PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με ταχυτητα download



karlesg
14-07-08, 20:50
Σημερα 14/7/08 εχω προβλημα με μειωμενη ταχυτητα download.

H ταχυτητα συγχρονισμου παραμενει ιδια 14000και κατι αλλα το download γινεται με 900 kb και καμμια φορα πεφτει και στα 400 kb/s.

Χθες ολα ηταν μια χαρα με download 1,5 MB/s.

Ειχε κανεις αλλος το ιδιο προβλημα?

Ειμαι στο Dslam Αγ. Γεωργιου Πειραια


Μαθαινω και απο καποιυς αλλους οτι παρουσιαζονται γενικοτερα προβληματα σημερα και απο αλλους ISPs.

Υπαρχει καποιο γενικο προβλημα?

gdscream
14-07-08, 22:08
ναι εχω κ γω μειωμενη ταχύτητα στο RS κανά δυο μέρες:(

karlesg
14-07-08, 23:36
Απο θορυβο το μονο που εχω προσεξει ειναι οτι γενικα το downstream margin παραμενει περιπου στα 5db αλλα μερικες φορες τρωει κατι φλασιες και παει 3db ακομα και 1db...


Αυτη τη στιγμη που γραφω με πηρε ενας τεχνικος απο 4νετ κατεβαζω σωστα γυρω στο 1,4

δεν ξερω αν αλλαξε κατι απλα με εβαλε να κατεβασω απο τον ftp της 4νετ και ειδαμε οτι τωρα παει καλα. Το margin συνεχιζει να παιζει πριν λιγο το ειδα στο 3.


***οση ωρα τα εγραφα αυτα η ταχυτητα του ραπιντ κατεβηκε στα 200kb και τωρα που παω να κατεβασω απο ftp της 4νετ αρνειται. Δεν ξεκιναει το κατεβασμα καν. Δεν κατεβαζει απο ftp ουτε με τη χρηση download manager ουτε με τη χρηση απλα του explorer...


Στο Web Browsing δεν εχω προβλημα οι σελιδες ανοιγουν οπως παλια

nmavro73
15-07-08, 13:45
Η μειωμένη σας ταχύτητα οφείλεται στο ότι έχει πέσει ο tiscali και στέλνουν εναλλακτικά τη σύνδεση από level3 ή seabone τα οποία υπερφορτώνονται. Για αυτό χάνετε πακέτα στη διαδρομή. Και παρουσιάζονται κολλήματα.

karlesg
15-07-08, 21:38
ευχαριστω για την ενημερωση

nmavro73
15-07-08, 22:11
Τώρα πρέπει να είσαι οκ.
To θέμα φυσικά είναι πως όλοι έχουν γράψει 3 διαφορετικά προβλήματα σε 3 διαφορετικά νήματα ότι η σύνδεσή τους πάει αργά, ότι δεν κατεβάζουν, ότι η φόρθνετ σέρνεται. Βέβαια το δεδομένο είναι ότι έτσι φαίνεται αν δεν ξέρει να το ψάξει. Παρόλο όμως που εσύ τη φόρθνετ πληρώνει, δεν είναι δυνατόν να φταίει αυτή για την οπτική ίνα που κόπηκε μετά τη Σόφια.

karlesg
16-07-08, 01:04
Οπως ειπες οτι το δεδομενο ειναι οτι οταν η συνδεση σερνεται και δεν εχω κανει εγω λαλακια τοτε να κατηγορω τη 4νετ. Τωρα αν εγινε σεισμος λοιμος ή καταποντισμος εγω δυστυχως δεν μπορω να του γνωριζω ουτε εχω τη δυνατοτητα να το ψαξω.

Μηπως εχει βγει καπου καπως καμμια επισημη ανακοινωση? Εδω ουτε η τηλ. υποστηριξη τους δεν τοξερει. Οταν πηρα εγω τηλ με ρωταγαν τα ιδια και τα ιδια τον κολοτυφλοσουρτι που εχουν μαθει στα γκομενακια να διαβαζουν...

Και οταν με πηρε τεχνικος τηλ. (πρωτη φορα που εγινε αυτο εντυπωσιαστηκα ομολογω...) ουτε αυτος το ηξερε...

Δε φταιμε δηλαδη εμεις που παραπονιομαστε οταν πρακτικα η συνδεση μας δε δουλευει σωστα. Μπορει να μη φταει και 4νετ απλα ας μας ενημερωσει καποιος γι' αυτο.

