεις και κάποιο άλλο modem για να κάνεις σύγκριση στα νούμερα και ίσως να δεις περισσότερες πληροφορίες.

Το attentuation συμφωνα με το γνωστο sticky θεωρειται πολυ καλο οποτε δεν νομιζω να δημιουργει τοσο σοβαρο προβλημα(οχι οτι ειμαι ειδικος το ξαναλεω)

Και αλλη μια ερωτηση αν προσεξτε το δευτερο screnshot το primary και secondary dns ειναι αναποδα (εμενα εχει το 114 primary για HOL και 117 secondary)...παιζει κανα ρολο αυτο?

savdown
05-10-05, 18:02
Και εγώ δεν είμαι ειδικός αλλά μια και βρισκόμαστε στην ίδια περιοχή έχουμε αρκετή διαφορά στο attentuation και στο download. Συνδυασμός προβλημάτων πρέπει να φταίει στην γραμμή σου.
Το Output Power δεν ξέρω που βρίσκεται στο μόντεμ σου, μπορεί και να μην το γράφει.
Δες και αυτό http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=21205

greekfragma
05-10-05, 18:14
Και εγώ δεν είμαι ειδικός αλλά μια και βρισκόμαστε στην ίδια περιοχή έχουμε αρκετή διαφορά στο attentuation και στο download. Συνδυασμός προβλημάτων πρέπει να φταίει στην γραμμή σου.
Το Output Power δεν ξέρω που βρίσκεται στο μόντεμ σου, μπορεί και να μην το γράφει.
Δες και αυτό http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=21205

οσο και αν εψαξα το ρουτερακι το Ο/Ρ δεν το βρηκα.το λινκ το εχω δει νωριτερα.τι να πω.....θα δω τι μπορω να κανω με καποιο αλλο ρουτερακι ξανα........παντως εμενα αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι το upload δειχνει εξαιρετικο ενω πασχει ασχημα το download

επισης να συμπληρωσω οτι τα πινγκ στο www.ntua.gr ειναι της ταξης των 45ms και κατω με 1 χαμενο πακετο καθε 10 πινγκαρισματα.
τελος σε αμερικανικους σερβερ τα πινγκαρισματα ειναι της ταξης των 230ms με 1 χαμενο πακετο καθε 4 πιγνκαρισματα

NoYmErOs
05-10-05, 18:17
ελπιζω η υπομονη μου να πιασει τοπο και να καταφερουμε να μαζευτουμε αρκετοι.

πιστευω οτι ολα ειναι θεμα σωστης και μελετημενης κινησης απο την πλευρα μας ως καταναλωτες.εαν ξερουμε πως πρεπει να δρασουμε,που να απευθυνθουμε και κυριως με ποια μεσα να διεκδισησουμε τα δικαιωματα μας σιγουρα κατι θα κερδισουμε........με αλλα λογια το να βαλουμε απλα τις φωνες και να αρχισουμε τα μπινελικια στην αμοιρη τηλεφωνητρια του 134 που απλα απαντα στα τηλεφωνα δεν βοηθαει κανεναν.........

γι αυτο παρακαλω και παλι οσοι ειναι κοντα στις περιοχες Σεπολια/Κολωνος/ΠΛ.Αττικης/ να μου στειλουν ε-μαιλ ωστε να δουμε τι μπορουμε να κανουμε. ;)

Οι ποιο οργανωμένη κίνηση βρίσκετε εδώ .. Επιστολή Διαμαρτυρίας Χρεώσεων ADSL (http://www.adslgr.com/forum/forumdisplay.php?f=103)
Γιατί δεν αφορά μόνο τις τιμές αλλά και τις κακές ποιότητες

XTCgr
05-10-05, 18:26
Καλό κουράγιο greekfragma
τι τραβάνε και οι ταλαίπωροι οι Newsposters!!! :-k :p :offtopic:

greekfragma
05-10-05, 18:28
Οι ποιο οργανωμένη κίνηση βρίσκετε εδώ .. Επιστολή Διαμαρτυρίας Χρεώσεων ADSL (http://www.adslgr.com/forum/forumdisplay.php?f=103)
Γιατί δεν αφορά μόνο τις τιμές αλλά και τις κακές ποιότητες

εχω συμμετασχει στη συγκεκριμενη κινηση και θελω να εκφρασω και απο αυτο το θεμα την συμπαρασταση μου στην προσπαθεια των παιδιων :thumbsup1

εαν εχετε καποια αλλη ιδεα για το τι μπορει να φταιει στη συνδεση μου ριχτε την απλοχερα.ευχαριστω ξανα οσους απαντησαν ηδη στο θεμα μου.


