PDA

Επιστροφή στο Forum : Πως ειναι αυτα τα χαρακτηριστικα γραμμης?



ARIADNI_28512
18-07-08, 05:21
Γεια χαρά και καλώς σας βρήκα...


Χτες αναβαθμίσθηκα από τα 2 Mbps στα 24 Mbps με Forthnet 2Play.

Το router μου είναι το D-Link DSL-2640B με firmware : EU_4.00 Hardware Version: B2 και μου δίνει τα εξής adsl statistics:


Mode: ADSL2+
Line Coding: Trellis On
Status: No defect

Downstream Upstream
Rate (Kbps): 10561 1020

SNR Margin (dB): 5.9 6.1
Attenuation (dB): 35.0 15.7
Output Power (dBm): 12.8 0.0


Super Frames: 449647 400296
Super Frame Errors: 93 0
RS Words: 38669726 0
RS Correctable Errors: 179847 0
RS Uncorrectable Errors: 2301 N/A

HEC Errors: 90 0
OCD Errors: 0 0
LCD Errors: 0 0
Bit Errors: 0 0

Total ES: 50 0
Total SES: 0 0
Total UAS: 33 0

Πως τα βλέπετε?

Υπάρχει περίπτωση να βελτιωθεί κάποιο από αυτά μιας και η σύνδεση ενεργοποιήθηκε μόλις χτες?

Μπορώ εγώ να κάνω κάτι?

σημειωση: στα παραπανω νουμερα, το πρωτο αφορα downstream και το δευτερο upstream
Επισης, δεν χρησιμοποιω wireless αλλα το router ειναι συνδεδεμενο στο PC με καλωδιο (και εχω το wireless στο off (Wireless Radio : OFF)).

George_Prix
18-07-08, 08:22
Γεια χαρά και καλώς σας βρήκα...


Χτες αναβαθμίσθηκα από τα 2 Mbps στα 24 Mbps με Forthnet 2Play.

Το router μου είναι το D-Link DSL-2640B με firmware : EU_4.00 Hardware Version: B2 και μου δίνει τα εξής adsl statistics:


Mode: ADSL2+
Line Coding: Trellis On
Status: No defect

Downstream Upstream
Rate (Kbps): 10561 1020

SNR Margin (dB): 5.9 6.1
Attenuation (dB): 35.0 15.7
Output Power (dBm): 12.8 0.0


Super Frames: 449647 400296
Super Frame Errors: 93 0
RS Words: 38669726 0
RS Correctable Errors: 179847 0
RS Uncorrectable Errors: 2301 N/A

HEC Errors: 90 0
OCD Errors: 0 0
LCD Errors: 0 0
Bit Errors: 0 0

Total ES: 50 0
Total SES: 0 0
Total UAS: 33 0

Πως τα βλέπετε?

Υπάρχει περίπτωση να βελτιωθεί κάποιο από αυτά μιας και η σύνδεση ενεργοποιήθηκε μόλις χτες?

Μπορώ εγώ να κάνω κάτι?

σημειωση: στα παραπανω νουμερα, το πρωτο αφορα downstream και το δευτερο upstream
Επισης, δεν χρησιμοποιω wireless αλλα το router ειναι συνδεδεμενο στο PC με καλωδιο (και εχω το wireless στο off (Wireless Radio : OFF)).

Τα νουμερα ειναι μετρια.

Η μονη περιπτωση να μπορουσες να βελτιωσεις κατι, θα ηταν να υπηρχε προβλημα με την καλωδιωση ή τις πριζες, καπου μεσα στο σπιτι σου.

Παντως η συντριπτικη πλειοψηφεια οσων απο εμας ψαξαμε τα παραπανω δεν εντοπισαν τετοιο προβλημα.

