PDA

Επιστροφή στο Forum : Otenet τελος?



gboy
17-07-08, 16:36
παιδια εγω που ειμαι σε οτενετ αμα θελω να διακοψω υπαρχει οτενετ να στειλω αιτηση διακοπης η καλω στο 134?

El_Shadai
17-07-08, 21:04
Εφόσον είσαι πελάτης OTEnet καλείς στο 134 και τους λες:
Είμαι πελάτης OnDSL Kit(εάν έχεις αυτό το πακέτο) και έχο το τάδε user name. Επιθυμώ να το περάσω σε Conn-X. Έτσι δεν χρειάζεται να στείλεις καμιά κατάργηση!!!:)

boui
18-07-08, 20:53
Αν σε απασχολεί το να περάσεις σε connx δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα. Έχει γίνει αυτόματα η αλλαγή.
Αν θες να διακόψεις γενικώς από οτε μπαίνεις εδώ http://www.otenet.gr/hd/ και κατεβάζεις την αίτηση για διακοπή, με τις περαιτέρω οδηγίες.

guzel
18-07-08, 21:48
Εφόσον είσαι πελάτης OTEnet καλείς στο 134 και τους λες:
Είμαι πελάτης OnDSL Kit(εάν έχεις αυτό το πακέτο) και έχο το τάδε user name. Επιθυμώ να το περάσω σε Conn-X. Έτσι δεν χρειάζεται να στείλεις καμιά κατάργηση!!!:)

o φιλος ρωτησε πως θα κανει διακοπη οχι πως θα παει στο connx ,

mfds
18-07-08, 21:52
Ναι ολα τα account της οτενετ τα εχει ο οτε πλεον. Αρα 134.

030366
19-07-08, 00:41
Για διακοπή έχεις να κάνεις κανονικά με Otenet και όχι με 134.

gboy
19-07-08, 01:08
Αν σε απασχολεί το να περάσεις σε connx δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα. Έχει γίνει αυτόματα η αλλαγή.
Αν θες να διακόψεις γενικώς από οτε μπαίνεις εδώ http://www.otenet.gr/hd/ και κατεβάζεις την αίτηση για διακοπή, με τις περαιτέρω οδηγίες.


Ναι ολα τα account της οτενετ τα εχει ο οτε πλεον. Αρα 134.
Παιδια τελικα τι απο τα δυο ισχυει? πρεπει να στειλω αιτηση διακοπης σε οτενετ?
βασικα θελω να παω σε αλλο παροχο.

El_Shadai
19-07-08, 13:34
Εάν θες να πας σε άλλο πάροχο τότε:

1)Πήγαινε στο site: www.otenet.gr/hd
2)Πάτησε το κουμπί "Έντυπα για μεταβολή ή διακοπή σύνδεσης"
3)Βρές και κατέβασε το "Έντυπο καταγγελίας σύμβασης αορίστου χρόνου".
4)Εκτύπωσέ το, συπλήρωσέ το και με μια φωτοτυπία της ταυτότητας του κατόχου της Internet σύνδεσης στείλτο με fax στον αριθμό που γράφει επάνω η αίτηση.

Υπολόγισε και την εξής παράμετρο: Εάν στείλεις το fax πρίν τις 20 κάθε μήνα η κατάργηση γίνεται στο τέλος του ίδιου μήνα. Εάν το στείλεις μετά τις 20 κάθε μήνα η κατάργηση πάει στο τέλος του επόμενου.:)

guzel
19-07-08, 14:04
αν θελεις να πας σε αλλο παροχο τα αναλαμβανει ολα ο νεος παροχος που θα επιλεξεις αρα δεν χρειαζεται να κανεις τπτ (ουτε αιτησεις διακοπης που λενε ορισμενοι παραπανω ουτε τπτ ),

σε πιον παροχο θελεις να πας ?

manoulamou
19-07-08, 14:16
Παιδια τελικα τι απο τα δυο ισχυει? πρεπει να στειλω αιτηση διακοπης σε οτενετ?
βασικα θελω να παω σε αλλο παροχο.
Στη θεση σου θα ειχα καλεσει ηδη το 134
και απο κει σιγουρα θα μου ελεγαν, εαν και τι χρειαζεται!;)

guzel
19-07-08, 14:19
το 134 δεν λειτουργει σαβατοκυριακα,

εφοσον θελει αλλον παροχο και να φυγει απο τον οτε δεν χρειαζεται να παρει το 134 ,θα καλεσει τον παροχο που εχει επιλεξει και θα τον ενημερωσουν