Καλό κουράγιο greekfragma
τι τραβάνε και οι ταλαίπωροι οι Newsposters!!! :-k :p :offtopic:

αυτα τα ποστ να τα δειξεις στον μητσο γιατι εχει βγαλει μαστιγια τοσες μερες που δεν βαζω νεα στην κεντρικη :respekt:

krisiun82
05-10-05, 18:48
Κριμα που η αλλαγη σε 512 αντι να βοηθησεις σε "χαλασε"..
Κυνηγα τους γιωργο..

Navigator
05-10-05, 18:52
παρακαλω οποιον ειναι στο συγκεκριμενο δσλαμ ή στις περιοχες σεπολιων/κολωνου/μπουρναζιου να επικοινωνησει μαζι μου

Τα dslam πρίν και μετά το ποτάμι δεν ειναι τα ίδια αλλά το κοινό τους ειναι οτι ειναι πιταρισμένα όλα...
Μήν περιμένεις σύντομα να σκάψουν στη περιοχή σου παρά μόνο οταν τελειώσει το στάδιο του Παναθηναικού που θα γίνει παρακάτω από σένα.Τοτε θα χρειαστουν ευθείες με οπτικές για τις μεταδόσεις και αναγκαστικά θα σκάψουν.Ζήσε Μαι μου να φας Τριφυλλι :(

BTW Στη πυκνοκατοικιμένη περιοχή σου δεν εχουν βάλει οπτικές και οι οπτικές των ξεφτιλισμένων Ολυμπιακών Εργων ειναι πλέον αφόρτιστες. :evil:
Ολα τα ειχαμε οι Ολυμπιακοι της ψωροκώστενας μας έλειπαν

greekfragma
05-10-05, 20:27
Τα dslam πρίν και μετά το ποτάμι δεν ειναι τα ίδια αλλά το κοινό τους ειναι οτι ειναι πιταρισμένα όλα...
Μήν περιμένεις σύντομα να σκάψουν στη περιοχή σου παρά μόνο οταν τελειώσει το στάδιο του Παναθηναικού που θα γίνει παρακάτω από σένα.Τοτε θα χρειαστουν ευθείες με οπτικές για τις μεταδόσεις και αναγκαστικά θα σκάψουν.Ζήσε Μαι μου να φας Τριφυλλι :(

BTW Στη πυκνοκατοικιμένη περιοχή σου δεν εχουν βάλει οπτικές και οι οπτικές των ξεφτιλισμένων Ολυμπιακών Εργων ειναι πλέον αφόρτιστες. :evil:
Ολα τα ειχαμε οι Ολυμπιακοι της ψωροκώστενας μας έλειπαν

ναι συγγνωμη για το λαθος σχετικα με το μπουρναζι.οντως ανηκει σε αλλο δσλαμ.
αυτο παντως με την ποιοτητα του χαλκου οτι ''μπουκωνει'' οσο αυξανονται οι ταχυτητες εαν ειναι ''χιλιομπαλωμενο'' ισχυει ρε παιδια?
η λογικη λεει οτι θα πρεπε κανονικα να μπουκωνει και το upload μου.
τεσπα δεν ξερω τι αλλο να κανω.........θα δοκιμασω αυριο κι αλλο ρουτερακι και περιμενω και τους οτετζιδες να ερθουν με συνεργειο και βλεπουμε.......

Navigator
05-10-05, 21:46
Ζήτα τους για δοκιμή να σε μεταφέρουν σε άλλο dslam

greekfragma
05-10-05, 21:53
Ζήτα τους για δοκιμή να σε μεταφέρουν σε άλλο dslam


εχω τετοιο δικαιωμα?σε ποιο απο ολα τα τηλεφωνα του οτε πρεπει να απευθυνθω? :roll:

NoYmErOs
05-10-05, 23:32
εχω τετοιο δικαιωμα?σε ποιο απο ολα τα τηλεφωνα του οτε πρεπει να απευθυνθω? :roll:

Δεν νομίζω .. απλά πρέπει να φτάσεις στα άκρα(όχι να πυροβολήσεις κανέναν) τα το κυνηγήσεις όσο πάει το θέμα και να μην κάνεις πίσω . έτσι νομίζω θα έκανα εγώ μιας και δεν δέχομαι τις δικαιολογίες τους(όχι ότι καταλαβαίνουν ..)

greekfragma
05-10-05, 23:44
Δεν νομίζω .. απλά πρέπει να φτάσεις στα άκρα(όχι να πυροβολήσεις κανέναν) τα το κυνηγήσεις όσο πάει το θέμα και να μην κάνεις πίσω . έτσι νομίζω θα έκανα εγώ μιας και δεν δέχομαι τις δικαιολογίες τους(όχι ότι καταλαβαίνουν ..)

εαν δεν ειναι δικαιωμα μου να το ζητησω τοτε νομιζω οτι ειναι αδυνατον να γινει.
θα προσπαθησω παντως να διεκδικησω μια 2ημερη προσωρινη δοκιμη σε αλλο δσλαμ με ευγενικο τροπο στηριζομενος στο να πετυχω καποιον υπευθυνο με καλη διαθεση και λιγο φιλοτιμο.

