PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνθεση Υπολογιστή (10/2005)



Jsone
06-10-05, 22:42
Καιρό έχει να γίνει μια τετοια συζήτηση.
Σκεφτομαι να πάρω ενα καινουργιο PC μέσα στον Οκτώβριο.Βασικά θέλω ενα αρκετά γερό PC απο άποψη επιδόσεων, κυρίως για παιχνίδια, αντε και καποιες εφαρμογές γραφείου.Μπορώ να ξοδέψω 1500-1700 ευρώ(έχω ήδη οθόνη).Εχω κανει μια προκαταρκτική έρευνα στο internet αλλα γενικά φαινεται να επικρατεί χαμός στην αγορά.Το μόνο πράγμα που έχω καταλήξει ειναι οτι προτιμώ AMD επεξεργαστή (ΑΜDας απο την εποχή του Athlon στα 600 :D).

Προτάσεις;

vass
06-10-05, 22:49
http://www.sharkyextreme.com/guides/MHGSBG/article.php/3552841

mastermind
06-10-05, 22:52
CPU: AMD A64 3800(single core)
M/B: Dfi Lan Party SLI D
VGA: Nvidia 6800GT
RAM: 2*512 (οτι πιο δυνατο βρεις)
HD: 2*200GB
PSU: Enermax 485 ή 600 watt
Tower: οτι σ'αρεσει πιο πολύ,δες Thermaltake Armor και Coolermaster Stacker
+UPS τουλάχιστον 1000VA

nickolas2005
06-10-05, 22:52
θες να κάνεις εντελώς καινούριο κουτί ή θα κρατήσεις case, drives κτλ? ;)

Jsone
06-10-05, 22:53
http://www.sharkyextreme.com/guides/MHGSBG/article.php/3552841

Καλά ειπαμε για "γερό" PC αλλα αυτοί εδώ το παρακάνουν.

Jsone
06-10-05, 22:54
θες να κάνεις εντελώς καινούριο κουτί ή θα κρατήσεις case, drives κτλ? ;)

Mόνο την οθόνη θα κρατήσω.

mastermind
06-10-05, 22:55
Πως σου φαίνεται αυτό που προτείνω? Το budget σου το υπερκαλύπτει και είναι ενα μηχάνημα με τα όλα του!!

Jsone
06-10-05, 22:59
Πως σου φαίνεται αυτό που προτείνω? Το budget σου το υπερκαλύπτει και είναι ενα μηχάνημα με τα όλα του!!

Καλό είναι.Δεν νομίζω οτι θα χρειαστώ 2 200αρηδες σκληρούς παντως.Καλύτερα να μπει περισσότερη RAM στην θέση του ενός.

mastermind
06-10-05, 23:01
mp3,ταινίες,downloads που πάνε? Περισσότερη ram δεν αξίζει,δεν θα την δουλέψεις πουθενά. Εδω τα windows με το ζορι αξιοποιούν τα 1024MB.

nickolas2005
06-10-05, 23:08
Ο mastermind είπε μία καλή πρόταση αλλα επειδή λες ότι δίνεις 1700 ευρώ δες και τη δικιά μου...

Case: Coolermaster Stacker 163e
Cpu: Amd X2 3800 389e ή AMD ATHLON 64 3500+ 2.20 GHz 222e
Mobo : DFI SLI-DR 200e
RAM : CORSAIR XMS 1024MB DDR400 + HEAT SPREADER (για να μπορείς να πας στα 2gb πιο "εύκολα". 140e
VGA : MSI NX7800GT-VT2D256E 256MB DDRIII 427e
DVD/RW : NEC DVD+/-R/RW ND-4550 45e
HDD : WD RAPTOR 36GB 106e (για το λειτουργικό και τα παιχνίδια)
HDD2 : WD 250GB SATA2 123e
PSU : Δες για κάνα ANTEC 120e (περίπου)

Edit : Αν θες ή δεν έχεις πάρε το Ups APC BACK UPS RS 800 195e αλλα όπως καταλαβαίνεις ανεβάζει τον προϋπολογισμό.

