PDA

Επιστροφή στο Forum : Κριτική Tellas...



hammered
14-07-08, 23:32
Λοιπόν από που να ξεκινήσω και από που να τελείωσω. Η μάνα μου μπήκε σε πρόγραμμα της Tellas με τηλεφωνία και Internet. Πήραν το modem και το εγχειρίδιο για το speedstream 4200. Η αδερφή μου προσπάθησε να στήσει την σύνδεση αφότου πηραν το OK από Tellas. Αλλά δεν κατάφερε τίποτα... Λέω εγώ το "μπάζο δεν ξέρει να στήνει τίποτα". Επιστρέφω και εγώ ως φοιτητής πλέον στο "home". Ανοίγω εγχειρίδιο:->

1,Συνδεσμολογία σωστή(μπράβο στην αδερφή μου)
2,Ρυθμίσεις σωστές. Αλλά τις έσβησα και τις ξαναέκανα σύμφωνα με το εγχειρίδιο πάντα.
3.Reboot και connect.
4.Τζίφος κάτι error ότι το local network is still busy
5.Παίρνω απόφαση να πάρω στην tellas. Μεσημέρι ένα 10λεπτο αναμονή καμιά απάντηση. Παίρνω το απόγευμα ενα 5λεπτο τιποτα. Παίρνω τώρα στις 10pm περιμένω ένα 15λεπτο υπάρχει ΑΠΑΝΤΗΣΗ.
6.Ξαναστήνουμε την σύνδεση με τον τύπο(από την Tellas) και τι συνειδητοποιώ ότι το εγχειρίδιο έχει λάθος οδηγίες. Αντί για VCMUX ήθελε LLC. Αντί για PPPoA ήθελε PPPoE. Και στα προσωρινά username και password αντί για "guest@tellas.gr" "tellas" ήθελε "zisto""zisto".
7.To κορυφαίο από όλα ακόμα και το site της Tellas είναι σπασμένο. Δηλαδή πας στο go.tellas.gr βάζεις τo activation id που έχεις πάρει και επιλέγεις ΜΟΝΙΜΑ username και password. Εδώ είναι το σπάσιμο--> μετά το OK(που επέλεξες usernamepassword) σε στέλνει σε κάποια σελίδα για να σου πει οτι ηταν επιτυχής η επιλογή. Ωστόσο βγαίνει μήνυμα από το site ότι δεν υπάρχει αυτό URL και ότι σε λίγο θα σε κάνει redirect(σε κάτι που δεν φορτώνει).


Αυτή ήταν η κριτική μου.(σκέφτομαι σοβαρά να το στείλω ως e-mail στην Tellas)

pan82
14-07-08, 23:57
6.Ξαναστήνουμε την σύνδεση με τον τύπο(από την Tellas) και τι συνειδητοποιώ ότι το εγχειρίδιο έχει λάθος οδηγίες. Αντί για VCMUX ήθελε LLC. Αντί για PPPoA ήθελε PPPoE. Και στα προσωρινά username και password αντί για "guest@tellas.gr" "tellas" ήθελε "zisto""zisto".
7.To κορυφαίο από όλα ακόμα και το site της Tellas είναι σπασμένο. Δηλαδή πας στο go.tellas.gr βάζεις τo activation id που έχεις πάρει και επιλέγεις ΜΟΝΙΜΑ username και password. Εδώ είναι το σπάσιμο--> μετά το OK(που επέλεξες usernamepassword) σε στέλνει σε κάποια σελίδα για να σου πει οτι ηταν επιτυχής η επιλογή. Ωστόσο βγαίνει μήνυμα από το site ότι δεν υπάρχει αυτό URL και ότι σε λίγο θα σε κάνει redirect(σε κάτι που δεν φορτώνει).


Αυτή ήταν η κριτική μου.(σκέφτομαι σοβαρά να το στείλω ως e-mail στην Tellas)

6. Και οι δύο ρυθμίσεις είναι σωστές, θεωρητικά αν έχεις shareLLU βάζεις guest@tellas.gr/tellas αν έχει full zisto βάζεις τα zisto/zisto αλλά πρακτικά εδώ λειτουργούν και τα δύο και γι΄αυτό το ρουτερ είναι προρυθμισμένα πάντα σε αυτά. Στις υπόλοιπες ρυθμίσεις οι κλασικές είναι οι PPPOA/VCMUX απλά δουλεύουν κανονικά και οι PPPOE/LLC και πλέον προτείνονται αυτές από την εξυπηρέτηση αλλά στο 99% λειτουργούν και οι κλασικές ρυθμίσεις.
7. Αυτή τη μαλακία δε ξέρω γιατί την έχουν κάνει, και μ΄αυτό το τρόπο δε καταλαβαίνει κάποιος ότι ενεργοποιηθηκε. Αν πάς και βάλεις πάλι στο go.tellas.gr στο activation ID τότε θα σου βγαλει μηνυμα οτι εχει ηδη χρησιμοποιηθει που σημαινει οτι ενεργοποιηθηκαν οπότε πας και βάζεις τα στοιχεία σου στο ρουτερ

hammered
15-07-08, 17:24
6.Σε μένα παντως δεν δούλευαν

myob
20-07-08, 16:05
Ξεχνατε το "VPI: Θ" ή μπεικαν στον κοπο να το διορθωσουν?...

vaggoulas
20-07-08, 16:11
Ξεχνατε το "VPI: Θ" ή μπεικαν στον κοπο να το διορθωσουν?...
Καλά αυτό ήταν απίστευτο με τις οδηγίες του speedstream :lol:

@ ADSLgr.com All rights reserved.