παρακαλω παντως οποιον εχει δικτυακες/ηλεκτρονικες γνωσεις να με διαφωτισει στο εξης:

πως γινεται ο χαλκος να δημιουργει προβλημα στην μεταφορα δεδομενων αναλογα την ποιοτητα του καλωδιου?εγω νομιζα οτι οι υψηλοτερες συνχοτητες που χρησιμοποιει το δσλ δεν επηρεαζονται απο αυτο......οι οποιες απωλειες μπορει να ωφειλονται μονο σε σημεια ενωσης(π.χ. πριζα σπιτιου-σημειο ενωσης με το δσλαμ λογω κακης επαφης ή προβληματικων φιλτρων)
εαν πηρχε δηλαδη προβλημα στα ενδιαμεσα σημεια κανονικα θα επρεπε να μην εχω καθολου γραμμη

τουλαχιστον με τα θεμελιωδη που ξερω απο φυσικη ετσι παει.....συγχωρεστε με εαν λεω ακυροτητες :oops:

αρα για μενα ειτε το δσλαμ φταιει και ο κυριος Βασιλακης προσπαθουσε να καλυψει οτι μπορουσε ειτε καποιο αλλο κομβικο σημειο θελει αλλαγμα τελειως. :rtfm:

greekfragma
06-10-05, 18:25
:rtfm: τι εγινε ρε παιδια?πως ειναι δυνατον το χαλια μου δικτυο το χιλιομπαλωμενο να βλεπει τετοιες ταχυτητες και μαλιστα σε ωρα αιχμης?θα κανω ενημερωση και το βραδυ που δεν θα εχει κινηση. :rtfm:

Spartakus
06-10-05, 21:39
:rtfm: τι εγινε ρε παιδια?πως ειναι δυνατον το χαλια μου δικτυο το χιλιομπαλωμενο να βλεπει τετοιες ταχυτητες και μαλιστα σε ωρα αιχμης?θα κανω ενημερωση και το βραδυ που δεν θα εχει κινηση. :rtfm:

Να ρωτήσω και εγώ κάτι μιας και ανήκω στον Κολωνό, 2 στενά από το μετρό στα Σεπόλια(δεν έχω ακόμα ADSL αλλά σκοπεύω να βάλω)..Με 384 τι ταχύτητες έχεις περίπου σε download???

Tony_Ts
06-10-05, 22:23
greekfragma, αν θέλεις να κινηθείς "παραπέρα" θα πρέπει να έχεις κάποια στοιχεία. Μια τηλεφωνική επικοινωνία δεν "στέκει" ως στοιχείο. Θα σου πρότεινα να τα ζητήσεις και γραπτώς αυτά που σου είπε ο κ. Βασιλάκης. Με αυτό τον τρόπο τον δεσμεύεις ότι δε θα σου λέει αηδίες (όπως πολύ συχνά γίνεται, όχι μόνο στον ΟΤΕ).

kirki
07-10-05, 01:05
Σεπόλια - DSLLAM Κολωνού- οδός κοντά στην δυραχίου.

Σύνδεση με forthnet - 256.

Επί 6 μήνες δεν έχω κανένα πρόβλημα και καλές ταχύτητες 25-30κ/σεκ

Στα παιχνίδια online 100-200πινγκ παιζω καλά mmropgs και μέτρια firstshoot onlines.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: η πολυκατοικία είναι καινούργια 6 μηνών και το καλώδιο με τον οτε είναι
συνδεδεμένο υπογείος σύμφωνα με τοςυ καινούριγους κανονισμούς όχι υπέργεια
μπαλώματα κλπ.

greekfragma
07-10-05, 06:58
Σεπόλια - DSLLAM Κολωνού- οδός κοντά στην δυραχίου.

Σύνδεση με forthnet - 256.

Επί 6 μήνες δεν έχω κανένα πρόβλημα και καλές ταχύτητες 25-30κ/σεκ

Στα παιχνίδια online 100-200πινγκ παιζω καλά mmropgs και μέτρια firstshoot onlines.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: η πολυκατοικία είναι καινούργια 6 μηνών και το καλώδιο με τον οτε είναι
συνδεδεμένο υπογείος σύμφωνα με τοςυ καινούριγους κανονισμούς όχι υπέργεια
μπαλώματα κλπ.

εγω ειμαι απεναντι απο το videorama......η συνδεση ειναι υπεργεια.....το σταθερο προβλημα που ειχα παντα δεν ηταν τοσο οι ταχυτητες οσο τα πινγκ......


Να ρωτήσω και εγώ κάτι μιας και ανήκω στον Κολωνό, 2 στενά από το μετρό στα Σεπόλια(δεν έχω ακόμα ADSL αλλά σκοπεύω να βάλω)..Με 384 τι ταχύτητες έχεις περίπου σε download???