Σύνολο : 1566 πες 1600 και έχεις ένα μηχάνημα που φυσάει κυριολεκτικά...Πάντως αν δεν το χρειάζεσε άμμεσα περίμενε γιατί ακούγεται ότι σύντομα θα έχουμε εξελίξεις όσο αφορά την AMD. ;)

mastermind
06-10-05, 23:11
1) O dualcore θα μείνει αχρησημοποίητος αφου τα παιχνίδια που αφορουν περισσότερο τον φίλο μας δεν θα τον βλέπουν. Ποιος ο λόγος να τα σκάσει απο τώρα?
2) ΠΟΥ ΠΑΣ ΧΩΡΙΣ UPS ???

:D

nickolas2005
06-10-05, 23:30
1) O dualcore θα μείνει αχρησημοποίητος αφου τα παιχνίδια που αφορουν περισσότερο τον φίλο μας δεν θα τον βλέπουν. Ποιος ο λόγος να τα σκάσει απο τώρα?
2) ΠΟΥ ΠΑΣ ΧΩΡΙΣ UPS ???

:D

1) Τον dualcore του τον πρότινα για να μην αλλάξει γρήγορα cpu. Ο 3000 δεν νομίζω να το καλύπτει για παιχνίδια όμως..

2) Σίγουρα θέλει ups και μάλιστα όχι ότι και ότι...Φαντάζομαι ότι θα έχει για αυτό δεν του πρότινα ;)

Jsone
06-10-05, 23:30
Ο mastermind είπε μία καλή πρόταση αλλα επειδή λες ότι δίνεις 1700 ευρώ δες και τη δικιά μου...

Case: Coolermaster Stacker 163e
Cpu: Amd X2 3800 389e ή AMD ATHLON 64 3500+ 2.20 GHz 222e
Mobo : DFI SLI-DR 200e
RAM : CORSAIR XMS 1024MB DDR400 + HEAT SPREADER (για να μπορείς να πας στα 2gb πιο "εύκολα". 140e
VGA : MSI NX7800GT-VT2D256E 256MB DDRIII 427e
DVD/RW : NEC DVD+/-R/RW ND-4550 45e
HDD : WD RAPTOR 36GB 106e (για το λειτουργικό και τα παιχνίδια)
HDD2 : WD 250GB SATA2 123e
PSU : Δες για κάνα ANTEC 120e (περίπου)

Edit : Αν θες ή δεν έχεις πάρε το Ups APC BACK UPS RS 800 195e αλλα όπως καταλαβαίνεις ανεβάζει τον προϋπολογισμό.

Σύνολο : 1566 πες 1600 και έχεις ένα μηχάνημα που φυσάει κυριολεκτικά...Πάντως αν δεν το χρειάζεσε άμμεσα περίμενε γιατί ακούγεται ότι σύντομα θα έχουμε εξελίξεις όσο αφορά την AMD. ;)

Καλό, αν και δεν νομίζω οτι ο Raptor αξίζει το 120ευρο.

nickolas2005
06-10-05, 23:34
Καλό, αν και δεν νομίζω οτι ο Raptor αξίζει το 120ευρο.

Tα αξίζει και με το παραπάνω ειδικά αν αργότερα τον βάλεις και σε raid... Όταν θα φοτώνει windows και παιχνίδια στο μισό χρόνο απο τους "απλούς" δίσκους θα δεις ότι έχω δίκαιο... ;)

teodor_ch
07-10-05, 00:48
να σας κάνω και εγώ μερικές ερωτήσεις?
θέλω να στείσω γρήγορα 1-2 μέρες έναν υπολογιστή για τον πατέρα μου ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ
δουλειά γραφείου και live capture απο κάμερες.

ΟΛΑ ΑΠΟ ΤΟ E-SHOP

θέλω ένα μαγαζί που να φτιάχνει δικές συνθέσεις και να έχει και κατάστημα στην Κρήτη και ακόμα καλύτερα στο Ηράκλειο!