Κατα την αποψη μου αν δεν εχεις αποσυνδεσεις, απολαυσε τα 10.5 mbps σου, αφου ειναι μια αξιοπρεπης ταχυτητα με την οποια μπορεις να κανεις τη δουλεια σου. :)

Galileo
18-07-08, 08:31
Κάνε κάποιες δοκιμές όπως το να βγάλεις όλα τα τηλέφωνα και φαχ έχεις και να βάλεις το router μόνο του να δεις πόσο θα συνδεθείς. Επίσης αν έχεις κάποιο τηλέφωνο που είναι κάποιον χρόνον παλιό καλό είναι ή να το αλλάξεις ή να του βάλεις splitter. Είχα εγώ πρόβλημα με 2 τηλέφωνα και μου έριχναν αρκετά την γραμμή, αλλά αφού το διαπίστωσα και έβαλα splitter γιατί τα φίλτρα δεν έκαναν κάτι πήγα απο τα 10>17mbit χωρίς αποσυνδέσεις. Βέβαια ρόλο παίζει και η απόσταση σου απο το κέντρο του OTE οπότε για δες πόσο μακριά είσαι περίπου. Δοκίμασε να το βρεις μέσα απο τον πίνακα ελέγχου του profile σου στο adslgr.

ADSL Status (Downstream/Upstream) : 17303(Kbps) / 1021(Kbps)
Connection Up Time : 213 hour, 43 min, 14 sec

ARIADNI_28512
18-07-08, 12:58
Παιδια γεια σας και ευχαριστω για τις απαντησεις...
Εβαλα καποια στοιχεια στο profile μου οποτε φαινονται τωρα.

Η αποσταση μου απο το τηλεφωνικο κεντρο του ΟΤΕ, βαση του "Υπολογισμός θεωρητικής μέγιστης ταχύτητας ADSL και ADSL2+" ειναι (θεωρητικα) 2.534 μετρα.

Γιατι παιζει (μεταξυ 5.5 και 6.1) το downstream SNR, ομως?

To router μου ειναι συνδεδεμενο κατευθειαν πανω στην τηλεφωνικη πριζα και σε αλλο δωματιο του σπιτιου υπαρχει τηλεφωνικη συσκευη με splitter (δηλαδη αυτο το φιλτρακι που εδινε απο παλια το crypto).

Υπαρχει περιπτωση να βελτιωθει το downstream SNR? Μπορω να κανω εγω κατι για αυτο ή η Forthnet να κανει κατι για αυτο?

Galileo επειδη εχουμε το ιδιο router, εσυ ποιο firmware εχεις?

Galileo
18-07-08, 13:44
Δοκίμασε και χωρίς τηλέφωνο να δεις τι παίζει γιατί και μένα όταν είχα το πρόβλημα με τα τηλέφωνα μου έδειχνε ότι ήμουν αρκετά μακριά. Το ίδιο firmware έχω, δεν το έχω αλλάξει. Επίσης το φίλτρο (http://members.cox.net/elangenb/images/rjdiagram.jpg) είναι αυτό που έχει μια είσοδο και έξοδο και το splitter (http://www.cable-trader.co.uk/images/adsl_splitter_premium.jpg) είναι αυτό. Σχεδόν τα ίδια είναι. Δες και αυτό το pdf (http://www.otewholesale.gr/Portals/0/unbacc_ak_1_new[1].pdf), εγώ απο εκεί είχα δει και που ακριβώς ήταν το κέντρο και μέτρησα μετά με το google earth την απόσταση απο το σπίτι μου, ήξερα ότι ήταν κοντά αλλά με έκανε να το ψάξω πιο πολύ ώστε να ανεβάσω την ταχύτητα.

George_Prix
18-07-08, 14:25
... εγώ απο εκεί είχα δει και που ακριβώς ήταν το κέντρο και μέτρησα μετά με το google earth την απόσταση απο το σπίτι μου, ήξερα ότι ήταν κοντά αλλά με έκανε να το ψάξω πιο πολύ ώστε να ανεβάσω την ταχύτητα.

Φιλε δε νομιζω οτι μπορουν να βγουνε ασφαλη συμπερασματα με το google earth.

Η καλωδιωση απο το dslam μεχρι ενα σπιτι, δεν ειναι μια ευθεια οπως ειναι ο τροπος με τον οποιο μετρας την αποσταση με το google earth. ;)

Ασε που και τα μετρα της καλωδιωσης να ξεραμε ακριβως, υπαρχουν πολλες συνισταμενες που μπορει να αλλαξουν την τιμη του download attenuation.

ARIADNI_28512
18-07-08, 14:37
Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις...