με 384 hellas on line 3μηνη τσαμπε απο Ram οταν ειχα 384 γραμμη ειχα 35-40.....τωρα που αναβαθμισα την γραμμη σε 512 παρολο που ειμαι ακομα με την ιδια προσφορα απο HOL εχω 55-58 βραδυνες ωρες και 46-50 ωρες αιχμης.......αυτα βεβαια εδω και 2 μερες που εφτιαξε μετα απο ατελειωτο κραξιμο που εριξα σε 121 και λοιπα τηλεφωνα του ΟΤΕ.πριν το 2ημερο κραξιμο ειχα για 1 βδομαδα την 512 να σερνεται κυριολεκτικα με 17-23ΚΒ κατεβασμα και πολλα ταημ αουτ σε πινγκς :rtfm:

greekfragma
31-10-05, 19:36
εχω νεωτερα απο το δσλαμ κολωνου.........μετα το σημερινο τρομερο νουμερο των 2ΚΒ το δευτερολεπτο κατα τις 5 το απογευμα τωρα που μιλαμε (ωρα 6μιση) η ταχυτητα ειναι στα 20-25ΚΒ..................

αυριο θα παω απο τον οτε καρολου και θα μιλησω με τα γραφεια σχεδιασμου στο μαρουσι και θα κανω μεγαλη μανουρα..........

παρτε και ενα σκρινσοτ για να δειτε τι εννοω......
http://img46.imageshack.us/img46/7844/otenetrulzzzz6hb.th.jpg (http://img46.imageshack.us/my.php?image=otenetrulzzzz6hb.jpg)
αυτο το σκρινσοτ ειναι στις 5 το απογευμα σημερα....και χωρις να τρεχει τιποτε αλλο στον υπολογιστη παρα μονο το μσν(δυστυχως δεν θυμηθηκα να βαλω μεσα και την κατω δεξια μπαρα μεσα στην εικονα......

http://img161.imageshack.us/img161/3966/dslamoterulzzzzz1fl.th.jpg (http://img161.imageshack.us/my.php?image=dslamoterulzzzzz1fl.jpg)
και εδω η μερικη βελτιωση μετα απο 1μιση ωρα........τα σκρινσοτ ειναι τραβηγμενα κατω απο τις ιδιες συνθηκες εργασιων στον υπολογιστη...οπως βλεπετε Ρ2Ρ και αλλα τετοια δεν υπαρχουν παρα μονο το μσν μεσεντζερ........

οριστε και ενα σκρινσοτ απο το ρουτερ ξανα........αυτα τα crc errors δεν καταλαβαινω αλλα σιγουρα εχουν σχεση γιατι οταν εχω προβλημα παντα πολλαπλασιαζονται.....
http://img161.imageshack.us/img161/5083/routerpic30ub.th.jpg (http://img161.imageshack.us/my.php?image=routerpic30ub.jpg)

akiss
31-10-05, 20:03
Λοιπόν .Μάλλον είμαι και εγώ ένας από τους 408.Εναμιση χρόνο τώρα δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα σε ταχύτητες και σε πινγ.Εχω σύνδεση από την Tellas και από την Hol την free.
Δεν αμφισβητώ ότι έχεις πρόβλημα, και ο λόγος που ποστάρω είναι για να μπορέσεις να προσδιορίσεις περισσότερο την περιοχή του προβλήματος. Είμαι δίπλα από τον γαλαξία της εθνικής οπότε απέχουμε 3-4 στενα. Ελπιζω να βρεις την ακρη. Αν θες καμιά πληροφορία ακόμα, μπορείς να με βρεις στο msn.

greekfragma
31-10-05, 20:20
Λοιπόν .Μάλλον είμαι και εγώ ένας από τους 408.Εναμιση χρόνο τώρα δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα σε ταχύτητες και σε πινγ.Εχω σύνδεση από την Tellas και από την Hol την free.
Δεν αμφισβητώ ότι έχεις πρόβλημα, και ο λόγος που ποστάρω είναι για να μπορέσεις να προσδιορίσεις περισσότερο την περιοχή του προβλήματος. Είμαι δίπλα από τον γαλαξία της εθνικής οπότε απέχουμε 3-4 στενα. Ελπιζω να βρεις την ακρη. Αν θες καμιά πληροφορία ακόμα, μπορείς να με βρεις στο msn.


ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση........τα λεμε μεσω μσν.

