PDA

Επιστροφή στο Forum : COSMOTE πληρώνω σήμερα για χρήση που έκανα τον Μάρτιο!



radiodj105
14-07-08, 21:53
Γειά χαρά.
Αυτή η Cosmote δεν παίζεται.
'Εχω ενεργοποιήσει την υπηρεσία Internet Wireless για να μπορώ να λαμβάνω e-mail στο κινητό μου (όχι ότι έχω λάβει-στείλει ποτέ αλλά για λόγους φιγούρας). Επίσης, χάρη σε αυτή την υπηρεσία, συνδέομαι ΜΕ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ ΤΡΟΠΟ στο ίντερνετ με το λάπτοπ μου.
Στις 27 Ιουνίου (πριν από 3 εβδομάδες) εκδόθηκε ο λογαριασμός μου (που τονίζω ότι κάθε μήνα πληρώνω πριν την λήξη του). Τον ανοίγω... και ενώ είχα πάντα 40-60 ευρώ... βλέπω μια "κατοστάρα" και πέφτω ξερός.
Κοιτάω καλύτερα και βλέπω "χρήση internet wireless" 40 ευρώ.
Από μέσα μου είπα "βλακεία κάνανε, γιατί έχω να μπω ίντερνετ απο τις απόκριες".
Κοιτάω ακόμα καλύτερα και τι να δω;
Υπήρχε ένα κατεβατό από συνδέσεις ίντνερνετ από τον Μάρτιο 2008 μέχρι τις 26 Μαΐου που ξεκινούσαν οι κλήσεις και τα μηνύματα "του μήνα".
Περνάω από την κοσμοτέ με το λογαριασμό στο χέρι και αφού κατάθεσα αίτησή μου είπαν "ΘΑ σας καλέσουμε".
'Οσο με πήρε η Madonna, άλλο τόσο με πήραν και από την Cosmote. Πήρα σήμερα (από τη δουλειά μου που είναι "δωρεάν" τα 5ψήφια) και μου είπαν με άνεση:
Υπήρχε μια βλάβη στο σύστημα που υπολογίζει τις χρεώσεις. Δεν μετρούσε σωστά τις χρεώσεις WAP και Internet Wireless. Οπότε, τώρα που το φτιάξαμε, σας χρεώσαμε.
Αν και ευγενέσταση η μαντάμ... από μέσα μου της κατέβασα το τροπάριο της Κασσιανής.

Σημείωση συγγραφέα= Πάλι καλά που εντόπισαν τη βλάβη τώρα. Για φαντάσου να το εντόπιζαν τα Χριστούγεννα. Θα ξεπουλιόμουνα για να τους πληρώσω τους άτιμους.

sdikr
14-07-08, 21:55
Ναι αλλά σαν κλασικός ελλήνας, όταν ήρθε ο λογαριασμός δεν είπες κάτι γιατί δεν είχε την εξτρά χρεώση..........

radiodj105
14-07-08, 23:10
Φίλε μου, τους πλήρωνα κανονικά αφού ήμουν βέβαιος πως δεν ήταν τόσο ζώα και αλμπάνηδες για να μην μετράνε την κατανάλωσή μου.

Η αλήθεια είναι πως δεν τους τσεκάριζα byte-byte. Αν και... αν θυμάμαι καλά, είχα βάλει να μετράει δεδομένα και πάντα το τσεκάριζα και ήταν σωστό.

'Εχω κρατήσει έναν λογαριασμό (του Απριλίου) και θα τον τσεκάρω σήμερα-αύριο.

Αν με έχουν διπλοχρεώσει, θα τους δεις στον Ευαγγελάτο.

sdikr
14-07-08, 23:12
Φίλε μου, τους πλήρωνα κανονικά.
Η αλήθεια είναι πως δεν τους τσεκάριζα byte-byte. Αν και αν θυμάμαι καλά, είχα βάλει να μετράει δεδομένα και πάντα το τσεκάριζα.
'Εχω κρατήσει έναν λογαριασμό (του Απριλίου) και θα τον τσεκάρω σήμερα-αύριο.

Αν με έχουν διπλοχρεώσει, θα τους δεις στον Ευαγγελάτο.

Αν έχεις κάνει τα κουμάντα σου τότε είσαι αρχόντας, (κατάγραφή συνδέσεων κλπ)

kanenas3
14-07-08, 23:19
Έχω την εντύπωση ότι η αναδρομική χρέωση υπηρεσιών απαγορεύεται...! Κυρίως αν γίνει χωρίς την ενημέρωση του πελάτη. Διαφορετικά μπορεί μια ωραία μέρα να αρχίσουν να χρεώνουν ότι θέλουν με τη δικαιολογία ότι κάτι χάλασε...

radiodj105
14-07-08, 23:57
Έχω την εντύπωση ότι η αναδρομική χρέωση υπηρεσιών απαγορεύεται...! Κυρίως αν γίνει χωρίς την ενημέρωση του πελάτη. Διαφορετικά μπορεί μια ωραία μέρα να αρχίσουν να χρεώνουν ότι θέλουν με τη δικαιολογία ότι κάτι χάλασε...
Φίλε χάρη στο ποστ σου, πριζώθηκα και τους ξαναπήρα τηλέφωνο. Μου είπαν ότι έχουν πάρει το αίτημα και διερευνούν την υπόθεσή μου (η Αγγελική Νικολούλη ξαναχτυπά).
Τους είπα πως τους αμφισβητώ και μου είπαν πως μπορούν να μου ξαναστείλουν τις χρεώσεις από τον Μάρτιο και μετά για να επιβεβαιώσω ο ίδιος πως υπάρχει λάθος.
Λέω να το φτάσω μέχρι τα άκρα. Αν είναι κομπογιαννίτες και δεν ξέρουν να χρεώνουν σωστά (και όταν πρέπει), είναι δικό τους πρόβλημα.

kanenas3
15-07-08, 00:24
Φίλε χάρη στο ποστ σου, πριζώθηκα και τους ξαναπήρα τηλέφωνο. Μου είπαν ότι έχουν πάρει το αίτημα και διερευνούν την υπόθεσή μου (η Αγγελική Νικολούλη ξαναχτυπά).
Τους είπα πως τους αμφισβητώ και μου είπαν πως μπορούν να μου ξαναστείλουν τις χρεώσεις από τον Μάρτιο και μετά για να επιβεβαιώσω ο ίδιος πως υπάρχει λάθος.
Λέω να το φτάσω μέχρι τα άκρα. Αν είναι κομπογιαννίτες και δεν ξέρουν να χρεώνουν σωστά (και όταν πρέπει), είναι δικό τους πρόβλημα.

Τράβα τους μια καταγγελία ότι δεν αποδέχεσαι την αναδρομική χρέωση και στείλτην στην ΕΕΤΤ να δεις πως θα αντιδράσουν.

radiodj105
15-07-08, 09:16
'Εστειλα μια φόρμα στην ΕΕΤΤ για να μου πουν τι χρειάζεται.

@ ADSLgr.com All rights reserved.