Εγω μενω μεσα στην πολη του Ρεθυμνου οποτε λογικα 2.5 με 3 χιλιομετρα απεχω απο το τηλεφωνικο κεντρο. Ειχα ρωτησει που βρισκεται και το σπιτι μου τοσο περιπου απεχει. Βεβαια, δεν ξερω που εχει βαλει το καλωδιο του ο ΟΤΕ, εγω για τη διαδρομη μιλαω. Παντως και το attenuation τετοια αποσταση δειχνει πανω κατω.

Εμενα αυτο που με προβληματιζει πολυ ειναι το downstream SNR το οποιο "παιζει" και πηγε και 5.4 (εχω τη σελιδα του router ανοιχτη και συχνα ανανεωνεται)... ΓΙΑΤΙ το κανει αυτο ρε παιδια? Τι σημαινει?

Και μηπως ξερει καποιος να μου πει: θα βελτιωθει αυτο το νουμερο με τον καιρο?

Galileo, εγω εχω φιλτρο (τωρα που εδειξες φωτο το καταλαβα). Τι εννοεις ομως? Εννοεις να βγαλω το τηλεφωνο εντελως απο την τηλεφωνικη πριζα? Για ποση ωρα? Εμενα το τηλεφωνο οπως ειπα ειναι σε αλλο δωματιο, μονο του. Το router ειναι και αυτο μονο του σε αλλο δωματιο (αλλη τηλεφωνικη πριζα)...

Παιδια, σορρυ αν σας εχω πρηξει αλλα ρωταω και εγω 5 πραματα... Δεν ψαχνω παπαδες, αλλα ΑΝ μπορω να βελτιωσω κατι, γιατι οχι?

Ευχαριστω πολυ για την οποια βοηθεια:)

George_Prix
18-07-08, 14:44
Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις...

Εγω μενω μεσα στην πολη του Ρεθυμνου οποτε λογικα 2.5 με 3 χιλιομετρα απεχω απο το τηλεφωνικο κεντρο. Ειχα ρωτησει που βρισκεται και το σπιτι μου τοσο περιπου απεχει. Βεβαια, δεν ξερω που εχει βαλει το καλωδιο του ο ΟΤΕ, εγω για τη διαδρομη μιλαω. Παντως και το attenuation τετοια αποσταση δειχνει πανω κατω.

Εμενα αυτο που με προβληματιζει πολυ ειναι το downstream SNR το οποιο "παιζει" και πηγε και 5.4 (εχω τη σελιδα του router ανοιχτη και συχνα ανανεωνεται)... ΓΙΑΤΙ το κανει αυτο ρε παιδια? Τι σημαινει?

Και μηπως ξερει καποιος να μου πει: θα βελτιωθει αυτο το νουμερο με τον καιρο?

Galileo, εγω εχω φιλτρο (τωρα που εδειξες φωτο το καταλαβα). Τι εννοεις ομως? Εννοεις να βγαλω το τηλεφωνο εντελως απο την τηλεφωνικη πριζα? Για ποση ωρα? Εμενα το τηλεφωνο οπως ειπα ειναι σε αλλο δωματιο, μονο του. Το router ειναι και αυτο μονο του σε αλλο δωματιο (αλλη τηλεφωνικη πριζα)...

Παιδια, σορρυ αν σας εχω πρηξει αλλα ρωταω και εγω 5 πραματα... Δεν ψαχνω παπαδες, αλλα ΑΝ μπορω να βελτιωσω κατι, γιατι οχι?

Ευχαριστω πολυ για την οποια βοηθεια:)


Εφοσον ειναι πλεον εξακριβωμενο οτι εχεις τοσο μεγαλη αποσταση με το Dslam μην ψαχνεις για μεγαλυτερες ταχυτητες.