παντως να προσθεσω κατι γενικο για ολους τους γειτονες...........θα με ενδιεφερε να μαθω τι θορυβο εχει ο καθενας σας στο στατους του ρουτερ........
επισης καλο θα ητανε οποιος εχει 512 γραμμη οτε με HOL παροχεα να μου πει ταχυτητες.

greekfragma
08-11-05, 09:54
προχθες το πρωι για μιση ωρα το dsl sync status ηταν σβηστο..........προχθες το βραδυ 7/11 ειχα υψηλοτατα πινγκς και αρκετα χαμηλες ταχυτητες στιγμιαια.........τονιζω το στιγμιαια......παιρνω τηλεφωνο την HOL να δω τι βλεπει το παλικαρι που μου απαντησε στο τηλεφωνικο κεντρο............και μου ειπε το εξης......

''βλεπω οτι η συνδεση σας διακοπτεται στιγμιαια ανα 5λεπτο περιπου......ειναι προβλημα του δσλαμ κατα 90% και θα πρεπει να μιλησετε με τον οτε......''

(τον ρωταω και για το μισαωρο διακοπης......)

απανταει οτι
''ο οτε κανει αναβαθμιση bandwidth στην περιοχη σας αλλα και αλλου στην αθηνα''

παιρνω που λετε το 121 ξαναδηλωνω βλαβη......με παιρνουν μετα απο 2-3ωρες και τους εξηγω την κατασταση......με καθησυχαζει το παλικαρι οτι θα ερθει συνεργειο στις 8/11 (χθες)......συνεργειο δεν φανηκε........σηκωνομαι και γω σημερα το πρωι και ανακαλυπτω οτι το ρουτερ ειναι αποσυγχρονισμενο.....σβησμενα λαμπακια και το SYNC status αλλα και το Online status......

οχι ρε γμτ λεω......αναβαθμιση κανανε ή υποβαθμιση?:worthy:

μετα απο 1 ωρα περιπου επανηλθε η συνδεση οριστικα αφου ανα 10-15 λεπτα επεφτε.

αυτη τη στιγμη που σας γραφω δεν εχω παρει ακομα τηλεφωνο στον οτε γιατι θελω πρωτα τη γνωμη σας.

πειτε μου......οταν τους παρω τηλεφωνο απο ποιο ευαγγελιο να διαβαζω?:rtfm:


ΔΕΙΤΕ ΤΙΣ ΦΩΤΟ ΠΡΟΣΕΧΤΙΚΑ...........η σελιδα με την κατασταση του ρουτερ στο interface εχει αλλαξει στα σημεια που ειχα τα λαθη σε συγκριση με πριν την αναβαθμιση(μαυρη η ωρα που την κανανε):thumbdown
κοιταχτε και τις φωτο με το πινγκαρισμα στην κεντρικη σελιδα του οτε.......:worthy:

greekfragma
08-11-05, 22:35
τι εγινε ρε παιδια?

πως και δεν απανταει κανεις?

xristos
10-11-05, 15:39
Γεια σας και από μένα,

Βρίσκομαι στον Αγ. Μελέτη, κοντά στον σταθμό ΣΕΠΟΛΙΑ.
Έχω την 384 του ΟΤΕ & Otenet.
Γενικά, κατεβάζω γύρω στα 20-25Κ.
Δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος και πίστευα πριν διαβάσω το forum σου,
οτι έφταιγε το χαζο-jetspeed ή τα configuration του δικτύου μου στο σπίτι,
όπου έχουμε 3 PC αν και γενικά το δίκτυο στο σπίτι δουλεύει πολύ καλά
και το έχω δοκιμάσει με μια ποικιλία testers, για άλλους λόγους.

Τα CRC errors που σου πετάει, καθως και τα λάθη συγχρονισμού είναι σίγουρα
προβλήματα στην σηματοδοσία που οφείλονται 100% σε λάθη που προκαλούνται
από την ποιότητα του δικτύου.
Για παράδειγμα: Ακόμα και σε 2ΜΒ γραμμή μεταξύ Rooter και τηλεφωνικού κέντρου
(στην προκειμένη περίπτωση οι γραμμές παίζουν με CRC4 σηματοδοσία
μέσω QSIG ή απλό EuroISDN) όταν υπάρχουν CRC4 λάθη
ή γενικά λάθη σηματοδοσίας, ωφείλονται στην ενδιάμεση Hellascom (για παράδειγμα πάλι..)
ή σε προβληματική καλωδίωση στο δίκυο, αν είναι παλιό
και δεν είναι τουλάχιστον καλωδίωση κατηγορίας 3 (τηλεφωνική).
Τα παραπάνω λάθη προκαλούν μέχρι και πτώση του συγχρονισμού,
δηλαδή πτώση όλης της γραμμής ακόμα και αν είναι 2MB.
H σύνηθες λύση στο παραπάνω είναι να βγεί το φορτηγάκι του ΟΤΕ στον δρόμο.

Στην περίπτωση της ADSL όμως, η καλή ή κακή λειτουργία δεν ωφείλεται τόσο στην ποιότητα
της καλωδίωσης, όσο στην ποιότητα του ενεργού εξοπλισμού του ΟΤΕ,
και στην κατανομή του bandwith στους συνδρομητές.