σκέφτομαι:

THERMALTAKE VB1000BWS SOPRANO WINDOW BLACK
AMD ATHLON 64 3200+ 2.00 GHz VENICE SOCKET 939 TRAY
THERMALRIGHT COOLING BODY XP-90 C
μνήμη? τί ταχύτητα θέλω για αυτόν τον επεξεργαστή?σκέφτομαι στο μέλλον(2-3 χρόνια) αναβάθμιση σε διπλό πυρήνα
motherboard?πάλι δε ξέρω πιό.βρήκα ένα microstar msi αλλά δε ξέρω αν είναι γνήσιο msi ή καμιά πατάτα.σκέφτομαι το DFI LANPARTY UT NF4 SLI-D αλλά μετά θα έχω μεγαλύτερο πρόβλημα στις μνήμες και θέλω κάτι ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ
akasa ανεμιστήρα
μια φθηνή pci-e γραφικών
raid mirror seagate 2χ120άρηδες

και ότι άλλο χρειαστεί
παρακαλώ αν χρειαστέι ας το κόψουν οι moderators σε νέο θέμα.

mastermind
07-10-05, 09:34
@teodor_ch δεν αναφέρεις περιορισμό κόστους.

Για παράδειγμα αν είναι πολυ σοβαρή η δουλειά που θα επιτελεί θες ισως τον A64 3500+ και σίγουρα 1GB Ram ΟCZ! Τέτοιες μνημες φέρνουν τα Multirama. Για σκληρό τουλάχιτον ο ενας ναναι WD Raptor οπότε θαχεις την μέγιστη επιτευξιμη ταχύτητα!

teodor_ch
07-10-05, 09:50
πρόγραμμα φαρμακείου θα τρέχει οπότε μαχ 128ραμ
το live capture δε ξέρω απο πού θα το κάνει και για αυτό λέω για γενική χρήση 1 γίγα.
ο γρήγορος σκληρός δε με ενδιαφέρει.
και άρτα γραφικών σκέφτομαι τη φθηνότερη pci-x

1000ευρώ μέ 200 ευρώ οθόνη μέσα
στο περίπου.ας ανέβει το πολύ 1200

mastermind
07-10-05, 10:37
Οπότε για νασαι μέσα βάλε:
Amd a64 3200+
Μ/Β Asus...
1GB ram (οχι kingston)

WAntilles
07-10-05, 14:34
@ JSone

1. Με τόσα λεφτά που δίνεις (αλλά και λιγότερα), είναι κουταμάρα ολκής να μην πάρεις X2 dual-core. Άρα πάρε τουλάχιστο έναν X2 3800+ - για να μην σου πω έναν X2 4400+.

2. Ποτέ ένα memory stick μόνο όπως πρότεινε κάποιος ανόητος. Πάντα σε ζεύγη για να έχεις dual-channel.

3. Πάρε τώρα 2x512MB=1GB RAM αλλά όταν και εάν αργότερα χρειαστείς παραπάνω, μην πάρεις άλλα 2x512MB αλλά πούλα τα και πάρε τότε 2x1GB=2GB RAM.

4. Μην παίρνεις μνήμες ταχύτερες από PC3200 διότι είναι απλά πέταμα χρημάτων. Χρειάζονται μόνο σε περίπτωση overclocking. Πάρε μνήμες PC3200 φθηνές και ταυτόχρονα ποιοτικές και αξιόπιστες (π.χ. TwinmOS).

5. Ουδεμία τσιγκουνιά και παραχώρηση στην ποιότητα του chipset και της motherboard που θα πάρεις. Chipset οπωσδήποτε nForce4 Ultra. Προτείνω καί εγώ με τη σειρά μου την DFI LANParty nForce4 SLI-DR.

6. Τροφοδοτικό ποιοτικό, τουλάχιστο 480W και επώνυμο, από μία από τις παρακάτω εταιρίες (αλφαβητικά):

- Antec
- Enermax
- Fortron
- Tagan

7. Δίσκο πάρε για αρχή έναν WD-2500-KS -> καί SATA-II καί 16MB buffer.

