PDA

Επιστροφή στο Forum : Το 70% των αναζητήσεων στις Ηνωμένες Πολιτείες γίνονται μέσω του Google



Mouse Potato
15-07-08, 23:33
40463Σύμφωνα με την Hitwise, το Google αυξάνει σταθερά το μερίδιο του στην Αμερική στις αναζητήσεις φτάνοντας το 70%. Το μερίδιο αυτό, από το 68.29% που ήταν τον Μάιο έφτασε το 69.17% τον Ιούνιο.

Την ίδια περίοδο, το αντίστοιχο ποσοστό του Yahoo έπεσε απ' το 19.95% στο 19.62% και της Microsoft από το 5.89% στο 5.46%. Το τέταρτο Ask.com κατάφερε να αναπτυχθεί κατά την διάρκεια του έτους, παρ' όλα αυτά έπεσε απ' το 4.23% στο 4.17%.

Τα στατιστικά βασίζονται σε δείγμα 10 εκατομυρίων χρηστών Internet στην Αμερική

Πηγή: CNET (http://news.cnet.com/8301-1023_3-9991866-93.html?tag=nefd.riv)

dhatz
15-07-08, 23:48
Είναι μεγαλύτερο (80%+) και στην Ευρώπη ακόμα μεγαλύτερο...

Mouse Potato
15-07-08, 23:50
Να δούμε στο πόσο θα συνεχίσει αυτή η αυξητική πορεία...

crypter
15-07-08, 23:57
το ζητημα ειναι ποση δυναμη αποκτα πια το google (και κυριοτερα τι θα κανει με αυτην)

michael92
15-07-08, 23:57
Μόνο; :p Ήξερα ότι οι ανταγωνιστικές yahoo, lycos, σκατουλίκος έχουν μερίδιο αλλά δεν περίμενα και 30%... Αλλά πάντα βλάκες οι αμερικάνοι :whistle: εγώ προτιμώ την google και ας κρατάει και data σιγά μην μπω στο Yahoo

Mouse Potato
16-07-08, 00:02
Μόνο; :p Ήξερα ότι οι ανταγωνιστικές yahoo, lycos, σκατουλίκος έχουν μερίδιο αλλά δεν περίμενα και 30%... Αλλά πάντα βλάκες οι αμερικάνοι :whistle: εγώ προτιμώ την google και ας κρατάει και data σιγά μην μπω στο Yahoo

Κάτι μου λέει πως 9/10 που θα ρωτήσεις χρησιμοποιούν google για searching. Έλα όμως που έχεις ένα πολύ πολύ πολύ μικρό δείγμα με πολύ μεγάλη πιθανότητα στατιστικού λάθους. Τα αμερικανάκια δείχνουν έμπρακτα ότι υποστηρίζουν google... Εμείς εδώ στο Europe δεν ξέρω τι κάνουμε

SantoPtol
16-07-08, 00:09
Εγώ από παλιά χρησιμοποιούσα google. Με τις pstn γραμμές όταν πήγαινες να ανοίξεις το yahoo έκανε κανά 2 λεπτο λόγω ότι ήταν γεμάτες φωτογραφίες και γραφικά ενώ το google άνοιγε σε λίγα δευτερόλεπτα. Και από τότε του είμαι πιστός οπαδός.

Mouse Potato
16-07-08, 00:12
Νομίζω πως αυτή η "απλότητα" μας κέρδισε όλους :whistle:

Simplicity όπως έλεγε και ο μέγας Cosma σ' ένα track του...:cool: RIP

gkandir
16-07-08, 00:49
Αυτό είναι μονοπώλιο!

A_gamer
16-07-08, 00:54
Να δούμε στο πόσο θα συνεχίσει αυτή η αυξητική πορεία...

Μέχρι ένα peak σημείο και μετά θα αρχίσει να φθίνει. :p

Πλάκα-πλάκα όμως αυτή είναι η αναπόφευκτη μοίρα για κάθε τι, της μηχανής αναζήτησης της Google συμπεριλαμβανομένης.

Mouse Potato
16-07-08, 00:57
Μέχρι ένα peak σημείο και μετά θα αρχίσει να φθίνει. :p

Πλάκα-πλάκα όμως αυτή είναι η αναπόφευκτη μοίρα για κάθε τι, της μηχανής αναζήτησης της Google συμπεριλαμβανομένης.

