PDA

Επιστροφή στο Forum : Μυστήριο πρόβλημα, δεν μπορώ να βρω λύση



kostakis1978
15-07-08, 11:44
Αγαπητοί φίλοι, θα ήθελα τη βοήθεια σας, γιατί κοντεύω να τρελαθώ.
Εδώ και 3 περίπου μήνες έχω τρομερό πρόβλημα με τη σύνδεση μου στο Ιντερνετ (ιδιόκτητο της Forthnet, Θεσ/νίκη, κέντρο Ροστάν).
Το πρόβλημα είναι το εξής: Κάθε φορά που τελειώνει μια τηλεφωική επικοινωνία και κλείνω το ακουστικό του τηλεφώνου, η σύνδεση στο Ιντερνετ πέφτει και πρέπει να κάνω on/off το ρούτερ (USR 9108A). Η σύνδεση πέφτει μόνο όταν κλείνω το ακουστικό και όχι όταν το σηκώνω για να μιλήσω. Δηλαδή όση ώρα έχω τηλεφωνική επικοινωνία το ίντερνετ λειτουργεί μια χαρά. Μόλις όμως κλείσω το ακουστικό, τότε αυτόματα διακόπτεται το Ιντερνετ. ΕΠίσης δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα ότα χτυπάει το τηλέφωνο και δεν το σηκώνω. Μια ακόμη λεπτομέρια, όταν μιλάω στο τηλέφωνω για λίγα μόνο δευτερόλεπτα και μετά το κλείνω, τότε δεν πέφτει το ϊντερνετ. Αν ομως η τηλεφωνική επικοινωνία διαρκέσει από 30-40 δευτερόλεπτα και πάνω τότε πρόβλημα.
Για να σας προλάβω, πρέπει να πω ότι έχω δοκιμάσει τα πάντα (άλλο ρούτερ, καινούργια φίλτρα και splitter, καινούργιες τηλεφωνικές συσκευές, τα πάντα). Ότι κι αν δοκίμασα το πρόβλημα παραμένει. Η τεχνική εξυπηρέτηση της Forthnet μου λέιει πως το πρόβλημα είναι από κάποιο φίλτρο ή splitter, ωστόσο εγώ τα έχω δοκιμάσει όλα και λύση δεν βρήκα. Επίσης δήλωσα και στο ΟΤΕ βλάβη (μέσω της Forthnet) και αυτοί είπαν πως ύστερα από μετρήσεις που έκαναν τα βρήκαν όλα καλά.
Ειλικρινά δεν ξέρω τι άλλο να δοκιμάσω. Υπάρχει περίπτωση να είναι κάποιο virus που έχει κολλήσει ο Η/Υ;
Περιμένω πως και πως τις προτάσεις σας.
Ευχαριστώ πολύ
Κώστας

FSHOPAXD
15-07-08, 12:23
1ο Βγάζεις όλες τις τηλεφωνικές συσκευες και βάζεις Router στην πρώτη πρίζα του σπιτιού
2ο Βάλε PSTN Splitter στην πρώτη πριζα για να διαχωρίσεις το σημα και βάλε ενα τηλεφωνο αρχικά
Εχεις την ίδια συμπεριφορά ? Τι εννοείς εβαλες Splitter (τι Splitter ?) μην τα μπερδεύουμε με τα φίλτρα.
Δοκιμασες με άλλη απλή τηλεφωνική συσκευή ? Ελενχος στις πρίζες σου ? (μηπως έχουν τιποτα πυκνωτάκια)
Εχεις ιδιαίτερο εξοπλισμό συνδεδεμένο ? Εχεις δηλώσει βλάβη τεχνική σε Forthnet ?
Οπως τα περιγράφεις κάτι "βραχυκυκλώνει" ? σωστα