Οπως ειπες και εσυ, το attenuation που εχεις (και συνεπως η ταχυτητα σγχρονισμου σου) ειναι πολυ λογικα. ;)

Κατα τη γνωμη μου να ξαναψαχτεις μονο αν εχεις προβλημα με αποσυνδεσεις, γιατι το θεωρω απιθανο να καταφερεις κατι οσον αφορα την καλυτερη ταχυτητα. :(

Galileo
18-07-08, 15:01
Δεν είπα οτι μέτρησα την καλωδίωση, ήθελα να βεβαιωθώ για την θέση του dslam και την απόσταση απο το σπίτι μου. ARIADNI_28512 ναι να το βγάλεις απο το πρίζα το τηλέφωνο, να ανοιγοκλείσεις το router και να δεις αν πιανει το ίδιο. Το snr και μένα στην αρχή ήταν στο 6.4-6.0 αλλά τώρα έχει κατέβει στο 5.4 αλλά είναι σταθερό. Αν δεν έχεις αποσυνδέσεις μην σε ανησυχεί πολύ. Για να βελτιωθεί το νούμερο της ταχύτητας ή θα πας εσύ πιο κοντά στο κέντρο ή αυτό θα έρθει σε σένα :p

Seed
18-07-08, 15:21
Line Mode ADSL2+ Line State Show Time
Line Power State L0 Line Up Time 00:06:57:05
Line Coding Trellis On Line Up Count 5

Statistics Downstream Upstream
Line Rate 7706 Kbps 1020 Kbps
Attainable Line Rate 9108 Kbps 1120 Kbps
Noise Margin 6.1 dB 8.1 dB
Line Attenuation 38.5 dB 18.3 dB
Output Power 12.8 dBm 0.0 dBm

Δηλαδη και γω να μην περιμενω πολλα ε?
Επειδη ενεργοποιηθηκα προχθες πιστευτα οτι οσο περναει η βδομαδα θα ανεβαινε λιγακι..

George_Prix
18-07-08, 15:55
Δηλαδη και γω να μην περιμενω πολλα ε?


Δυστυχως οχι. :(

Seed
18-07-08, 16:31
Μπορω ομως να ζητησω να αυξηθει το S/N ratio λιγο και ετσι παραλληλα να βελτιωθει και η ταχυτητα συγχρονισμου ε?
Ε και αμα εχω συνεχεις αποσυνδεσεις τους λεω να το ξαναριξουν:D

VaSimPoG
18-07-08, 16:51
Line Mode ADSL2+ Line State Show Time
Line Power State L0 Line Up Time 00:06:57:05
Line Coding Trellis On Line Up Count 5

Statistics Downstream Upstream
Line Rate 7706 Kbps 1020 Kbps
Attainable Line Rate 9108 Kbps 1120 Kbps
Noise Margin 6.1 dB 8.1 dB
Line Attenuation 38.5 dB 18.3 dB
Output Power 12.8 dBm 0.0 dBm

Δηλαδη και γω να μην περιμενω πολλα ε?
Επειδη ενεργοποιηθηκα προχθες πιστευτα οτι οσο περναει η βδομαδα θα ανεβαινε λιγακι..

Δέν ξέρω απο aDSL2+ αλλά βάζοντας την εξασθένισή σου στο εργαλείο υπολογισμού απόστασης/μέγιστης ταχύτητας του aDSLgr [..] (http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php?attenuation=38.5&loss=13.81) μου δείνει ως αποτέλεσμα την ταχύτητα που έχεις αυτήν την στιγμή για απλό aDSL και όχι aDSL2+

hel
19-07-08, 15:59
Μπορω ομως να ζητησω να αυξηθει το S/N ratio λιγο και ετσι παραλληλα να βελτιωθει και η ταχυτητα συγχρονισμου ε?
Ε και αμα εχω συνεχεις αποσυνδεσεις τους λεω να το ξαναριξουν:D

Να μειωθεί το snr margin εννοείς;
Μπορείς να το κάνεις με το προγραμματάκι DMT tool.
Έχεις αφήσει το ρούτερ μόνο του πάνω στη γραμμή χωρίς φίλτρα σπλίτερ και τηλέφωνα; Δείχνει τα ίδια;
Έχεις συναγερμό ή παλιά πρίζα;

........Auto merged post: hel πρόσθεσε 2 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις...

Εγω μενω μεσα στην πολη του Ρεθυμνου οποτε λογικα 2.5 με 3 χιλιομετρα απεχω απο το τηλεφωνικο κεντρο. Ειχα ρωτησει που βρισκεται και το σπιτι μου τοσο περιπου απεχει. Βεβαια, δεν ξερω που εχει βαλει το καλωδιο του ο ΟΤΕ, εγω για τη διαδρομη μιλαω. Παντως και το attenuation τετοια αποσταση δειχνει πανω κατω.