8. Κάρτα γραφικών μία nVidia 6800GT. Η διαφορά τιμής της 7800GT δεν νομίζω ότι δικαιολογεί τις ελάχιστες παραπάνω επιδόσεις.

9. DVD writer ένα NEC 3540A.

teodor_ch
07-10-05, 19:44
Οπότε για νασαι μέσα βάλε:
Amd a64 3200+
Μ/Β Asus...
1GB ram (οχι kingston)

μπορείς να μου προτείνεις ένα motherboard απο το e-shop για 939 με nforce4?

XPHSTOS29
07-10-05, 20:05
Βαλε στην αναζητηση στο e-shop "nforce4" και δες τι θα σου βγαλει.

Εμενα κατι μου εβγαλε που το εκανα.

teodor_ch
07-10-05, 21:28
Βαλε στην αναζητηση στο e-shop "nforce4" και δες τι θα σου βγαλει.

Εμενα κατι μου εβγαλε που το εκανα.

ευχαριστώ για τη πληροφορία αλλά αυτό εγώ το ξέρω.
επίσης έχει επιλογή στο e-shop ξερχωριστά όλα τα nforce4 motherboards για 939 socket.
να το έχεις στα υπόψιν.

και για όσους δεν κατάλαβαν θέλω να μου πείτε απο αυτά του e-shop πιά θεωρείτε καλύτερα...

teodor_ch
07-10-05, 21:38
http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=3307&stc=1
να για τι προσανατολίζομαι...

nickolas2005
07-10-05, 22:13
2. Ποτέ ένα memory stick μόνο όπως πρότεινε κάποιος ανόητος. Πάντα σε ζεύγη για να έχεις dual-channel.

Ανόητος wantilles επειδή του πρότινα να πάρει πρώτα 1gb και μετά να συμπληρώσει και άλλο ένα? Δηλαδή προτίνεις να πάρει 2*512 και μετά απο πχ ένα μήνα να προσπαθεί να τις πουλήσεις για να πάρει 2*1gb? Δεν την καταλαβαίνω τη λογική σου να αγοράσω κάτι και να προσπαθώ να το πουλήσω μετά για να εκμεταλευτώ τις όποιες επιδόσεις του dualchannel.

sdikr
07-10-05, 22:15
είστε όλοι ανόητοι!!

θα πρέπει να δεί λύσεις με intel P4 ....( let the fight begin!! :p )

teodor_ch
07-10-05, 22:22
ρε παιδιά ένα motherboard και μνήμη θέλω να μου προτείνετε!
εσείς που τα ψάχνετε συνέχεια. δε μπορώ να ψάξω πάλι ότι υπάρχει να βγάλω σύνθεση.

επίσης ξέρει κανείς αν στο e-shop μπορούν να σου φτιάξουν υπολογιστή με κομμάτια που δεν έχουν στο site τους?δηλαδή stock?και ας πάρει 2-3 βδομάδες μέχρι να τα βρούν.
βρίσκομαι εξωτερικό και απλά θέλω αν φτιάξω μια σύνθεση να του πώ να την παραγγείλει.

charly13
07-10-05, 22:24
Ανόητος wantilles επειδή του πρότινα να πάρει πρώτα 1gb και μετά να συμπληρώσει και άλλο ένα? Δηλαδή προτίνεις να πάρει 2*512 και μετά απο πχ ένα μήνα να προσπαθεί να τις πουλήσεις για να πάρει 2*1gb? Δεν την καταλαβαίνω τη λογική σου να αγοράσω κάτι και να προσπαθώ να το πουλήσω μετά για να εκμεταλευτώ τις όποιες επιδόσεις του dualchannel.

Την λογική να σε λέει ανόητο επειδή είπες την άποψή σου την καταλαβαίνεις;
Εγώ όχι.

mastermind
07-10-05, 22:57
Για μητρική δες http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.525149 και για συμβατες μνήμες πάρε το κατάστημα και πές του να σου προτείνουν ωστε αμα δεν πάει κάτι καλά να...

sotiriskakos
07-10-05, 23:20
Την λογική να σε λέει ανόητο επειδή είπες την άποψή σου την καταλαβαίνεις;
Εγώ όχι.

