PDA

Επιστροφή στο Forum : Νεος στο φορουμ ζηταει βοηθεια



gambler
16-07-08, 01:08
Γεια χαρα σε ολους.
Πριν απο λιγες ωρες εγινα μελος του adslgr.com μιας και ειχα (και εχω) πολλες αποριες σχετικα με την ταχυτητα μου στο ιντερνετ.
Με 2 λογια θα σας πω το στορι μου.Το ιντερνετ το χρησιμοποιω εδω και πολλα χρονια(ζουσα καναδα),σχεδον απο τη εποχη που στην Ελλαδα δεν υπηρχαν καν λαπ τοπ,η τοτε αρχισαν να ερχονται κι εδω.Ομως δυστυχως δεν εψαξα τιποτε αλλο παρα μονο απο να το χρησιμοποιω για τη δουλεια μου.Ειμαι χρηματιστης και οπως καταλαβαινετε ειναι ΠΟΛΥ σημαντικο,ισως και το πιο σημαντικο κομματι στη δουλεια μου.
Πριν απο αρκετους μηνες και για πολυ καιρο,ειχα βαλει την 24αρα μιας και ημουνα
απογοητευμενος τελειως απο τα 1 και 2 mb που ειχαμε.Οπως καταλαβαινετε οταν ακουσα
για την 24αρα πεταξα απο χαρα και αμεσως το αλλαξα.Η ταχυτητα μου ομως δε περασε
ΠΟΤΕ τα 4 με 5 κι ετσι η χαρα δεν κρατησε και πολυ.Τους πηρα τηλ και μου ελεγαν πως θα στρωσει με τον καιρο...λολ.
Ανυγουει,στο τελευταιο τηλ στον οτε ρωτησα τι στο καλο γινετε και γιατι αφου πληρωνω
για 24αρα,περνω 4 και 5.Η απαντηση ηταν πως αυτη την ταχυτητα μπορω να εχω και πως για να μην πληρωνω πιο πολλα $ να την κατεβασω στα 4 μιας και τοσο επιανα και με την 24.Κι ετσι εγινε λοιπον.Το προβλημα ειναι μεγαλο και δεν μπορω να δουλεψω οπως καταλαβατε.
Ειμαι στην περιοχη Ηλιουπολης και το τηλ + ιντερνετ τα εκανα μεταφορα σε αλλο σπιτι
(ιδια περιοχη),μιας και μετακομησα εδω και εναμισι χρονο (δεν ξερω αν αυτο παιζει καποιο ρολο).
Μηπως ρε παιδια να αλλαξω παροχο τελικα?Υπαρχει κατι που πρεπει να κανω για να αποκτεισω και γω τελικα το περιφημο 24ΜΒ ταχυτητα και να δουλευω σαν ανθρωπος?
Επισης,μηπως μπορειτε να μου πειτε ποια ειναι τα βηματα για να μπορω να δω τα στατιστικα του ρουτερ μου,για τo snr to Attenuation,αν εχω adsl1 η adsl2 η 2+ κ.τ.λ?Εχω ena wireless philips για router.
XΙΛΙΑ συγγνωμη αν σας ζαλισα,αλλα επειδη εχω διαβασει πολλα posts πριν σας γραψω,καταλαβα οτι υπαρχουν παρα πολλοι εδω μεσα που εχουν καλη διαθεση να βοηθησουν ασχετους και απελπισμενους οπως ειμαι και γω.
Ευχαριστω και περιμενω για καποιο φως!!

pyautg
16-07-08, 01:57
Αγαπητέ φίλε gambler κατ'αρχας καλως ηρθες...
Θα σε παραπέμπψω στο αρθρο εντος αυτού του φορουμ για να μάθεις κ εσυ γιατι δν πιανεις τα 24mbps που πληρώνεις...οπως φυσικα και σχεδόν όλη η Ελλαδα...