Αλλωστε η τεχνολογία της ADSL, βασίζεται στην δισύρματη επικοινωνία και
δεν επηρεάζεται τόσο από την ποιότητα του δικτύου, εκτός αν η κακή ποιότητα
είναι κραυγαλέα. (καλώδια χωρίς κόλληση, σπασμένες ρεγκλέτες από τα παλιά κτλ)
Γι' αυτό και χρησιμοποιείται η ADSL, αφού αντέχει στα δίκτυα της δεκαετίας του
'60 -'70 - '80 που χρησιμοποιεί ο τελικός χρήστης στα αστικά κέντρα της Ευρώπης,
ασχέτως αν η κεντρική διανομή γίνεται πλεόν στα περισσότερα σημεία με οπτικές ίνες.

Αν θες την γνώμη μου, πιστεύω ότι οι φωστήρες του ΟΤΕ φταίνε για όλα,
που δεν ξέρουν πως ακριβώς σετάρονται τα μηχανήματα ή που δεν
ανανεώνουν τον ενεργό τους εξοπλισμό σύμφωνα με τον αριθμό των συνδρομητών.

Επίσης ο ΟΤΕ ασχέτως αν δεν το παραδέχεται,
πρέπει να εφαρμόζει packet limiting
στα φορτωμένα Dslam σαν το δικό μας γιατί δεν μπορεί
να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις των χρηστών.
Δηλαδή μας εφαρμόζει όριο στο πλήθος των πακέτων
που μπορούμε ταυτόχρονα να χρησιμοποιήσουμε.
Περιορίζει τις γραμμές 384 στα 20-30 packets/second
και τις 512 περίπου στα 40-50 packets/second
Γι'αυτό άλλωστε έχουμε όλοι προβλήματα με VoIP επικοινωνίες,
με On-line cameras και με download πολλών αρχείων με Peer 2 peer κτλ.
Θα το δείτε ξεκάθαρα το πρόβλημα, όταν κάνετε VoIP και camera
με ISDN 64k και δείτε ότι όλα δουλεύουν τέλεια,
ενώ με ADSL κολάει το σύμπαν.
Δηλαδή με packet limiting απλά... δεν έχεις internet.

Αυτό βέβαια είναι απαράδεκτο και χρίζει καταγγελία
της σύμβασης-συμβολαίου με τον ISP.
Δύσκολο να το αποδείξεις όμως...

Ο μοναδικός τρόπος για να λυθεί το θέμα,
πιστεύω οτι είναι δραστικές κινήσεις, δηλαδή
αφού κάνουμε τα σχετικά tests
και σιγουρευτούμε ότι φταίει ο ΟΤΕ για όλα τα παραπάνω,
αν αντιμετωπίσουμε την γνωστή αδιαφορία
να τους στείλουμε μια ωραία επιστολή όλη η γειτονιά,
ότι δεν θα τους πληρώνουμε τις ADSL μας αν δεν βρουν λύση.
Αυτό είναι το μόνο που θα τους απασχολήσει άλλωστε.

Ποιά θα είναι η λύση, είναι δικό τους πρόβλημα.
Ας κάτσουν να σκάψουν τους δρόμους, αν χρειαστεί.
Προσωπικά δεν έχω καμμία διάθεση να τους βρω λύση,
κάνοντας την δουλειά τους, ούτε και να χάνω τον χρόνο μου
την στιγμή που δεν έχω αυτό για το οποίο πληρώνω
και εξακολουθώ να το πληρώνω ακριβότερα από την υπόλοιπη Ευρώπη.
(Λονδίνο= 25 λίρες/μήνα 8ΜΒ-600Κ download,
μέχρι και στην Βουλγαρία κάτι γνωστές μου εχουν Τ2 στο σπίτι)
Μην μου γράψετε τίποτα μοιρολατρικά εδώ είναι Ελλάδα κτλ,
σας παρακαλώ...

Το πολύ-πολύ, ας πάμε όλοι μαζί για ένα καφεδάκι
(να γνωριστούμε κι'ολας βρε γειτονόπουλα...)
και βλέπουμε τι κάνουμε, αν έχετε όρεξη,
γιατί η κατάσταση είναι λίγο κοροϊδία.

Αυτά...

Πάω να φτιάξω καφέ..
συγχίστηκα πάλι..

Αντε ρε Vivodi, πέρασε καμμιά οπτική ίνα και από εδώ,
που καθόμαστε και ασχολιούμαστε με τους τσέλιγκες...

greekfragma
11-11-05, 01:13
Γεια σας και από μένα,

...................

Πάω να φτιάξω καφέ..
συγχίστηκα πάλι..

Αντε ρε Vivodi, πέρασε καμμιά οπτική ίνα και από εδώ,
που καθόμαστε και ασχολιούμαστε με τους τσέλιγκες...


