PDA

Επιστροφή στο Forum : IBAS 2 και Cisco 836



Babylon5gr
06-10-05, 17:56
Καλησπερα.
Μιαι βοηθεια ψαχνω γιατι ο ΟΤΕ κοντευει να με τρελανει.
Δουλευω σε εταιρεια στην οποια χρησιμοποιουμε μια εφαρμογη στην οποια τα γραφεια μαςε συνδεονται με VPN χρησιμοποιοντας CISCO 836 για τις ADSL συνδεσεις και 803 για τις ISDN.
Σε γραφειο που εχουμε ανοιξει στην Νικαια αναβαθμισαμε γραμμη και router σε ADSL.
Εδω ξεκιναει το γλεντι. Το Line protocol αλλες φορες ανεβοκατεβαινει σαν τρελο και αλλες φορες δουλευει μια χαρα. Αφου δοκιμασαμε τα παντα οσον αφορα εξοπλισμο και configuration φωναζουμε τον ΟΤΕ.
Ερχεται ο ΟΤΕτζης κια μας στελενει κανονικα. Η γραμμη λεει ειναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ. Αυτο που φταιει ειναι οτι εισαστε συνδεδεμενοι σε IBAS 2 port τα οποια δεν συνεργαζονται με Cisco !!!
Αλλαξτε λεει τον εξοπλισμο σας για να δουλεψει κανονικα.
Βρε καλε μου μου βρε χρυσε μου εμεις ολος ο εξοπλισμος και το VPN einai cisco τι θα κανουμε θα τα αλλαξουμε ολα?
ΚΑΙ ΡΩΤΑΩ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΣΤΟ ΕΤΟΣ 2005 Ο ΟΤΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ ΔΙΚΤΥΑΚΟΥ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ???
Ξερει κανεις τιποτα για το θεμα ή μας φλομωσανε στην μπαρουφα?

Ευχαριστω για οποιαδηποτε πληροφορια

lexios
06-10-05, 21:43
Φιλτατε, δεν νομιζω να σου ειπε ψεμματα ο οτετζης. Δεν ειχε λογο να το κανει καθως ΠΑΡΑειναι χοντρο για να ειναι ψεμα.

Τα IBAS αν δεν κανω λαθος ειναι της Intracom οποτε καλο ειναι να δοκιμασεις μια επικοινωνια με την εταιρια που τα προμηθευσε στον οτε για να δεις τελικα τι γινεται...

Παντως μυριζομαι να σκαει η μπομπα της ασυμβατοτητας και να ... εχουμε ΜΕΓΑ θεμα!!!

Tony_Ts
06-10-05, 22:11
Από όσο γνωρίζω η Vivodi χρησιμοποιεί CISCO εξοπλισμό. Δες αν καλύτπεται η περιοχή που θέλεις από την Vivodi. Ίσως αυτή να είναι μια λύση.

Πάντως δεν ξέρω αν ο ΟΤΕτζής σου είπε κάτι που στέκει.

nnn
06-10-05, 23:21
Νομίζω ό,τι πρέπει να επικοινωνήσετε με την Intracom για να σιγουρευτείτε.

chatasos
07-10-05, 11:43
Αν θυμάμαι καλά, μόνο στα Siemens 2 έχει παρουσιαστεί πρόβλημα με τα Cisco.
Επίσης το ότι συγχρονίζει, κατά πάσα πιθανότητα σημαίνει ότι κάπου αλλού είναι το πρόβλημα.

Babylon5gr
10-10-05, 16:27
Μεσα στο configuration του ΑΤΜ interface δοκιμασαμε να αλλαξουμε το operating mode απο ΑΝΝΕΧ Β που ειναι default για ελλαδα σε auto Και φαινεται προσωρινα να δουλευει.
Θα δειξει ......
Η εντολη

dsl operating-mode auto

@ ADSLgr.com All rights reserved.