PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνεργείο του ΟΤΕ και "πείραγμα" του κουτιού



homo_digital
17-07-08, 08:28
Καλημέρα.
Ένας γείτονας με πληροφόρησε πως χτες και για κανα τρίωρο ένα συνεργείο του ΟΤΕ πείραζε το κουτί που βρίσκεται στην κολώνα που μου χουν τοποθετήσει στη μονοκατοικία που μένω. Τι μπορεί να πείραζαν αφού δεν τους ειδοποίησα για κάποια βλάβη?
Απο την κολόνα μονο εγώ παίρνω τηλέφωνο και ιντερνετ, οι διπλανές πολυκατοικίες έχουν υπόγεια σύνδεση με τον ΟΤΕ.
Για την ώρα είμαι πολύ ευχαριστημένος με τις ταχύτητες που έχω.

Τι μπορεί να πείραζαν οι τεχνικοί?
Έχει κανείς κάποια άποψη?
Ευχαριστώ

giannhs1984
17-07-08, 08:38
μπορει να εβαλαν καποιο bug για να ακουνε τι λες τα βραδια:rofl:

maik
17-07-08, 10:50
Τα πολλα εργα επιστημονικης φαντασιας και κατασκοπειας κανουν κακο τελικα.
Το κουτι, και καθε κουτι, που βρισκεται εξω απο το σπιτι μας ειναι αποκλειστικα στην αρμοδιοτητα του ΟΤΕ και μπορει να ασχολειται με αυτο οσο θελει και οποτε θελει χωρις να δινει λογαριασμο σε κανενα.
Αν νομιζεις οτι εχεις προβλημα δηλωσε το βλαβη.

euri
17-07-08, 11:00
Δε βλέπω να υπήρξε κάποια κατηγορία εναντίον του συνεργείου ή του ΟΤΕ. Αντίθετα βλέπω μια απορία για ένα συγκεκριμένο γεγονός. Απορία που θα είχα κι εγώ ο ίδιος αν μου συνέβαινε κάτι αντίστοιχο.

pts
17-07-08, 11:11
Τα πολλα εργα επιστημονικης φαντασιας και κατασκοπειας κανουν κακο τελικα.
Το κουτι, και καθε κουτι, που βρισκεται εξω απο το σπιτι μας ειναι αποκλειστικα στην αρμοδιοτητα του ΟΤΕ και μπορει να ασχολειται με αυτο οσο θελει και οποτε θελει χωρις να δινει λογαριασμο σε κανενα.
Αν νομιζεις οτι εχεις προβλημα δηλωσε το βλαβη.

Πολύ σωστή άποψη. Μόνο που το έργο επιστημονικής φαντασίας (που μπορεί να πάρει και oscar) στην προκειμένη περίπτωση είναι ότι όταν ο ΟΤΕ ασχολείται από μόνος του με το last mile μας βελτιώνεται/μένει σταθερή η ποιότητα της σύνδεσης μας.

maik
17-07-08, 11:25
Δε βλέπω να υπήρξε κάποια κατηγορία εναντίον του συνεργείου ή του ΟΤΕ. Αντίθετα βλέπω μια απορία για ένα συγκεκριμένο γεγονός. Απορία που θα είχα κι εγώ ο ίδιος αν μου συνέβαινε κάτι αντίστοιχο.

Ειναι σαν να απορουμε γιατι στο σουπερ μαρκετ που ψωνιζουμε εβαλαν το ταδε προιον σε αυτο το ραφι και οχι στο αλλο.

SirAggelos
17-07-08, 11:30
μπορει να εβαλαν καποιο bug για να ακουνε τι λες τα βραδια:rofl:

Φιλε Γιαννη απλα επικο, λυθηκα στα γελια :rofl: :lol:

guzel
17-07-08, 12:16
Ειναι σαν να απορουμε γιατι στο σουπερ μαρκετ που ψωνιζουμε εβαλαν το ταδε προιον σε αυτο το ραφι και οχι στο αλλο.

παντελως ακυρος συσχετισμος ,

xmperop1
17-07-08, 19:25
Καλημέρα.
Ένας γείτονας με πληροφόρησε πως χτες και για κανα τρίωρο ένα συνεργείο του ΟΤΕ πείραζε το κουτί που βρίσκεται στην κολώνα που μου χουν τοποθετήσει στη μονοκατοικία που μένω. Τι μπορεί να πείραζαν αφού δεν τους ειδοποίησα για κάποια βλάβη?
Απο την κολόνα μονο εγώ παίρνω τηλέφωνο και ιντερνετ, οι διπλανές πολυκατοικίες έχουν υπόγεια σύνδεση με τον ΟΤΕ.
Για την ώρα είμαι πολύ ευχαριστημένος με τις ταχύτητες που έχω.

Τι μπορεί να πείραζαν οι τεχνικοί?
Έχει κανείς κάποια άποψη?
Ευχαριστώ

Αν και η περιέργεια σκότωσε την γάτα το πιθανότερο είναι να σπάσαν τις γραμμές στο κουτί σου σε 5 και 5 παραλληλήζοντας τες η χωρίζοντας τες για να δώσουν ενίσχυση εισαγωγής δηλ.περισσότερες γραμμές σε κάποια πολυκατοικία.
Τι να κάνεις 10 γραμμές να κοιμούνται έξω από το σπίτι σου?

........Auto merged post: xmperop1 πρόσθεσε 1 λεπτά και 7 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Δε βλέπω να υπήρξε κάποια κατηγορία εναντίον του συνεργείου ή του ΟΤΕ. Αντίθετα βλέπω μια απορία για ένα συγκεκριμένο γεγονός. Απορία που θα είχα κι εγώ ο ίδιος αν μου συνέβαινε κάτι αντίστοιχο.