Eγώ πάλι ναι!Η λογική είναι ότι δεν υπάρχει λογική! :p

Mία ψήφο ακόμα και από μένα για 1gb μνήμη σε ένα module.Θα τρέχει μετά ο πατέρας σου να πουλάει μνήμες και να παλεύει για να έχει dual;Αν τον ενδιαφέρει το dual ας πάρει 1gb και μετά βάζει άλλο ένα όταν θα έχει γίνει η ποσότητα αυτή σαν τα σημερινά 512.Αλλιώς και να τα βάλει ανάκατα δεν τρέχει κάστανο.

SpartanX
08-10-05, 00:39
Εγώ πρωτείνω ενά ΑΜD 64άρη στα 3800 ( όχι διπλού πυρήνα ) σε nforce4 ultra με 1Gb μνήμη σε 2 modules, και 2 Serial ATA σκληρούς απο γύρω στα 100GB ο καθένας

Το απολύτως βασικότερο όλων για επιδόσεις στα παιχνίδια βέβαια είναι η κάρτα γραφικών. Εκεί αν θές το απολύτο σε επιδόσεις, μόνο τη λύση της 7800GTX έχεις γιατί αυτή η κάρτα είναι δυνατότερη και μάζι φθηνότερη επιλογή απο 2 ενωμένες σε SLI 6800 ultra ( έτσι αναφέρεται σε διάφορα sites... μπόρει να είναι και διαφημιστικό τρικ :-k - δέν εχω δεί τη καρτούλα live :cry: )

XTCgr
08-10-05, 02:57
είστε όλοι ανόητοι!!

θα πρέπει να δεί λύσεις με intel P4 ....( let the fight begin!! :p )


ουουουουου .....666....προβοκάτορα! :p

[Insomniac]
14-10-05, 23:28
Θα μπορούσατε να μου πείτε την γνώμη σας για την παρακάτω σύνθεση;
Η αγορά θα γίνει για συγγενικό πρόσωπο και για το λόγο αυτό (μιας και όταν αγοράζεις για τρίτο η ευθύνη είναι ακόμη μεγαλύτερη), θέλω να είμαι, αν είναι δυνατόν 100% σίγουρος ότι επιλέγω τη βέλτιστη δυνατή σύνθεση για το δεδομένο budget, το οποίο κυμαίνεται περί των 1500€ (χωρίς οθόνη). Ο υπολογιστής προορίζεται για "all around" χρήση και μετά από σχετική έρευνα κατέληξα στα εξής:

Κουτί: COOLERMASTER CM STACKER STC-T01 FULL TOWER CASE BLACK
Τροφοδοτικό: FORTRON BLUESTORM 500W
Mobo: DFI LANPARTY NF4 SLI-DR
Επεξεργαστής: AMD ATHLON 64 X2 4400+ DUAL CORE BOX
Μνήμες: 2 X TWINMOS DIMM DDR 512MB PC3200 (400MHz)
Σκληρός Δίσκος: WESTERN DIGITAL 250GB WD2500KS 7200rpm SATA2
Κάρτα Γραφικών: GIGABYTE GEFORCE 6800GT 256MB PCI-E DUAL DVI
DVD-RW: Υπάρχει ήδη.

Οι ερωτήσεις μου λοιπόν είναι οι εξής:

Mobo: Αξίζουν τα 30€ περίπου επιπλέον χρήματα για την SLI-DR ή θα μπορούσαμε να πάμε και για τη φτηνότερη DFI LANPARTY UT NF4 SLI-D; Απ'όσο ξέρω η κύρια διαφορά τους είναι στο ότι η SLI-DR έχει επιπλέον 4 SATA ports ή είναι και κάτι ακόμη που μου διαφεύγει; Επίσης για να υποστηρίξει AMD X2 χρειάζεται αναβάθμιση του BIOS ή όχι;