Δεν ανέφερες όμως την χρονική διάρκεια της αυξητικής πορείας και επίσης της παραμονής στο peak. ;) Κανείς δεν μπορεί ν' αμφισβητήσει το γεγονός ότι όλα κάποια στιγμή "φθίνουν"

sonic
16-07-08, 01:00
Πάει και εκεί η Yahoo!; Οο

A_gamer
16-07-08, 01:02
Δεν ανέφερες όμως την χρονική διάρκεια της αυξητικής πορείας και επίσης της παραμονής στο peak. ;) Κανείς δεν μπορεί ν' αμφισβητήσει το γεγονός ότι όλα κάποια στιγμή "φθίνουν"

Γιατί νομίζεις ότι έβαλα αυτό το smiley;* ;)


*To ":p"

michael92
16-07-08, 01:37
Κάτι μου λέει πως 9/10 που θα ρωτήσεις χρησιμοποιούν google για searching. Έλα όμως που έχεις ένα πολύ πολύ πολύ μικρό δείγμα με πολύ μεγάλη πιθανότητα στατιστικού λάθους. Τα αμερικανάκια δείχνουν έμπρακτα ότι υποστηρίζουν google... Εμείς εδώ στο Europe δεν ξέρω τι κάνουμε

Έλα όμως που είχα ρωτήσει μια από Αμερική (τυχαία τη βρήκα στο Youtube).

-Hey seen a lot of your videos, they where pretty funny.
-Thanks!
-Do you have msn?
-No, but I have yahoo
-Yahoo? I barely know anyone using it
-All my friends have yahoo ids. Here's mine to_yahoo_id_ths@yahoo.com
-Really? Here almost everyone has an msn. Do you also search things in yahoo?
-Yeap it is my primary search engine ;D

Τα συπμπεράσματα δικά σας...

Mouse Potato
16-07-08, 01:42
Έλα όμως που είχα ρωτήσει μια από Αμερική (τυχαία τη βρήκα στο Youtube).

-Hey seen a lot of your videos, they where pretty funny.
-Thanks!
-Do you have msn?
-No, but I have yahoo
-Yahoo? I barely know anyone using it
-All my friends have yahoo ids. Here's mine to_yahoo_id_ths@yahoo.com
-Really? Here almost everyone has an msn. Do you also search things in yahoo?
-Yeap it is my primary search engine ;D

Τα συπμπεράσματα δικά σας...

Hmmm μιλάμε όμως για ένα κύκλο εκατό άντε διακοσίων ανθρώπων...

VaSimPoG
16-07-08, 01:59
Όπως και να 'χει εγώ πλέον χρησιμοποιώ 95% Yahoo!. Κάθεται στα δεξιά της Operaς μου και γράφω πού και πού.
Σπάνια θα μπώ για search μέσω της "υβριδικής" homepage της.
Όταν στις αρχές ήταν μία απλή σελιδούλα για αναζητήσεις στο αχανές διαδικτυο + 56Κ PSTN μου δεν ήξερα για κάτι άλλο και την χρησιμοποιούσα τυφλά.
Έλεγα "μπές στο Google" !
Τώρα όμως συνειδητά "υποστηρίζω" την μικρή Yahoo! μέχρι να μεγαλώσει (άν και ότε).
Απο άποψης ποιότητας αποτελεσμάτων δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα, κι όταν συμβεί με σώζει το υπόλοιπο 5% !
;) ;) ;)

aiolos.01
16-07-08, 02:30
Αφου και οι δέσμιοι της Aol αμερικάνοι χρησιμοποιούν google, στην Ευρώπη πρέπει να έχει ακόμα μεγαλύτερο ποσοστό. Είναι και default search στο firefox που έχει και αυτός σημαντικό ποσοστό στην Ευρώπη.

Mouse Potato
16-07-08, 04:03
Αφου και οι δέσμιοι της Aol αμερικάνοι χρησιμοποιούν google, στην Ευρώπη πρέπει να έχει ακόμα μεγαλύτερο ποσοστό. Είναι και default search στο firefox που έχει και αυτός σημαντικό ποσοστό στην Ευρώπη.

Συμφωνώ απόλυτα. :oneup:

Κακά τα ψέματα. Όλοι ξέραμε την δύναμη του γούγλη (ή σχεδόν όλοι), απλά τώρα ξέρουμε και τι μερίδιο στην πίτα έχει στην απέναντι μεριά του Ατλαντικού...

michael92
16-07-08, 09:54
Hmmm μιλάμε όμως για ένα κύκλο εκατό άντε διακοσίων ανθρώπων...

Δεν παύει πάντως να αποτελεί ένδειξη χρήσης του yahoo στη νεολαία...