Το αυτό.

illmater
18-07-08, 11:13
μια απορια ειχε ρε παιδια ο ανθρωπος ουτε κατηγορησε , ουτε εβρισε κανενα, θελω να πιστευω οτι ολα τα σχολια που ακολουθησαν ηταν καλοπροαιρετα....

maik
18-07-08, 15:00
μια απορια ειχε ρε παιδια ο ανθρωπος ουτε κατηγορησε , ουτε εβρισε κανενα, θελω να πιστευω οτι ολα τα σχολια που ακολουθησαν ηταν καλοπροαιρετα....

Φυσικα και ηταν καλοπροαιρετα. Το δικο μου τουλαχιστον ειχε στοχο να διεκρινησει ποιες ειναι οι αρμοδιοτητες του ΟΤΕ πανω στην γραμμη μας. Ας μην μας φαινονται ολα περιεργα και εκ του πονηρου.

Mr_Wizard
22-07-08, 14:48
Και ποιος σας ειπε πως ηταν απο τον ΟΤΕ? Ειδατε το φορτηγακι να γραφει ΟΤΕ?
Να παρουμε & εμεις ενα να το βαψουμε ΟΤΕ!! και να πειραζουμε ολα τα κουτια!! (θα τα γεμισουμε ζοζουνια)
:P

maik
22-07-08, 15:22
Αν δεν ηταν ΟΤΕ θα επρεπε να καλεσουν αμεσα την αστυνομια.

homo_digital
22-07-08, 16:47
Το θέμα είναι οτι κάναν οτι κάναν αλλά δεν κάρφωσαν καλά το κουτί στη κολώνα. Το αποτέλεσμα είναι το κουτί να έχει γύρει τώρα και να στήρίζεται απο το καλώδιο.
Ποια υπηρεσία να καλέσω για να το φτιάξουν ρε παιδιά? το 121 ή κάποια άλλη?

foyltaka
22-07-08, 16:58
Πάρε στο 121 που θα ενημερώσει το αρμόδιο Τεχνικό τμήμα.

agrelaphon
22-07-08, 21:49
@ homo_digital : Μου φαίνεται πρέπει να δώσεις το νούμερό σου σαν βλάβη όμως

kourkos
23-07-08, 15:47
δικο τους ειναι το δικτυο οτι θελουν κανουν . ισως καποια βελτιωση στο δικτυο τους

σαν να λετε το συνεργειο της ΔΕΗ τη δουλεια εχει εξω απο το μετρητη μου η γιατι κοιταει την κωλονα εξω απο το σπιτι

:wall:

Θάνος
23-07-08, 15:58
Να όμως που θα γίνει η ζημιά αν δεν φτιάξουν το κουτί σύντομα καί πάψει το καλώδιο να αντέχει το βάρος του κουτιού καί ο φίλος θα ψάχνει την σύνδεσή του καί το τηλέφωνό του.

Συγγνώμη, αλλά με τόσα που βλέπουμε καθημερινά (καί πιστεύω ότι έχουμε σχεδόν όλοι να δώσουμε ένα παράδειγμα από κακοτεχνίες), το βρίσκω λογικό να τους κοιτάμε με καχυποψία.

kourkos
23-07-08, 16:05
δν αντιλεγω φυσικα αλλα σου ειπα

οσο για τις αρχικες τοποθετησεις κολωνες κτλ κτλ τα κανει εργολαβος απο οσο ξερω . Ειδικα εδω στην περιοχη μου ναι και λογικα κ παντου γιατι ολα πια πανε σε εργολαβο

απο την στιγμη που το βλεπει κ φοβατε μηπως αυριο μεθαυριο πεσει και μεινει χωρις τηλεφωνο κ Ιντερνετ το δηλωνει σαν βλαβη στο 121 και ερχεται το αμαξακι του ΟΤΕ και το κανει .

το 121 δν ειναι μονο για βλαβες δικες μας αλλα πχ και αν δουμε μια πεσμενη κολωνα η καλωδιο

Realdeal
17-11-08, 20:03
Φιλε μ ομολογω οτι βλεποντας την απαντηση σου τα πηρα καπως. ο Φιλος που εβαλε το topic γραφει οτι μενει σε μονοκατοικια επομενως εχει δικαιωμα να ξερει ποιος και γιατι πειραζει το κουτι απο οπου παιρνει σημα, αφορα και προσωπικα δεδομενα.. προσεχε πως μιλας αλλη φορα. ναι και η δεη να πειραζε κατι εξω απο το σπιτι μου θα ρωτουσα τι ακριβως ελεγχει. Εχω προσπαθησει και εγω το ιδιο (να τραβηξω γραμμη, μετα απο παροτρυνση ΟΤΕ) απο το κουτι φιλου στη γειτονια του και οι γειτονες (και καλα εκαναν) με σταματησαν.

atari88
17-11-08, 20:56
Δεν λές που ασχολούνται με κάτι... Για καλό θα ήτανε...

emeliss
17-11-08, 22:05
Φιλε μ ομολογω οτι βλεποντας την απαντηση σου τα πηρα καπως.
Και έχουν περάσει μόλις 4 μήνες. Φαντάσου να το έβλεπες τότε....Έξαλλος θα γινόσουν.

CAMEL_LIGHTS
17-11-08, 23:39
Παρε τηλεφωνο και πες "Παιδια κατι σας κρεμεται":rofl:

euri
18-11-08, 00:45
Είχα την εντύπωση ότι το θέμα εξαντλήθηκε και δόθηκαν διάφορες απαντήσεις. Οπότε :closed:

@ ADSLgr.com All rights reserved.