PDA

Επιστροφή στο Forum : Περιεργα πραγματα με OTE



Esendis
16-07-08, 22:06
Είχα την φαεινή ιδέα να γίνω συνδρομητής πέρισυ τέτοια εποχή στην On telecoms. Αφού πέρασαν 6 βασανιστικοί μήνες όπου δεν είχα μερικές φορές τηλέφωνο για 15 ημέρες και internet για πάνω από έναν μήνα, τελικά έφυγα και γύρισα στον OTE (μόνο τηλέφωνο - μετά από κανένα μήνα από την αίτηση διακοπής). Έκανα αίτηση στην Forthnet (μένω στην Άνω Ηλιούπολη) για double play περίμενα 3 μήνες αλλά ούτε φωνή ούτε ακρόαση... μάλιστα όταν πήγα στο μαγαζί της Forthnet όπου έκανα την αίτηση με ρώτησαν
-Ηλιούπολη;
-Ναι τους είπα...
-Από 99 αρχίζει το τηλέφωνο;
-Ναι
-Καλά κρασιά μου είπαν.

Με αυτά πήγα στον ΟΤΕ της γειτονίας και μετά από 10 ημέρες είχα dsl Conn-x στα 24mbit (woohoo). Μάλιστα όταν έκανα την αίτηση μου είπαν ότι η γραμμή θα πρέπει να συγχρονίζει γύρω στα 12. Μία ταχύτητα με την οποία θα ήμουνα απόλυτα ευχαριστημένος.

Αυτά προς γνώση και συμμόρφωση.
Στο θέμα μας τώρα.

Ενώ πληρώνω 24mbit δεν έχω καταφέρει ποτέ να συγχρονίσω πάνω από 8. Μάλλον για την ακρίβεια ποτέ πάνω από 4.
Τα στοιχεία της γραμμής μου είναι αυτά.

Line Status --- SHOWTIME
Link Type --- Fast Path

Up Stream 963 (Kbps.)
Down Stream 4865 (Kbps.)

Operation Data Upstream Downstream
Noise Margin 9 dB 9 dB
Attenuation 30 dB 28 dB

Θεωρητικά θα έπρεπε να κλειδώνω πολύ υψηλότερα. Στον Οτε που το είπα μου είπαν να με γυρίσουν στα 8 και δεν θα είχα πρόβλημα. Όμως και εκει τα ίδια συγχρονίζει στα 8 μετα από λίγο ξεσυγχρονίζει και πέφτει μέχρι να φτάσει σε αυτό το σημείο.

Modem μου έδωσαν το Philips CGA3600N. Γενικά εαν κάνω reboot βλεπω ότι το ανώτερο που μπορώ να συγχρονίσω είναι 8 και μετά από λίγο χάνεται ο συγχρονισμός, συγχρονίζει στα 5... μετά από λίγο στα 4,8 όπου και παραμένει απόλυτα σταθερό.
Έχει κανένας καμία ιδέα; Γενικά νομίζω ότι το dslam της Ηλιούπολης έχει σοβαρό πρόβλημα.

tsim33
17-07-08, 00:15
Έχεις πρόβλήμα με το NSR(πρόβλήμα θορύβου γραμμής). Το ίδιο πρόβλήμα είχα και έχω.
Στην θέση σου θα ζήτούσα να με κατεβάσουν στα 4 μια και η ελάχιστη ταχύτητα συγχρονισμού σου είναι κοντά στα 4mbit.
Μην ξεχνάς πως οι ταχύτητες που δίνουν οι πάροχή δεν είναι εγγυημένες με αποτέλεσμα να έχουμε τα προβλήματα που έχουμε.
Το θέμα είναι το εξής πως η γραμμή σου τελικά έχει προβλήμα για να στην φτιάξουν δεν νομίζω (αν και μπορούν) καλό είναι να πας στα 4 και να κλειδώσεις εκεί, είναι καλή ταχύτητα, αν υπολογίσεις πως το 10% περίπου τον χρηστών του internet δεν πιάνουν πάνω από 6mbit!

Cloudman
17-07-08, 00:16
Operation Data Upstream Downstream
Noise Margin 9 dB 9 dB
Attenuation 30 dB 28 dB

Είναι πολύ περίεργο το attenuation (upstream) να έχει μεγαλύτερη τιμή από το downstream (up:30 down:28). Συνήθως συμβαίνει το αντίθετο (το down είναι μεγαλύτερο από το up). Δοκίμασες να βάλεις το ρούτερ κατευθείαν πάνω στην κεντρική τηλ. πρίζα του σπιτιού σου χωρίς σπλίτερ και χωρίς άλλα τηλέφωνα συνδεδεμένα πάνω στις άλλες πρίζες; Η γραμμή είναι ISDN ή PSTN; Αν βρεις δανεικό, δοκίμασε και με κανένα άλλο καλύτερο ρούτερ.

Esendis
18-07-08, 14:18
Όλα αυτά για spilter κλπ τα έχω ήδη κάνει, χωρίς να υπάρξει σημαντική αλλαγή.
Σήμερα έκανα ένα reset και το modem κλειδωσε με αυτά τα στοιχεία.

Operation Data Upstream Downstream
Noise Margin 12 dB 8 dB
Attenuation 30 dB 31 dB

Up Stream 863 (Kbps.)
Down Stream 5226 (Kbps.)

Help?

El_Shadai
18-07-08, 16:08
Πολύ πιθανόν να δυσλειτουργεί/κολλήσει η κάρτα POTS στο DSLAM σου. Όπως και να έχει δήλωσε το βλάβη αμέσως!!!! Είχα ένα φίλο που είχε ο ίδιο πρόβλημα με εσένα. Μικρός συγχρονισμός και σε κάποια στιγμή δεν συγχρόνιζε καθόλου, οπότε και του έκαναν αλλαγή κάρτας και από τότε όλα οκ. Καλή τύχη :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.