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=158820

Οσο για τα στατιστικά στο router σου θα πρεπει να μπεις στο interface της συσκευης πληκτρολογωντας την ακόλουθη διαδρομη στον browser σου :

http://192.168.2.1

απο εκει θα πας στο ADSL / Internet Settings , θα κοιτάξεις τα downstream noise margin και attenuation και θα τα ποστάρεις εδώ...για να έχουμε μια εικόνα για την ποιότητα της γραμμής σου.

gambler
16-07-08, 02:19
Αγαπητέ φίλε gambler κατ'αρχας καλως ηρθες...
Θα σε παραπέμπψω στο αρθρο εντος αυτού του φορουμ για να μάθεις κ εσυ γιατι δν πιανεις τα 24mbps που πληρώνεις...οπως φυσικα και σχεδόν όλη η Ελλαδα...

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=158820

Οσο για τα στατιστικά στο router σου θα πρεπει να μπεις στο interface της συσκευης πληκτρολογωντας την ακόλουθη διαδρομη στον browser σου :

http://192.168.2.1

απο εκει θα πας στο ADSL / Internet Settings , θα κοιτάξεις τα downstream noise margin και attenuation και θα τα ποστάρεις εδώ...για να έχουμε μια εικόνα για την ποιότητα της γραμμής σου.

Φιλε μου σ'ευχαριστω για το καλωσορισμα και για την γρηγορη απαντηση.
Οκ βρηκα για τα αιτια που μαλλον γι'αυτο δεν εχω μεγαλες ταχυτητες.
Οσον αφορα για το http://192.168.2.1 μοθ βγαζει ΜΟΝΟ το status σε οτι κι αν πατισω.Εκτος απο το wireless οταν παταω,τοτε μου εχει επιλογες και μονο.Σε ολα τα υπολοιπα καθολου επιλογες.Στο στατυς δεν μου δειχνει ομως ολα αυτα ποθ χρειαζομαστε για να δουμε την κατασταση που βρισκετε η γραμμη μου.
INTERNET
ADSL CONNECTED
WAN IP 87.203.163.66
Subnet Mask 255.0.0.0
Gateway 62.103.129.16
Primary DNS 195.170.0.1
Secondary DNS 195.170.2.2
ADSL / ISP
VPI/VCI 8/35
Encapsulation VC MUX
Protocol PPPoE
IP Address 87.203.163.
Subnet Mask 255.0.0.0
Gateway 62.103.129.16
Primary DNS 195.170.0.1
Secondary DNS 195.170.2.2

Home Network (LAN)
IP Address 192.168.2.1
Subnet Mask 255.255.255.0
DHCP Server Enabled
Firewall Enabled
Wireless Disabled
INFORMATION
Numbers of DHCP Clients 2
Runtime Code Version 0.12 (Mar 5 2007 11:09:03)
Boot Code Version 0.72.2
ADSL Modem Code Version 07.02.00.145B
LAN MAC Address 00-1A-2A-7E-17-8C
Wireless MAC Address 00-00-00-00-00-00
WAN MAC Address 00-1A-2A-7E-17-8D
Hardware Version 01
Serial Num J7104765

Μηπως βγαζεις ακρη?

pyautg
16-07-08, 02:26
Φιλε μου αν κ τα στατιστικα αυτα δν αφορουν την γραμμη σου, βρισκεσαι εκει που πρεπει, αν παρατηρήσεις στην πανω αριστερη γωνια βρισκεται το ADSL / Internet Settings...
Σου μιλω καθως χρησιμοποιώ το ιδιο router...

gambler
16-07-08, 02:29
Φιλε μου αν κ τα στατιστικα αυτα δν αφορουν την γραμμη σου, βρισκεσαι εκει που πρεπει, αν παρατηρήσεις στην πανω αριστερη γωνια βρισκεται το ADSL / Internet Settings...
Σου μιλω καθως χρησιμοποιώ το ιδιο router...

Ναι,το παταω και δεν μου βγαζει απο κατω αλλες επιλογες.ΟΛΑ τα πατησα αλλα τιποτα.ΜΟΝΟ το στατυς μου δειχνει.Εκτος απο το wireless που μου κατεβαζει επιλογες.:(

pyautg
16-07-08, 02:33
Παραδοξο...
Δοκιμασε αυτο τοτε:
http://192.168.2.1/adsl_status.stm

gambler
16-07-08, 02:57
Παραδοξο...
Δοκιμασε αυτο τοτε:
http://192.168.2.1/adsl_status.stm

NAI auto mou deixnei!!!

#




Configured


Current

Line Status


---


SHOWTIME

Link Type


---


Fast Path

* [Go Top]

# Data Rate:

Stream Type


Actual Data Rate

Up Stream


249 (Kbps.)