Δεν ειναι Ιος , ουτε ρυθμίσεις στον υπολογιστή (σχεδόν με βεβαιότητα)

kostakis1978
15-07-08, 14:04
Λοιπόν, μόλις πριν από 2 ώρες δοκίμασα αυτό ακριβώς το πράγμα. Στο σπίτι υπάρχουν δύο τηλέφωνα. Ενα στο χολ και ένα στο δωμάτιο μου που είναι ο Η/Υ και το ρούτερ. Εβγαλα τελείως το τηλέφωνο του δωματίου μου και σύνδεσα το ρούτερ με την κεντρική πρίζα στο χολ. Εβαλά και ένα splitter (της USR που υπήρχε μέσα στο κουτί του ρούτερ). Συνεπώς στο splitter στην κεντρική πρίζα υπήρχε ένα καλώδιο που πήγαινε στο ρούτερ και ένα που πήγαινε στο τηλέφωνο (τα έβαλα στις σωστές υποδοχές, το έλεγξα). Πάλι το ίδιο πρόβλημα. Μόλις τελείωσε η τηλεφωνική επικοινωνία έπεσε το ιντερνετ. Που να υπάρχει βραχυκύκλωμα; Πως μπορώ να το βρω. Αφού οι άνθρωποι του ΟΤΕ έκαναν μετρήσεις και τα βρήκαν ΟΚ. Αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στα τηλεφωνικά σύρματα μέσα στο σπίτι που να το ξέρω και πως να το διορθώσω. Η πλάκα είναι ότι όλα λειτουργούσαν μια χαρά για πάνω από 8 μήνες και μόνο το τελευταίο τρίμηνο υπάρχει αυτό το πρόβλημα. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Θα ξανατηλεφωνήσω στη Forthnet να μου πουν κάτι καινούργιο.

Kokostas
15-07-08, 15:08
Παρε τις βλάβες 4νετ.

ZAGNA
15-07-08, 15:29
Άλλαξε τηλεφωνική συσκευή γιατί ενδέχεται να βραχυκυκλώνει με κάποιο τρόπο το σύστημα εκεί. Ξέρω φαίνεται απίθανο ίσως και λίγο βλακώδες αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο στην περίπτωση αυτή... :(

hel
19-07-08, 16:37
Λοιπόν, μόλις πριν από 2 ώρες δοκίμασα αυτό ακριβώς το πράγμα. Στο σπίτι υπάρχουν δύο τηλέφωνα. Ενα στο χολ και ένα στο δωμάτιο μου που είναι ο Η/Υ και το ρούτερ. Εβγαλα τελείως το τηλέφωνο του δωματίου μου και σύνδεσα το ρούτερ με την κεντρική πρίζα στο χολ. Εβαλά και ένα splitter (της USR που υπήρχε μέσα στο κουτί του ρούτερ). Συνεπώς στο splitter στην κεντρική πρίζα υπήρχε ένα καλώδιο που πήγαινε στο ρούτερ και ένα που πήγαινε στο τηλέφωνο (τα έβαλα στις σωστές υποδοχές, το έλεγξα). Πάλι το ίδιο πρόβλημα. Μόλις τελείωσε η τηλεφωνική επικοινωνία έπεσε το ιντερνετ. Που να υπάρχει βραχυκύκλωμα; Πως μπορώ να το βρω. Αφού οι άνθρωποι του ΟΤΕ έκαναν μετρήσεις και τα βρήκαν ΟΚ. Αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στα τηλεφωνικά σύρματα μέσα στο σπίτι που να το ξέρω και πως να το διορθώσω. Η πλάκα είναι ότι όλα λειτουργούσαν μια χαρά για πάνω από 8 μήνες και μόνο το τελευταίο τρίμηνο υπάρχει αυτό το πρόβλημα. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Θα ξανατηλεφωνήσω στη Forthnet να μου πουν κάτι καινούργιο.

Αν πιστεύεις ότι από τη μεριά σου είναι όλα εντάξει κάλεσε να σου φέρουν τεχνικό από forthnet.

@ ADSLgr.com All rights reserved.