φιλαρακι εχεις μηνυμα.φαινεσαι οτι δεν εισαι κανενας τυχαιος με αυτα που λες και το εχεις ψαξει αρκετα το θεμα

ελπιζω να μαζευτουν κι αλλα γειτονοπουλα για να ξεκινησουμε ομαδικα:cool:


edit by sdikr δεν ειναι ανάγκη να το κάνεις όλο quote ;)

Spartakus
16-12-05, 21:42
Λοιπόν επαναφέρω το θέμα αυτό γιατί είμαι και εγώ ένας που ΘΑ (λέμε τώρα με τον ΟΤΕ) βάλω ADSL στην περιοχή του Κολωνού...Λοιπόν έχω κάνει ήδη αίτηση (μέσω forthnet για over PSTN) για 384..αλλά σήμερα που είχα τηλεφωνική επικοινωνία με το 134 μου είπαν ότι για PSTN δεν υπάρχουν διαθέσιμες πόρτες...:cry: :cry: :mad: :mad: :mad: :mad: (και πριν μια εβδομάδα είχε γμτ)

1) Σας ρωτώ λοιπόν...Τι ενέργειες πρέπει να κάνω εγώ (αν μπορώ να κάνω τίποτα) μπας και ξεκινήσω καμιά απόφαση να ανοίξουν καμιά πόρτα..???(και σχετικά σύντομα??)
2α) Αν ζητήσω να γίνει ISDN (έχει πόρτες σε αυτό) θα μου πάρει καιρό??
2β) Επειδή έχω ιν ε μποξ (PSTN) μπορώ να το επιστρέψω και να μου δώσουν το ιν ε μποξ (ISDN)??

Ελπίζω στην άμεση απάντησή σας....:oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:

theodoros2004
16-12-05, 22:29
Λοιπόν επαναφέρω το θέμα αυτό γιατί είμαι και εγώ ένας που ΘΑ (λέμε τώρα με τον ΠΟΤΕ) βάλω ADSL στην περιοχή του Κολωνού...Λοιπόν έχω κάνει ήδη αίτηση (μέσω forthnet για over PSTN) για 384..αλλά σήμερα που είχα τηλεφωνική επικοινωνία με το 134 μου είπαν ότι για PSTN δεν υπάρχουν διαθέσιμες πόρτες...:cry: :cry: :mad: :mad: :mad: :mad: (και πριν μια εβδομάδα είχε γμτ)

1) Σας ρωτώ λοιπόν...Τι ενέργειες πρέπει να κάνω εγώ (αν μπορώ να κάνω τίποτα) μπας και ξεκινήσω καμιά απόφαση να ανοίξουν καμιά πόρτα..???(και σχετικά σύντομα??)
2α) Αν ζητήσω να γίνει ISDN (έχει πόρτες σε αυτό) θα μου πάρει καιρό??
2β) Επειδή έχω ιν ε μποξ (PSTN) μπορώ να το επιστρέψω και να μου δώσουν το ιν ε μποξ (ISDN)??

Ελπίζω στην άμεση απάντησή σας....:oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:

Εισαι ψιλοατυχος....
1)Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να κανεις αιτηση και να μπεις σε γραμμη προτεραιοτητας μεχρι να μπουν καινουργιες θεσεις στο dslam σου.
2)Υπολογισε 3-4 μερες το πολυ μεχρι να μετατραπει σε ISDN και αλλη μια βδομαδα περιπου για το adsl(δεν ειναι ακριβες αυτο).
3)Σε αυτο δεν μπορω να σου απαντησω σιγουρα. Νομιζω οτι μπορεις.

Spartakus
16-12-05, 22:46
1)Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να κανεις αιτηση και να μπεις σε γραμμη προτεραιοτητας μεχρι να μπουν καινουργιες θεσεις στο dslam σου.

Τους ρώτησα τι πρέπει να κάνω (αν πρέπει να κάνω κάποια αίτηση) και μου είπαν ότι δεν ξέρουν αλλά μου είπαν ότι έχουν ήδη μια αίτηση μου μέσω της forthnet (αυτή που έχω κάνει για την ενεργοποίηση)..Αυτό σημαίνει ότι θα είμαι σε προτεραιότητα???

Το να ανοίξουν καινούργιες πόρτες εξαρτάται από το ενδιαφέρον που θα έχει από καινούργιους χρήστες...Και το να ανοίξουν καινούργιες πόρτες μπορεί να γινει ας πούμε και μετά από 3 μήνες???

nnn
17-12-05, 00:16
Θα σου πρότεινα να ακυρώσεις την αίτηση στη Forthnet και να υποβάλεις αίτηση ενδιαφέροντος για Adsl απευθείας στον Οτέ.
Έτσι θα μπεις στη λίστα αναμονής του Οτέ και θα εξυπηρετηθείς πιο γρήγορα.
Μετά παίρνεις όποιον Isp θέλεις.