Down Stream


4092 (Kbps.)

[Go Top]

# Operation Data / Defect Indication:

Operation Data


Upstream


Downstream

Noise Margin


17 dB


11 dB

Attenuation


25 dB


47 dB

Indicator Name


Near End Indicator


Far End Indicator

Fast Path FEC Correction


0


0

Interleaved Path FEC Correction


0


0

Fast Path CRC Error


0


47

Interleaved Path CRC Error


0


0

Loss of Signal Defect


0


---

Fast Path HEC Error


0


0

Interleaved Path HEC Error


0


0

* [Go Top]

# Statistics:

Received Cells


95493

Transmitted Cells


21083

An katalavaineis kati..........sou eimai eugnomwn!!

........Auto merged post: gambler πρόσθεσε 16 λεπτά και 52 δευτερόλεπτα αργότερα ........

isws etsi einai kalutera.........
Line Status---SHOWTIME
Link Type---Fast Path
Stream Type Actual Data Rate
Up Stream 249 (Kbps.)
Down Stream 4092 (Kbps.)

Operation Data Upstream Downstream
Noise Margin 17 dB 11 dB
Attenuation 25 dB 47 dB

pyautg
16-07-08, 03:01
2 ειναι τα στατιστικα που μας ενδιαφερουν...Downstream noise margin και attenuation οπως είπα κ νωρίτερα...
Δυστυχώς παρατηρώ οτι το attenuation έχει υπερβολικά μεγαλη τιμή, δλδ τα 47db είναι αυτά που κάνουν τη διαφορά.
Γενικώς με την τιμη του attenuation, εαν διαβασες το παραπάνω αρθρο που παρέπεμψα, μετράμε την απόσταση από το DSLAM(δλδ το τηλεφωνικό κεντρο) που σε εξυπηρετεί.
Οπότε 2 είναι οι πιθανοί λόγοι που έχεις τόσο χαμηλή ταχύτητα:
1ον- Η απόσταση απο το DSLAM είναι τόσο μεγάλη, που έχεις μεγάλη απώλεια σήματος DSL
2ον- Η ποιότητα της καλωδίωσης της τηλεφωνικής σου γραμμής είναι κακή-αυτό οφείλεται συνήθως σε μεγάλη παλαιότητα των καλωδιώσεων.
Εάν λοιπον το σπίτι σου είναι τουλαχιστον 15ετίας ή και περισσότερο, φέρε εναν τεχνικό του ΟΤΕ ή καποιον ηλεκτρολόγο να ελέγξει την καλωδίωση για φθορές κλπ.
Εαν όμως οι καλωδιώσεις είναι πιο πρόσφατες, δλδ λιγότερο 10ετίας, τότε μάλλον θα περιοριστούμε στο 1ο ενδεχόμενο, όπου δυστυχως δν μπορεις να κανεις κάτι- είτε δηλαδη θα μεταβείς σε χαμηλότερη ταχύτητα για να μν πληρώνεις και αδικα, είτε... θα χρειαστει να μετακομίσεις :p
Αυτα τα γενικα...ελπιζω να σου έδωσα μια ιδέα για το τι παιζει....οπως κ να χει δυστυχως δν μπορεις να κανεις κατι απο μόνος σου για να φτιαξεις την ταχυτητά σου...Αυτα...:sorry:
Και φυσικα εαν κάνω καποιο λάθος ελπίζω να με διορθώσει κάποιος άλλος...

