PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύνδεση ΤV-pc



KostasH
07-10-05, 04:25
Μπορώ να ανοίγω 1 dvd(movie) και να το βλέπω στην τηλεόραση? δλδ θέλω να συνδέσω tv και τηλεόραση. γινεται? πως? τι χρειάζεταΙ?

pityian
07-10-05, 08:47
Επειδή δεν έχω DVD player έχω συνδέσει τον Η/Υ με την τηλεόραση πολλές φορές....Χρησιμοποιώ καλώδιο S-Video για την εικόνα και άλλον ένα καλώδιο για τον ήχο...Επίσης, πρέπει να πειράξω κάποιες ρυθμισείς στην κάρτα γραφικών...

papdoux
07-10-05, 09:24
Συνηθως η καρτα γραφικων εχει εξοδο για τηλεοραση με s-video καλωδιο που το συνδεεις απευθειας στην τηλεοραση, στο ραδιοενισχυτη. Μαλιστα, στο κουτι τις καρτας θα πρεπει να υπαρχει καποιο καλωδιο για τη συνδεση. Στη δικη μου, εχει καλωδιο που το ενα ακρο ειναι για s-video και καταληγει σε rca. H εξοδος ηχου θα ειναι απο αλλου

pts
07-10-05, 10:08
Κατά συνέπεια αναλυτικότερα χρειάζεσαι:

1. Κάρτα γραφικών που να διαθέτει TV-Out.
2. Καλώδιο RCA σε RCA.
3. Καλώδιο από RCA καρφί (ήχου) σε διπλό RCA (άσπρο-κόκκινο) αν θέλεις ο ήχος να ακούγεται από την τηλεόραση και όχι από τον υπολογιστή σου .
4. Εάν η τηλέορασή σου δεν διαθέτει RCA εισόδους, μετατροπέα από RCA σε SCART.


Προετοιμασία:

1. Ανοίγεις τον υπολογιστή και βάζεις από ανάλυση 800x600 και κάτω.
2. Συνδέεις το καλώδιο RCA σε RCA (2) από την κάρτα γραφικών (TV-out) στην είσοδο εικόνας RCA ή SCART (με την χρήση του μετατροπέα (4)) της τηλεόρασης.
3. Συνδέεις το (3) από το speaker-out του υπολογιστή στις εισόδους ήχου του RCA ή SCART (με την χρήση του μετατροπέα (4)) της τηλεόρασης.
4. Στέλνεις την εικόνα στην τηλέοραση από την αντίστοιχη επιλογή που έχει η κάρτα γραφικών.

eteokles
07-10-05, 11:24
Yπάρχει και η λύση κάρτας σε δίαυλο PCI που κάνει ακριβώς αυτή την δουλειά. H SigmaDesigns, ( http://www.sigmadesigns.com ) γνωστή για τα τσιπάκια που κατασκευάζει για τα DVD players που αναπαράγουν και Divx, έχει κυκλοφορήσει στην αγορά την X-Card. Eχει έξοδο σε TV, έξοδο ήχου (και spidf) συνοδεύεται και με τηλεκοντρόλ.
Eγω επειδή έχω τον υπολογιστή σε δωμάτιο ειδικά για αυτόν, εχω συνδέσει την x-card σε videosender, που στέλνει με WiFi ήχο και εικόνα στο δωμάτιο του home-theater. Eτσι μπορώ να ελέγχω με το τηλεκοντρόλ της κάρτας το τί θέλω να δω, είτε αυτό είναι ταινία divx είτε είναι dvd.
Eιναι πάρα πολύ καλή, κάνει καλά την δουλειά της, και είναι και φθηνή. Tην είχα πάρει από γνωστό κατάστημα μόλις 100 ευρώπουλα ;)
Aν κάποιος θέλει δε να επεκτείνει τις δυνατότητες της, υπάρχει και software ειδικά για αυτήν το οποίο ονομάζεται TVedia ( http://www.8dim.com ).
Aυτά τα ολίγα....
Eτεοκλής

moshstef
07-10-05, 12:27
Πώς είναι γενικά η ποιότητα εικόνας σε σύνδεση Tv-Out με τηλεόραση;
Ρωτάω γιατί στο δικό μου σύστημα έχει αρκετό Color Banding, το οποίο δεν είναι αντιληπτό όταν το βλέπω από το pc monitor, και επειδή χρησιμοποιώ μια παλιά κάρτα της ATI, αναρωτιέμαι μήπως χρειάζεται να αναβαθμίσω σε μια καλύτερη κάρτα.

KostasH
07-10-05, 14:38
Θένκς παίδες!! θα το δοκιμάσω το βραδάκι και θα σας πω! ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.