Spartakus
17-12-05, 00:30
Θα σου πρότεινα να ακυρώσεις την αίτηση στη Forthnet και να υποβάλεις αίτηση ενδιαφέροντος για Adsl απευθείας στον Οτέ.
Έτσι θα μπεις στη λίστα αναμονής του Οτέ και θα εξυπηρετηθείς πιο γρήγορα.
Μετά παίρνεις όποιον Isp θέλεις.

Μα μου είπαν ήδη ότι έχω μπει σε αναμονή διότι με βλέπουν στα computer τους...Από τι εξαρτάται το πότε θα επιχειρήσουν να ανοίξουν καινούργιες πόρτες??Μπορεί να πάρει και 3μηνο ή και πιο πολύ ή σε λιγότερο χρόνο??

nnn
17-12-05, 01:01
Μπήκες στην αναμονή της Forthnet για γραμμή χονδρικής από αυτήν.
Συνήθως όμως ο Οτέ ενεργοποιεί τους δικούς του πελάτες πρώτα και μετά τους υπόλοιπους.

Ο χρόνος αναβάθμισης είναι άγνωστος.

Spartakus
17-12-05, 17:03
Σήμερα επικοινώνησα με το 134 και μου είπαν ότι εκτός από εμένα έχουν κι άλλους που έχουν κάνει αίτηση που είναι σε αναμονή...Αυτό δεν μπορεί να επιταχύνει την αναβάθμιση???(δηλαδή το πόση ζήτηση υπάρχει??)

Ελπίζω να φιλοτιμηθούν και να πάνε να κάνουν καμιά αναβάθμιση....σύντομα...

Για ότι νεότερο θα σας ενημερώσω..(αν θέλετε βέβαια)

Navigator
17-12-05, 22:14
Γιατί τόση βιασύνη να μπείς αφού το dslam σου ειναι τίγκα.
Θα μπείς και θα πληρώνεις τζάμπα χωρίς να εχεις το "γρήγορο" adsl πού θα πληρώνεις.
Το adsl δεν θέλει τους "ορθιους" στό βαγόνι γιατί όλοι μαζί με τους καθισμένους πηγαίνουν για φούντο...

greekfragma
17-12-05, 23:02
παιδια η κατασταση χειροτερευει μερα με τη μερα.......ειμαι στην κατηγορια 512 και αν και απο ταχυτητες το βραδυ ειμαι καλα(50-52) πολλες φορες με πετανε απο ευρωπαικους σερβερς αλλα και απο αμερικανικους ΑΝ και το πινγκ μου ειναι κοντα στο 100-140.βλεπω δηλαδη πολλα χαμενα πακετα.εαν δεν τιθεται θεμα κινησης του δσλαμ μηπως τιθεται θιεμα συντηρησης και μονιμης βλαβης?:thumbdown

HellV1L
17-12-05, 23:28
πωπω ρε συ ευτυχως ειμαι dslam πατησιων (μενω ~ αγ. μελετιου / αχαρνων) και δεν ειμαι σε αυτο το δικο σας...

το μονο που μπορω να πω ειναι κουραγιο

Spartakus
18-12-05, 00:51
Γιατί τόση βιασύνη να μπείς αφού το dslam σου ειναι τίγκα.
Θα μπείς και θα πληρώνεις τζάμπα χωρίς να εχεις το "γρήγορο" adsl πού θα πληρώνεις.
Το adsl δεν θέλει τους "ορθιους" στό βαγόνι γιατί όλοι μαζί με τους καθισμένους πηγαίνουν για φούντο...

Γιατί αυτη τη στιγμη που δεν έχω καθόλου ιντερνετ δεν με βολεύει καθόλου στο θέμα της δουλειάς μου που πρέπει να κάνω και στο σπίτι...Οπότε με ενδιαφέρει να είμαι πολλές ώρες το ιντερνετ και με PSTN δεν βολέυει αφού ουσιαστικά ειναι χρονοχρέωση..Βέβαια μπορεί να παίζω κανένα παιχνιδάκι αλλά αυτό είναι άλλο θέμα...(παιζω lineage oficcial και μου εχει παιξει μια χαρα και με PSTN)...Γι'αυτό θέλω να μπω..Το θέμα είναι αν ξέρετε (από παρόμοιες εμπειρίες) αν επιταχύνεται η αναβάθμιση λόγω πολλών αιτήσεων που είναι σε αναμονή????

PS - Όσο για το τίγκα DSLam ξέρω ότι αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει οπότε...........

nnn
18-12-05, 01:31
Ναι η αναβάθμιση προωθείται γρηγορότερα αν υπάρχουν πολλοί υποψήφιοι πελάτες.
Και σίγουρα είναι προτιμότερο να έχεις Adsl έστω και με προβλήματα παρά τον βραχνά του Επακ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.