PDA

Επιστροφή στο Forum : Φταίει η Otenet ή ο ΟΤΕ ;



raven13
07-10-05, 02:22
Έχω το Alcatel Speedtouch 530i και μου παρουσιάζεται το εξης πρόβλημα.
Πάιρνω κανονικά ΙΡ από τον provider (ΟΤΕnet) αλλά δεν ανοίγουν οι σελίδες. Με ping στο 62.103.157.37 (my.otenet.gr) παίρνω reply από ένα παρεμφερές νούμερο της μορφής 62.103.x.x και κατόπιν λέει destination net unreachable. Αυτό συμβαίνει μετά και από αρκετά reset. Επίσης δοκίμασα ένα modem φίλου (Intracom Jetspeed 500i) και πάλι το ίδιο.
Παίρνω τον ΟΤΕ και μου λένε ότι είναι πρόβλημα της ΟΤΕnet. Παίρνω την OTEnet και μου λένε ότι είναι πρόβλημα του ΟΤΕ. Τελικά τι φταίει; Ο provider ή γραμμή;

giannis42
07-10-05, 09:00
παρε το 121 και δηλωσε βλαβη

herba71
07-10-05, 09:05
Δοκίμασες να βάλεις DNS μόνος σου?Δεν ανοίγουν όλες οι σελίδες οι ορισμένες?Δώσε μας περισσότερα στοιχεία.

pts
07-10-05, 10:15
Πες μας και αν έχεις κάπου ενεργοποιημένο firewall.

Gothic
07-10-05, 10:57
Αν όλα αποτύχουν, δοκίμασε με μια κάρτα άλλου ISP, ή ίσως ζήτησε κάποιο demo account. Αν παίξει, θα ξέρεις ποιος είναι ο ένοχος.
Βέβαια τι ποτες, τι ποτενετς, το ίδιο ρδελομπού είναι, αλλα αυτό είναι άλλη συζήτηση. :p

bond
07-10-05, 11:00
Εφόσον παίρνει IP, θα έλεγα ότι κατα 90% είναι πρόβλημα ΟΤΕnet.

enwsitis21
07-10-05, 17:11
Από τη στιγμή που συνδέεσαι, και όπως λές παίρνεις ip διεύθυνση, σίγουρα δέν είναι πρόβλημα του ΟΤΕ.
Συνδέεσαι με τα δικά σου στοιχεία , ή με τα δοκιμαστικά που δίνει η OTEnet για να ενεργοποιήσεις τη συνδρομή σου;
Με username otenet@otenet.gr και password otenet , δέν μπορείς να δείς sites, πέρα του http://my.otenet.gr (http://my.otenet.gr/) .
Επίσης , τσέκαρε ότι χρησιμοποιείς τους σωστούς DNS για την OTEnet.

raven13
08-10-05, 00:33
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας. Εχώ προσπαθήσει και στατικά τα DNS αλλά τπτ. Σαν στοιχεία έχω χρησιμοποιήσει τόσο τα δικά μου όσο και τα demo τις otenet. Θα ψάξω να βρω και στοιχεία άλλου provider να δοκιμάσω. Πάντως καλού κακού δήλωσα και βλάβη στο 121. Όσο για firewall έχω εκτός του modem και το zone alarm. Όμως για να είμαι σίγουρος πως δεν φταίει αυτό το απενεργοποίησα και έβαλα το modem σαν bridged ethernet αλλά τζίφος..

Πάντως το κορυφαίο το άκουσα από την otenet. Μου είπαν να πάρω τον ΟΤΕ να μου ενεργοποιήσει τη γραμμή και να ξεκλειδώσει τα ΡΡΡs !!!! Έλεος! Όποιος καταλάβει τι εννοούσε ο τύπος αυτός ας μου πει και εμένα...

Αλφα
10-10-05, 20:39
Αν δεν έχεις κάνει αναβάθμιση στο firmware του speedtouch, κάνε το και θα λυθούν και άλλα τέτοια προβλήματα.

leventopaido
13-10-05, 06:36
Φταίει το σύστημα φίλε. Άστα να πάνε...

enwsitis21
16-10-05, 17:25
Φταίει το σύστημα φίλε. Άστα να πάνε...

Έτσι λεβεντόπαιδο,

Όπως λέει και ο Στελάρας, το σύστημα είναι ένοχο, μα δέν το δίκασε κανείς...

@ ADSLgr.com All rights reserved.