gambler
16-07-08, 03:09
2 ειναι τα στατιστικα που μας ενδιαφερουν...Downstream noise margin και attenuation οπως είπα κ νωρίτερα...
Δυστυχώς παρατηρώ οτι το attenuation έχει υπερβολικά μεγαλη τιμή, δλδ τα 47db είναι αυτά που κάνουν τη διαφορά.
Γενικώς με την τιμη του attenuation, εαν διαβασες το παραπάνω αρθρο που παρέπεμψα, μετράμε την απόσταση από το DSLAM(δλδ το τηλεφωνικό κεντρο) που σε εξυπηρετεί.
Οπότε 2 είναι οι πιθανοί λόγοι που έχεις τόσο χαμηλή ταχύτητα:
1ον- Η απόσταση απο το DSLAM είναι τόσο μεγάλη, που έχεις μεγάλη απώλεια σήματος DSL
2ον- Η ποιότητα της καλωδίωσης της τηλεφωνικής σου γραμμής είναι κακή-αυτό οφείλεται συνήθως σε μεγάλη παλαιότητα των καλωδιώσεων.
Εάν λοιπον το σπίτι σου είναι τουλαχιστον 15ετίας ή και περισσότερο, φέρε εναν τεχνικό του ΟΤΕ ή καποιον ηλεκτρολόγο να ελέγξει την καλωδίωση για φθορές κλπ.
Εαν όμως οι καλωδιώσεις είναι πιο πρόσφατες, δλδ λιγότερο 10ετίας, τότε μάλλον θα περιοριστούμε στο 1ο ενδεχόμενο, όπου δυστυχως δν μπορεις να κανεις κάτι- είτε δηλαδη θα μεταβείς σε χαμηλότερη ταχύτητα για να μν πληρώνεις και αδικα, είτε... θα χρειαστει να μετακομίσεις :p
Αυτα τα γενικα...ελπιζω να σου έδωσα μια ιδέα για το τι παιζει....οπως κ να χει δυστυχως δν μπορεις να κανεις κατι απο μόνος σου για να φτιαξεις την ταχυτητά σου...Αυτα...:sorry:
Και φυσικα εαν κάνω καποιο λάθος ελπίζω να με διορθώσει κάποιος άλλος...

Mαλιστα..........τοτε θα κοιταξω ΜΗΠΩΣ ειναι οι καλωδιωσεις αλλιως ψαχνουμε για αλλο σπιτι απο οτι καταλαβα.Αν και το σπιτι ειναι κατω της 15ετιας.
Σ'ευχαριστω παρα πολυ για το χρονο σου.Τουλαχιστον κατι με εμαθες σημερα :)
Thanks

Tiven
16-07-08, 03:43
Τι ακριβώς δεν μπορείς να κάνεις με τα 4 που μπορείς με τα 24 ?
Τόσο μεγάλη διαφορά πια...?

Ούτε σε p2p να "κατέβαζες" τις μετοχές δηλαδή. :whistle:

no_logo
16-07-08, 07:11
πάρε τηλέφωνο τον ΟΤΕ και ζήτα υποβάθμιση σε 4αρα για να μην πληρώνεις τόσα λεφτά παραπάνω.
Κοινή λογική χρειάζεται και όχι υστερία, ότι θα κάνεις με την 4αρα κάνεις σχεδόν και με την 24, ο παραπάνω χρόνος είναι αμελητέος

goku
16-07-08, 07:17
όντως, που σου χρειάζονται τα 24mbps για να βλέπεις μετοχες; και 1mbps είναι υπεραρκετό.

herbal
16-07-08, 07:48
όντως, που σου χρειάζονται τα 24mbps για να βλέπεις μετοχες; και 1mbps είναι υπεραρκετό.

Χρηματιστή μου εσυ:lol::lol::lol:

goku
16-07-08, 07:57
Χρηματιστή μου εσυ

τι θες να πεις;

kover
16-07-08, 08:53
iptv απο bloomberg... Απαραίτητο εργαλείο για κάθε χρηματιστή που σέβεται τον εαυτό του.

Hunter 85
16-07-08, 09:00
Και εγω πιστευω οτι με 4096 εισαι μια χαρά!! Τα 24 για το κατεβασμα τα θεες!! Εκτός αν χρησιμοποιείς κατι στη δουλεία σου!

Αλλα μου αρεσε η απάντηση του μαλ.. οτετζη!! Θα στρωσει!! Λες και είναιι κουτάβι.....

