PDA

Επιστροφή στο Forum : Μη Κάλυψη περιοχής με ADSL τεχνολογία



iapetus
16-07-08, 01:51
Χαιρετώ τους φίλους του site και ευχαριστώ πολυ για την πληρεστατη ενημέρωση που παρέχετε...

Έχω σκοπό να μετακομίσω σε ένα χωριό του Ηρακλείου όπου δεν υπάρχει καλυψη adsl, αν και σε διπλανό χωριό έχουν πληθώρα ελυέθερων ports (από ότι αναφέρει ο πίνακας που έχετε ανεβάσει). Το μήνυμα που μου εμφανίζει στο site του ΟΤΕ είναι: "Δεν υπάρχει διαθέσιμη τεχνολογία ADSL"

Μπορεί κάποιος να μου δώσει κατευθύνσεις για τις ενέργειες που μπορώ να κάνω? Τηλεφώνησα πριν καιρό στο (παλιό πλέον) 134 και με παρέπεμψαν στους τεχνικούς του ΟΤΕ. (??)
Έστειλα email μέσω μια φόρμας ενδιαφεροντος απο το site των OTESHOP (αν θυμάμαι καλά) αλλά καμία απάντηση....

Ευχαριστω προκαταβολικα

pliktras
16-07-08, 15:45
ίσως να είχε πρόβλημα το site του ote και να σου έβγαλε οτι δνε υπάρχει δυνατοτητα adsl...
γιατί εγω τώρα έτσι για να περάσει η ώρα έβαζα στο site του conn-x τηλέφωνα (:P)για να δω την κάλυψη adsl και σε όλα μου έβγαλε οτι δεν υπάρχει κάλυψη ακόμα και στο δικό μου...οπότε ίσως και να είναι πρόβλημα του site του conn-x γιατι εδώ στην Ξάνθη ακόμα και σε χωριά με 50κατοίκους πάνω στα βουνά έχει κάλυψη adsl για όλες τις ταχύτητες... οπότε μου φαίνεται απο λίγο έως και πάρα πολύ παράξενο να μην υπάρχει κάλυψη adsl σε χωριό της κρήτης...

Cloudman
16-07-08, 16:45
Αν έχεις χρόνο, πετάξου από τον τοπικό ΟΤΕ. Υπάρχει πιθανότητα να μιλήσεις με κάποιο αρμόδιο που να σε κατατοπίσει καλύτερα και να μάθεις αν η συγκεκριμένη περιοχή καλύπτεται ή όχι. Ίσως και να μπορέσεις να μιλήσεις με κάποιον τεχνικό. Οπωσδήποτε, το τετ-α-τετ είναι πιο αποτελεσματικό από την απρόσωπη τηλεφωνική υποστήριξη.

foyltaka
16-07-08, 19:32
Να συμφωνήσω απόλυτα με τον cloudman .
Η ενημέρωση απο το site είναι εδώ και καιρό αναξιόπιστη.
Σήμερα τόσο το www.oteshop.gr (http://www.oteshop.gr/adslwizard.asp?hop=h&wid=265) όσο και το www.conn-x.gr ,μας πληροφορούν ότι ΔΕΝ υπάρχει εγκατεστημένη τεχνολογία adsl,σε ΚΑΝΕΝΑ μέρος της Ελλάδας.:down:
Οι κατά τόπους Τεχνικοί ,ξέρουν το δίκτυο και τις δυνατότητές του.ή τουλάχιστον οφείλουν να ξέρουν, για να προλάβω τους κακοπροαίρετους :)

amwnra
17-07-08, 14:08
Ετσι εβγαζε και σε μια γνωστη μου οτι δεν υπαρχει dsl εκει που εκανε το σπιτι εκανε αιτηση και οι 6 μηνεσ που της ειπαν οτι θα κανει για να μπει εγιναν 2 εβδομαδες οποτε πηγαινε να ρωτησεις σε ενα καταστημα οτε.....

illmater
17-07-08, 14:31
εχει προβλημα to site του ΟΤΕ παρε το 134 καλυτερα.

maik
17-07-08, 15:55
Υπαρχει επισης η περιπτωση να δινει μονο 2mbs αν το dslam ειναι παλιας τεχνολογιας.

@ ADSLgr.com All rights reserved.