Εμενα αυτο που με προβληματιζει πολυ ειναι το downstream SNR το οποιο "παιζει" και πηγε και 5.4 (εχω τη σελιδα του router ανοιχτη και συχνα ανανεωνεται)... ΓΙΑΤΙ το κανει αυτο ρε παιδια? Τι σημαινει?

Και μηπως ξερει καποιος να μου πει: θα βελτιωθει αυτο το νουμερο με τον καιρο?

Galileo, εγω εχω φιλτρο (τωρα που εδειξες φωτο το καταλαβα). Τι εννοεις ομως? Εννοεις να βγαλω το τηλεφωνο εντελως απο την τηλεφωνικη πριζα? Για ποση ωρα? Εμενα το τηλεφωνο οπως ειπα ειναι σε αλλο δωματιο, μονο του. Το router ειναι και αυτο μονο του σε αλλο δωματιο (αλλη τηλεφωνικη πριζα)...

Παιδια, σορρυ αν σας εχω πρηξει αλλα ρωταω και εγω 5 πραματα... Δεν ψαχνω παπαδες, αλλα ΑΝ μπορω να βελτιωσω κατι, γιατι οχι?

Ευχαριστω πολυ για την οποια βοηθεια:)

Βγάζουμε τα πάντα και αφήνουμε μόνο ρούτερ για να πάρουμε μετρήσεις με αυτό και να αποκλείσουμε τυχόν θορύβους από τηλέφωνα-σπλίτερ-φίλτρα.
Επίσης μπορούμε να ελέγξουμε σε τι κατάσταση είναι ο κατανεμητής της πολυκατοικίας μας.
Το snr παίζει μέσα στην ημέρα γιατί εξαρτάται από παράγοντες όπως η υγρασία, η συνακρόαση (crosstalk) από άλλες adsl γραμμές στα dslam κτλ.
Συνήθως πέφτει τα απογεύματα και ανεβαίνει το πρωί.

Seed
21-07-08, 15:00
Να μειωθεί το snr margin εννοείς;
Μπορείς να το κάνεις με το προγραμματάκι DMT tool.
Έχεις αφήσει το ρούτερ μόνο του πάνω στη γραμμή χωρίς φίλτρα σπλίτερ και τηλέφωνα; Δείχνει τα ίδια;
Έχεις συναγερμό ή παλιά πρίζα;


Ναι το snr εννοουσα..
Το σπιτι δεν εχει συναγερμο ουτε παλια ή οτετζιδικη πρίζα
Λοιπον βγαζοντας οτιδηποτε περαν απο το ρουτερ παιρνω αυτες τις ενδειξεις:

Line Mode ADSL2+ Line State Show Time
Line Power State L0 Line Up Time 00:02:06:51
Line Coding Trellis On Line Up Count 14

Statistics Downstream Upstream
Line Rate 7991 Kbps 1020 Kbps
Attainable Line Rate 9208 Kbps 1120 Kbps
Noise Margin 5.4 dB 8.0 dB
Line Attenuation 38.5 dB 18.3 dB
Output Power 12.8 dBm 0.0 dBm

To snr margin για μερικα δευτερα επεσε και στο 4.4 για πρωτη φορα οταν αποσυνδεσα τηλεφωνικες συσκευες..


Επισης απο http://speedtest.forthnet.gr/
πηρα τα εξης:

click START to re-test
21/07/2008 14:51:37
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 863.69Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 3.19Mb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem


και τελος απο http://www.speedtest.net/ το καλυτερο που ειδα
http://www.speedtest.net/result/298813312.png

Seed
23-07-08, 15:51
Eπισης κατα ποσο ειναι εφικτο να συνδεθω με ενα telindus 1130 που μου χει ξεμεινει απο εποχες ondsl kit του οτε...

Seed
26-07-08, 16:17
up:oneup:

morfeas2002
27-07-08, 14:55
Υποστηρίζει adsl2+;

Seed
28-07-08, 03:52
Eτσι λεει το manual τουλαχιστον..

morfeas2002
28-07-08, 12:43
Αν υποστηρίζει μπορείς να το χρησιμοποιήσεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.