Αν δεν υπηρχες εσυ να το ψαξεις και να ενημερωσεις ακομα στα τηλεφωνα θα ειμασταν και θα ξαναρωταγαν αν εχω βαλει φιλτρα...

cool11
16-07-08, 09:15
Παιδια ποσες μερες υπαρχει προβλημα? Που οφειλεται τελικα, βγηκε ακρη?
Το κατεβαστηρι μου, για τορρεντ, κατεβαζει το πολυ ως 10-12kb/sec!
Που θα παει αυτη η κατασταση?

nmavro73
16-07-08, 09:30
Οπως έγραψα παραπάνω πλέον δεν υπάρχει πρόλλημα. Μπορείς να δεις το που υπάρχει πρόβλημα
http://anana.irc.gr/cgi-bin/smokeping.cgi?target=Service.inet.Uplinks.tiscali-fra
Αν ο tiscali ειναι πράσινος και δεν εχει packet loss ειναι μια χαρά
εδώ ή κάνοντας ενα ping plotter οπότε βλέπεις ακριβώς που κολλάει.
Εγώ έστειλα mail στο internet support ως επείγον ρωτώντας γιατί πέφτει έτσι ο σερβερ κάθε 3 και λίγο και με πήραν την άλλη μέρα πρωί πρωί για να μου πουν.
Η τεχνική υποστήριξη ζητάει συνήθως το διάγραμμα από το pingplotter αν το βάλεις στο mail είναι πιο πιθανό να απαντήσει κάποιος που γνωρίζει.
Για το θέμα του tiscali με πήρε μια κοπέλα που φαινόταν ότι ήξερε τα πάντα και παρακολουθούσε το ticket καθημερινά. Οχι ότι δέν έχουν προσλάβει απλά τηλεφωνήτριες (τις έχω πετύχει και γω) αλλά δεν είναι όλες μόνο τηλεφωνήτριες

karlesg
17-07-08, 04:19
Η τεχνική υποστήριξη ζητάει συνήθως το διάγραμμα από το pingplotter αν το βάλεις στο mail είναι πιο πιθανό να απαντήσει κάποιος που γνωρίζει.



Δεν εχει τυχει να μου το ζητησουν ποτε. Πώς μπορω να παρω ενα τετοιο διαγραμμα?

nmavro73
17-07-08, 11:42
Πήγαινε στο www.pingplotter.com και ψάξε να βρεις την έκδοση 1 που είναι freeware. Βάζεις μια ip και σου βγάζει όλη τη διαδρομή. Μπορείς να το κάνεις να δείχνει τα λάθη, τα πακέτα που χάνονται κλπ. Ετσι όταν μιλάς με την υποστηριξη ξέρεις και εσύ τι λές αλλά και εκείνοι που είναι το πρόβλημα.
Το πιο πιθανό ειναι ότι η τεχνική υποστήριξη μαθαίνει το προβλημα από τους πελάτες. Το τμήμα των τεχνικών είναι προφανώς αλλού και όχι στο τηλεφωνικό κέντρο οποτε έχουν μια διαφορά φάσης μεταξύ τους

kostasls
17-07-08, 15:17
Καλησπέρα
τελικά τι έγινε με τον tiscali φτιάχτηκε;

Εμένα με tracert που κάνω περνάει ακόμα από level3 ή seabone και πραγματικά σέρνεται!

Δεν μπορώ να δω ούτε την πιο απλή ιστοσελλίδα (ούτε email, msn)! Για να καταφέρω να ποστάρω εδώ περίμενα μισή ώρα!

Το ρουτερ συνδέεται με την ταχύτητα που είχε πάντα και δεν φαίνεται να έχει πρόβλημα!

Υπάρχει τίποτα που μπορώ να κάνω να έχω τουλάχιστον καλό Browshing;

nmavro73
17-07-08, 17:55
Ξαναέπεσε στις 3 περίπου. Εχει καταντήσει αηδία

Με ενημέρωσαν ότι στη θεσσαλονίκη υπάρχει πρόβλημα στο αστικό DSLAM (λέω ότι μου είπε ο υπάλληλος). Εχω αρχίσει ήδη να σημειώνω πόσες μέρες περνάν με πρόβλημα

karlesg
17-07-08, 22:58
Πήγαινε στο www.pingplotter.com και ψάξε να βρεις την έκδοση 1 που είναι freeware. Βάζεις μια ip και σου βγάζει όλη τη διαδρομή. Μπορείς να το κάνεις να δείχνει τα λάθη, τα πακέτα που χάνονται κλπ. Ετσι όταν μιλάς με την υποστηριξη ξέρεις και εσύ τι λές αλλά και εκείνοι που είναι το πρόβλημα.
Το πιο πιθανό ειναι ότι η τεχνική υποστήριξη μαθαίνει το προβλημα από τους πελάτες. Το τμήμα των τεχνικών είναι προφανώς αλλού και όχι στο τηλεφωνικό κέντρο οποτε έχουν μια διαφορά φάσης μεταξύ τους

Σευχαριστω για την ενημερωση.

Σιγουρα το τεχνικο τμημα ειναι ανεξαρτητο. Στο τηλ. κεντρο οπως ειπα και παραπανω εχουν τους τυφλοσουρτιδες με τα φιλτρα τις πριζες ΟΤΕ τα ασυρματα τηλ. κλπ. :p

Νομιζω οτι η καλυτερη λυση σε τετοιες περιπτωσεις ειναι email στο support οχι τηλεφωνο

@ ADSLgr.com All rights reserved.