body125z
16-07-08, 12:09
Στα 4 ειμαι κ γω και ειμαι τζαμι...
Μαθανε ολοι με τις 24αρες , λες και πιο παλια αυτες ειχαν..
Όταν μπορεις και κατεβαζεις σε 25 λεπτα ταινια ενω παραλληλα μπορεις να κανεις και web browsing χωρις να σου κολαει(καλη ωρα στο 1 mbps που ειχα) , ειναι ολα μια χαρα.:oneup:

gambler
16-07-08, 14:32
Re boys,εγω δεν σας ζητησα να μου πειτε τη γνωμη σας για το χρημ/ριο.Τι παει να πει να πει μαθαμε ολοι στις 24αρες δηλαδη?Εσυ γιατι την θελεις την 24αρα?Για να "παιζεις" παιχνιδια?
Ρε μαγκακο,εχεις δουλεψει ποτε με Τ γραμμη να δεις διαφορα?Και στο κατω κατω ειναι ασχετες οι πιο πολλες απαντησεις......off topic.
Αλλα για να σας φυγει η περιεργεια,τι να μου κανουν τα 200 upload οταν δουλευεις με 2 pc's μαζι και 5 βαρεια softwares να κατεβαζουν data akopa?Και πως θα ενιωθες εσυ να κανεις το σταυρο σου να μην κολλησει η συνδεση(και να μην αργησει) καθε φορα που πας να βαλεις 20καχιλιαρα παραγγελειες?ΕΠΙΣΗΜΑ ο ΟΤΕ μου εχει κοστισει πανω απο 10 χιλ. ευρο το τελευταιο χρονο μονο.
Anyway,Ευχαριστω για τις "απαντησεις σας"(με φωτισατε),αν και το θεμα επρεπε να ειχε κλεισει απο την αρχη που με βοηθησε το πρωτο το παληκαρι να μαθω καποια πραγματα.
cheers

Tiven
16-07-08, 14:40
Αν είναι να παίζει τόσο μεγάλο ρίσκο και να χάνεις τόσα λεφτά...βάλε μισθωμένη. :p (Πλακίτσα)

Η απόστασή σου από το κέντρο είναι μεγάλη , δεν πρόκειται να γίνει κάτι (στο κοντινό μέλλον τουλάχιστον). Εγώ βέβαια είμαι στα 350 μέτρα από το κέντρο και η γραμμή έχει τα χάλια της οπότε μην νιώθεις μειονεκτικά :)

Hunter 85
16-07-08, 15:31
Re boys,εγω δεν σας ζητησα να μου πειτε τη γνωμη σας για το χρημ/ριο.Τι παει να πει να πει μαθαμε ολοι στις 24αρες δηλαδη?Εσυ γιατι την θελεις την 24αρα?Για να "παιζεις" παιχνιδια?
Ρε μαγκακο,εχεις δουλεψει ποτε με Τ γραμμη να δεις διαφορα?Και στο κατω κατω ειναι ασχετες οι πιο πολλες απαντησεις......off topic.
Αλλα για να σας φυγει η περιεργεια,τι να μου κανουν τα 200 upload οταν δουλευεις με 2 pc's μαζι και 5 βαρεια softwares να κατεβαζουν data akopa?Και πως θα ενιωθες εσυ να κανεις το σταυρο σου να μην κολλησει η συνδεση(και να μην αργησει) καθε φορα που πας να βαλεις 20καχιλιαρα παραγγελειες?ΕΠΙΣΗΜΑ ο ΟΤΕ μου εχει κοστισει πανω απο 10 χιλ. ευρο το τελευταιο χρονο μονο.
Anyway,Ευχαριστω για τις "απαντησεις σας"(με φωτισατε),αν και το θεμα επρεπε να ειχε κλεισει απο την αρχη που με βοηθησε το πρωτο το παληκαρι να μαθω καποια πραγματα.
cheers

Σου ειπαμε κάποιοι οτι , με εξαιρεση αν χρειαζεται για τη δουλεια σου, δεν θεωρουμε οτι με 24 αρα θα εχεις τεραστια διαφορα σε web.
Μιλα λιγο ομορφα στην τελικη βοηθεια ζητησες!!
Αν δεν απαντουσε κανεις θα ηταν καλύτερα; :cool:

gambler
16-07-08, 15:59
Σου ειπαμε κάποιοι οτι , με εξαιρεση αν χρειαζεται για τη δουλεια σου, δεν θεωρουμε οτι με 24 αρα θα εχεις τεραστια διαφορα σε web.
Μιλα λιγο ομορφα στην τελικη βοηθεια ζητησες!!
Αν δεν απαντουσε κανεις θα ηταν καλύτερα;

Εχεις δικιο φιλε μου,βοηθεια ζητησα κι οχι comments για το ΤΙ ΤΟ ΘΕΛΩ ΤΟ 24αρι και ειρωνιουλες κτλ.
Ομως δε νομιζω να μιλησα ασχημα.Και φυσικα δεν αναφερθηκα σε ολους εσας που ειχατε μια απαντηση βοηθειας να δωσετε.Σας ευχαριστησα και σας ευχαριστω και για 2η φορα.
Να'σαι καλα!