Επεξεργαστής: Όλοι οι 64 X2 4400+ είναι Toledo ή μπορεί να βρούμε και Manchester; Σε αυτή την περίπτωση πώς μπορούμε να είμαστε σίγουροι; Προτιμούμε Toledo ή δεν υπάρχουν μεγάλες διαφορές;

Σκληρός Δίσκος: Απλή η ερώτηση εδώ. Καμιά καλύτερη πρόταση;

Κάρτα γραφικών: Δεδομένης της υπόλοιπης σύνθεσης, τα 256ΜΒ είναι αξιοποιήσιμα ή και τα 128MB θα ήταν αρκετά; Η έκδοση GT είναι η καλύτερη ή υπάρχει και ανώτερη στο συγκεκριμένο μοντέλο;

Τέλος, υπάρχει μήπως κάτι που μου διαφεύγει; Κάποια ασυμβατότητα ίσως; Κάποια καλύτερη ιδέα (για σύνθεση με AMD επεξεργαστή);

Περιμένω ν'ακούσω τη γνώμη σας. Ευχαριστώ προκαταβολικά. :thumbsup1

ΥΓ. Υπάρχει κάποιο αξιόπιστο UPS να μου προτείνεται, το οποίο να είναι σε σχετικά λογική τιμή; Ήδη είμαστε στα όρια του budget και ένα ακριβό UPS θα "ζόριζε" πολύ την κατάσταση. Από την άλλη όμως, δεν μπορείς να προχωρήσεις και χωρίς αυτό. Οπότε μήπως υπάρχει κάποια καλή πρόταση "Value for money" για την παραπάνω σύνθεση;

nickolas2005
14-10-05, 23:45
Πολύ καλή σύνθεση αν και θα έλεγα να κοιτάξεις να βάλεις κάνα άλλο τροφοδοτικό πχ enermax ή antec.

Εγώ νομίζω ότι αξίζουν τα 30 ευρώ για την sli-dr άλλωστε με τόσα που δίνει δεν πιστεύω να κολλήσει στο δεκαχίλιαρο..

Καλός ο δίσκος αλλα δεν έχει NCQ... Λεφτά για κάνα 36άρι raptor δεν μένουν για το λειτουργικό?

Υπάρχει και η 6800ultra που νομίζω ότι είναι καλύτερη... Aν και θα προτιμούσα μία 7800GT.

Κουτί θα μπορούσε να πάρει κάνα ποιο μικρό μόνο και μόνο απο άποψη τιμής...Για ups εχώ θα έπερνα ένα καλό και ας ξεπερνούσα και λίγο το budget γιατί μία φορά το πέρνεις αυτό όπως και το τροφοδοτικό!

Samael_667
15-10-05, 08:57
Το τροφοδοτικό FORTRON που προτείνεις είναι Passive PFC. Γιατί δεν κοιτάς κάτι σε Active?
δες εδώ για τροφοδοτικά για τη DFI (μεγάλη ιστορία...)
http://www.dfi-street.com/forum/showthread.php?t=10854

Μην πας σε ultra. Σχεδόν όλες οι GT clock-άρουν κυριλέ σε επίπεδα ultra (κι έχουν και οι δύο 16 pipelines)

Αν πάρεις τη GigaByte, ζήτα τη νέα έκδοση με το heatpipe, αλλιώς και η καινούρια MSI T2D είναι επίσης καλή και φτηνή.

Αν η μόνη διαφορά SLI-D και SLI-DR είναι το RAID, ξανασκέψου το. Κόβοντας 30 από δω (χωρίς να υποβαθμίζεις το σύστημα ουσιαστικά, μονο τη μελλοντικη επεκτασιμότητα.. τόσο πολύ όμως?? ) και
κατι από αριστερά δεξια, στο ιδιο budget χτυπάς μια 7800GT (γύρω στα 420). Διόλου άσχημα..