El_Shadai
19-07-08, 14:28
Φίλε guzel εάν κάνει αυτό που λες, κατά τη δική μου ταπεινή γνώμη, θα λαμβάνει λογαριασμό OTEnet για το OnDSL Kit εφ'όρου ζωής. Ο πάροχος το μόνο που κάνει είναι να λέει στον Α ή Β συνδρομητή: "Με την εξουσιοδότηση που μου υπογράφεις καταργώ ΟΤΕ και OTEnet". Αμ δε.
Ο πάροχος θα καταργήσει ΜΟΝΟ την παροχή LLU του ΟΤΕ , και θα πάρει το συγκεκριμένο LLU(Τοπικό βρόχο) και στην συνεγκατάσταση που έχει στο κέντρο του ΟΤΕ (έπειτα από τεχνικές κατασκευές[μετατροπές] του ΟΤΕ) θα το περάσει στα δικά του τερματικά για τηλεφωνία και στα δικά του DSLAM για ADSL. Σε καμιά περίπτωση δεν καταργεί την ΣΥΝΔΡΟΜΗ OTEnet. Άλλο η γραμμή και άλλο η συνδρομή. Δεν το λέω τυχαία αυτό. Έχω κάποιον γνωστο σε ψηφιακό κέντρο και μου έχει πει ότι πολύς κόσμος την έχει πατήσει έτσι, όχι γιατί τον εξαπατούν οι πάροχοι ή ΟΤΕ, αλλά γιατί η ΟΤΕnet αυτό που δίνει στο OnDSL Kit είναι συνδρομή καιόχι γραμμή. Η γραμμή παρέχεται από ΟΤΕ. Άτομα που γνωρίζω, είχαν OnDSL Kit και πήγαν σε άλλο πάροχο, κανονικά. Αλλά επειδή δεν έστειλαν κατάργηση στην ΟΤΕnet, λάμβαναν λογαριασμό κανονικά. Αυτό βέβαια δεν το γνώριζαν ακόμη και οι εναλλακτικοί τους να τους το πουν. Βέβαια κάποιος φίλος μου που πέρασε σε ιδιόκτητο άλλου παρόχου μετά από 6 μήνες, έστειλε κανονικά κατάργηση στην OTEnet και έτσι σώθηκε από το να λάβει λογαριασμό (παρόλο που ο ξαδερφός του δουλεύει σε εναλλακτικό και του είπε να μην στείλει τίποτα γιατί τα αναλαμβάνει να τα καταργήσει ο εναλλακτικός). Εγώ πάντως για αρχή, και λάθος μου βέβαια, νόμισα ότι ο φίλος μας ήθελε να περάσει σε Conn-X, γι'αυτό και του είπα για 134. Τώρα εγώ για να τον αποτρέψω από μια μελλοντική δύσκολη θέση, να ταλαιπωρείται και να ταλαιπωρεί του πρότεινα να κάνει την παραπάνω ενέργεια!:) Τώρα ας κρίνει ο φίλος μας τι θα πράξει.:)

manoulamou
19-07-08, 14:42
το 134 δεν λειτουργει σαβατοκυριακα

Σωστα σημερα ειναι Σάββατο...;) Παντως εγω αυτο κανω
οποτε θελω να ρωτησω ο,τιδηποτε εχει σχεση με ΟΤΕΧΧΧ...:)
και δεν το βρισκω μεσω internet ή adslgr.

harris
19-07-08, 14:56
Ο πάροχος θα καταργήσει ΜΟΝΟ την παροχή LLU του ΟΤΕ , και θα πάρει το συγκεκριμένο LLU(Τοπικό βρόχο) και στην συνεγκατάσταση που έχει στο κέντρο του ΟΤΕ (έπειτα από τεχνικές κατασκευές[μετατροπές] του ΟΤΕ) θα το περάσει στα δικά του τερματικά για τηλεφωνία και στα δικά του DSLAM για ADSL. Σε καμιά περίπτωση δεν καταργεί την ΣΥΝΔΡΟΜΗ OTEnet. Άλλο η γραμμή και άλλο η συνδρομή. Δεν το λέω τυχαία αυτό. Έχω κάποιον γνωστο σε ψηφιακό κέντρο και μου έχει πει ότι πολύς κόσμος την έχει πατήσει έτσι, όχι γιατί τον εξαπατούν οι πάροχοι ή ΟΤΕ, αλλά γιατί η ΟΤΕnet αυτό που δίνει στο OnDSL Kit είναι συνδρομή καιόχι γραμμή. Η γραμμή παρέχεται από ΟΤΕ.

Από την στιγμή που κάνουμε αίτηση σε πάροχο για full LLU γραμμή, ο πάροχος τα μαζεύει όλα από όλους. Δεν χρειάζεται να κάνουμε τίποτα περισσότερο από την πλευρά μας. :)

lewton
19-07-08, 16:07
Εγώ πάντως για αρχή, και λάθος μου βέβαια, νόμισα ότι ο φίλος μας ήθελε να περάσει σε Conn-X, γι'αυτό και του είπα για 134. Τώρα εγώ για να τον αποτρέψω από μια μελλοντική δύσκολη θέση, να ταλαιπωρείται και να ταλαιπωρεί του πρότεινα να κάνει την παραπάνω ενέργεια!:) Τώρα ας κρίνει ο φίλος μας τι θα πράξει.:)

Εσύ του πρότεινες να διακόψει την ADSL που έχει τώρα και μετά να μπαίνει με dial-up μέχρι να γίνει η μετάβαση στον άλλο πάροχο και επιμένεις μάλιστα. Δηλαδή αν σπάσει ο διάολος το ποδάρι του και δεν υπάρχουν ζεύγη χαλκού στο κέντρο του, να μείνει με μην πω τι.
Αυτή η τακτική είναι ό,τι χειρότερο και - εντελώς φιλικά - αν το έχεις προτείνει και σε άλλους τους έχεις κάψει.

Το σωστό είναι αυτό που έγραψαν όλοι οι άλλοι: αίτηση κατευθείαν στον πάροχο που θέλεις να πας.
Αφού γίνει η μετάβαση και εφόσον θέλει να αισθάνεται 100% σίγουρος, μπορεί να στειλει ένα ΦΑΞ στην OTEnet/στον ΟΤΕ/κάπου στο Μέγαρο τέλος πάντων (ούτε αυτοί δεν ξέρουν) με το οποίο θα τους ενημερώνει ότι πήρε τη γραμμή του αλλού και θέλει απλά να επιβεβαιώσει ότι θα σταματήσει να χρεώνεται.

El_Shadai
20-07-08, 19:45
Αν και δεν είπα καθόλου για Dial-Up αλλά ok:). Βασικά άλλα είπα και παρεξηγήθηκαν τελείως. Τεσπά ας λήξει εδώ το θέμα και ας αποφασίσει μόνος του ο φίλος μας τι θα κάνει. Εγώ παντως εύχομαι καλή τύχη!:)

@ ADSLgr.com All rights reserved.