Tiberius
16-07-08, 10:16
70?? To υπόλοιπο 30% τί χρησιμοποιεί δηλαδή?
Αφού μόνο το Google υπάρχει για τις αναζητήσεις τίποτε άλλο, το Yahoo καλό και αυτό αλλά αχρείαστο αφού οτιδήποτε και να βρούν στο Yahoo θα το βρούν οπωσδήποτε περισσότερο άνετα στο Google.

marios007
16-07-08, 12:03
Μήπως όσο ανεβαίνει το ποσοστό της google πλησιάζουμε σε άλλο ένα μονοπώλιο;;;
Αν μείνει η μοναδική μηχανή αναζήτησης τότε ποιός εγγυάται ότι δεν θα ελέγχει τα αποτελέσματα που βγάζει όπως θέλει αυτή;

michael92
16-07-08, 12:12
Μήπως όσο ανεβαίνει το ποσοστό της google πλησιάζουμε σε άλλο ένα μονοπώλιο;;;
Αν μείνει η μοναδική μηχανή αναζήτησης τότε ποιός εγγυάται ότι δεν θα ελέγχει τα αποτελέσματα που βγάζει όπως θέλει αυτή;

Λες και τώρα δεν το κάνει. Όλο τη wikipedia βλέπω πρώτη στα results :rofl:

NLeonheart
16-07-08, 12:15
To google ειναι ηδη αυτοκρατορια και οχι μονο στο internet.
Εδω εχει θυγατρικη ολοκληρη διαστημικη εταιρεια τι να λεμε τωρα...

Mouse Potato
16-07-08, 13:46
Λες και τώρα δεν το κάνει. Όλο τη wikipedia βλέπω πρώτη στα results :rofl:

Έχει να κάνει μόνο με τα metatags :rolleyes:

Tiberius
16-07-08, 13:47
Μήπως όσο ανεβαίνει το ποσοστό της google πλησιάζουμε σε άλλο ένα μονοπώλιο;;;
Αν μείνει η μοναδική μηχανή αναζήτησης τότε ποιός εγγυάται ότι δεν θα ελέγχει τα αποτελέσματα που βγάζει όπως θέλει αυτή;

Διαδικτυακή προπαγάνδα, διαδικτυακή διαστρεύλωση γεγονότων.
Και διαδικτυακή παρακολούθηση μέσω coockies:p

voithostyrempora2
16-07-08, 15:03
Μόνο Google και εδώ. Κάναμε αμάν και πώς να ρίξουμε την Yahoo από την πρώτη θέση και τώρα πρέπει να ανατρέψουμε την Google : ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΩΤΗΡΙΑ :p .

Κάποια μέρα τη θέση της Google θα έχει το Linux (που θα έχει μερίδιο αγοράς στα λειτουργικά 70%) και της Yahoo η Microsoft (που θα την υπερασπιζόμαστε για να σπάσει το μονοπώλιο των πιγκουινάτων :p) . Αντίστοιχα Firefox & IE , ΟΤΕ & εναλλακτικοί κοκ : όλα τα μονοπώλια σπάνε για να ξαναϊσορροπήσει (σε βάθος χρόνου) η αγορά σε νέα μονοπώλια :hmm:.


Όλο τη wikipedia βλέπω πρώτη στα results :rofl:


Μεγάλη αλήθεια :p. Τόσο μεγαλη που σκέφτομαι να τη στείλω στο Fight Club ως "Μεγάλη Αλήθεια" :p:p:p .

VaSimPoG
16-07-08, 16:59
Μήπως όσο ανεβαίνει το ποσοστό της google πλησιάζουμε σε άλλο ένα μονοπώλιο;;;
Αν μείνει η μοναδική μηχανή αναζήτησης τότε ποιός εγγυάται ότι δεν θα ελέγχει τα αποτελέσματα που βγάζει όπως θέλει αυτή;
:oneup:
Δεν μου αρέσει καθόλου αυτή η προοπτική...
Για αυτό παραμένω μεχρι νεοτέρας κολλημένος με το Yahoo!


Έχει να κάνει μόνο με τα metatags :rolleyes:
ΟΚ μας έπεισες:twisted:

kuja
16-07-08, 17:09
Ειναι ασκετοι οι Αμερικανοι.Υπαρχουν και καλυτερα site απο την google για αναζητηση.

Mouse Potato
16-07-08, 17:11
Όλοι κάποια στιγμή θ ακολουθήσετε το trend :innocent:

VaSimPoG
17-07-08, 00:57
Όλοι κάποια στιγμή θ ακολουθήσετε το trend :innocent:

lazy είμαι αθεράπευτα anti-trendy !!!
Μέχρι να ξανα-αλλάζουν τα "trends" θα είμαι οπαδός Y!;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.