Για δίσκο, καλά λόγια έχω ακούσει για τον MaxLine III, τον 300άρη της Maxtor

WAntilles
15-10-05, 14:31
']Τροφοδοτικό: FORTRON BLUESTORM 500W
Mobo: DFI LANPARTY NF4 SLI-DR
Επεξεργαστής: AMD ATHLON 64 X2 4400+ DUAL CORE BOX
Μνήμες: 2 X TWINMOS DIMM DDR 512MB PC3200 (400MHz)
Σκληρός Δίσκος: WESTERN DIGITAL 250GB WD2500KS 7200rpm SATA2
Κάρτα Γραφικών: GIGABYTE GEFORCE 6800GT 256MB PCI-E DUAL DVI

Γενικά εξαιρετική σύνθεση, σχεδόν απαράλλαχτο το δικό μου 1ο τη τάξει PC.

Πάμε να τα δούμε ένα-ένα:


']Τροφοδοτικό: FORTRON BLUESTORM 500W

Έχω πάνω το Tagan 480W, αλλά τα Fortron είναι από τα πλέον αξιόπιστα τροφοδοτικά. Προχώρα άφοβα.


']Mobo: DFI LANPARTY NF4 SLI-DR

Ίσως η κορυφαία motherboard του πλανήτη αυτή τη στιγμή. Προχώρα άφοβα.


']Επεξεργαστής: AMD ATHLON 64 X2 4400+ DUAL CORE BOX

Ίσως ο επεξεργαστής με μακράν το καλύτερο price/performance ratio αυτή τη στιγμή στον πλανήτη. Προχώρα άφοβα.


']Μνήμες: 2 X TWINMOS DIMM DDR 512MB PC3200 (400MHz)

Σύμφωνα με τον Τζορτζ978 - του οποίου την άποψη εμπιστεύομαι απόλυτα - καί πολύ καλές μνήμες είναι, καί παρ' ό,τι value, παίζουν πολύ καλά στην DFI.


']Σκληρός Δίσκος: WESTERN DIGITAL 250GB WD2500KS 7200rpm SATA2

Από τη σειρά KS δεν είχα ποτέ δίσκους αλλά έχω πολλούς από τη σειρά JD και έχουν βγει διαμάντια. Οπότε προχώρα άφοβα.


']Κάρτα Γραφικών: GIGABYTE GEFORCE 6800GT 256MB PCI-E DUAL DVI

Πολύ καλή κάρτα. Όπως είπαν τα παιδιά, πρόσεξε ποιό σύστημα ψύξης έχει απάνω της. Και στο κάτω-κάτω, για θες σώνει και καλά να πάρεις υλοποίηση της Gigabyte; Τόσοι άλλοι κατασκευστές φτιάχνουν υλοποιήσεις του 6800GT.


']

Οι ερωτήσεις μου λοιπόν είναι οι εξής:


']Mobo: Αξίζουν τα 30€ περίπου επιπλέον χρήματα για την SLI-DR ή θα μπορούσαμε να πάμε και για τη φτηνότερη DFI LANPARTY UT NF4 SLI-D; Απ'όσο ξέρω η κύρια διαφορά τους είναι στο ότι η SLI-DR έχει επιπλέον 4 SATA ports ή είναι και κάτι ακόμη που μου διαφεύγει;

Αυτή είναι η μοναδική διαφορά τους.

Το αν αξίζει ή όχι είναι θέμα καθαρά προσωπικής εκτίμησης. Κατά την προσωπική μου γνώμη κρίνω ότι αξίζει, γι' αυτό και ο ίδιος πήρα την SLI-DR.


']Επίσης για να υποστηρίξει AMD X2 χρειάζεται αναβάθμιση του BIOS ή όχι;

Το BIOS που χρειάζεσαι για υποστήριξη X2 έχει βγει αρχές Ιουλίου. Λογικά επειδή τώρα έχουμε 3 μήνες μετά, τα κομμάτια που πουλάνε θα το έχουνε φλασαρισμένο από τη μάνα τους.


']Επεξεργαστής: Όλοι οι 64 X2 4400+ είναι Toledo ή μπορεί να βρούμε και Manchester;

Όλοι οι 4400+ είναι Toledo.