........Auto merged post: gambler πρόσθεσε 9 λεπτά και 19 δευτερόλεπτα αργότερα ........

[QUOTE=Tiven;2201770]Αν είναι να παίζει τόσο μεγάλο ρίσκο και να χάνεις τόσα λεφτά...βάλε μισθωμένη. :p (Πλακίτσα)

Η απόστασή σου από το κέντρο είναι μεγάλη , δεν πρόκειται να γίνει κάτι (στο κοντινό μέλλον τουλάχιστον). Εγώ βέβαια είμαι στα 350 μέτρα από το κέντρο και η γραμμή έχει τα χάλια της οπότε μην νιώθεις μειονεκτικά :)

Thanks tiven,ηξερα οτι ειναι Βου...λο απλα οχι και τοσο.Απο οτι καταλαβα απο τα 1 εκατ. ποστς που διαβασα γενικα,ειναι θεμα ΤΥΧΗΣ να μπορεις να εχεις τις υπηρεσιες τις οποιες πληρωνεις...στην ελλαδα.
Anyway for the record,σημερα πηρα το internet on the go (παλι στον οτε αφου ειμαι μαζοχας και τουs δινω ακομα $$),και μπορω να πω οτι παει ΣΦΕΡΑ compare με αυτο που εχω τωρα :)
Οποτε μεχρι να βρω κανα σπιτι διπλα απο κανα παροχο(και μεσα στο ιδιο το building an ginete),θα βολευτω με το 7.2 tou on the go(καπου στα 5.5-6 μου ερχετε με βαση to speedtest).
Ας κλεισει το θεμα και........ΘΑΝΚΣ!!

Hunter 85
16-07-08, 20:41
[QUOTE=nixori;2201878]Σου ειπαμε κάποιοι οτι , με εξαιρεση αν χρειαζεται για τη δουλεια σου, δεν θεωρουμε οτι με 24 αρα θα εχεις τεραστια διαφορα σε web.
Μιλα λιγο ομορφα στην τελικη βοηθεια ζητησες!!
Αν δεν απαντουσε κανεις θα ηταν καλύτερα;

Εχεις δικιο φιλε μου,βοηθεια ζητησα κι οχι comments για το ΤΙ ΤΟ ΘΕΛΩ ΤΟ 24αρι και ειρωνιουλες κτλ.
Ομως δε νομιζω να μιλησα ασχημα.Και φυσικα δεν αναφερθηκα σε ολους εσας που ειχατε μια απαντηση βοηθειας να δωσετε.Σας ευχαριστησα και σας ευχαριστω και για 2η φορα.
Να'σαι καλα!

........Auto merged post: gambler πρόσθεσε 9 λεπτά και 19 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Thanks tiven,ηξερα οτι ειναι Βου...λο απλα οχι και τοσο.Απο οτι καταλαβα απο τα 1 εκατ. ποστς που διαβασα γενικα,ειναι θεμα ΤΥΧΗΣ να μπορεις να εχεις τις υπηρεσιες τις οποιες πληρωνεις...στην ελλαδα.
Anyway for the record,σημερα πηρα το internet on the go (παλι στον οτε αφου ειμαι μαζοχας και τουs δινω ακομα $$),και μπορω να πω οτι παει ΣΦΕΡΑ compare με αυτο που εχω τωρα :)
Οποτε μεχρι να βρω κανα σπιτι διπλα απο κανα παροχο(και μεσα στο ιδιο το building an ginete),θα βολευτω με το 7.2 tou on the go(καπου στα 5.5-6 μου ερχετε με βαση to speedtest).
Ας κλεισει το θεμα και........ΘΑΝΚΣ!!

Απλά δεν υπάρχει λόγος να τσαντιζόμαστε! Εννοειτε οτι στην χωρα μας που δεν έχει καθε 3 τετράγωνα κέντρο 24 αρηδες υπάρχουν ελάχιστοι!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.