PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση για τις βέλτιστες ρυθμίσεις του Linksys WAG200G στη Forthnet



Amandil
17-07-08, 13:04
Καλησπέρα παιδιά.

Μετά από αρκετό διάβασμα και ψάξιμο έκανα τις παρακάτω ρυθμίσεις στο ρουτεράκι μου (Linksys WAG200G Annex A, firmware ver. 1.01.06)

Encapsulation: RFC 2516 PPPoE
Multiplexing: LLC
QoS Type: UBR
Autodetect: Enable
DSL Modulation: ADSL2+
MTU: Manua
Size: 1492

Με αυτές τις ρυθμίσεις συνδέομαι στα 6,4 Mbps όπως φαίνεται στο Router:

DSL Modulation Mode: ADSL2+
DSL Path Mode: Interleaved
Downstream Rate: 6569 Kbps
Upstream Rate: 1020 Kbps
Downstream Margin: 6 db
Upstream Margin: 9 db
Downstream Line Attenuation: 44 db
Upstream Line Attenuation: 12.5 db
Downstream Transmit Power: 12 db
Upstream Transmit Power: 21 dp

Με βάση τα ADSL calculators, με 44 db θόρυβο στο Downstream Line Attenuation, είμαι στο κάτω άκρο της ταχύτητας που θα μπορούσα να πιάσω.

Έχω έναν φίλο με το ίδιο ρούτερ και μου λέει ότι τις καλύτερες ταχύτητες τις έχει επιτύχει στο σπίτι του με τις παρακάτω ρυθμίσεις:

Encapsulation: RFC 2516 PPPoE
Multiplexing: VC
QoS Type: UBR
Autodetect: Disable
VPI: 8
VCI: 35
DSL Modulation: ADSL2+
MTU: Manual
Size: 1492

Όσοι έχετε το ίδιο ρουτεράκι και έχετε πειραματιστεί με τις ρυθμίσεις του, θα ήθελα να μας πείτε τις ρυθμίσεις που έχετε βάλει, ώστε να δούμε αν μπορούμε να καταλήξουμε στο ποιές είναι οι βέλτιστες ρυθμίσεις για το δίκτυο της Forthnet.

Υ.Γ όλοι όσοι είστε στην περιοχή του Μπραχαμίου έχετε τόσο πολύ θόρυβο ή μόνο εγώ είμαι ο γκαντέμης; :hmm:

nick89
17-07-08, 16:36
έχεις ANNEX A δοκίμασε το νέο firmware http://www.forthnet.gr/media/Downloads/support/LinksysWAG200G_AnnexA_10108.rar

έχεις και 44αττ πόσο μακριά είσαι από τα dslam?

Amandil
17-07-08, 20:15
Μόλις πριν λίγο κατέβασα από Forthnet κι έβαλα το firmware 1.01.08 και το ρούτερ κλείδωσε
σε Downstream Rate: 7400 Kbps. Κέρδισα 1Μbit, κάτι είναι κι αυτό... :)

Πριν 1 μήνα μετακόμισα στον Αγ. Δημήτριο (Μπραχάμι) και νομίζω ότι είμαι μακριά από το DSLAM κι έτσι να δικαιολογείται ο υψηλός θόρυβος (44 db). Μένει κάποιος άλλος κοντά στο γήπεδο του Αγ. Δημητρίου για να μας πει το θόρυβο που έχει και αν ξέρει που είναι το πιο κοντινό DSLAM;

nick89
17-07-08, 23:00
ενα happy face :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.