Toledo -> 4400+, 4800+

Manchester -> 3800+, 4200+, 4600+


']Προτιμούμε Toledo ή δεν υπάρχουν μεγάλες διαφορές;

Οι διαφορές εξαρτώνται από το τί θα κάνεις.

Σίγουρο είναι πάντως ότι η ύπαρξη 2πλάσιας L2 cache ανά core, αξιοποιεί πολύ καλύτερα την ισχύ στο καπό.

Η γνώμη μου είναι να προτιμάτε Toledo.


']Σκληρός Δίσκος: Απλή η ερώτηση εδώ. Καμιά καλύτερη πρόταση;

Όχι. Μια χαρά είναι.


']Κάρτα γραφικών: Δεδομένης της υπόλοιπης σύνθεσης, τα 256ΜΒ είναι αξιοποιήσιμα ή και τα 128MB θα ήταν αρκετά;

Θα δείξουν πολύ διαφορά τα 256ΜΒ.


']Η έκδοση GT είναι η καλύτερη ή υπάρχει και ανώτερη στο συγκεκριμένο μοντέλο;

Υπάρχει η Ultra αλλά δεν αξίζει τη μεγάλη διαφορά τιμής.


']Τέλος, υπάρχει μήπως κάτι που μου διαφεύγει; Κάποια ασυμβατότητα ίσως; Κάποια καλύτερη ιδέα (για σύνθεση με AMD επεξεργαστή);

Εξαιρετικές επιλογές όλα.


']ΥΓ. Υπάρχει κάποιο αξιόπιστο UPS να μου προτείνεται, το οποίο να είναι σε σχετικά λογική τιμή; Ήδη είμαστε στα όρια του budget και ένα ακριβό UPS θα "ζόριζε" πολύ την κατάσταση. Από την άλλη όμως, δεν μπορείς να προχωρήσεις και χωρίς αυτό. Οπότε μήπως υπάρχει κάποια καλή πρόταση "Value for money" για την παραπάνω σύνθεση;

Μπορείς να μην πάρεις UPS, αλλά ένα 1200άρι Voltage Regulator της APC.

Έχεις την ίδια εξαιρετική προστασία ποιότητας ρεύματος απλά δεν έχεις μπαταρία σε περίπτωση που κοπεί το ρεύμα. Κάνει γύρω στα €50.

[Insomniac]
15-10-05, 21:42
Παιδιά να είστε καλά. Καλύφθηκα πλήρως. Και πάλι ευχαριστώ.

Agent M
16-10-05, 11:40
Πίστεύω πως θα ήταν χρήσιμο να πούμε στα παιδιά πως στο συνδιασμό DFI LanParty με τις TwinMOS θα ήταν καλό να μην τις έχουμε στο auto configuration αλλά να βάλουμε εμείς manual τις ρυθμίσεις. ;)

Εγώ είχα προβλήματα με ξαφνικά restart και blue screens και βάζoντας τις ρυθμίσεις που μου πρότεινε ο καρντάσης Φυτιλιατζής σώθηκα! :D ;)

Κατά τα άλλα πολύ AMD κατάσταση βλέπω και γουστάρω! :thumb_dup
Καλορίζικα να είναι τα συστήματα που θα πάρετε παιδιά... ;)

GeorgeH
16-10-05, 13:21
Δε μπορώ να καταλάβω γιατί όλοι εσείς οι ανόητοι(!!!) ασχολείστε με AMD και κουραφέξαλα??
Intel Pentium D ρε και ξερό ψωμί... chipset 955x rulez ρε σεις! Τι 939 και nforce και παπάρια μάντολες?? :D Μίλα ρε sdikr... πού είσαι man? :cool:

nickolas2005
16-10-05, 13:49
Αν πάρεις τη GigaByte, ζήτα τη νέα έκδοση με το heatpipe

Mε τίποτα μην προτιμήσεις το heatpipe..Έγω εγώ μία gigabyte 6800 με heatpipes και ανέβαζε θερμοκρασίες μέχρι και 90 βαθμούς...Το πρόβλημα λύθηκε με τοποθέτηση ενός 8άρι ανεμιστήρα...

@ ADSLgr.com All rights reserved.